Την βοήθεια σας για μεταμόσχευση.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Βλέποντας τις φωτό σου, θεωρώ ότι έχουμε ακριβώς το ίδιο πατερν. Επίσης εχουμε και την ίδια ηλικία. Αν πας να κάνεις μια μμ τώρα μόνο για το εμπρός κομμάτι, θα σε χαλάει το πίσω...και το αντιστροφο φυσικά πολύ περισσότερο.Φυσικα αν κανονισεις να κάνεις κ 2η μμ σε ένα χρόνο, ειναι εύκολο να κάνεις υπομονή. Το τσουλούφι παντως σε βάθος χρόνου θα το χάσεις, αν όχι τελείως, σίγουρα θα κλείσει κι άλλο μέχρι που θα αποκοπεί από τα πίσω μαλλιά και θα φαίνεται σα τούφα...Άρα όσο καλά κ αν φτιάξεις τη μπροστά ζώνη τώρα , σταδιακά θα αραιώσει πάλι εκεί που είναι το τσουλούφι τώρα. Εγω στην πρώτη μμ έβαλα το 80% των μοσχευματων μπροστά και το 20% πίσω...διορθώθηκε αρκετα η εικόνα εμπρός...πίσω παρόλο που δεν έγινε μεγάλη αλλαγη, μπήκαν κάποια μοσχεύματα που με κράτησαν κάποια χρόνια χωρίς να με ενοχλεί τόσο ώστε να μπω άμεσα για άλλη μμ...έτσι όταν ξανακάνω μμ για να καλύψω το πίσω κομμάτι θα διορθώσω και τις αδυναμίες που θα έχουν εμφανιστεί εμπρος...κ δε μιλάω μόνο για το τσουλούφι που αδυνατίζει σταδιακα η το να βελτιώσω πυκνότητα όπου απαιτείται. Αλλα για σημεία που ενωνονται μαμά μαλλιά με μεταμοσχευμενα όπου αν υπάρχει πρόβλημα, προκύπτει αστείο θεαμα... Αναφέρω το παράδειγμα μου γτ θεωρώ ότι έχουμε αντίστοιχα πατερν. Πάντως κ εγώ όταν πήγα να κάνω την πρώτη μμ το ίδιο ηθελα...να ξεμπερδεψω με τη μια... χλωμό...άρα η τώρα για τουμπανιασμα εμπρός κ μετά μια δεύτερη για πίσω, η πας με το πλάνο που πάω κ εγώ. Οι περισσότεροι νομίζω οτιθεωρούν πιο ορθόδοξο το πρώτο πλάνο...Φαντάζομαι ότι κάθε προσέγγιση έχει τα + και τα - της. Σε κάθε περίπτωση, οποιο πλάνο και αν ακολουθήσεις, προχωρά το...
 

Spotlight

Member
Βλέποντας τις φωτό σου, θεωρώ ότι έχουμε ακριβώς το ίδιο πατερν. Επίσης εχουμε και την ίδια ηλικία. Αν πας να κάνεις μια μμ τώρα μόνο για το εμπρός κομμάτι, θα σε χαλάει το πίσω...και το αντιστροφο φυσικά πολύ περισσότερο.Φυσικα αν κανονισεις να κάνεις κ 2η μμ σε ένα χρόνο, ειναι εύκολο να κάνεις υπομονή. Το τσουλούφι παντως σε βάθος χρόνου θα το χάσεις, αν όχι τελείως, σίγουρα θα κλείσει κι άλλο μέχρι που θα αποκοπεί από τα πίσω μαλλιά και θα φαίνεται σα τούφα...Άρα όσο καλά κ αν φτιάξεις τη μπροστά ζώνη τώρα , σταδιακά θα αραιώσει πάλι εκεί που είναι το τσουλούφι τώρα. Εγω στην πρώτη μμ έβαλα το 80% των μοσχευματων μπροστά και το 20% πίσω...διορθώθηκε αρκετα η εικόνα εμπρός...πίσω παρόλο που δεν έγινε μεγάλη αλλαγη, μπήκαν κάποια μοσχεύματα που με κράτησαν κάποια χρόνια χωρίς να με ενοχλεί τόσο ώστε να μπω άμεσα για άλλη μμ...έτσι όταν ξανακάνω μμ για να καλύψω το πίσω κομμάτι θα διορθώσω και τις αδυναμίες που θα έχουν εμφανιστεί εμπρος...κ δε μιλάω μόνο για το τσουλούφι που αδυνατίζει σταδιακα η το να βελτιώσω πυκνότητα όπου απαιτείται. Αλλα για σημεία που ενωνονται μαμά μαλλιά με μεταμοσχευμενα όπου αν υπάρχει πρόβλημα, προκύπτει αστείο θεαμα... Αναφέρω το παράδειγμα μου γτ θεωρώ ότι έχουμε αντίστοιχα πατερν. Πάντως κ εγώ όταν πήγα να κάνω την πρώτη μμ το ίδιο ηθελα...να ξεμπερδεψω με τη μια... χλωμό...άρα η τώρα για τουμπανιασμα εμπρός κ μετά μια δεύτερη για πίσω, η πας με το πλάνο που πάω κ εγώ. Οι περισσότεροι νομίζω οτιθεωρούν πιο ορθόδοξο το πρώτο πλάνο...Φαντάζομαι ότι κάθε προσέγγιση έχει τα + και τα - της. Σε κάθε περίπτωση, οποιο πλάνο και αν ακολουθήσεις, προχωρά το...
Και εγώ στην πρώτη λύση κατευθύνομαι φίλε.Την υπομονή να περιμένω άλλο ένα χρόνο για πίσω δεν την πολύ παλεύω αλλά τι να κάνουμε δεν γίνεται διαφορετικά.Το θέμα όντως είναι η ένωση των μαμα με μεταμοσχευμένα μαλλιά που λογικά θα χρειαστεί αργότερα και στο middle και όχι μόνο crown.
 

andy.k

Active member
Αν κάνεις μια εμπρός και μια πίσω να τις κάνεις έτσι ώστε να έχουν μπει μοσχεύματα σε όλο το πάνω μέρος. Εννοω, να μη κάνεις τώρα μόνο κροταφους κ μετά μόνο crown...αλλά να κάνεις τώρα όλο το εμπρός μισό κ μετά όλο το πισω μισό. Φυσικά έμφαση θα δωθεί στους κροτάφους και hairline τώρα, κ στο crown στη δεύτερη...αλλά εννοώ να μπουν και στο middle κ τώρα κ στη δεύτερη, όσο γίνεται ανάμεσα σε μαμά μαλλιά, ώστε να έχει δημιουργηθεί εκ των προτέρων μια "ραφή μεταξύ του crown και του εμπρός κομματιού, έστω και μικρότερης πυκνότητας...οπότε ακόμα και αν χάσεις όλα τα δικά σου στο middle, δε θα φαίνεται τραγικό.θα φαίνεται σα να έχεις αδύναμο middle, αλλά όχι άδειο.Φυσικα αυτό που λέω τώρα εγώ αν πας σε σοβαρό γιατρό με πλάνο 2 επεμβάσεων, φανταζομαι ότι δε χρειάζεται να το αναφέρεις καν...θα το κάνει στο auto...
 

vlafo

Well-Known Member
Το πλάνο σου πρέπει να είναι για 2 μμ συνολικά.
Aν τις κάνεις με διαφορά ενός χρόνου,αυτό θα ήταν το καλύτερο πιστεύω και θα ξεμπέρδευες διορθώνοντας στη δεύτερη τις όποιες ατέλειες της πρώτης.
Η μια θα καλύψεις τα 2/4 του κεφαλιού όπως σου λέει ο andy και η άλλη middle+crown.
Mε δεδομένο το ότι θα αδειάσεις στο middle,με 3000g μπροστά α ζώνη+κροτάφους +χερλάιν,θα είσαι πολύ καλός.
Αν την κάνεις την επόμενη μετά από 1 χρόνο τότε θα καλύψεις όλες τις ζώνες και θα έχεις κάνει ολοκληρωμένη δουλειά.
Αν όμως δεν την κάνεις αμέσως τη 2 μμ,τότε θα έχεις θέμα πίσω απο τα μμ και δεν θα δένουνε ομοιόμορφα με τα μαμά για αυτό βάλε και καμία 500g στο middle για να δέσει όμορφα.
 

Spotlight

Member
Λογικα οπως το βλεπω θα χρειαστω στην καλυτερη 5.000 gragts max 6.000 και για τις 2 μμ.
πάντως αυτό που με προβληματίζει είναι αν στην πρώτη μμ πρεπει από την μπροστά ζώνη να μπούνε λιγο και στο middle η να γινει αυτο κατα την δευτερη μμ μιας και απο την πρωτη θα σβηνουν λογικα σε μικροτερη πυκνοτητα στα μαμά μαλλιά του middle.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γνώμη μου είναι στην δεύτερη μεταμόσχευση. 500 μοσχεύματα δεν θα κάνουν τρελή διάφορα στο middle.
 

vlafo

Well-Known Member
Τα 500g αφορούσανε την πρώτη μμ σε περίπτωση που αργήσει να κάνει τη δεύτερη προκειμένου να υπάρχει καλύτερη πυκνότητα με τα υπάρχοντα και να δένει καλύτερα με τα μμ.
 

vlafo

Well-Known Member
Προσωπικά θα κάλυπτα ολόκληρο το πρώτο μισό α+β ζώνη να είναι πολύ δυνατό σε πυκνότητα και αν άδειαζα σύντομα στο middle θα έμπαινα για τη 2 μμ άμεσα.Αν όχι θα περίμενα λίγο.
 

Spotlight

Member
Προσωπικά θα κάλυπτα ολόκληρο το πρώτο μισό α+β ζώνη να είναι πολύ δυνατό σε πυκνότητα και αν άδειαζα σύντομα στο middle θα έμπαινα για τη 2 μμ άμεσα.Αν όχι θα περίμενα λίγο.
Εννοείς την περιοχή που έχω μαρκαρει?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20190531-161957_Gallery.jpg
    Screenshot_20190531-161957_Gallery.jpg
    1.4 MB · Προβολές: 36

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Aκριβώς αυτή την περιοχή μπροστά θα πρέπει να καλύψεις με πολύ δυνατή πυκνότητα να μην μπεις πιο μέσα "ακόμα" στο middle.
Θα εξασφαλίσεις πολύ καλή εικόνα και με πολύ καλό illusion στις πίσω περιοχές γιατί έχεις ήδη αρκετό μαλλί ακόμα.
 

vlafo

Well-Known Member
Και βλέπεις πως εξελίσσεται η αα και αναλόγως κινείσαι και μπαίνεις για τη 2 μμ.
Έτσι τουλάχιστον θα πράξω εγώ για τον εαυτό μου,που είμαι σε πολύ καλύτερη κατάσταση.
 
Μπλουζα