Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

magic810

New Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

ok Σπυρο ευχαριστω μολις μαθεις κατι εδω ειμαστε....εχω διαβασει πολυ καλα σχολια για το ru..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

YPOMONETIKOS είπε:
OK..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΧΑΧΧΑ ΧΑΧΧΑ ΧΑΧΑ..(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ)..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ...
να'σαι καλά-καλή συνέχεια ;)
 

Άκης

Administrator
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Σπύρος είπε:
άντε να απολογηθώ..!

για 3 μήνες θα κόψω την φινα & την σπιρο-μολονότι είχα φοβερά καλά αποτελέσματα και κανένα οργανικό ή βιοχημικό side-γιατί θέλω να τεκνοποιήσω και δεν υπάρχουν μελέτες για τεκνοποίηση και παράλληλα χρήση φινα/σπιρο...

θα το ρίξω στο revivogen,Avodart(double A) και την μίξη μινοξ+ντουτα+saw palm/pygeum μπας και κρατήσω τα μαλλιά από την χρήση φινα...

ok?!
Σπύρο επειδή παρατήρησα ότι η ντουτα απορροφάτε και τοπικά, θα ήταν προτιμότερο να σταματήσεις αυτήν και να συνεχίσεις spiro...

YPOMONETIKOS είπε:
OK..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΧΑΧΧΑ ΧΑΧΧΑ ΧΑΧΑ..(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ)..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ...
Συγχωρημένος.

GOMI είπε:
Admin, εγώ από την πρώτη μέρα που γράφτηκα στο site, αυτό περιμένω από εσένα... :p.. μια φυτική λοσιόν με όπως λες λεβάντα, τζινσενγ (σπίρο δεν βάζω λόγω του ότι είμαι σε δρόμο τεκνοποίησης) εκχύλισμα από κουκούτσι σταφυλιού, κολοκυθόσπορου, έλαιο φύλλου ελιάς, νυχτολούλουδου κ.λπ.....για να λέω πως κάτι κάνω και εγώ με την dht...
Εν αναμονή λοιπόν... 8)
Μέχρι στιγμής ΔΕΝ νομίζω κάτι σε φυτικό να δώσει περισσότερα από τα φάρμακα. Δυστυχώς.
Μπορείς να κάνεις το Ζιχ και να κάνεις και κάτι σε νυχτολούλουδο, έλαιο φύλλου ελιάς, κόκκινο τζινσενγ , λεβάντα και Epigallocatechin-3-Gallate.
Το τελευταίο το έβαλα έτσι ψαρωτικό. :D
Η "μικρή" του ονομασία είναι EGCG και είναι κατεχίνη (από το πράσινο τσάι).

Πάντως μιας και μιλάμε για τσάι, έχω διαβάσει ότι το πράσινο τσάι αν το πίνεις, μπορεί να αυξήσει την DHT μέχρι και 194% :eek:
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Άκη καμία σχέση με procar - στύση και σπέρμα ... άλλη φάση!!! ;D
 

Teri

New Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Admin είπε:
[quote author=Σπύρος link=topic=612.msg9505#msg9505 date=1238000856]
άντε να απολογηθώ..!

για 3 μήνες θα κόψω την φινα & την σπιρο-μολονότι είχα φοβερά καλά αποτελέσματα και κανένα οργανικό ή βιοχημικό side-γιατί θέλω να τεκνοποιήσω και δεν υπάρχουν μελέτες για τεκνοποίηση και παράλληλα χρήση φινα/σπιρο...

θα το ρίξω στο revivogen,Avodart(double A) και την μίξη μινοξ+ντουτα+saw palm/pygeum μπας και κρατήσω τα μαλλιά από την χρήση φινα...

ok?!
Σπύρο επειδή παρατήρησα ότι η ντουτα απορροφάτε και τοπικά, θα ήταν προτιμότερο να σταματήσεις αυτήν και να συνεχίσεις spiro...

YPOMONETIKOS είπε:
OK..ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΧΑΧΧΑ ΧΑΧΧΑ ΧΑΧΑ..(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ)..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ...
Συγχωρημένος.

GOMI είπε:
Admin, εγώ από την πρώτη μέρα που γράφτηκα στο site, αυτό περιμένω από εσένα... :p.. μια φυτική λοσιόν με όπως λες λεβάντα, τζινσενγ (σπίρο δεν βάζω λόγω του ότι είμαι σε δρόμο τεκνοποίησης) εκχύλισμα από κουκούτσι σταφυλιού, κολοκυθόσπορου, έλαιο φύλλου ελιάς, νυχτολούλουδου κ.λπ.....για να λέω πως κάτι κάνω και εγώ με την dht...
Εν αναμονή λοιπόν... 8)
Μέχρι στιγμής ΔΕΝ νομίζω κάτι σε φυτικό να δώσει περισσότερα από τα φάρμακα. Δυστυχώς.
Μπορείς να κάνεις το Ζιχ και να κάνεις και κάτι σε νυχτολούλουδο, έλαιο φύλλου ελιάς, κόκκινο τζινσενγ , λεβάντα και Epigallocatechin-3-Gallate.
Το τελευταίο το έβαλα έτσι ψαρωτικό. :D
Η "μικρή" του ονομασία είναι EGCG και είναι κατεχίνη (από το πράσινο τσάι).

[b]Πάντως μιας και μιλάμε για τσάι, έχω διαβάσει ότι το πράσινο τσάι αν το πίνεις, μπορεί να αυξήσει την DHT μέχρι και 194% :eek:
[/quote]
[/b]

Eίναι φοβερό πάντως αυτό αν ισχύει.. δηλαδή όσο ευεργετικές είναι οι ιδιοτητες του αποστάγματος τοπικά άλλο τόσο ζημιογόνες σε ρόφημα?..
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Μέχρι στιγμής ΔΕΝ νομίζω κάτι σε φυτικό να δώσει περισσότερα από τα φάρμακα. Δυστυχώς.
Σαφώς, συμφωνούμε σ αυτό, αλλά νομίζω ότι μια μικρή δουλειά θα την κάνει και κυρίως χωρίς τις γνωστές παρενέργειες.

Μπορείς να κάνεις το Ζιχ και να κάνεις και κάτι σε νυχτολούλουδο, έλαιο φύλλου ελιάς, κόκκινο τζινσενγ , λεβάντα και Epigallocatechin-3-Gallate.
Το τελευταίο το έβαλα έτσι ψαρωτικό. :D
Η "μικρή" του ονομασία είναι EGCG και είναι κατεχίνη (από το πράσινο τσάι).
Ζιχ για να ειμαι ειλικρινής δεν θέλω, αλλά για τα υπόλοιπα και μερικά άλλα που έχω ψάξει, θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα τόπικ να με καθοδηγήσεις λίγο ως προς τις αναλογίες, μιας και απ΄οτι βλέπω τα πας καλά ως χημικός :p.

Πάντως μιας και μιλάμε για τσάι, έχω διαβάσει ότι το πράσινο τσάι αν το πίνεις, μπορεί να αυξήσει την DHT μέχρι και 194% :eek:

Κάτσε γιατί εδώ μπερδεύτηκα...Μήπως εννοείς οτι ΜΕΙΩΝΕΙ την dht? Γιατί έτσι έχω διαβάσει. Να το κόψω άν είναι γιατί πίνω 2 κούπες πράσινο και 2 κούπες μαύρο τσαι την ημέρα...
 

Teri

New Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Κάτσε γιατί εδώ μπερδεύτηκα...Μήπως εννοείς οτι ΜΕΙΩΝΕΙ την dht? Γιατί έτσι έχω διαβάσει. Να το κόψω άν είναι γιατί πίνω 2 κούπες πράσινο και 2 κούπες μαύρο τσαι την ημέρα...
[/quote]

GOMI το παρακάνεις με το τσάϊ. 4 κούπες την ημέρα τσάϊ πίνεις? Δεν ξέρω αν ισχύει η παραπάνω δήλωση του Admin η έχει κάνει τυπογραφικό λάθος, αλλά περα απο αυτό είναι υπερβολή γενικά αυτό που κάνεις. 4 κούπες τσάϊ ημερισίως.. πάρα πολύ είναι φίλε και δεν κάνει καλό γενικά.Το έχω ακούσει πολλάκις αυτό.
 

NGL

Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

GOMI είπε:
Κάτσε γιατί εδώ μπερδεύτηκα...Μήπως εννοείς οτι ΜΕΙΩΝΕΙ την dht? Γιατί έτσι έχω διαβάσει. Να το κόψω άν είναι γιατί πίνω 2 κούπες πράσινο και 2 κούπες μαύρο τσαι την ημέρα...

οχι φιλε δεν μπερδευτηκες,καλα διαβασες!το πρασινο τσαι σαν ροφημα αυξανει την dht!
ρε τι αλλο θ ακουσουμε,θα τρελλαθουμε τελειως! :-[
δες εδω: http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=64604&FTVAR_MSGDBTABLE=
 

giorgos 29

New Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

I read that study at Nutrition.org and found it be a bit wacky. In the same study, they say that if you combo Green Tea with SPC (soy phytochemicals) it reduced DHT!!! A Bit of a conflict here?

Here is another study with mice, which shows Green Tea alone decresed promoted new hair growth and retained hair on mice:

"
Until now there had been no direct research about the effect of green tea on hair loss, but a recent study revealed some tasty results. In the study mice with identical hair loss were selected and then split into two groups: group A received green tea in their drinking water, group B received only regular drinking water. The results showed that green tea halted hair loss in *all* of the test group and even triggered new hair growth in some of the mice. Significantly, some of the mice who were not invited to the tea party showed continued hair loss.

We observed hair regrowth among 33% of the mice that received green tea extract and did not observe any spontaneous remission or hair regrowth among the controls. Eight percent of these controls of showed progressive hair loss during the period of our study, whereas none of the mice who received polyphenoline extract showed any progressive hair loss.

Published 22 July 2005 in J Natl Med Assoc, 97(6): 816-8.

What might surprise a few people is the study concluded that green tea didn’t stop hair loss by blocking DHT, as many had originally speculated. Instead hair loss was prevented by the “anti-inflammatory” properties of green tea. Whereas blocking DHT is only of use to men, anti-inflammatories are beneficial to the hair loss of both men and women. So ladies, drink up too.

There is abundant evidence that polyphenolic sub-stances are considered as anti-inflammatory and have stress inhibitory characteristics, and there is evidence that stress inhibits hair growth.
"

source: http://www.hairlossbuddy.com/12/green-tea/


So the study shows that although Green Tea may not block DHT, it does other things to promote a healther set of hair.
 

Teri

New Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

NGL είπε:
[quote author=GOMI link=topic=612.msg9598#msg9598 date=1238143587]

Κάτσε γιατί εδώ μπερδεύτηκα...Μήπως εννοείς οτι ΜΕΙΩΝΕΙ την dht? Γιατί έτσι έχω διαβάσει. Να το κόψω άν είναι γιατί πίνω 2 κούπες πράσινο και 2 κούπες μαύρο τσαι την ημέρα...

οχι φιλε δεν μπερδευτηκες,καλα διαβασες!το πρασινο τσαι σαν ροφημα αυξανει την dht!
ρε τι αλλο θ ακουσουμε,θα τρελλαθουμε τελειως! :-[
δες εδω: http://www.hairlosshelp.com/forums/messageview.cfm?catid=10&threadid=64604&FTVAR_MSGDBTABLE=
[/quote]

Να τονίσουμε όμως τη λέξη για να μην έχουμε επαναλαμβανόμενες συζητήσεις-αμφισβητήσεις...αν ισχύει θα αφορά το ΡΟΦΗΜΑ όχι το τοπικό απόσταγμα..
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

λοιπον παιδες επειδη εχω παρει χαπια τα οποια αυξανουν την dht τα χαπια λεγονται proviron
τα ειχα παρει για αλλους λογους για αποθεραπεια

και γνωριζω πως ειναι να αυξανεις στον οργανισμο σου την dht
δεν πιστευω οτι ενα ροφημα αυξανει την dht 194%

αν ειναι δυνατον αν αυξανοταν τοσο η dht ξερεις τι θα εκανες το βραδυ αν ειχες 2 γυναικες διπλα σου

ΘΑ ΤΗΣ ΕΒΑΓΖΕΣ OFF και τις δυο και θα περιμενες την τριτη γυναικα μηπως και ηρεμισεις

επισης στο αποσταγμα πρασινου τσαγιου που βαζω στην μινοξ μου μετα απο 2 μηνες χρησης του θα ειχα τα μισα μαλλια απο οσα εχω

ακομη το πρασινο τσαι εχει αντιοξειδωτικες ιδιοτητες και ειναι ενας λογος που το προσθεσα
στην μινοξιδιλη οχι τοσο γιατι θα δωσει στην μινοξ δεκαπλασια δυναμη αλλα γιατι πιστευω πως την βοηθαει

στους 2 μηνες χρησης εχω δει μονο καλα αποτελεσματα

και επαναλμβανω παλι οτι αν αυξησει καποιος την dht στον οργανισμο του τοσο πολυ θα το καταλαβει οπως ειπα και πιο πανω

εγω την εχω αυξησει την dht και ξερω πως ειναι να εισαι με την dht στα υψη

επισης πινοντας τσαι πρασινο η χρησιμοποιωντας αποσταγμα τσαγιου θα επρεπε να ειμαι οπως οταν επαιρνα proviron
αλλα κατι τετοιο δεν εγινε ουτε στο ελαχιστον

οποτε μου ειναι αδυνατον να πιστευψω σε κατι τετοιο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gkok

Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

τελικά τι ισχύει ρε παιδιά;βοηθάει το πράσινο τσάι σαν ρόφημα ή όχι.

γιατί θυμάμαι στις αρχές που λέγαμε ότι το μαύρο και το πράσιν τσάι βοηθούν στον περιορισμό της dht
 

kyuss

New Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Φιλε Παναγιωτη, δεν ξερω και πολλα και μπορει να πω βλακεια, αλλα dht δεν ειναι υδρολυμενη τεστοστερονη; δηλαδη εχει το ιδιο αποτελεσμα με αυτην;
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

gkok είπε:
τελικά τι ισχύει ρε παιδιά;βοηθάει το πράσινο τσάι σαν ρόφημα ή όχι.

γιατί θυμάμαι στις αρχές που λέγαμε ότι το μαύρο και το πράσιν τσάι βοηθούν στον περιορισμό της dht
το μαυρο τσαι δειχνει οτι αυξανει την τεστοστερονη σε μια ερευνα δες στην ενοτητα εχει γραψει ο ακης για το μαυρο τσαι

σαν ροφημα να βοηθησει στην τριχοπτωση ειτε το μαυρο ειτε το πρασινο ΟΧΙ

τοπικα το χρησιμοποιω το πρασινο μεσα σε μινοξ για τις αντιοξειδωτικες του ιδιοτητες

kyuss είπε:
Φιλε Παναγιωτη, δεν ξερω και πολλα και μπορει να πω βλακεια, αλλα dht δεν ειναι υδρολυμενη τεστοστερονη; δηλαδη εχει το ιδιο αποτελεσμα με αυτην;

δεν καταλαναινω τι θες να πεις
να εχει ιδιο αποτελεσμα με τι .... δεν καταλαβαινω τι ακριβως θες να πεις

η dht ειναι μια ορμονη που συνθετετε στον οργανισμο σου
 

Άκης

Administrator
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Για το πράσινο, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, αλλά από παλιά υπήρχε μια απορία γενικά.

Για την DHT, παράγεται από την τέστο, αλλά κάνει άλλη δουλειά στο σώμα.
 

kyuss

New Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Aπ οτι ξερω dht ειναι υδρολυμενη τεστοστερονη. δηλαδη η τεστοστερονη που ξερουμε απλα της προστιθεται ενα μοριο και αλλαζει. Μαλλον κανω λαθος
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

ρε συ ακη αν το τσαγακι αυξανει τοσο πολυ την dht τοτε θα το καταλαβαινε ο οποιοςδηποτα

εχοντας παρει χαπι για να αυξησω στον οργανισμο μου την dht ξερω πως ειναι να εχεις ανεβασμενη dht

πινοντας τσαι δεν εκανε ουτε στο ελαχιστο οτι μου εκανε το proviron
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

εγώ καλού-κακού και λόγω καιρού το 'κοψα :-\
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Παιδια επειδη γινετε ενας ψιλοχαμος με το τσαι καλο θα ηταν να ρωταγε κανεις κανα σοβαρο γιατρο για να λυθουν οι αποριες
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: Συνδιασμοί αντί ανδρογόνων με dht blockers τοπικά

Μέσα στο φόρουμ έχει αναφερθεί ότι το πράσινο τσάι σε συνδυασμό με μαύρο θεωρείται αναστολέας της dht όπως επίσης πράσινο τσάι με ισοφλαβόνες σόγιας.

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,13.0.html

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,323.0.html

Ισχύει η δεν ισχύει?
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα