Τι Εξετάσεις πριν την τελική απόφαση

mia97

New Member
Καλησπέρα , είμαι 22 χρονών και σκέφτομαι να αρχίσω χρήση φιναστερίδης. Το μαλλί μου έχει αραιώσει σημαντικά ωστόσο ακόμη δεν είναι σε πολύ εμφανές σημείο η αραίωση και θα ήθελα να το διατηρήσω έτσι. Κάνω 6 μηνες χρηση μινοξιδιλης με καλά αποτελεσματα ομως αρχισα να παρατηρω παλι τριχοπτωση γιαυτο σκεφτομαι να αρχισω φιναστεριδη. Θα ηθελα να ξερω ομως πριν προβω σε μια τετοια αποφαση τι εξετασεις πρεπει να κανω επακριβως και τι να τσεκαρω. Οποιος γνωριζει ας απαντησει , ευχαριστω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Δεν χρειαζεσαι εξετασεις συγκεκριμενα πριν ξεκινησεις φιναστεριδη απο τη στιγμη που εχεις ανδρογενετικη αλωπεκια . Θα επρεπε ετσι κι αλλιως να κανεις περιοδικα εξετασεις για να εξασφαλιζεις πως δεν εχεις αλλα οργανικα προβληματα πχ αναιμια , προβληματα με το θυρεοειδη , καποια λοιμωξη , ελλειψεις σε καποια βιταμινη κτλ . Ωστοσο τετοια προβληματα ειναι πιθανο να σου εδιναν και αλλα συμπτωματα εκτος απο τριχοπτωση . Πριν ξεκινησεις τη μινοξ , εκανες καποια εξεταση;
 

mia97

New Member
Όχι δεν είχα κάνει καποια εξέταση. Μια αλλη απορια μου , ειναι ποιες ειναι οι πιθανοτητες αν αρχισω χρηση φιναστεριδης και λογω παρατηρησεις παρενεργειων τη διακοψω η κατασταση των μαλλιων να ειναι χειροτερη απο οτι πριν ξεκινησω τη φιναστεριδη? (Εννοειται χωρις να διακοψω και τη μινοξιδυλη παραλληλα).
 

karampalikis

Active Member
Όχι δεν είχα κάνει καποια εξέταση. Μια αλλη απορια μου , ειναι ποιες ειναι οι πιθανοτητες αν αρχισω χρηση φιναστεριδης και λογω παρατηρησεις παρενεργειων τη διακοψω η κατασταση των μαλλιων να ειναι χειροτερη απο οτι πριν ξεκινησω τη φιναστεριδη? (Εννοειται χωρις να διακοψω και τη μινοξιδυλη παραλληλα).
Αν την σταματήσεις μέσα στον μήνα δεν θα δεις καμιά διαφορά.
Αν την σταματήσεις μετά από 6 -10 μήνες ή παραπάνω τότε πιθανότατα θα δεις διαφορά προς το χειρότερο μετά από λίγο καιρό, όχι όμως επειδή θα σου κάνει κακό στα μαλλιά η φιναστεριδη αλλά επειδή με το που θα την σταματήσεις δεν θα σου τα δυναμώνει πλέον και μετά από λίγο καιρό τα μαλλιά σου θα είναι όπως θα ήταν αν δεν είχες πάρει ποτέ φιναστεριδη.
Ίσως η αλλαγή σου έρθει απότομα γιατί αντι να βλέπεις το μαλλί να χειροτερεύει σταδιακά μέσα σε 9-10 μήνες θα δεις όλη αυτήν την αλλαγή μέσα σε 1-2 μήνες από την διακοπή της φιναστεριδης.

Η φιναστεριδη δεν πρόκειται να σου κάνει κακό στα μαλλιά, για αλλού ο χρόνος θα δείξει.....
 
Μπλουζα