Σωστή χρήση derma roller

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
Κάποιες κλινικές μεταμόσχευσεις μαλλιών κάνουν μεσοθεραπεία με dermapen...! Το κόστος κυμαίνεται από 60 εως 100...! Αξίζει?
 

lalakis

Active Member
Εχω το derminator @GOMI θελω να κανω θεραπεια σε στυλ ρολερ 25λεπτο χαλαρο με 1.5ρολερ.εχεις να μου προτεινεις τροπο που θα χρησιμοποιω το derminator ωστε να προσεγγιζει αυτη την θεραπεια του 25 λεπτου ρολερ με 1.5mm?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εχω το derminator @GOMI θελω να κανω θεραπεια σε στυλ ρολερ 25λεπτο χαλαρο με 1.5ρολερ.εχεις να μου προτεινεις τροπο που θα χρησιμοποιω το derminator ωστε να προσεγγιζει αυτη την θεραπεια του 25 λεπτου ρολερ με 1.5mm?

25 λεπτο με 1.5...? Γτ να κάνεις κάτι τέτοιο...? Πολύ παρακινδυνευμένο...
 

lalakis

Active Member
Οχι δ καταλαβες θελω να κανω με derminator την θεραπεια του 25λεπτου ωστε να εχω το ιδιο αποτελεσμα με αυτο .το ιδιο ερεθισμενο δερμα τις ιδιες τρυπες με 25 λεπτο ρολερ χαλαρο.οποτε στο derminator πως μ προτεινεις να τ παιξω ;.1mmβελονες για ενα 10λεπτο ασπουμε στο fast?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οχι δ καταλαβες θελω να κανω με derminator την θεραπεια του 25λεπτου ωστε να εχω το ιδιο αποτελεσμα με αυτο .το ιδιο ερεθισμενο δερμα τις ιδιες τρυπες με 25 λεπτο ρολερ χαλαρο.οποτε στο derminator πως μ προτεινεις να τ παιξω ;.1mmβελονες για ενα 10λεπτο ασπουμε στο fast?

Δεν έχω χρησιμοποιήσει το derminator, αλλά το αντίστοιχο dermapen που έχω εγώ, δεν μπορώ να το δουλέψω στο χαλαρό, παρά μόνο με μικρό μήκος βελόνων, 0,25. Αν το βάλω παραπάνω, ξεφεύγει από την θεωρία του 25λέπτου..
 

Alkis30

Member
Καλημέρα στην παρέα. Διάβασα όλο το thread αλλά δεν βρήκα απάντηση στην απορία μου. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε derma roller (0,25 και 0,50) παράλληλα με concealers (toppik, dermatch) ? Εννοώ πχ να γίνει πρώτα η χρήση του derma roller σε καθαρό κεφάλι μετά απο λούσιμο και καπάκι να μπει το concealer. Δεν βρίσκω μια αξιόπιστη απάντηση σε αυτό το ερώτημα ούτε σε ξένα forums...
 

Dynamics

Active Member
Καλημέρα στην παρέα. Διάβασα όλο το thread αλλά δεν βρήκα απάντηση στην απορία μου. Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε derma roller (0,25 και 0,50) παράλληλα με concealers (toppik, dermatch) ? Εννοώ πχ να γίνει πρώτα η χρήση του derma roller σε καθαρό κεφάλι μετά απο λούσιμο και καπάκι να μπει το concealer. Δεν βρίσκω μια αξιόπιστη απάντηση σε αυτό το ερώτημα ούτε σε ξένα forums...
αν τα διαβασες ολα οπως λες καπου θα ειδες οτι δεν βαζουμε τπτ για τουλαχιστον 3 ωρες..για αυτο το κανουμε βραδυ που μετα θα παμε για υπνο
 

gazotenekes

Member
σε αυτήν τη ενότητα θα μάθουμε την σωστή χρήση πρώτα απο ολα και στην πορεια θα περάσουμε σε έρευνες και κλινικές μελέτες.
Η χρήση derma roller μοιάζει ανορθοδοξη σε κάποιον που δεν το εχει χρησιμοποιήσει αλλα στη πράξη ειναι πολυ απλή.
Πρώτα απο ολα εγω θα πρότεινα να ξεκινήσετε με 0,25 η 0,3mm για να συνηθησετε τον μικρο πόνο που προκαλει,για να εξεικειωθειτε με την διαδηκασια,και να συνηθίσει και δέρμα σας πάνω απο ολα.
χρειαζομαστε μια συσκευη 192 βελονων
Η χρήση γίνεται σε καθαρό δέρμα και για την προστασία του δέρματος αλλα και για να μην αλλοιωσουμε την συσκευή.
Η πιο σωστή ώρα ειναι μετα το μπάνιο σε στεγνό δέρμα.
Δεν σερνουμε την συσκευή στο δέρμα συνεχόμενα μπρος πίσω επειδη οι βελονες θα τρυπανε το ίδιο σημείο,περναμε μια φορα,σηκωνουμε την συσκευη και ξανα η ιδια διαδηκασια 8-10 φορες και προς μια κατεύθυνση.
Επειτα εφαρμόζουμε την μινοξιδιλη κανονικά οπως κάναμε.
δωστε σημασια τωρα στην χρηση και mm.
0,25mm μερα παρα μερα
0,5mm καθε 3 μερες
0,75mm καθε 4 μερες.
1mm καθε 5 μερες.
1,5mm καθε 7 μερες, http://www.ijtrichology.com/article...lume=5;issue=1;spage=6;epage=11;aulast=Dhurat το οποιο κανει και για βελτιωση ουλης μεταμοσχευσης http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2840919/
αν κανετε πιο συχνα αραιωστε την χρηση.
το δερμα θελει χρονο για κατασκευη και αναρρωση.γιατι θα φερει τα αντιθετα αποτελεσματα
η αποστειρωση που κανω εγω ειναι πολυ ζεστο νερο απο την βρυση,ενα περασμα με οινοπνευμα και δυνατο τιναγμα.
μιας και εκλεισε καποιο διαστημα το therd θα δουμε τι μπορουμε να περιμενουμε απο την χρηση roller...
με 0,25 μερα παρα μερα με μινοξιδιλη,λιγο regrowth και μειωση τριχοπτωσης.
με 0,5 καθε 3 η 4 μερες,λιγο regrowth μαζι με μινοξιδιλη(λιγο περισσοτερο απο οσο η σκετη μινοξιδιλη) και μειωση τριχοπτωσης
με 0,75 καθε 7 μερες,λιγο regrowth μαζι με μινοξιδιλη(λιγο περισσοτερο απο οσο η σκετη μινοξιδιλη) και μειωση τριχοπτωσης
με σκετο roller 1,5mm regrowth και χωρις πτωση,τα αποτελεσματα μου με σκετη συσκευη http://www.hairlossgr.com/threads/derma-roller-1-5mm-μονο-του.10024/page-13#post-146476
ενδεικτικα καποια λινκ για αγορα
αυτην
αυτην
αυτην
αγορα απο ελλαδα εδω https://www.droller.gr/store/ παμε εκει που λεει τιτανιο 192 βελονες
εγω προτιμω την πρωτη γιατι ειναι αρκετα ποιοτικη σε σχεση με την τιμη της.
μην ξεχνατε να επιλεξετε mm πριν την παραγκελια
τα roller ειναι για 80 χρήσεις max και στο εξάμηνο αντικατάσταση
Καλησπέρα.Να ρωτήσω, η χρήση του δεν αφήνει πληγή στο κεφάλι? Πρακτικά δηλαδή μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει το βράδυ και το πρωί να μην υπάρχουν πληγες?Ρωτάω διότι 1ον έχω ξυρισμένο κεφάλι και 2ον φοράω κράνος καθημερινά, οπότε υπάρχει και πιθανότητα μόλυνσης φαντάζομαι.Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλησπέρα.Να ρωτήσω, η χρήση του δεν αφήνει πληγή στο κεφάλι? Πρακτικά δηλαδή μπορεί κανείς να το χρησιμοποιήσει το βράδυ και το πρωί να μην υπάρχουν πληγες?Ρωτάω διότι 1ον έχω ξυρισμένο κεφάλι και 2ον φοράω κράνος καθημερινά, οπότε υπάρχει και πιθανότητα μόλυνσης φαντάζομαι.Ευχαριστώ.
η χρηση του ειναι πληγη αλλα συντομη,καλο ειναι βραδυνη χρηση πριν τον υπνο,την επομενη οτι και να κανεις δεν υπαρχει προβλημα
 

nickchatz

New Member
Γεια σας κι από μένα. Είμαι καινούργιος και προσπαθώ τελικά να διευκρινήσω αν βοηθάει η χρήση του, πριν την εφαρμογή τοπικών διαλυμάτων κυρίως revivogen (όχι minoxidil), στην απορόφησή τους και κατ επέκταση στην αποτελεσματικότητά τους. .
 

Nik.Mos

Well-Known Member
Συναδελφοι,γνωριζει κανεις αν το dermaroller κανει δουλεια στα γενια;Καπου ειχα διαβασει οτι βαζουν και μινοξιδιλη στις ακιδες,το εχει δοκιμασει κανεις;Εχει αποτελεσματικοτητα;
 

Lalakis123

New Member
Θα αναφερω τα διαπιστευτηρια μου.σημαντικα αποτελεσματα ειδα απο το roller μεσα σε 5 μηνες, ενω ειχα δοκιμασει ολες τις συνταγες του kapa και του gomi( που τιποτα δεν επιανε στο κεφαλι)...σε καποια περιοδο στη ζωη μου εκανα κατι που εκανε πολυ δουλεια στο κεφαλι μου.και μ@@kas το παρατησα..το derma roller μονο του δεν μου εκανε τιποτα.οσα τοπικα εχω βαλει μονα τους παλι τιποτα.λοιπον αυτο το 5μηνο π χα δει σημαντικη διαφορα στο κεφαλι μου εκανα το εξης κ δν ξερω τι δουλεψε πιο πολυ απο ολα αυτα.derma roller 1.5 mm μια φορα την βδομαδα στα καπακια folligen ,minoxidil 5% και nu hair.στο μεσοδιαστημα της βδομαδας εκανα roller 0.5 mm παλι με τις ιδιες λοσιον μετα .2 φορες μεσα στην βδομαδα.σημειωση τιε λοσιον τις εβαζα μετα απο ρολερ μονο..εκεινη την περιοδο πραγματικα το μαλλι μου εκανε την πληρη αναστροφη.τωρα σιγα σιγα ξεκιναω παλι τα ιδια ..μιας και το αφησα πανω απ8 6 χρονια κ το μαλλι εχει χασει πολυ εδαφος.αλλα πιστευω οτι εως ενα βαθμο θα κανω την αναστροφη
 
Μπλουζα