Συμβουλες/γνωμες σε natural θεραπεια

foufoutosgr

New Member
Ειμαι 29 χρονων δερματολογος μου ειπε εχω διαχυτη τριχωπτωση στα πλάγια και πανω μπροστα hairline norwood2 ειμαι

Επερνα Minoxidil για 3 μηνες με κορτιζονη πρωι βραδυ και ενώ μου εμφανισε πολλες νεες τριχες και στο hairline και σταματησε η τριχωπτοση πρηστικα στα ματια προσωπο με σακουλες στα ματια όταν εβαζα μια δοση υποχωρησαν λιγο αλλα ηταν ακομα αρκετα εντονα,

Ένα μηνα το εχω κοψει εχουνε υποχωρηση όλα μονο λιγο σακουλες στα ματια που πιστευω σε λιγο καιρο θα φυγουνε και αυτές και μετα θα αρχισω παλι Minoxidil αλλα σκετη χωρις κορτιζονη μια φορα την ημερα να δω αν εμφανισω πρηξιμηο και σακουλες αν ναι τοτε θα σταματήσω παλι

Οσο επερνα Minoxidil δεν εβλεπα τριχες να πεφτουνε τορα ένα μηνα μετα εχουνε αρχίσει και πεφτουνε παλι

Ουσιαστικα θελω να κανω μια συντηρηση και οτι βγει από νεα τριχα

Μεχρι να ερθει κατι άλλο στην αγορα να δοκιμαστει



Θελω να ξεκινήσω μια natural θεραπεια και να με βοηθησετε στις αναλογιες τις λοτιον που θελω και να κριτικαρετε / συμβουλεψετε :

Λοτιον με ελαια , στα οποια εχω καταληξη σε αυτά

Castor oil το οποιο θα πινω και 2 ml περα από τη λοτιον
Jojoba oil για carrier
Δαφνελαιο
Σταφυλαιαιο
Tea tree oil
Και μεντα(peppermint oil )

Σε τι αναλογιες τα προτεινετε αν τα βαλω όλα μαζι και αν είναι φορτομενο αν τα βαλω όλα
Και τι να κανο για απορροφητικότητα (dermaroller gia arxi den tha balo)
(Το φορουμ ενώ εχει απειρες πληροφοριες από ενναλακτικες και πειραματικες ανα τα χρονια είναι πολύ ανακατεμενες μεσα σε σελιδες μεγαλων ποστ.
Αν κάποιος που εχει τις γνωσεις τα οργανωνε θα βοηθουσε πολύ κοσμο , σαν παρατηρηση θελω οι απαντησεις να μεινουνε στην θεραπεια οσο γινετε )

Επισης εχω παραγγείλει από iherb

Greensations, ThermaScalp, Natural Scalp Repair, 4 fl oz (120 ml)
https://gr.iherb.com/pr/Greensations-ThermaScalp-Natural-Scalp-Repair-4-fl-oz-120-ml/25808


Aubrey Organics, Men's Stock, Energizing Scalp Tonic, Ginseng Biotin, 8 fl oz (237 ml)

https://gr.iherb.com/pr/Aubrey-Organics-Men-s-Stock-Energizing-Scalp-Tonic-Ginseng-Biotin-8-fl-oz-237-ml/12193

που από ότι εχω διαβασει εχουνε μια μικρη δραση και σιγουρα κρατανε την τριχα σε υγεια

Μετα σε ποσιμο (oral)

Περνω alphamen multivitamins από myprotein είναι πολύ καλες πολυβιταμινες τις περνω χρονια, omegα 3 από myprotein περνω την ημερα 4 με 6 καψουλες με την κάθε μια να εχει

EPA

180 mg
DHA
120 mg
Οποτε ειμαι στα 720 με 1080 EPA και 480 με 720 DHA την ημερα
Θα αρχισω και ZMA

Βιταμίνη B6
7 mg
Μαγνήσιο
300 mg
Ψευδάργυρος
20 mg


Σκεφτομαι και να βαλω

pumkin seed oils καψουλες

saw palmetto

stinging nettle root

ειτε ξεχωριστα , αν και αυτό το σκεύασμα φαίνεται ωραιο

Now Foods Prostate Health Clinical Strength
https://gr.iherb.com/pr/now-foods-prostate-health-clinical-strength-90-softgels/23651
υπαρχει και στο σκρουτζ

Οποτε Ανακεφαλαιώνοντας

τοπικα

Είnαι η λοτιον με τα ελεαια (castor, jojoba, peppermint, tea tree, δαφνελαιο)
Με thermascalp kai lotion me gingenc kai biotin
Shampoo dermafryz hair force και μετα όταν τελειωσει froika
Και Μinox δοκιμη ξανα σε λιγο καιρο

Oral είναι

Multivitamins
Omega 3
Zma
Castor oil
Saw palmetto
Pumpking seed oil
Stinging nettle Root

Ευχαριστω εκ των προτέρων
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kyriakh

μανουλα
Δλδ φοβηθηκες την μινο με τα πρησμενα ματια και δεν φοβάσαι το συκώτι σου με τόσα χάπια??
 

foufoutosgr

New Member
multivitamins omega 3 αυτα τα παιρνω ετσι και αλλιως μαζι με vitamin d kai k2 απο γιατρο για ευεξια κανω πολυ καλη διατροφη με χαμηλους υδαταθρακες και πολυ πρωτεινη παω 4-5 φορες γυμναστηριο και παιρνω και αλλα συμπληρωματα για το γυμναστηριο πριν 2μηνες εκανα εξετασεις γενικες μια χαρα ειναι το συκωτι μου, πινω 3-4 λιτρα νερο την ημερα πιστευω δεν θα εχω καπιο θεμα με το συκωτι
 

felaini

Active Member
Προσεχε τα συμπληρωματα γυμναστηριου φιλε μου.. ερευνες εδειξαν πως τα isolate τα bcca αμινοξεα κ στανταρ οι κρεατινας προκαλουν τριχοπτωση!
 

foufoutosgr

New Member
πρωτεινη και bcaa παραξενο μου φενεται κρεατινη ναι αλλα δεν παιρνω , καποιος να πει πανω στη θεραπεια κατι ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

makis25

Well-Known Member
Ισως θα πρεπει να σκεφτεις στο μελλον να χρησιμοποιησεις τις ενδεδειγμενες θεραπειες για να κρατησεις τα μαλλια σου για οσο περισσοτερο καιρο γινεται . Η ανδρογενετικη αλωπεκια δε σταματαει ποτε , γιαυτο δυστιχως αν θες μαλλια πρεπει να μη σταματας τα φαρμακα . Καλα ολα αυτα για τις βιταμινες , προφανως το ψαχνεις , ωστοσο κανεις ποτε δε σταματησε επαρκως την αντρικη φαλακρα με βιταμινες και αντιοξειδωτικα η με καλη διατροφη η με γυμναστικη δυστυχώς . Μακαρι να δουλευαν ολα αυτα αλλα δεν δουλευουν. Τα εχουν δοκιμασει αμετρητοι ανθρωποι ανα τον κοσμο τις τελευταιες δεκαετιες . Η φαλακρα ειναι ορμονοεξαρτωμενη .Την κληρονομησες και σιγα σιγα θα σου τρωει το μαλλι . Την κορτιζονη δεν την χρειαζεσαι . Κανε ερευνα και μελετησε τους αναστολεις DHT . Αυτοι σε συνδιασμο με τη μινοξιδιλη ειναι το καλυτερο οπλο για να εχεις μαλλια τα επομενα χρονια μεχρι να βρεθει κατι καλυτερο
 

turnfiji123

Active Member
πρωτεινη και bcaa παραξενο μου φενεται κρεατινη ναι αλλα δεν παιρνω , καποιος να πει πανω στη θεραπεια κατι ?

Η κρεατινη ανεβάζει την dht. Τα bcaa δεν δουλεύουν. Τα isolate είναι παντελώς άχρηστες θερμίδες. Δεν υπάρχει natural θεραπεία. Με διάχυτη πρέπει να παντρευτείς την φίνα η την ντουτα. Κάνε αιματολογικά και αν έχεις θέμα με θυροειδη η χαμηλή LH και τεστο τότε μείνε μακριά από το χάπι και καράφλιασε με αξιοπρέπεια. Αλλιώς πάρε το χάπι και μπες σε ένα μαγικό κόσμο παρενεργειών που άλλες νιώθεις άλλες όχι, άλλες φεύγουν και άλλες μένουν.

Οι πολυβιταμίνες δίνουν ένα 5% αυτών που γράφει το κουτί. Οι χαμηλοί υδατάνθρακες και υψηλή πρωτεΐνη είναι ότι χειρότερο. Τα πρησμένα μάτια είναι από την μινοξ.

Καλή τύχη.
 

felaini

Active Member
Κρεατινη πεφτουν τα μαλλια.. οντως ανεβαζει πολη την dht.. αμινοξεα κ πρωτεινη αχρηστες θερμιδες περιτα κιλα.. κανε εξετασεις για θυροειδη ths t4 t3 πολυ βασικες εξετασεις βασικη παρενεργεια τριχοπτωση κ μαλλια σαν αχυρα.. φινα τα πε το παιδι παραπανω την παντρευεσαι με τις παρενεργειες της.. βιταμινες κτλ τσαμπα λεφτα.. καλη τυχη.. αα μονο φινα ντουντα κ μονοξιδιλη..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα