ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ Κ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

flora

New Member
[attachment=6077][attachment=6078][attachment=6079][attachment=6080][attachment=6081]
ΟΙ 2 ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΧΩ ΔΙΑΧΥΤΗ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ!
ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ:
-ΝΑΙ ΕΧΩ ΣΜΗΓΜΑΤΟΡΟΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΑ ΟΧΙ ΤΟΣΟ ΕΝΤΟΝΗ(ΠΟΛΥ ΛΙΓΗ ΦΑΓΟΥΡΑ,ΛΙΓΑ ΣΠΥΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ,ΕΝΤΟΝΕΣ ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΚΗΛΙΔΕΣ ΣΤΟ ΤΡΙΧΟΤΟ,Κ ΛΙΠΑΡΟΤΗΤΑ)ΑΛΛΑ ΠΛΕΟΝ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΖΩ ΜΕ ΤΑ ΣΑΜΠΟΥΑΝ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΣΜΗΓΜΑΤΟΡΟΙΚΗ Κ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ
-ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΑΝΤΙΣΣΙΛΥΠΤΙΚΑ ΠΡΙΝ 8 ΜΗΝΕΣ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ ΑΡΧΙΣΕ ΠΡΙΝ 3 Κ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΛΟΥΖΩΜΕ Κ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200,ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ ΑΝΗΣΥΧΙΤΙΚΟ ΒΑΘΜΟ ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΑΝ ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΤΡΙΧΟΦΥΙΑ ΟΥΤΕ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΚΜΗ Κ ΑΔΙΑΘΕΤΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ,ΜΟΝΟ ΛΙΓΟΥΣ ΕΝΤΟΝΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΕΧΩ,ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΜΟΥ ΚΑΝΟΝΙΚΟ(ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΑΓΧΟΣ ΚΤΛ ΕΧΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΚΙΛΑΚΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΑΡΩ)!
-ΠΕΡΑΣΑ ΠΡΙΝ 4-5 ΜΗΝΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΤΟΝΟ ΑΓΧΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΘΛΗΨΗ!
ΛΟΙΠΟΝ Κ ΤΕΛΕΙΩΝΩ Κ ΛΕΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΑΖΟΙ?ΙΣΩΣ?
Η ΝΑ ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΟΛΕΣ ΣΕ ΤΕΛΟΓΕΝΗ ΦΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΕ Η ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ?
Η ΠΡΩΤΗ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΛΟΣΙΟΝ FREZYDERM,BETNOVATE
Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ REGAINE ,FREZYDERM.ELOCON
ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟ ΦΕΡΙΤΙΝΗ ΒΓΗΚΕ 72 ,ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ Κ ΤΙΣ ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ!
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ.....
 

Συνημμένα

  • 2014-01-12 20.32.47.jpg
    2014-01-12 20.32.47.jpg
    40.2 KB · Προβολές: 376
  • 2014-01-12 20.28.56.jpg
    2014-01-12 20.28.56.jpg
    110.9 KB · Προβολές: 402
  • 2014-01-12 20.30.34.jpg
    2014-01-12 20.30.34.jpg
    29.6 KB · Προβολές: 381
  • 2014-01-12 20.33.09.jpg
    2014-01-12 20.33.09.jpg
    38.3 KB · Προβολές: 370
  • 2014-01-12 20.35.38.jpg
    2014-01-12 20.35.38.jpg
    33.7 KB · Προβολές: 348

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Αν θελεις μη γράφεις κεφάλαια γιατι δυσκολευόμαστε να παρακολουθήσουμε τη ροή του κειμένου.
Η αραίωση που βλέπω παρουσιάστηκε σε τρεις μήνες;
Ποσο χρόνων είσαι;
Λες οτι πέρασες απο κατάθλιψη, δηλαδή εχει γίνει διάγνωση και θεραπεία ή απλα ήσουν στεναχωρημένη και το ονομάζεις έτσι;
Το βάρος ποσο γρήγορα το έχασες;
Τι διατροφή κάνεις;
Πιάνεις τα μαλλιά σου με λαστιχάκια σφιχτά ή κανεις κοτσίδες;
Χρησιμοποιείς καυτό σεσουάρ;
Αθλείσαι;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Flora, οι φοτο είναι τραβηγμένες το ίδιο διάστημα ή μετά από κάποια αγωγή?

Με εξαίρεση την πρώτη, που δείχνει όντως μια μικρή αραίωση στην κορυφή, δεν φαίνεται κανένα τραγικό πρόβλημα στις υπόλοιπες και σίγουρα δεν μοιάζει εκ πρώτης άποψης για Α.Α.

Η φεριτίνη τι εύρος έχει στις εξετάσεις σου?

Επιμένω σε αυτά που ήδη είπαμε.
 

flora

New Member
Soralteno είπε:
Αν θελεις μη γράφεις κεφάλαια γιατι δυσκολευόμαστε να παρακολουθήσουμε τη ροή του κειμένου.
Η αραίωση που βλέπω παρουσιάστηκε σε τρεις μήνες;
Ποσο χρόνων είσαι;
Λες οτι πέρασες απο κατάθλιψη, δηλαδή εχει γίνει διάγνωση και θεραπεία ή απλα ήσουν στεναχωρημένη και το ονομάζεις έτσι;
Το βάρος ποσο γρήγορα το έχασες;
Τι διατροφή κάνεις;
Πιάνεις τα μαλλιά σου με λαστιχάκια σφιχτά ή κανεις κοτσίδες;
Χρησιμοποιείς καυτό σεσουάρ;
Αθλείσαι;

-η τριχοπτωση παρουσιαστηκε τον σεπτεμβρη και η αραιωση αυτον τον μηνα(βλεπω διαχυτη αραιωση κ περισσοτερο πανω οπως στην 1 φωτο κ στα πλαγια)
-ειμαι 27
-εχει γινει διαγνωση
-επιανα τα μαλλια μ κοτσιδα καθε μερα πριν παρουσιασω το προβλημα
-σεσουαρ δεν χρησιμοποιω πολυ καυτο αλλα λιγο κ σε αποσταση
-αθλουμε παρα πολυ


GOMI είπε:
Flora, οι φοτο είναι τραβηγμένες το ίδιο διάστημα ή μετά από κάποια αγωγή?

Με εξαίρεση την πρώτη, που δείχνει όντως μια μικρή αραίωση στην κορυφή, δεν φαίνεται κανένα τραγικό πρόβλημα στις υπόλοιπες και σίγουρα δεν μοιάζει εκ πρώτης άποψης για Α.Α.

Η φεριτίνη τι εύρος έχει στις εξετάσεις σου?

Επιμένω σε αυτά που ήδη είπαμε.

GOMI η φεριτινη ειναι 72.3 με οριο το 140!
κ η θυρεοειδοτροπος ειναι 3.97 με οριο 4.5
τραγικο ακομη δεν ειναι αλλα φοβαμαι ετσι πως μαδαω να μην φτασω σε σημειο εντονης αραιωσης!αν ειναι να το σωσω να το κανω τωρα πριν ειναι πολυ αργα!
δεν ξερεις ποσο χαιρομαι που μου λες οτι δεν φαινεται για ΑΑ αλλα για να εχω καλυτερη διαγνωση εκτος απο δερματολογο να παω να κανω κ κανενα τριχογραφιμα(αν λεγεται ετσι) η οχι ακομα?τωρα επομενη κινηση μ ειναι ορμονικες εξετασεις,υπερυχος θυροειδη- πολυκιστικες
 

thmanou

Member
Για ΣΔ χρησιμοποίησε σαμπούαν Fungoral, είχα πολύ έντονη και σχεδόν την εξαφάνισε.. Κάνε πλούσιο αφρό και ξέπλυνε αμέσως, όχι περισσότερες από 1 μία φορά τη βδομάδα.. Το χρησιμοποίησα τρεις φορές σε μία βδομάδα παλιότερα και μου προκάλεσε τριχόπτωση.. Προσοχή γιατί η κετοκοναζόλη κύριο συστατικό του fungoral δεν είναι αθώα, πρόσεξε να μην πάει στα μάτια, στο στόμα σου και στη μύτη.. Η ΣΔ που είχα επιδεινώνονταν το χειμώνα και όταν είχα έντονο άγχος τώρα την έχω υπό έλεγχο.. Ίσως τα φαρμακευτικά σκευάσματα που χρησιμοποίησες να σου προκάλεσαν αυξημένη τριχόπτωση.. Regaine (μινοξιδίλη) είναι γνωστό ότι προκαλεί τριχόπτωση σε ορισμένους στις αρχές της χρησιμοποίησης της, όπως και η χρησιμοποίηση Betnovate (κορτιζόνη) έχει πιθανή παρενέργεια τριχόπτωση. Δοκίμασε ένα natural σαμπουάν για λίγο καιρό μέχρι να ηρεμήσει το τριχωτό σου από αυτά που έχεις χρησιμοποιήσει και δες ένα ενδοκρινολόγο για τα ορμονικά θέματα που σε απασχολούν. Η μη σωστή λειτουργία του θυρεοειδή αδένα προκαλεί ακραίες αυξομειώσεις στο βάρος και αυξημένη τριχόπτωση Σημάδια ότι ο θυρεοειδής σας δε λειτουργεί σωστά
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
flora, ένα ένα τα λες...:)

Η φεριτίνη σου είναι σχετικά στα φυσιολογικά χαμηλά, αλλά αυτό που φαίνεται ως πιθανό πρόβλημα είναι η αυξημένη TSH

Παράτα τις μινοξιδίλες και τις κορτιζόνες, γιατί όπως σου είπα δεν θα αφήσουν εύκολα τα μαλλιά σου να επανέλθουν και ξεσκόνισε με ένα καλό ενδοκρινολόγο το θυρεοειδή σου, κυρίως για αντισώματα.

Καλό είναι που γυμνάζεσαι, αλλά προσπάθησε να κάνεις έξυπνη γυμναστική και όχι μέχρι εξάντλησης γιατί αν έχεις υποθυρεοειδισμό, μέχρι να τον ρυθμίσεις, στα κάνει χειρότερα.

Επίσης μαζί με φεριτίνη, καλό είναι να τσεκάρεις, Β12 και zinc. Συνήθως αυτά πάνε πακετάκι μαζί με το σίδηρο.


Αν θες ρίξε και μια ματιά στο τι έλεγε πριν τοοοσα χρόνια ο φίλος μας ο Ιπποκράτης...

http://fytro.wordpress.com/2012/12/12/%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%AD%CF%81%CF%87%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%AD/

Είτε με αντιβιωτικά, είτε με αντισυλληπτικά, είτε με έντονο χρόνιο άγχος, η ζημιά που γίνεται στο έντερο μπορεί να προκαλέσει σχεδόν τα πάντα.
Πολλοί από τέτοιες παθήσεις, δεν έχουν συμπτώματα, αλλά το έντερό τους με τον καιρό γίνεται ανήμπορο να απορροφά βιταμίνες και μέταλλα από τις τροφές μέσω των τοιχωμάτων του και πολλά αυτοάνοσα ξεκινάνε από κει.
 

lily

New Member
Γεια σου Flora!Ελπιζω να σε βρισκω καλα μετα απο τοσους μηνες που εγραψες το ποστ!Αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με σενα με ΣΔ και τριχοπτωση, ξαφνικα, και ειχα και παλια πολυκιστικες ωοθηκες, αλλα ειχα σταματησει τα αντισυλληπτικα εδω και 7 χρονια ,χωρις κανενα απολυτως προβλημα..Εχω τρομερο αγχος και φοβαμαι να αρχισω μινοξ. λογω των παρενεργειων.Τελικα τι εγινε με το προβλημα σου, σε τι κατασταση βρισκεται; Σε βοηθησε η αγωγη που ακολουθησες;
 
Μπλουζα