Μεταμόσχευση - Μη επεμβατικές μέθοδοι (φαρμακευτικές αγωγές)

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Καλό είναι να μην λέμε στον κόσμο πράγματα που δεν ισχύουν.Το ότι γράφει η Μέρκ πάνω στο κουτί για μη αναστρέψιμες παρενέργειες δεν ισχυει.Εχω πάρει εκατοντάδες κουτιά propecia και δεν έχω δει τέτοια σήμανση.
Εάν ίσχυε κάτι τέτοιο θα τους είχαν πάρει το σκαλπ.Ισχυουν όμως τα κάτωθι και έχουν επιβεβαιωθεί εδώ και χρόνια από χιλιάδες χρήστες....

http://erx.gr/p/z/?type=pl&bcode=2802430201020

Στο κεφ.4 διαβάστε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Κουμπάρε έχουμε πολλά ενδιαφέροντα να πούμε για την φίνα χωρίς φόβο και πάθος. Εύχομαι μόνο να κάνουμε έναν «ζωηρό» δίαλογο με επιχειρήματα έτσι ώστε να μείνει και κάτι. Αν θέλετε μην συνεχίζετε εδώ για αυτό το θέμα. Το βραδάκι θα τα μεταφέρω σε άλλο νήμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

vlafo

Well-Known Member
Καλό θα είναι μόλις ανοιχτεί το νέο νήμα,να ξεκαθαριστούν κάποια βασικά πράγματα για το propecia,γιατί εμένα προσωπικά με ξεπερνάνε.
Σαν χρόνιος χρήστης 18 ετών(με διάλλειμα) και διαβάζοντας μόνο τα αρνητικά του που δεν έχω καμία διάθεση να τα αμφισβητήσω μεν,αλλά που μπορούμε να συζητάμε ώρες για το "αν" φταίει το propecia,εκείνο που έχω να πω είναι το εξής σε όλες τις μαρτυρίες των μελών για τα προβλήματα που δημιουργεί.
Έχω ένα target group 10 ατόμων που το παίρνουνε για μια 10ετία και δεν είχανε ποτέ κανένα πρόβλημα.
Αυτό απλά το αναφέρω,για να δείξω πως οι μαρτυρίες που καταγράφονται είναι μονόπλευρες και αποκλειστικά από την αρνητική πλευρά.
Η άλλη πλευρα δεν μπαίνει καν στον κόπο να μιλήσει.
Αυτό που αναφέρει ο κoumparos ισχύει απόλυτα για τις παρενέργειες,ποτέ δεν έχω δει κάτι τέτοιο και μάλιστα σε πρόσφατο ταξίδι μου στην Αμερική,με γιατρό που μίλησα όταν τον ρώτησα,μου απάντησε ότι τη δίνουνε σαν "αποκλειστική θεραπεία" για την ΑΑ αλλά λένε όλες τις επιλογές στον ασθενή και τους πιθανούς κινδύνους.
 

karampalikis

Active Member
Καλό είναι να μην λέμε στον κόσμο πράγματα που δεν ισχύουν.Το ότι γράφει η Μέρκ πάνω στο κουτί για μη αναστρέψιμες παρενέργειες δεν ισχυει.Εχω πάρει εκατοντάδες κουτιά propecia και δεν έχω δει τέτοια σήμανση.
Εάν ίσχυε κάτι τέτοιο θα τους είχαν πάρει το σκαλπ.Ισχυουν όμως τα κάτωθι και έχουν επιβεβαιωθεί εδώ και χρόνια από χιλιάδες χρήστες....

http://erx.gr/p/z/?type=pl&bcode=2802430201020

Στο κεφ.4 διαβάστε.

Επιδράσεις στην γονιμότητα
Έχει αναφερθεί υπογονιμότητα σε άνδρες οι οποίοι έλαβαν φιναστερίδη για
μεγάλο διάστημα και είχαν και άλλους παράγοντες κινδύνου οι οποίοι
μπορεί να επηρεάζουν την γονιμότητα. Η επαναφορά στις φυσιολογικές
τιμές ή η βελτίωση της ποιότητας του σπέρματος έχουν αναφερθεί μετά τη
διακοπή της φιναστερίδης. Δεν έχουν διεξαχθεί κλινικές μελέτες μεγάλης
διάρκειας σχετικά με την επίδραση της φιναστερίδης στη γονιμότητα στους
άνδρες


Πρέπει να αναφέρετε στον γιατρό σας αμέσως οποιεσδήποτε αλλαγές στον
ιστό του στήθους, όπως όγκους, πόνο, διόγκωση του ιστού του στήθους ή
έκκριμα από τη θηλή, επειδή αυτά μπορεί να είναι σημεία μιας σοβαρής
κατάστασης, όπως αυτή του καρκίνου του στήθους.


Μη γνωστές: η συχνότητα δεν μπορεί να εκτιμηθεί με βάση τα διαθέσιμα
δεδομένα
....
 επιμένουσα δυσκολία στύσης μετά τη διακοπή της θεραπεία
 επιμένουσα μειωμένη σεξουαλική επιθυμία μετά τη διακοπή της
θεραπείας,

 προβλήματα σχετικά με την εκσπερμάτωση που επιμένουν και μετά τη
διακοπή της θεραπείας


Σχολιασμός:

Δεν λέει πουθενά ευθέως για μη αναστρέψιμες παρενέργειες αλλά αυτά που έχω σημειώσει με κόκκινο υπονοούν ότι μπορεί να συμβεί.
Λέει ότι :
"Δεν έχουν διεξαχθεί κλινικές μελέτες μεγάλης διάρκειας σχετικά με την επίδραση της φιναστερίδης στη γονιμότητα στους
άνδρες"
Άρα δεν είναι σίγουροι τι μπορεί να συμβεί στην γονιμότητα μετά απο μακροχρόνια χρήση

Λέει ότι:

"επειδή αυτά μπορεί να είναι σημεία μιας σοβαρής κατάστασης, όπως αυτή του καρκίνου του στήθους."
Δεν χρειάζεται να πω κάτι

Τέλος, αναφέρει 3 παρενέργειες για τις οποίες η συχνότητα να επιμείνουν και μετά την διακοπή είναι μη γνωστή.


Είχα ξεκινήσει και εγω φίνα 1mg αλλά την σταμάτησα μέσα στο μήνα επειδή μου είχαν ανέβει αρκετά τα ηπατικά ένζυμα. Μόλις την σταμάτησα έπεσαν σε κανονικά επίπεδα.
Δεν αμφισβητώ το ότι υπάρχουν πολλά άτομα τα οποία δεν εμφανίζουν παρενέργειες (γι' αυτό και δεν μπαίνουν σε φόρουμ) αλλά παράλληλα πιστεύω ότι υπάρχουν και αρκετοί που εμφανίζουν παρενέργειες και σε ενα ποσοστό από αυτούς είναι μόνιμες ή το πιο πιθανό να χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα για να επανέλθουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τα disclaimers κάθε είδους γράφονται πρωτίστως από τα νομικά τμήματα ή συμβούλους και έχουν περισσότερη αξία (για τις εταιρίες που παράγουν προιοντα) σε περίπτωση αγωγών παρά για να ενημερώσουν με σαφήνεια τους καταναλωτές. Έχοντας σοβαρή γνώση του θέματος θεωρώ ότι ισχύει η αρχή της γνωστής ασάφειας που προστατεύει την εταιρεία και αυτούς που το χορηγούν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

koumparos

Well-Known Member
Καρδιναλιε καλέ μου φίλε η απόσταση του " μη αναστρέψιμες" μέχρι το " επιμένουν" είναι τεράστια.Εγω προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να σταμάτησε τη φίνα και να μην επανήρθε.
Εύκολα η δύσκολα όλοι επανέρχονται.
Εάν υπάρχει στο φόρουμ χρήστης που να μην επανήρθε ποτέ λόγο φινας να το αναφέρει.
 

karampalikis

Active Member
Τα disclaimers κάθε είδους γράφονται πρωτίστως από τα νομικά τμήματα ή συμβούλους και έχουν περισσότερη αξία (για τις εταιρίες που παράγουν προιοντα) σε περίπτωση αγωγών παρά για να ενημερώσουν με σαφήνεια τους καταναλωτές. Έχοντας σοβαρή γνώση του θέματος θεωρώ ότι ισχύει η αρχή της γνωστής ασάφειας που προστατεύει την εταιρεία και αυτούς που το χορηγούν.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το ότι συμβαίνει αυτό που λες δεν συνεπάγεται ότι κάποιες απο τις παρενέργειες του propecia δεν είναι μόνιμες ή ότι δεν χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα για να επανέλθει ο οργανισμός (ίσως και με την βοήθεια φαρμάκων). Κατά την γνώμη μου πιο πιθανό να συμβεί είναι το δεύτερο.
 

Tsek

Well-Known Member
Τα disclaimers κάθε είδους γράφονται πρωτίστως από τα νομικά τμήματα ή συμβούλους και έχουν περισσότερη αξία (για τις εταιρίες που παράγουν προιοντα) σε περίπτωση αγωγών παρά για να ενημερώσουν με σαφήνεια τους καταναλωτές. Έχοντας σοβαρή γνώση του θέματος θεωρώ ότι ισχύει η αρχή της γνωστής ασάφειας που προστατεύει την εταιρεία και αυτούς που το χορηγούν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μας λες οτι ειναι εντελώς τυπικό και για νομικους λογους η αναφορά παρενεργειών που συμβαινουν στην πραγματικότητα και απο την άλλη μας το παίζεις τυπικος μεχρι αιδίας για την νόρμα κάλυψης της Δότριας λες και αν φαίνεται λίγο δερμα υπο συνθήκες πίσω θα το καταλάβει κανενας.
Δύο μέτρα και δύο σταθμά αναλόγως τι σε βολεύει.
Στο είπα και πριν τις γιορτες πως σε αυτό το θέμα είσαι λάθος και όσο το συνεχιζεις εκτίθεσαι και θα παρεις και κανέναν στον λαιμό σου με την ελαφρότητα που το αντιμετωπίζεις
 

athenian

Well-Known Member
Απο το φυλλο οδηγιων του proscar:

Mερικοί άνδρες έχουν επίσης αναφέρει τα ακόλουθα:

  • αλλεργικές αντιδράσεις όπως εξάνθημα, φαγούρα, κνίδωση και οίδημα στα χείλη,στη γλώσσα, στον λαιμό και στο πρόσωπο
  • πόνο στους όρχεις.
  • στυτική δυσλειτουργία, η οποία συνεχίζεται και μετά την διακοπή του φαρμάκου
  • ανδρική στειρότητα και/ή κακή ποιότητα σπέρματος. Καλιτέρευση της ποιότητας σπέρματος έχει αναφερθεί μετά την διακοπή του φαρμάκου
  • κατάθλιψη
  • σε σπάνιες περιπτώσεις, καρκίνος του στήθους στους άνδρες
  • μείωση της σεξουαλικής επιθυμίας, η οποία συνεχίζεται και μετά την διακοπή του φαρμάκου.
  • διαταραχές στην εκσπερμάτωση, η οποία συνεχίζεται και μετά την διακοπή της θεραπείας

    https://www.healthyliving.gr/2017/01/03/proscar-parenergeies/

    Βεβαια εδω μιλαμε για δοση 5mg/24h ,αρκετα μεγαλυτερη απο αυτες που δινουν για την αγα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dimitris50423

Well-Known Member
Είχα ξεκινήσει και εγω φίνα 1mg αλλά την σταμάτησα μέσα στο μήνα επειδή μου είχαν ανέβει αρκετά τα ηπατικά ένζυμα. Μόλις την σταμάτησα έπεσαν σε κανονικά επίπεδα.

κατι το οποιο κανεις δεν το υπολογιζει. εκτος απο τις τρανταχτες παρενεργειες που σε κανουν να κοψεις το χαπι με μακροχρονια χρηση φιναστεριδης θες δεν θες επιβαρυνεις ηπαρ και νεφρα.. Κυριως ομως το ηπαρ..
αυτο δεν ειναι υποχρεωμενοι απο την εταιρεια να το πουν φυσικα. υπαρχουν παρα πολλοι αλλοι λογοι που μπορει να επιβαρυνθει το ηπαρ οπως αλκοολ η αλλα φαρμακα και δεν θα τους κατηγορησει κανεις για αυτο..
και πες οτι παιρνει καποιος φινα και δεν διαπιστωνει τρανταχτες παρενεργειες για 4-5 χρονια, η επιβαρυνση που δεχεται το ηπαρ μπορει να μην εχει καλη εξελιξη οταν στο μελλον καποιος θα χρειαστει ενα σοβαρο φαρμακο για θεμα υγειας και οχι για να εχει 5 τριχες παραπανω.
Προσωπικα ειμαι εντελως αντιθετος με τη μακροχρονια ληψη οποιουδηποτε φαρμακου επηρεαζει τις ορμονες ενος ανθρωπου ή επιβαρυνει νεφρα και ηπαρ αν δεν ειναι αποκλειστικα για λογους υγειας.

mic6 απολαυσε τα μαλλια σου απο το 1 εφτασες στο 9 με τη διπλη μμ που εκανες. πετυχες την καλυτερη δυνατη φυτρωση και αξιοποιηθηκαν ολα τα μοσχευματα που μετεφεραν. το οτι μπορει να εχεις αλλα 2000 grafts ειναι σουπερ. αν χρειαστει σε ενα κεφαλι με μαλλια πλεον να τα χρησιμοποιησεις
Εδω ο αλλος στην HDC εβαλε 3000 μοσχευματα για να γεμισει καλα hairline και α ζωνη και δυστυχως το παιδι δεν εχει hairline.. Εδωσε 7500ε.
Εσυ εισαι τυχερος και αυτος ειναι ατυχος.. Αυτη ειναι η εξηγηση για καποιους.
τελος η δοτρια σου ειναι μια χαρα μετα απο εξαγωγη 5000 μοσχευματων..
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Dimitris δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση.
Μην λέτε τέτοια πράγματα.Η ποσότητα είναι τόσο μικρή που αποβάλλεται από τον οργανισμό.Και όλες οι έρευνες αυτό αποδεικνύουνε.Δεν θα μπώ σε διαδικασία να ανεβάσω έρευνες ας το κάνει ο Μάκης καλύτερα που τα έχει και μαζεμένα τα στοιχεία.
Αυτό που έχω να πώ για άλλη μια φορά,είναι ότι πέρα από θεωρίες συνομωσίας και κυκλώματα από τις φαρμακευτικές που δεν αναγράφουνε τα πραγματικά αποτελέσματα και τα αποκρύπτουνε,η φίνα έχει ξεκάθαρο ρόλο με όλες τις ενδείξεις-αντενδείξεις που έχουνε όλα τα φάρμακα.
Η το αποδέχεσαι και την παίρνεις και αν είναι ανεκτή από τον οργανισμό σου προχωράς ή δεν την παίρνεις καθόλου.
Η μακροχρόνια λήψη ενός φαρμάκου και εμένα δεν με βρίσκει σύμφωνο,αλλά από τη στιγμή που οι διαβεβαιώσεις που έχω πάρει είναι από τους κορυφαίους γιατρούς και όχι στην Ελλάδα αλλά στην άλλη άκρη του ατλαντικού,τότε η επιλογή μου στηρίζεται αποκλειστικά και μόνο σε αυτούς.
Και η διασταύρωση-σύγκλιση επιστημονικών απόψεων και τεκμηριώσεων,έχει γίνει μέσα σε 20ετία
 

karampalikis

Active Member
κατι το οποιο κανεις δεν το υπολογιζει. εκτος απο τις τρανταχτες παρενεργειες που σε κανουν να κοψεις το χαπι με μακροχρονια χρηση φιναστεριδης θες δεν θες επιβαρυνεις ηπαρ και νεφρα.. Κυριως ομως το ηπαρ..
αυτο δεν ειναι υποχρεωμενοι απο την εταιρεια να το πουν φυσικα. υπαρχουν παρα πολλοι αλλοι λογοι που μπορει να επιβαρυνθει το ηπαρ οπως αλκοολ η αλλα φαρμακα και δεν θα τους κατηγορησει κανεις για αυτο..
και πες οτι παιρνει καποιος φινα και δεν διαπιστωνει τρανταχτες παρενεργειες για 4-5 χρονια, η επιβαρυνση που δεχεται το ηπαρ μπορει να μην εχει καλη εξελιξη οταν στο μελλον καποιος θα χρειαστει ενα σοβαρο φαρμακο για θεμα υγειας και οχι για να εχει 5 τριχες παραπανω.
Προσωπικα ειμαι εντελως αντιθετος με τη μακροχρονια ληψη οποιουδηποτε φαρμακου επηρεαζει τις ορμονες ενος ανθρωπου ή επιβαρυνει νεφρα και ηπαρ αν δεν ειναι αποκλειστικα για λογους υγειας.

mic6 απολαυσε τα μαλλια σου απο το 1 εφτασες στο 9 με τη διπλη μμ που εκανες. πετυχες την καλυτερη δυνατη φυτρωση και αξιοποιηθηκαν ολα τα μοσχευματα που μετεφεραν. το οτι μπορει να εχεις αλλα 2000 grafts ειναι σουπερ. αν χρειαστει σε ενα κεφαλι με μαλλια πλεον να τα χρησιμοποιησεις
Εδω ο αλλος στην HDC εβαλε 3000 μοσχευματα για να γεμισει καλα hairline και α ζωνη και δυστυχως το παιδι δεν εχει hairline.. Εδωσε 7500ε.
Εσυ εισαι τυχερος και αυτος ειναι ατυχος.. Αυτη ειναι η εξηγηση για καποιους.
τελος η δοτρια σου ειναι μια χαρα μετα απο εξαγωγη 5000 μοσχευματων..
Αναφέρει η εταιρεία για τα ηπατικά ενζυμα αλλά η αληθεια είναι πως πολλοί περιμένουν να αρχίσουν οι πόνοι ή η στυτική δυσλειτουργία για να κάνουν εξετάσεις (σε αυτό δεν φταίει η εταιρεία) και τότε ίσως έχει γινει η ζημια.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Αναφέρει η εταιρεία για τα ηπατικά ενζυμα αλλά η αληθεια είναι πως πολλοί περιμένουν να αρχίσουν οι πόνοι ή η στυτική δυσλειτουργία για να κάνουν εξετάσεις (σε αυτό δεν φταίει η εταιρεία) και τότε ίσως έχει γινει η ζημια.

vlafo οτι και να λεει η εταιρεια οταν τα ηπατικα ενζυμα sgot sgpt γgt ανεβαινουν πανω απο τα φυσιολογικα επιπεδα το ηπαρ ζοριζεται και επιβαρυνεται.. δεν το λεω για να τρομαξω καποιον αλλα οσοι κανουν χρηση φινας πρεπει να τα παρακολουθουν αυτα..
ακομη και χαπι χοληστερινης να ξεκινησει καποιος πρεπει στο μηνα να κανει εξετασεις να δει αν εχει επηρεαστει το ηπαρ.
 

vlafo

Well-Known Member
Oτιδήποτε ανεβαίνει πάνω από τα επιτρεπόμενα όρια το ψάχνεις να δεις τι συμβαίνει.
Αυτό που λέω είναι ότι δεν ζορίζεται το ήπαρ με 1mg ή λιγότερο φίνα γιατί δεν επικάθεται στο συκώτι.Αποβάλλεται.Πλήρως.
Καλό όμως είναι οι εξετάσεις να γίνονται και να αναλύονται ενδελεχώς.
 

vlafo

Well-Known Member
Aπό τη στιγμή που δεν θα πάρεις φίνα γιατί να ταλαιπωρηθείς χωρίς λόγο;
Τα υφιστάμενα μαλλιά σε όλες τις ζώνες θα σε αποχαιρετήσουνε σε λίγα χρόνια και θα είσαι άδειος εκει.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το ότι συμβαίνει αυτό που λες δεν συνεπάγεται ότι κάποιες απο τις παρενέργειες του propecia δεν είναι μόνιμες ή ότι δεν χρειάζεται μεγάλο χρονικό διάστημα για να επανέλθει ο οργανισμός (ίσως και με την βοήθεια φαρμάκων). Κατά την γνώμη μου πιο πιθανό να συμβεί είναι το δεύτερο.

Δεν το είπα για αυτό, εξάλλου δεν θα μπορούσε αυτό να αποτελέσει επιχείρημα. Απλά όταν αξιολογείς μια πληροφορία πρέπει να κοιτάς και το background για να μπορείς να την αναλύσεις καλύτερα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μας λες οτι ειναι εντελώς τυπικό και για νομικους λογους η αναφορά παρενεργειών που συμβαινουν στην πραγματικότητα και απο την άλλη μας το παίζεις τυπικος μεχρι αιδίας για την νόρμα κάλυψης της Δότριας λες και αν φαίνεται λίγο δερμα υπο συνθήκες πίσω θα το καταλάβει κανενας.
Δύο μέτρα και δύο σταθμά αναλόγως τι σε βολεύει.
Στο είπα και πριν τις γιορτες πως σε αυτό το θέμα είσαι λάθος και όσο το συνεχιζεις εκτίθεσαι και θα παρεις και κανέναν στον λαιμό σου με την ελαφρότητα που το αντιμετωπίζεις

Ξεκινά με το να καταλαβαίνεις τι γράφω και πως το γράφω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Oτιδήποτε ανεβαίνει πάνω από τα επιτρεπόμενα όρια το ψάχνεις να δεις τι συμβαίνει.
Αυτό που λέω είναι ότι δεν ζορίζεται το ήπαρ με 1mg ή λιγότερο φίνα γιατί δεν επικάθεται στο συκώτι.Αποβάλλεται.Πλήρως.
Καλό όμως είναι οι εξετάσεις να γίνονται και να αναλύονται ενδελεχώς.

Vlafo, εσυ είχες ρωτήσει τον Λορενζο για το συκώτι;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Flosk

Well-Known Member
Γιατι ειμαι nw5 με 8000 δοτρια κεφαλι και μουσι 3000 με χοντρη σγουρη τριχα και γιατι η φινα δεν ειναι λυση για ολους φιλε.
 
Μπλουζα