Συγκέντρωση μινοξιδίλης 6-15%

FreeThinker

Well-Known Member
Εχει δοκιμασει καποιος μινοξ πανω απο 5% ?

Εγω προσωπικα χρησιμοποιω εδω και 2 χρονια 6% και μπορω να πω οτι δινει ελαφρως καλυτερα αποτελεσματα απο την κοινη 5%. Στα φορουμ του εξωτερικου συζητανε για 15% οτι κανει παπαδες παρολο που οι ερευνες δε το αποδεικνυουν.

Εγω προσωπικα εχω φαρμακειο κοντα στο σπιτι μου που φτιαχνει ο,τι περιεκτικοτητα θες απο μινοξιδιλη, για την ωρα σκεφτομαι να παω σε 7%, αλλα ηθελα να μαθω αν καποιος τρελος εχει τολμησει ποτε την 15αρα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
6% βαρος κατ ογκο ειναι 60mg ανα ml . Δυο φορες τη μερα ειναι συνολο 120mg , 20% πανω απο τη συνιστώμενη δοση . Αν πας στο 7% τοτε το συνολο θα ειναι 140mg . Θα μπορουσες απλα να χρησιμοποιεις τη συνηθισμενη 5% 3 φορες τη μερα , συνολο 150mg , και να μη πληρωνεις εξτρα για κατασκευασμενες στο φαρμακειο λοσιον . Δεν υπαρχει καμια διαφορα απο το να βαζεις περισσοτερες φορες τη συνηθισμενη λοσιον . Αντιθετα στο 5% το διαλυμα νομιζω ειναι ηδη στα ορια του κορεσμου , παραπανω δημιουργει υπερκορο διαλυμα και μπορει στο τελος να αποροφαται λιγοτερο απο το δερμα γιατι το υγρο θα εχει ηδη αδιαλυτους μικρο κρυσταλλους που στο τελος θα πηγαινουν για πεταμα. Επισης προσεχε τις παρενεργειες της μινοξιδηλης απο την συστηματικη κυκλοφορια , γνωμη μου ειναι πως ειναι το πιο υπουλο φαρμακο απο τα γνωστα 3 σε σχεση με τις παρενεργειες.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Συμφωνα με μελετες που χα διαβασει παλιοτερα η διαφορα του να χρησιμοποιεις μινοξιδιλη 2 φορες τη μερα απο ο,τι μια ειναι μικροτερη απο 20% σε αποτελεσματικοτητα. Εγω χρησιμοποιω μινοξιδιλη μια φορα τη μερα πριν κοιμηθω, δεν ειμαι διατεθειμενος να ειμαι 24 ωρες το 24ωρο με λαδωμενο μαλλι. Στο φαρμακειο που μου φτιαχνουν τη μινοξιδιλη 6% πληρωνω 20 ευρω τα 100 ml ενω με το regaine πληρωνεις 20 ευρω τα 60 ml οποτε συμφερει απο καθε αποψη.
 

makis25

Well-Known Member
ωραια , μια φορα τη μερα βαζεις. Αντι να βαζεις 1ml τη φορα , αν βαλεις 1,5ml θα ειναι σα να εβαλες 1ml 9% μινοξ . Δε χρειαζεται να φτιαχνεις νεο διαλυμα . Αν βαλεις 2,5ml θα ειναι σα να βαζεις μινοξ 15% 1ml . Απλα υπαρχει κίνδυνος για παρενέργειες να το χεις υπόψιν .
 

FreeThinker

Well-Known Member
ωραια , μια φορα τη μερα βαζεις. Αντι να βαζεις 1ml τη φορα , αν βαλεις 1,5ml θα ειναι σα να εβαλες 1ml 9% μινοξ . Δε χρειαζεται να φτιαχνεις νεο διαλυμα . Αν βαλεις 2,5ml θα ειναι σα να βαζεις μινοξ 15% 1ml . Απλα υπαρχει κίνδυνος για παρενέργειες να το χεις υπόψιν .
Νομιζω οτι μπερδευεις την περιεκτικοτητα με την ποσοτητα. Και μεγαλυτερη ποσοτητα να βαλεις με μικροτερη περιεκτικοτητα δε θα απορροφηθει το ιδιο με την μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε μικροτερη ποσοτητα.
 

makis25

Well-Known Member
Με ολο το σεβασμο φιλε μου , δεν μπερδεψα τιποτα . 1ml μινοξ 5% εχει 50mg φαρμακου . 1ml 15% μινοξ εχει 150mg φαρμακου .
Ειτε βαλεις 3ml απο το πρωτο , ειτε 1ml απο το δευτερο θα εχεις βαλει 150mg φαρμακου πανω στο κεφαλι σου . Δεν γνωριζω καποια μελετη που να δειχνει πως το διαλυμα 6-7-9 15% αποροφφαται καλυτερα απο το 5% . Αντιθετα θα ελεγα πως συμβαινει το αναποδο . Η αλκοολη που χρησιμοποιουν για διαλυτη ειναι πτητικη , εξατμιζεται γρηγορα , και στο τελος αυτο που καταφερνεις ειναι απλα να αφηνεις μικροκρυσταλους μινοξ στο δερμα στο κεφαλι σου . Αυτο συμβαινει γιατι υπαρχει οριο στο ποση μινοξ μπορει να διαλυθει στην προπυλενικη γλυκολη και ειναι γυρω στο 7-7,5% . Ακομα και τοτε , δεν ειναι σταθερο το διαλυμα σε ολες τις θερμοκρασιες . Αυτο που κανεις ειναι να αφηνεις φαρμακο απλα πανω στο δερμα σου που απλα το ξεπλενεις στο λουσιμο . Αν καποιος για να φτιαξει 10-15% μινοξ χρησιμοποιει αλλα υλικα , τοτε δεν ξερουμε καν αν η μινοξ ειναι σταθερη ως διαλυμα με αυτα τα υλικα .

Θα το εξηγησω πολυ απλα

η λοσιον μινοξιδιλης ειναι διαλυμα 50mg φαρμακου σε 1ml απο αιθανολη , νερο και προπυλενικη γλυκολη . Οταν το βαζεις στο δερμα σου , πρωτα εξατμιζεται η αιθανολη , επειτα το νερο , ο ογκος πεφτει , και δημιουργειται ενα υπερκορο διαλυμα μινοξιδιλης σε προπυλενικη γλυκολη . Η συγκεντρωση της μινοξ στη προπυλενικη γλυκολη στο δερμα ειναι 7.5% , το μεγιστο που ειναι εφικτο . Η προπυλενικη γλυκολη παιζει τριπλο ρολο , πρωτον τη μεγιστη δυνατη διαλυση της ουσιας , δευτερον την αποφυγη εξατμισης , 3 την αυξηση της περατοτητας του δερματος (οπως κανει και η αιθανολη )

Αν στο φαρμακειο σου φτιαχνουν συνταγη που δεν εχει ppg , που εχει παραπανω αιθανολη και λιγοτερο νερο ( μονο ετσι πετυχαινεις παραπανω απο το γνωστο 5%), τοτε εχεις με βεβαιοτητα 1) αδιαλυτο φαρμακο στο μπουκαλι , 2) φαρμακο που χαραμιζεται σε καθε δοση στο δερμα σου . Κριμα . Νομιζεις πως σου βγαινει φθηνοτερα , αλλα τελικα το πληρωνεις πιο ακριβα.

Η καλυτερη λυση ειναι χρησιμοποιεις το μελετημενο φαρμακο με μεγαλυτερη συχνοτητα ή μεγαλυτερη δοση απο το διαλυμα που ξερουμε σιγουρα τη φαρμακοκινητική του .
 

tasos33

Well-Known Member
Προσωπικα βαζω μινοξ απο το 10 η 11, ειτε έβαζα 1μλ πρωι και βραδυ ειτε 2 μλ το βράδυ καθημερινά ειτε ειτε ειτε... Ειτε 1.5μλ καθε δυο μερες που βαζω το τελευταίο τριμηνο το αποτέλεσμα ειναι το ιδιο,ολα αυτα τα χρονια διατήρηση, επανεκφυση ουσιαστικά ποτέ.
Στο δικο μου κεφαλι βεβαια.



Συμφωνα με μελετες που χα διαβασει παλιοτερα η διαφορα του να χρησιμοποιεις μινοξιδιλη 2 φορες τη μερα απο ο,τι μια ειναι μικροτερη απο 20% σε αποτελεσματικοτητα.
 

makis25

Well-Known Member
κανενα απο τα φαρμακα δεν κανει θαυματα δυστυχώς . Μονο σε μερικους , και συνηθως για λιγο . Πρεπει να το καταλαβουμε ολοι πως ακομα και διατήρηση του μαλλιου , η επιβραδυνση της τριχόπτωσης ειναι μεγαλη επιτυχια!
 

koumparos

Well-Known Member
Κανονικά ρε παιδιά την μινοξ θα έπρεπε να την πλασάρουν σαν διατήρηση.Αντιθετα σε συνδυασμό με φίνα το πρώτο διάστημα απώλειας και όχι μετά από χρόνια μπορεί να κάνει θαύματα.Συμφωνειται?Εαν δεν έπαιρνα φίνα αναγκαστικά θα την είχα παντρευτεί.
 

makis25

Well-Known Member
κουμπαρε νομιζω το γραφει και στις οδηγιες χρησεως , αλλα η επισημη θεση της johnson&johnson ηταν πως αυξανει ή διατηρει την τριχοφυια στο vertex .Λιγο διπλα απο το crown δηλαδη. Ολα τα αλλα .....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
ναι , αλλα μην ανησυχείς η μινοξ δεν εχει ταλκ ! Αποφευγεις τον καρκινο ( αλλα ερχεσαι πιο κοντα στην καρδιακη ανεπαρκεια)
 

koumparos

Well-Known Member
Μάκη έχεις ασχοληθεί καθόλου με την εξέλιξη του setipiprant??Έχω καιρό να ασχοληθώ με φόρα του εξωτερικού και δεν ξέρω εάν είχαμε κάποια εξέλιξη με τα επίσημα στοιχεία της εταιρίας.Θα ήθελα μια τοποθέτηση σου για το φάρμακο.
 

makis25

Well-Known Member
αχ κουμπαρε νομιζω μου το ξαναπες πριν μερικους μηνες, το ξεχασα , δεν εχω διαβασει , δεν εχω ασχοληθει ακομη . Το μονο που θυμαμαι ειναι πως απο το στομα χορηγηση ειχε καλυτερα αποτελεσματα απο το τοπικο . Και το δευτερο που θυμαμαι πως ειναι πολυ μεγαλες οι δοσεις. Αλλα θα μελετησω και ισως χρειαζεται νεο νημα.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Με ολο το σεβασμο φιλε μου , δεν μπερδεψα τιποτα . 1ml μινοξ 5% εχει 50mg φαρμακου . 1ml 15% μινοξ εχει 150mg φαρμακου .
Ειτε βαλεις 3ml απο το πρωτο , ειτε 1ml απο το δευτερο θα εχεις βαλει 150mg φαρμακου πανω στο κεφαλι σου . Δεν γνωριζω καποια μελετη που να δειχνει πως το διαλυμα 6-7-9 15% αποροφφαται καλυτερα απο το 5% . Αντιθετα θα ελεγα πως συμβαινει το αναποδο . Η αλκοολη που χρησιμοποιουν για διαλυτη ειναι πτητικη , εξατμιζεται γρηγορα , και στο τελος αυτο που καταφερνεις ειναι απλα να αφηνεις μικροκρυσταλους μινοξ στο δερμα στο κεφαλι σου . Αυτο συμβαινει γιατι υπαρχει οριο στο ποση μινοξ μπορει να διαλυθει στην προπυλενικη γλυκολη και ειναι γυρω στο 7-7,5% . Ακομα και τοτε , δεν ειναι σταθερο το διαλυμα σε ολες τις θερμοκρασιες . Αυτο που κανεις ειναι να αφηνεις φαρμακο απλα πανω στο δερμα σου που απλα το ξεπλενεις στο λουσιμο . Αν καποιος για να φτιαξει 10-15% μινοξ χρησιμοποιει αλλα υλικα , τοτε δεν ξερουμε καν αν η μινοξ ειναι σταθερη ως διαλυμα με αυτα τα υλικα .

Θα το εξηγησω πολυ απλα

η λοσιον μινοξιδιλης ειναι διαλυμα 50mg φαρμακου σε 1ml απο αιθανολη , νερο και προπυλενικη γλυκολη . Οταν το βαζεις στο δερμα σου , πρωτα εξατμιζεται η αιθανολη , επειτα το νερο , ο ογκος πεφτει , και δημιουργειται ενα υπερκορο διαλυμα μινοξιδιλης σε προπυλενικη γλυκολη . Η συγκεντρωση της μινοξ στη προπυλενικη γλυκολη στο δερμα ειναι 7.5% , το μεγιστο που ειναι εφικτο . Η προπυλενικη γλυκολη παιζει τριπλο ρολο , πρωτον τη μεγιστη δυνατη διαλυση της ουσιας , δευτερον την αποφυγη εξατμισης , 3 την αυξηση της περατοτητας του δερματος (οπως κανει και η αιθανολη )

Αν στο φαρμακειο σου φτιαχνουν συνταγη που δεν εχει ppg , που εχει παραπανω αιθανολη και λιγοτερο νερο ( μονο ετσι πετυχαινεις παραπανω απο το γνωστο 5%), τοτε εχεις με βεβαιοτητα 1) αδιαλυτο φαρμακο στο μπουκαλι , 2) φαρμακο που χαραμιζεται σε καθε δοση στο δερμα σου . Κριμα . Νομιζεις πως σου βγαινει φθηνοτερα , αλλα τελικα το πληρωνεις πιο ακριβα.

Η καλυτερη λυση ειναι χρησιμοποιεις το μελετημενο φαρμακο με μεγαλυτερη συχνοτητα ή μεγαλυτερη δοση απο το διαλυμα που ξερουμε σιγουρα τη φαρμακοκινητική του .
Οκ, το χεις ψαξει περισσοτερο απο μενα το θεμα της μινοξ, παω πασο, αλλα θα συνεχισω τα πειραματα μου ελπιζοντας
 
Μπλουζα