Συμβουλες/συζητηση πριν την 2η μεταμοσχευση

ItsAllGone

Active Member
Μετα απο καιρο και αρκετη ερευνα βρηκα χρονο να γραψω μερικα πραγματα,ειχα πολλα τρεχαματα πριν το πασχα για υποθεσεις μαλλιων και αλλες ακομα πιο δυσαρεστες.
Εδω ειναι το λινκ απο την πρωτη μου μεταμοσχευση για οποιον δεν γνωριζει την κατασταση μου.
http://www.hairlossgr.com/threads/Σκεψεις-για-μελλοντικη-δευτερη-μμ.10774/
Ετοιμαζομαι για δευτερη μεταμοσχευση σε λιγο καιρο, αν ολα πανε καλα,σκεφτομαι για μικρη σεασον max 3000 grafts,budget 4000 ευρω (για 2017),πιθανο στριπ αλλα επειδη δεν υπαρχουν πολλες επιλογες για αυτο ισως στο τελος αναγκαστω σε fue.
Οι καλυτερες περιπτωσεις ειναι δυο ως τωρα,και οι δυο κλινικες μιλανε με τριχες οποτε μπορουμε να τις συγκρινουμε αμεσα.
DHI,σωστοι επαγγελματιες εγινε μετρηση δοτριας με μικροκαμερα,μου εδωσαν ενα νουμερο που δυσκολευομαι να πιστεψω 16000 τριχες που μπορουν να μεταμοσχευθουν(ειπαν εχω πολλα πολυτριχα).Επισης μου προτειναν να βαλω και μερικα grafts στη hairline για πυκνωση.Για πυκνοτητα δεν ειπαμε κατι αν και δεν νομιζω να πηγαινουν πανω απο 80 τριχες ανα cm2.Ολα καλα με dhi εκτος απο την τιμη 3000 τριχες 3000 ευρω(δηλαδη 2 ευρω το graft),τους ειπα παρακολουθω το φορουμ αλλα παλι καλυτερη προσφορα δεν πηρα.
Επομενη κλινικη Τουρκια dr Καραντενιζ,πολυ καλες εντυπωσεις απο το support και ο γιατρος πολυ αναλυτικος και ευγενικος,φαινονται εμπιστοι και σοβαροι.Μου προτεινε
3000-5000 τριχες 3000 ευρω με fue
4000-5000 τριχες 3500 ευρω στριπ
8000-10000 τριχες 5000 ευρω συνδιασμος στριπ fue
Πυκνοτητα 80-100 τριχες ανα τετραγωνικο εκατοστο.Χρεωνουν με το σεασον απο οτι μου ειπαν και οχι με τα grafts.
Με ενδιαφερει η γνωμη του φορουμ και ακομα και αν ημουν 100% σιγουρος για το τι να κανω παλι θα τη ζητουσα πριν προχωρισω,ποτε δεν ξερεις τι μπορει να προκυψει μετα απο προτασεις ανθρωπων που ξερουν καποια πραγματα παραπανω απο εμενα.Τι προτεινετε να κανω?Αξιζει στριπ η δοτρια μου,να παω για σεασον ανω των 3500 grafts θα το συνιστουσατε,μπορω να βρω κατι καλυτερο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
Οι 3000 τριχες της dhi που σου ειπαν οτι θα κοστισουν 3000ε δυστυχως δεν σημαινει 2ευρω το graft.
Αν εσυ οπως ειπες εχεις πολλα πολυτριχα θα εχεις καλο λογο τριχων ανα μοσχευμα. Αν ο λογος τριχων σου πχ ειναι 2,5 τριχες ανα μοσχευμα το graft στη d*i θα σου κοστισει 2,5 ευρω.
Απαραδεκτο για εμενα να μιλανε πρωτον για τριχες και ακομη περισσοτερο να πληρωνονται με την τριχα. Μπορουν να σου πουν οτι θελουν χωρις να εχεις ελεγχο ποσα μοσχευματα μπηκαν και τι πληρωνεις. Ετσι οπως παει θα βγαινει πιο ακριβα και απο κυπρο.
Στην τουρκια σε ειδαν απο κοντα; η εστειλες φωτο;
Τα 3000 μοσχευματα που λες δεν ειναι μικρη συνεδρια ειναι βαρβατη για 1 μερα. Επισης δες το για fue οι αλλοι οι ασχετοι με 700 μοσχευματα σου οργωσαν τη δοτρια.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ItsAllGone

Active Member
Εστειλα φωτο Δημητρη γιαυτο μαλλον ειναι στο περιπου και τα νουμερα απο Τουρκια.
Απο οτι θυμαμαι παντως στην dhi την τιμη μου την ειπαν πριν τη μετρηση,ετσι ειναι μπορουν να παιξουν με τον λογο οπως και πολλοι γιατροι στο εξωτερικο κοβουν τα grafts στη μεση,το θεμα ειναι να εμπιστευεσαι την κλινικη και το γιατρο οτι θα κανουν το καλυτερο.
 

piros75

Well-Known Member
Απαραδεκτο για εμενα να μιλανε πρωτον για τριχες και ακομη περισσοτερο να πληρωνονται με την τριχα.

Επειδή το βλέπω συχνά το θέμα να συζητιέται, δεν νομίζω ότι είναι απαράδεκτο να μιλάει μια κλινική για τρίχες και όχι για γκραφτς και αυτό γιατί όντως οι τρίχες μετράνε και όχι τα γκραφτς (παράδειγμα, 1 γκραφτ μπορεί να έχει 1 τρίχα, μπορεί όμως να έχει και 4 τρίχες, αν τα βάλεις δίπλα, δίπλα ποιο θα δείχνει πιο πυκνό αυτό με τη 1 τρίχα, ή αυτό με τις 4;). Απαράδεκτο είναι κάποιοι γιατροί που μιλάνε με γκραφτς και να κάνουν διαχωρισμό ενός πολύτριχου γκραφτ σε δύο ή και τρία πολλές φορές με αποτέλεσμα να πληρώνεις τα διπλάσια. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, το οποίο ίσως θα πρέπει να ανοίξουμε σε νήμα και να το σχολιάσουμε. Το εδώ θέμα είναι ότι από ότι φαίνεται η DHI άλλαξε τιμολογιακή πολιτική και χρεώνει με την τρίχα και αυτό ίσως να είναι ασύμφορο για κάποιους.
 

koumparos

Well-Known Member
Απαραδεκτο ειναι και κλασσικη ελληνικη κουτοπονηρια γιατι πολυ απλα τον ιδιο κοπο χρειαζεται να βγαλεις ενα μοσχευμα με μια τριχα με ενα μοσχευμα με 4 τριχες.Επισης οι ασχετοι με μμ δεν θα πονηρευτουν οταν θα ακουσουν τιμη για 4000 τριχες αλλα αντιθετως θα ενθουσιαστουν στο ακουσμα του αριθμου.
 

tasos33

Well-Known Member
Eχω την αίσθηση οτι η dhi Ελλάς θέλει να το κλείσει το μαγαζί...

Απαράδεκτο δεν είναι να συζητάει για τρίχες απαράδεκτο είναι να πληρώνεις 2.5 ευρώ το μόσχευμα σε μια κλινική που για να σου βάλει 40 gr αν τετ. Εκατ. πρεπει να κανεις δυο μμ, απαράδεκτο είναι να ζητάνε 2.5 ευρώ όταν το χειροτερο αποτέλεσμα του erdo, ο οποίος χρεώνει 2.5 kaι αυτός, είναι το καλυτερο της dhi.

Απαράδεκτο είναι να λες στον αδαή 4000 τρίχες και ακούγοντας το νουμερο ο αμοιρος να νομίζει οτι θα πιασει το τζόκερ απο τη χαρά του.

Και αλλά πολλά.

Έχει ερθει η ωρα να συνερθουν εκεί στην dhi για ο βεκρης θα τους πάρει και τα στρινγκ
Επειδή το βλέπω συχνά το θέμα να συζητιέται, δεν νομίζω ότι είναι απαράδεκτο να μιλάει μια κλινική για τρίχες και όχι για γκραφτς και αυτό γιατί όντως οι τρίχες μετράνε και όχι τα γκραφτς (παράδειγμα, 1 γκραφτ μπορεί να έχει 1 τρίχα, μπορεί όμως να έχει και 4 τρίχες, αν τα βάλεις δίπλα, δίπλα ποιο θα δείχνει πιο πυκνό αυτό με τη 1 τρίχα, ή αυτό με τις 4;). Απαράδεκτο είναι κάποιοι γιατροί που μιλάνε με γκραφτς και να κάνουν διαχωρισμό ενός πολύτριχου γκραφτ σε δύο ή και τρία πολλές φορές με αποτέλεσμα να πληρώνεις τα διπλάσια. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα, το οποίο ίσως θα πρέπει να ανοίξουμε σε νήμα και να το σχολιάσουμε. Το εδώ θέμα είναι ότι από ότι φαίνεται η DHI άλλαξε τιμολογιακή πολιτική και χρεώνει με την τρίχα και αυτό ίσως να είναι ασύμφορο για κάποιους.
 

ItsAllGone

Active Member
Προσωπικα δεν με πειραζει να μιλαει μια κλινικη με τριχες(αν και προτιμω με grafts),ευκολα γινεται μετατροπη σε grafts, λιγα πραγματα να ξερεις δεν θα παραπλανηθεις.Μου ειπαν οτι θα βαλουν μονοτριχα στη hairline,1500 grafts δεν ειναι και πολλα δεν βρισκω καποιο λογο γιατι να μην τα κανουν οπως πρεπει.Το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετα ακριβοι σε σχεση με Τουρκια που δινουν 50% τριχες παραπανω σχεδον στα ιδια χρηματα.
Ρε σεις ριξτε και καμια προταση για την περιπτωση μου μονο dhi κραζετε:p,τι θα κανατε αν ειχατε το κεφαλι μου?Αξιζει λετε στριπ με ειδη οργωμενη δοτρια?
 

piros75

Well-Known Member
Η γνώμη μου είναι ότι γενικά το στριπ έχει τα ρίσκα του. Δηλαδή αν είσαι σίγουρος ότι θα έχεις για πάντα το μαλλί στη δότρια πάνω από 1εκ μήκος τότε ΟΚ, αλλά αν όχι, να ξέρεις ότι θα σε περιμένει για πάντα μια ουλή, ανεξαρτήτως γιατρού και δέρματος.
 

Adriano

Well-Known Member
Προσωπικα δεν με πειραζει να μιλαει μια κλινικη με τριχες(αν και προτιμω με grafts),ευκολα γινεται μετατροπη σε grafts, λιγα πραγματα να ξερεις δεν θα παραπλανηθεις.

Απίστευτα μπακαλίστικη σκέψη. Και που ξέρεις πόσες τρίχες έχει μέσα ένα graft; Αν είναι δίτριχο ή τρίτριχο; Είναι μεγάλη απάτη να πληρώνονται με την τρίχα. Για μένα η DHI είναι πολύ φαουλ. Για να μην μπω τίποτα πιο χοντρό.
 

P70

Active Member
Γενικα προσεξε που θα πας και τι νουμερο θα κυνηγησεις, γιατι την βλεπω ταλαιπωρημενη τη δοτρια.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Απίστευτα μπακαλίστικη σκέψη. Και που ξέρεις πόσες τρίχες έχει μέσα ένα graft; Αν είναι δίτριχο ή τρίτριχο; Είναι μεγάλη απάτη να πληρώνονται με την τρίχα. Για μένα η DHI είναι πολύ φαουλ. Για να μην μπω τίποτα πιο χοντρό.

Συμφωνω. Πληρωνοντας με την τριχα μπορουν να σε παιξουν οπως θελουν χωρις να παρεις χαμπαρι τι πληρωνεις.
Επισης αν ενας εχει πολλα πολυτριχα και βγαζει ενα λογο πχ 2,8 αντι να νιωθει τυχερος για αυτο θα το ακριβοπληρωσει γιατι θα του βγει το μοσχευμα στα 3 ευρω. Κλαφτα δηλαδη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ItsAllGone

Active Member
Η γνώμη μου είναι ότι γενικά το στριπ έχει τα ρίσκα του. Δηλαδή αν είσαι σίγουρος ότι θα έχεις για πάντα το μαλλί στη δότρια πάνω από 1εκ μήκος τότε ΟΚ, αλλά αν όχι, να ξέρεις ότι θα σε περιμένει για πάντα μια ουλή, ανεξαρτήτως γιατρού και δέρματος.
Piro ειδη φαινεται το οργωμα και αν τελικα κανω δευτερη fue θα χειροτερεψει κιαλο,δεν σκεφτομαι να δωσω τοσα χρηματα συν τα οσα εχω ειδη δωσει για να ειμαι κουρεμενος buzz,τουλαχιστον οχι σε αυτη τη φαση, αν συμβει κατι αργοτερα και χρειαστει buzz το repair στην ουλη ειναι πιο ευκολο απο οτι στη fue.
Και εγω προτιμω να ξερω σε grafts τι θα βαλω αλλα δεν το βλεπω τοσο αρνητικο το να μιλανε και οι δυο κλινικες με τριχες.Πανω κατω το ιδιο ειναι εκτος απο μερικες ακραιες περιπτωσεις με πολλα πολυτριχα η μονοτριχα οπως πολυ σωστα ειπατε.Ειναι μια ασφαλεια αν δεν εμπιστευεσαι την κλινικη η τιμη ανα graft,ασε που καποιος με πολλα μονοτριχα μπορει να ''κερδισει'' πολυ.Αν εισαι αποφασισμενος να μετρησεις θα φανει και με τριχες δεν μπορουν να σε κοροιδεψουν.
Παραδειγμα 4000 τριχες με λογο 2,5 ειναι 1600 grafts
4000 τριχες με λογο 2,1 ειναι 1900 grafts
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μα είναι προφανές γιατί πάνε με τρίχες. Αφού οι πυκνότητες τους είναι μικρές, και κατά συνέπεια ο συνολικός αριθμός graft μειωμένος, ο μόνος τρόπος για να μεγιστοποιήσουν το χρήμα άκοπα είναι να χρεώνουν με τις τρίχες. Έτσι, με τις ίδιες χαμηλές πυκνοτητες αλλά κυνηγώντας τα πολύτριχα επιτυγχάνεται ο σκοπός του αυξημένου τζίρου. Αυτός είναι και ο λόγος που η χρέωση πρέπει να γίνεται με το graft. Ως προς την παρατήρηση του Pirou για το splitting, να επισημάνω ότι έχει και τα θετικά του όπως καλύτερη ομογενοποίηση και διαχείρηση της δότριας και εύρεση μονοτρίχων όταν δεν υπάρχουν. Η χρέωση όμως με τρίχες δεν έχει απολύτως κανένα θετικό.
 

ItsAllGone

Active Member
Καλα κανετε παιδια και το επισημαινετε σιγουρα καποια σκοπιμοτητα θα υπαρχει πισω απο αυτην την ξαφνικη αλλαγη (γκουχ γκουχ αυξηση τιμης).Αν και εμενα δεν με επηρεασε, απο την αρχη καταλαβα τι παιζει,για καποιον αδαη που δεν παρακολουθει το φορουμ θα ειναι πιο δυσκολο να καταλαβει τη διαφορα τριχες/grafts.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Linaros

New Member
Ρε παιδιά έχω ήδη κάνει μια εμφύτευση (πριν 10 χρόνια στην Ελλάδα, στα DHI) και ενδιαφέρομαι να κάνω και μια ακόμη γιατί πέρασε ο καιρός και τα μαλλιά μου έχουν αρχίσει να αραιώνουν επικίνδυνα. Είχα ακούσει για πολύ καλές και οικονομικές δουλειές στην Τουρκία, η οποία έχω ακούσει ότι είναι η νέα "Μέκκα" στις εμφυτεύσεις μαλλιών. Το έψαξα λίγο και κοίταξα και στο Instagram για να δω και κάποια αποτελέσματα-περιπτώσεις. Κάπως έτσι βρήκα το Hair of Instabul. Οι δουλειές τους φαίνονται εξαιρετικές και έτσι αποφάσισα να τους στείλω. Μου είπαν μια τιμή τρομερά οικονομική (1.800€ τα 4.000 grafts συμπεριλαμβανομένου του 5άστερου ξενοδοχείου, prp treatment και μεταφορές στην Κωνσταντινούπολη). Απλά όπως καταλαβαίνετε το να ταξιδέψω σε μια ξένη χώρα για εμφύτευση, ενέχει και κάποιο ρίσκο στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Έχει κάποιος από εσάς γνώση ή εμπειρία επί του θέματος;
 

zaxosdogkanos

Active Member
Ρε παιδιά έχω ήδη κάνει μια εμφύτευση (πριν 10 χρόνια στην Ελλάδα, στα DHI) και ενδιαφέρομαι να κάνω και μια ακόμη γιατί πέρασε ο καιρός και τα μαλλιά μου έχουν αρχίσει να αραιώνουν επικίνδυνα. Είχα ακούσει για πολύ καλές και οικονομικές δουλειές στην Τουρκία, η οποία έχω ακούσει ότι είναι η νέα "Μέκκα" στις εμφυτεύσεις μαλλιών. Το έψαξα λίγο και κοίταξα και στο Instagram για να δω και κάποια αποτελέσματα-περιπτώσεις. Κάπως έτσι βρήκα το Hair of Instabul. Οι δουλειές τους φαίνονται εξαιρετικές και έτσι αποφάσισα να τους στείλω. Μου είπαν μια τιμή τρομερά οικονομική (1.800€ τα 4.000 grafts συμπεριλαμβανομένου του 5άστερου ξενοδοχείου, prp treatment και μεταφορές στην Κωνσταντινούπολη). Απλά όπως καταλαβαίνετε το να ταξιδέψω σε μια ξένη χώρα για εμφύτευση, ενέχει και κάποιο ρίσκο στο πίσω μέρος του μυαλού μου. Έχει κάποιος από εσάς γνώση ή εμπειρία επί του θέματος;

φιλε τους τσεκαρα στο ινσταγκραμ,πολυ καλες δουλιες φαινονται αλλα τι φατσες ειναι αυτοι οι τουρκοι θεε μου
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Linaros, αν έχεις διάθεση για πειράματα με το κεφάλι σου πήγαινε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ετσι οπως τα λες βγαινει περιπου 0,30 το μοσχευμα. Αν υπολογισεις διαμονη μεταφορικα.
Εγω δεν θα πηγαινα ουτε τσαμπα. Σε τετοια εξευτελιστικη τιμη δεν εισαι σιγουρος αν τηρουνται και βασικοι κανονες εκτος του αποτελεσματος.
Ανεξαρτητα απο αυτο θα ειχε ενδιαφερον να δουμε μια τετοια παρουσιαση.
 
Μπλουζα