Τη βοηθεια σας για εντονη ακμη και σμηγματορροια σε προσωπο.καποια προσωρινη λυση ?

kwsths

Member
Καλησπερα παιδια χρειαζομαι τη βοηθεια σας, το τελευταιο καιρο εμφανιζω πολλα σπυρια στο προσωπο απο σμηγματορροικη δερμ και ακμη.. Γενικως παντα ειχα αλλα λιγα, τωρα ομως εχει ξεφυγει η κατασταση. Τα μπ****δα δεν υποχωρουν με τιποτα.. βαζω πρωι βραδυ κρεμες. To πρωι βαζω indoxyl και το βραδυ ισοτρετινοινη τοπικη.. και παλι επιμενουν.Παλια με πιαναν κατευθειαν οι κρεμες αλλα τωρα φαινεται δεν δουλευουν.Ολοι οσοι με βλεπουν με ειρωνευονται με τα γνωστα αστεια.. δλδ δεν φτανει η φαλακρα εχω και αυτο.. Υπαρχει κατι που μπορει να βοηθησει αμεσα να καλυτερεψει η κατασταση περα απο χαπια με ισοτρετινοινη.. ? ο καθαρισμος προσωπου σε δερματολογο μπορει να δωσει μια προσωρινη λυση ? δεν εχω κανει ποτε γι αυτο ρωταω οσους γνωριζουν..
ευχαριστω πολυ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis25

Member
μη πάρεις με τίποτα ισοτρετινοινη μη πάρεις με τίποτα χάπια ισοτρετινοινης με τίποτα με τίποτα. εγώ εχουν περασει 8 χρονια και ακομα υποφερω απο τις ανεπιθυμητες ενεργειες. εχασα τα μισα μου μαλλια και το προσωπο μου ξεραθηκε. μην πάρεις με τιποτα χαπια ισοτρετινοινης

εγώ θα σου έλεγα πηγαινε καθε 1 με 2 μήνες για καθαρισμό αναλογα ποτε βλεπεις οτι αρχιζει να ξαναγεμιζει σπυρια το προσωπο σου. αν ντρεπεσαι να πηγαινεις συνεχεια κανε τη διαδικασια που θα σου κανουν εκει στο σπιτι.απλά κατσε 15 με 20 λεπτα κατω απο ατμό πάρε αυτό http://www.digas.gr/product_info.php?products_id=3739 μ αυτο πιέζεις ολο το προσωπο σου και αφαιρείται το πύον, το σμήγμα.πολύ σημαντικό ειναι να καθαριζεις το πρόσωπό σου με σαπούνι 2 φορές την ημέρα. επιπλέον το κρεμμύδι και λιγότερο το σκόρδο κάνουν καλό. σκοτώνουν τα βακτήρια. αν τρως κρεμμυδι πχ μισό κρεμμύδι κάθε 3 μέρες θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

τώρα για τη σμιγματορροική πολλοί έχουν πει ότι εκαναν τοπική εφαρμογή coconut oil λάδι καρύδας και η σμηγματορροικη δερματιτιδα εφυγε. ωστοσο πολλοι που το εβαλαν στα μαλλιά τους παρατηρησαν τριχόπτωση. αλλα αν εχεις σμηγματορροικη δερματιτιδα στο προσωπο θα σε βοηθησει.
 

le2der

Active Member
Οσο μπορείς τα χέρια μακρυά απο το πρόσωπο... Εγώ διάβασα για διάφορα γιατροσόφια στο διαδίκτυο κτλ, και χρησιμοποίησα μέλι το οποίο με βοήθησε αρκετά. Αν θες δοκίμασε να βάζεις το βράδυ και να το καθαρίζεις το πρωί, σε μια μικρή περιοχή πειραματικά. Αν σε βοηθήσει βάλε σε όλη την περιοχή.
 

kwsths

Member
giannis25 είπε:
μη πάρεις με τίποτα ισοτρετινοινη μη πάρεις με τίποτα χάπια ισοτρετινοινης με τίποτα με τίποτα. εγώ εχουν περασει 8 χρονια και ακομα υποφερω απο τις ανεπιθυμητες ενεργειες. εχασα τα μισα μου μαλλια και το προσωπο μου ξεραθηκε. μην πάρεις με τιποτα χαπια ισοτρετινοινης

εγώ θα σου έλεγα πηγαινε καθε 1 με 2 μήνες για καθαρισμό αναλογα ποτε βλεπεις οτι αρχιζει να ξαναγεμιζει σπυρια το προσωπο σου. αν ντρεπεσαι να πηγαινεις συνεχεια κανε τη διαδικασια που θα σου κανουν εκει στο σπιτι.απλά κατσε 15 με 20 λεπτα κατω απο ατμό πάρε αυτό http://www.digas.gr/product_info.php?products_id=3739 μ αυτο πιέζεις ολο το προσωπο σου και αφαιρείται το πύον, το σμήγμα.πολύ σημαντικό ειναι να καθαριζεις το πρόσωπό σου με σαπούνι 2 φορές την ημέρα. επιπλέον το κρεμμύδι και λιγότερο το σκόρδο κάνουν καλό. σκοτώνουν τα βακτήρια. αν τρως κρεμμυδι πχ μισό κρεμμύδι κάθε 3 μέρες θα σε βοηθήσει πάρα πολύ.

τώρα για τη σμιγματορροική πολλοί έχουν πει ότι εκαναν τοπική εφαρμογή coconut oil λάδι καρύδας και η σμηγματορροικη δερματιτιδα εφυγε. ωστοσο πολλοι που το εβαλαν στα μαλλιά τους παρατηρησαν τριχόπτωση. αλλα αν εχεις σμηγματορροικη δερματιτιδα στο προσωπο θα σε βοηθησει.

giannhs25 ευχαριστω και εκτιμω πολυ τις συμβουλες σου. θα ηθελα να μου ξεκαθαρισεις 2 πραγματακια. Τι ανεπιθυμητες ενεργειες εχεις ακομα απο τη θεραπεια? ο καθαρισμος προσωπου εχει αμεσο αποτελεσμα οσον αφορα την εικονα ?
αυτο με το κρεμυδι θα το ξεκινησω αμεσως και το λαδι καρυδας στο προσωπο μονο.. Ξερεις ποιο ειναι το θεμα? σκεφτομαι σοβαρα του χρονου να ξεκινησω θεραπεια με ισοτρετινοινη γιατι δεν τη παλευω αλλο. Δλδ κοιταζω φοτο απο περσυ και δεν ειχα ουτε ενα σπυρακι και τελειο μαλλι και τωρα εχω μεγαλη αραιωση και πολλα μεγαλα σπυρια στο προσωπο.. ε νταξει το θεαμα ειναι αστα να πανε ..απο τη μια φαινομαι σαν να ειμαι στην εφηβεια 15 χρονω και απο την αλλη η φαλακρα μου δινει καποια χρονια. Τουλαχιστον αντε πες φαλακρος με ενα καθαρο προσωπο λιγο σωμα και λιγο ντυσιμο καατι μπορει να κανεις. ΑΛΛΑ φαλακρος (με ολο το βλεμα να πεφτει στο προσωπο) και να χω μεγαλα κοκκινα σπυρια παντου εε δεν πας πουθεναα.. Γι αυτο η θα παρω φινα να κρατησω το μαλλι με τις γνωστες παρενεργειες η θα παρω ισοτρ να χω ενα καθαρο ανθρωπινο προσωπο τουλαχιστον..
Γι αυτο αν μπορεις πες μ τι αλλες παρενεργειες ειχες..?


le2der είπε:
Οσο μπορείς τα χέρια μακρυά απο το πρόσωπο... Εγώ διάβασα για διάφορα γιατροσόφια στο διαδίκτυο κτλ, και χρησιμοποίησα μέλι το οποίο με βοήθησε αρκετά. Αν θες δοκίμασε να βάζεις το βράδυ και να το καθαρίζεις το πρωί, σε μια μικρή περιοχή πειραματικά. Αν σε βοηθήσει βάλε σε όλη την περιοχή.

φιλε μου δλδ καθαριζεις με σαπουνι το προσωπο , βαζεις μελι πανω στα σπυρια για ενα 10 ωρο ας πουμε και επειτα ξεπλενεις παλι.. καπως ετσι ?
εχει αυτο αποτελεσμα σε εντονη ακμη ?
 

giannis25

Member
η ισοτρετινοινη ειναι πάρα πολύ βαριά θεραπεία. να φανταστείς σε πολλές χώρες έχει απαγορευτεί. αν ψάξεις στο internet υπάρχουν χιλιάδες άτομα που λένε πόσο κακό τους έκαναν αυτά τα φάρμακα. στην πραγματικότητα είναι τεράστιες ποσότητες ρετινοιδών, περίπου σαν να παίρνεις τεράστιες ποσότητες βιταμίνης α και όταν λέω τεράστιες εννοώ 30 φορές η ποσότητα που προκαλεί υπερβίταμίνωση και αυτό κάθε μέρα 6 μήνες. η διαφορά από τις βιταμίνες α είναι ότι η ισοτρετινοοίνη σε αντίθεση με τη βιταμίνη α φεύγει από το σώμα. θεωρητικά λένε ότι 6 μήνες μετά τη διακοπή έχει φύγει απ το σώμα σου. εγώ οι παρενέργειες που είχα εκτός από αίμα στα χείλη που όταν το σταμάτησα έφυγε, είχα φωτοευαισθησία, έχασα τα μισά μου μαλλία, είχα πάρα πολυ δυνατούς πονοκέφαλους ακόμα και 1,5 χρόνο μετα τη διακοπή. έχω ακόμα πολύ ξηρότητα, λέγεται οτι η ισοτρετινοίνη αυξάνει μόνιμα το ph του προσώπου κατά 0,6 , είχα κατάθλιψη χωρίς λόγο, πολλοί έχουνε αυτοκτονήσει από τη κατάθλιψη λόγω ισοτρετινοίνης, είχα πόνους στη πλάτη σε ακτινογραφία που έκανα, η απόσταση μεταξύ των κάτω σπονδύλων είχε μειωθεί, και αυτοί οι πόνοι ξεκίνησαν όταν έπαιρνα τα φάρμακα, και γενικά αν ψάξεις στο ιντερνετ θα διαβάσεις άσχημες ιστορίες, επιπλέον τα μαλλια μου ξεράθηκαν

μετά τον καθαρισμό προσώπου δεν θα έχεις ούτε ένα σπυρί, θα καθαρίσει τελείως το πρόσωπό σου, δες τη διαδικασία και αμα θες μετα το κάνεις και στο σπίτι με τα υλικά που σου είπα. να μην πηρώνεις κι όλας, και γω στο σπίτι κάνω καθαρισμό. 1 φορά το μήνα.
 

kwsths

Member
giannis25 είπε:
η ισοτρετινοινη ειναι πάρα πολύ βαριά θεραπεία. να φανταστείς σε πολλές χώρες έχει απαγορευτεί. αν ψάξεις στο internet υπάρχουν χιλιάδες άτομα που λένε πόσο κακό τους έκαναν αυτά τα φάρμακα. στην πραγματικότητα είναι τεράστιες ποσότητες ρετινοιδών, περίπου σαν να παίρνεις τεράστιες ποσότητες βιταμίνης α και όταν λέω τεράστιες εννοώ 30 φορές η ποσότητα που προκαλεί υπερβίταμίνωση και αυτό κάθε μέρα 6 μήνες. η διαφορά από τις βιταμίνες α είναι ότι η ισοτρετινοοίνη σε αντίθεση με τη βιταμίνη α φεύγει από το σώμα. θεωρητικά λένε ότι 6 μήνες μετά τη διακοπή έχει φύγει απ το σώμα σου. εγώ οι παρενέργειες που είχα εκτός από αίμα στα χείλη που όταν το σταμάτησα έφυγε, είχα φωτοευαισθησία, έχασα τα μισά μου μαλλία, είχα πάρα πολυ δυνατούς πονοκέφαλους ακόμα και 1,5 χρόνο μετα τη διακοπή. έχω ακόμα πολύ ξηρότητα, λέγεται οτι η ισοτρετινοίνη αυξάνει μόνιμα το ph του προσώπου κατά 0,6 , είχα κατάθλιψη χωρίς λόγο, πολλοί έχουνε αυτοκτονήσει από τη κατάθλιψη λόγω ισοτρετινοίνης, είχα πόνους στη πλάτη σε ακτινογραφία που έκανα, η απόσταση μεταξύ των κάτω σπονδύλων είχε μειωθεί, και αυτοί οι πόνοι ξεκίνησαν όταν έπαιρνα τα φάρμακα, και γενικά αν ψάξεις στο ιντερνετ θα διαβάσεις άσχημες ιστορίες, επιπλέον τα μαλλια μου ξεράθηκαν

μετά τον καθαρισμό προσώπου δεν θα έχεις ούτε ένα σπυρί, θα καθαρίσει τελείως το πρόσωπό σου, δες τη διαδικασία και αμα θες μετα το κάνεις και στο σπίτι με τα υλικά που σου είπα. να μην πηρώνεις κι όλας, και γω στο σπίτι κάνω καθαρισμό. 1 φορά το μήνα.

πωω μ φτιαξες τη μερα :p .ναι τα περισσοτερα τα χω ακουσει και εγω..Σιγουρα αρχικα θα ξεκινησω με καθαρισμο να δω πως παει..Εσυ ομως γιατι κανεις ακομα καθαρισμο δεν ξεμπερδεψες τελειως?Διεκοψες τη θεραπεια? Και κατι τελευταιο Γιαννη η σμηγματοροικη δερματιτιδα στο προσωπο θα συνεχιζει να υπαρχει ? διαβασα οτι μπορει και να αυξηθει καποιοι βγαλανε μετα τη θεραπεια.. Δεν γνωριζω πως συνδεεται, καποια σπυρια που εχω σιγουρα οφειλονται στο υπερβολικο σμηγμα/λιπαροτητα και αλλα στην Ακμη.. Υποθετικα Μετα τη θεραπεια με ισοτρετιν θα εξαφανιστουν ολα ? Και πως γινεται καποιοι να βγαλαν σμηγμ δερματιτιδα στο προσωπο μετα τη θεραπεια ? :chinscratch
δεν κολλαει..
 

giannis25

Member
είχα κάνει στα 17 μου οχι δεν φευγουν τελείως τα σπυριά. εγω εχω blackheads γι αυτό κάνω καθαρισμό. τη θεραπεία την εκανα ολοκληρη 6 μηνες. ναι η σμηγματορροικη δερματίτιδα θα συνεχίσει να υπάρχει εφ' όρου ζωής. μετα τη θεραπεία με ισοτρετινοίνη εξαρτάται. μπορεί να επιστρέψει η ακμή.η σμηγματοροικη δερματίτιδα εμφανίζεται μετα την ισοτρετινοινη λόγω θυλακίτιδας ίσως λόγω της ξηρότητας, είναι πολλοί λόγοι.
 

thmanou

Member
Δυο φιλοι μου εκαναν θεραπεια με accutane και καθαρισαν απο παρα πολυ σοβαρη ακμη, το μαλλι τους παρεμεινε το ιδιο! Ο ενας επινε 10 λιτρα νερου την ημερα οταν εκανε χρηση του φαρμακου! Σ εμενα εφυγε στα 27 αλλα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα ενα σπυρι σταθερα στις τοσες! Τη σμηγματοροικη που εμφανισα στο προσωπο και εκδηλωνεται με κοκκινιλες οταν στεναχωριεμαι αναμεσα στα φρυδια και στα πλαινα της μυτης την αντιμετοπιζω με travocort τοπικη αλοιφη πολυ χαμηλης περιεκτικοτητας σε κορτιζονη! Θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις σε ενα δερματολογο οχι της γειτονιας αλλα εξειδικευμενο διδακτωρ κτλ ειδικα για τη χρηση accutane που εχει σοβαρες πιθανες παρενεργειες! Και μη βαζεις χερι η οτιδηποτε στα σπυρια αν προκληθει μολυνση θα αποκτησεις ωραιες μη αναστρέψιμες λακουβες! Θυμαμαι στους φιλους μου με τη χρηση accutane τα σπυρια σπαγανε μονα τους και ετρεχε οτι υπηρχε μεσα! Δοκιμάσε τα υπόλοιπα πρώτα και το accutane ως ύστατη λύση.
 

pazuzu

New Member
H καλή ποιότητα δέρματος μπορεί να επιτευχθεί σχετικά εύκολα και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα από αυτά που έχουμε συνηθίσει στο θέμα της τριχόπτωσης.

Στην περίπτωσή σου είναι σημαντικό να αρχίσεις με έναν βαθύ καθαρισμό με ατμό, όπως σου προτείνει ο Γιάννης, για να βγει όλο το παγιδευμένο σμήγμα. Επειδή μάλλον δεν έχεις κάνει ποτέ, σου συνιστώ τουλάχιστον η πρώτη σου φορά να γίνει από κάποια αισθητικό και να μην το επιχειρήσεις μόνος σου. Στην πορεία, αν το πρόβλημα επιμείνει, μπορείς να κάνεις και μόνος σου συντηρητικά, κι εφόσον καταλάβεις τη διαδικασία από την αισθητικό.

Από εκεί και πέρα σημαντικό είναι να χρησιμοποιείς και κάποια καλά προϊόντα για την καθημερινή φροντίδα του δέρματος. Εάν θες να με ακούσεις, επειδή έχω δοκιμάσει άπειρα προϊόντα, τα 3 must που χρειάζεσαι είναι τα εξής:

1) Gel καθαρισμού apivita πρόπολη κίτρο, για να πλένεις το πρόσωπό σου πρωί βράδυ πριν την χρήση ενυδατικής.

2) Aqua Vita ενυδατική κρέμα για λιπαρές/μικτές επιδερμίδες, αφήνει την επιδερμίδα ματ.

3) Λευκή άργιλος για μάσκα σε όλο το πρόσωπο κάθε 15 μέρες. Η λευκή άργιλος ενυδατώνει και παράλληλα απορροφά το περιττό σμήγμα.

Επίσης, δεν ξέρω για την εσωτερική χρήση ισοτρετ, αλλά μια φορά την εβδομάδα μετά τον καθαρισμό (1) και πριν την ενυδατική (2) θα μπορούσες να χρησιμοποιείς airol, που ούτως ή άλλως προάγει την παραγωγή κολλαγόνου.


giannis25 είπε:
έχω ακόμα πολύ ξηρότητα, λέγεται οτι η ισοτρετινοίνη αυξάνει μόνιμα το ph του προσώπου κατά 0,6 ,

Γιάννη, έχεις δοκιμάσει να λύσεις το πρόβλημά σου με κάποιο λάδι, πχ αμυγδαλέλαιο ή jojoba;
 

giannis25

Member
είχα βαλλει λάδι μαγειρικό και είχα πρηστεί. ίσως ήθελε jojoba oil ή αμυγδαλέλαιο ή έξτρα παρθένο ελαιόλαδο. τώρα έχω δει πάρα πολύ βελτίωση με ομέγα-3 (1,5 χρόνος) και βιοτίνη (3 μέρες)
 

pazuzu

New Member
Δοκίμασε να ανακατεύεις το βράδυ μερικές σταγόνες jojoba στην ενυδατική σου, το jojoba είναι παρόμοιο σε σύσταση με το σμήγμα και απορροφάται εύκολα. Είναι επίσης εξαιρετικά καλό για το δέρμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kwsths

Member
pazuzu είπε:
H καλή ποιότητα δέρματος μπορεί να επιτευχθεί σχετικά εύκολα και με πολύ καλύτερα αποτελέσματα από αυτά που έχουμε συνηθίσει στο θέμα της τριχόπτωσης.

Στην περίπτωσή σου είναι σημαντικό να αρχίσεις με έναν βαθύ καθαρισμό με ατμό, όπως σου προτείνει ο Γιάννης, για να βγει όλο το παγιδευμένο σμήγμα. Επειδή μάλλον δεν έχεις κάνει ποτέ, σου συνιστώ τουλάχιστον η πρώτη σου φορά να γίνει από κάποια αισθητικό και να μην το επιχειρήσεις μόνος σου. Στην πορεία, αν το πρόβλημα επιμείνει, μπορείς να κάνεις και μόνος σου συντηρητικά, κι εφόσον καταλάβεις τη διαδικασία από την αισθητικό.

Από εκεί και πέρα σημαντικό είναι να χρησιμοποιείς και κάποια καλά προϊόντα για την καθημερινή φροντίδα του δέρματος. Εάν θες να με ακούσεις, επειδή έχω δοκιμάσει άπειρα προϊόντα, τα 3 must που χρειάζεσαι είναι τα εξής:

1) Gel καθαρισμού apivita πρόπολη κίτρο, για να πλένεις το πρόσωπό σου πρωί βράδυ πριν την χρήση ενυδατικής.

2) Aqua Vita ενυδατική κρέμα για λιπαρές/μικτές επιδερμίδες, αφήνει την επιδερμίδα ματ.

3) Λευκή άργιλος για μάσκα σε όλο το πρόσωπο κάθε 15 μέρες. Η λευκή άργιλος ενυδατώνει και παράλληλα απορροφά το περιττό σμήγμα.

Επίσης, δεν ξέρω για την εσωτερική χρήση ισοτρετ, αλλά μια φορά την εβδομάδα μετά τον καθαρισμό (1) και πριν την ενυδατική (2) θα μπορούσες να χρησιμοποιείς airol, που ούτως ή άλλως προάγει την παραγωγή κολλαγόνου.


thanx pazuzu αυτο ειχα σχεδιασει να κανω αρχικα ενα καθαρισμο και μετα βλεπω αν ειναι να το κανω μονος μου..επειτα εγω χρησιμοποιω τα παρακατω

1) http://www.pharmacy-home.gr/index.php?route=product/product&product_id=3038

2) μια σμηγματορυθμιστικη κρεμα της MEY

3) Ti ακριβως ειναι ? ετσι το ζηταω λευκη αργιλος?
 

pazuzu

New Member
Η άργιλος είναι σκόνη που την ανακατεύεις με νερό, την κάνεις πάστα και την απλώνεις στο πρόσωπο. Υπάρχει κόκκινη (για κουρασμένη, ώριμη επιδερμίδα), λευκή (για ευαίσθητη/λιπαρή) και πράσινη (η οποία επίσης αναφέρεται για τη λιπαρότητα, αν και τη θεωρώ ιδιαίτερα σκληρή για το πρόσωπο).

Μπορείς να πάρεις αυτήν που κοστίζει 2 ευρώ τα 200ml.

http://www.biokalcosmetics.gr/index.php?route=product/product&path=61_62&product_id=62

Μην κάνεις το λάθος και πάρεις πράσινη άργιλο για το πρόσωπο (παρ'ό,τι αναφέρεται για λιπαρά δέρματα), είναι πολύ επιθετική και μπορεί ή να σου αφυδατώσει το δέρμα ή να προκαλέσει υπερέκκριση σμήγματος ως αντίδραση. Αυτά που σου προτείνω τα έχω δοκιμάσει ο ίδιος και μπορώ να σου πω ότι το δέρμα μου δεν έχει ούτε γραμμές έκφρασης.
 

kwsths

Member
pazuzu είπε:
Η άργιλος είναι σκόνη που την ανακατεύεις με νερό, την κάνεις πάστα και την απλώνεις στο πρόσωπο. Υπάρχει κόκκινη (για κουρασμένη, ώριμη επιδερμίδα), λευκή (για ευαίσθητη/λιπαρή) και πράσινη (η οποία επίσης αναφέρεται για τη λιπαρότητα, αν και τη θεωρώ ιδιαίτερα σκληρή για το πρόσωπο).

Μπορείς να πάρεις αυτήν που κοστίζει 2 ευρώ τα 200ml.

http://www.biokalcosmetics.gr/index.php?route=product/product&path=61_62&product_id=62

Μην κάνεις το λάθος και πάρεις πράσινη άργιλο για το πρόσωπο (παρ'ό,τι αναφέρεται για λιπαρά δέρματα), είναι πολύ επιθετική και μπορεί ή να σου αφυδατώσει το δέρμα ή να προκαλέσει υπερέκκριση σμήγματος ως αντίδραση. Αυτά που σου προτείνω τα έχω δοκιμάσει ο ίδιος και μπορώ να σου πω ότι το δέρμα μου δεν έχει ούτε γραμμές έκφρασης.

ναι εχω δοκιμασει πρασινη και για καποιο λογο μου προκαλουσε ταχυκαρδιες οποτε την εβαζα.. ωραια ευχαριστω θα τη δοκιμασω και τη κρεμα που ειπες!


thmanou είπε:
Δυο φιλοι μου εκαναν θεραπεια με accutane και καθαρισαν απο παρα πολυ σοβαρη ακμη, το μαλλι τους παρεμεινε το ιδιο! Ο ενας επινε 10 λιτρα νερου την ημερα οταν εκανε χρηση του φαρμακου! Σ εμενα εφυγε στα 27 αλλα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα ενα σπυρι σταθερα στις τοσες! Τη σμηγματοροικη που εμφανισα στο προσωπο και εκδηλωνεται με κοκκινιλες οταν στεναχωριεμαι αναμεσα στα φρυδια και στα πλαινα της μυτης την αντιμετοπιζω με travocort τοπικη αλοιφη πολυ χαμηλης περιεκτικοτητας σε κορτιζονη! Θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις σε ενα δερματολογο οχι της γειτονιας αλλα εξειδικευμενο διδακτωρ κτλ ειδικα για τη χρηση accutane που εχει σοβαρες πιθανες παρενεργειες! Και μη βαζεις χερι η οτιδηποτε στα σπυρια αν προκληθει μολυνση θα αποκτησεις ωραιες μη αναστρέψιμες λακουβες! Θυμαμαι στους φιλους μου με τη χρηση accutane τα σπυρια σπαγανε μονα τους και ετρεχε οτι υπηρχε μεσα! Δοκιμάσε τα υπόλοιπα πρώτα και το accutane ως ύστατη λύση.

ετσι και γω ενα στις τοσες ειχα και δεν το σκεφτομουν φευγανε κατευθειαν αλλα το τελευταιο καιρο εχω πολυ μεγαλα εσωτερικα σπυρια τα οποια δεν φευγουν με τιποτα εδω και κανα τριμηνο ειναι πανω στη μυτη και στο μετωπο οτι και να κανω.. ποτε εξασθενουν καπως και ποτε πριζονται παλι.. ναι εννοειται δοκιμαζω τα παντα και του χρονου βλεπουμε . Αν συνεχιστει η κατασταση εντονα η θα παρω φινα για να κρατησω τα μαλλια η θα παρω τρετινοιν για τα σπυρια γιατι τωρα δεν βλεπομαι.. Τουλαχιστον χωρις μαλλια αλλα να χω ενα καθαρο προσωπο..
 

fotisI

Member
Παίδες,
ύστερα από αρκετή έρευνα και δοκιμές, άρχισα να συνδέω το παζλ...
όσοι έχετε αρκετή λιπαρότητα, πυτιρίδα, αναγκάζεστε να λουζεστε συχνά και μόνο με head&Shoulders κλπ, δοκιμάστε και αυτό>
Πριν λουστείτε για όσο πιο πολλές ώρες μπορείτε, βάλτε baby oil στα δερμα του κεφαλιού και στα φρύδια, μύτη, εκεί που εμφανίζεται η δερματίτιδα. Σε 2-3 εβδομάδες θα νοιώθετε υπέροχα.
Καταρχάς σε περίπτωση που το δέρμα σας κοκκινιζε, ξεφλούδιζε και έτσουζε, εκεί που έχει λιπαρότητα, βάλτε το παραπάνω λαδάκι, και θα αισθανθείτε σαν να κάνατε μπάνιο.
Δοκιμάστε το και θα δείτε μεγάλη βελτίωση...

Όταν νοιώσετε την διαφορά θα σας πω και πως δουλεύει...χαχαχαχα
 

fotisI

Member
Καλά νέα από το μέτωπο...
Εδώ και λίγες μέρες δοκιμάζω, την Μικοναζολη στα μαλλιά μου και δείχνει άμεσο αποτέλεσμα στα συμπτώματα. Φυσικά μόνο σε όσους έχουν ΣΔ.
Μπορώ να μην λουστώ με το κλασικό head&shoulders, και ακόμα να μείνω άλουστος για πάνω από 4 μέρες χωρίς να έχω τις συνέπειες που αλλιώς θα είχα.
Πλέον δεν νοιώθω τον ερεθισμό, που όσοι έχουν ΣΔ ξέρουν, και αισθάνομαι τις τρίχες πιο δυνατές...
Το babyoil, που λέγαμε, είχε για λίγες ώρες αποτέλεσμα μιας και δεν αποτελούσε φαγητό για τον μύκητα, αλλά δεν τον σκοτώνει κιόλας...
Για όσους έχουν παρόμοιο ζήτημα, Σμηγματορροικής Δερματίτιδας
πάρτε σκόνη daktarin(αυτή που βάζουν στα παπούτσια!!!), και πασπαλίστε πάνω σε μια βούρτσα, και μετά χτενιστείτε.
Θα δείτε διαφορά ακόμα και από την 1 χρήση.
 
Μπλουζα