Σταματησαν οι κυπριακες κλινικες την fut-strip?

giannis1991

Well-Known Member
Επειδη ψαχνομαι και υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα αυτον τον χειμωνα να μπω στον χορο των μεταμοσχευσεων,ειδα οτι οι κυπριακες κλινικες οι οποιες ειναι ψηλα στις προτιμησεις μου αναφερουν στα σαιτ τους οτι κανουν την μεθοδο στριπ μονο σε ειδικες περιπτωσεις...
https://www.hairtransplants-hdc.com/el/hiar-transplant-mobile/strip
Στο σαιτ του Γεωργιου δεν το βρηκα τωρα αλλα με ειχε ενημερωσει και απο κοντα οτι δεν πολυκανει πλεον...

Ερωτω λοιπον εγω ποιες ειναι αυτες οι ειδικες περιπτωσεις?εδω μαλλον μπορουν να μας απαντησουν ο @danceworld_2001 και ο @John_John1 ...
Εγω ας πουμε θεωρω οτι ειμαι ειδικη περιπτωση γιατι θα παω 6αρι νοργουντ λογικα και μαζι με ενα συντηρητικο πλανο(ανοιχτους κροταφους και αραιο κροουν) θελω να εξαντλησω την δοτρια μου...οποτε το πιο σωστο ειναι να κανω ενα στριπ και μετα να εξαντλησω την fue...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ItsAllGone

Active Member
Σωστο σε βρισκω, τι τρελα ειναι αυτη με το να εχουν ολοι μια ευθεια για hairline ειτε ειναι nw4 ειτε nw6 δεν βοηθαει στη φυσικοτητα.Για στριπ στην Ευρωπη δυστυχως δεν υπαρχουν πολλες κλινικες θα ελεγα ο Καραντενιζ ειναι καλος σε τιμες Ελλαδας και ο Hattingen στην Ελβετια που ειναι γυρω στο 3ε/γκραφτ που για τα δεδομενα της Ελβετιας και κεντρικης Ευρωπης ειναι εξαιρετικη τιμη.
 

giannis1991

Well-Known Member
Αυτο ειναι αλλο ενα προβλημα φιλε...οτι εχουν μεινει λιγοι και ακομα λιγοτεροι σε νορμαλ τιμη!!!!!!hattingen παιζει απο 3,45 και κλιμακωτα δεν πεφτει ουτε στα 3 ΕΥΡΩ δυστυχως!!!!!και σκεψου Γεωργιου κανεις FUE ΣΤΟ 1,95/ΓΚΡΑΦΤ!!!!
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε giannis1991 η κλινική έχει σταματήσει την μέθοδο Strip εδώ και μερικά χρόνια για την αποφυγή των ουλών.
Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργεί ουλές εφόσον υπάρχει η καλύτερη πλέον τεχνική FUE.
Η μέθοδος υλοποιείτε μόνο σε γυναίκες σε ειδικές περιπτώσεις και εφόσον διατηρούν κάποιες προϋποθέσεις.
 

giannis1991

Well-Known Member
Φίλε giannis1991 η κλινική έχει σταματήσει την μέθοδο Strip εδώ και μερικά χρόνια για την αποφυγή των ουλών.
Δεν υπάρχει λόγος να δημιουργεί ουλές εφόσον υπάρχει η καλύτερη πλέον τεχνική FUE.
Η μέθοδος υλοποιείτε μόνο σε γυναίκες σε ειδικές περιπτώσεις και εφόσον διατηρούν κάποιες προϋποθέσεις.

Γιαννη φυσικα δεν απευθυνομαι σε σενα αλλα ας μας πουν τον πραγματικο λογο...κατι αλλο δεν συμφερει μαλλον...τωρα ειναι η γενικη οικονομικη υποβαθμιση της FUE(οποτε η στριπ θα επρεπε να παει πιο χαμηλα) ή ειναι κατι αλλο δεν ξερω...δηλαδη το να παω και να τους πω θελω στριπ σε κοντινη τιμη με αυτη που κανετε fue ομορφα και συνειδητοποιημενα (για τομες κτλπ)και να μου πουν οχι το θεωρω βλακεια εφοσον εκαναν παλιοτερα...τεςπα δικο τους το μαγαζι απλα ανεφερα πιο πανω τον λογο για την μεθοδο στριπ.Πολλες φορες ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για μεγαλα nw...
 

Harris_G

Well-Known Member
Εγω θεωρω οτι καθε σοβαρη κλινικη πρεπει να εφαρμοζει ΚΑΙ τις δυο μεθοδους εξατομικευοντας την καθε περιπτωση. Απλα με τη FUE κονομανε πιο καλα.
 

Panos1982

Well-Known Member
Οπως τα λες χαρη...
Το σωστο κ ηθικο αυτο ειναι !!
Αλλα Οπως ειπα κ για τις φαρμακοβιομηχανιες σε αλλο θρεντ ετσι κι εδω.επιχειρησεις ειναι.

Η φυε ακουγεται καλυτερα στο αυτι του πελατη, δεν αφήνει ουλες ειναι νεα μεθοδος πλασαρετε πιο ευκολα την προωθουν οι κλινικες, τους προσφερει περισσοτερα κερδη οποτε η στριπ μενει παραπισω κ στο τελος καταργειτε....
Κ πελάτες οπως εγω η ο γιαννης που παμε για nw20 δε θα μπορουμε να εξυπηρετηθουμε στο μελλον η απλα θα μας λένε δεν ειστε καταλληλοι για μμ....κ τελος.
Λιγο τους νοιαζει βεβαια...

Γιαννη,
Σίγουρα ειναι σωστο να κανεις κ τις δυο τεχνικες κ να ξεκινας με στριπ αν θες να πας ως το.τελος με μμ κ χωρις φαρμακα κ πας για μεγάλο nw.

Απ την αλλη μπορεις να ξεκινησεις κ.με φυε αν θες κοντύτερα κουρεματα τωρα που εισαι κ πιο νεος και οταν τερματισεις τη φυε να γυρισεις τοτε σε στριπ κι αυτο γινεται.
Βεβαια δε ξερω αν τοτε θα υπάρχει η στριπ ακομα,
κ αν την αφησεις 2η θα εχει λιγο λιγοτερα θυλακια να σ δωσει απ οτι αν ξεκιναγες με αυτην.
Αλλα κ παλι θα σ δωσει πολλα παραπανω απ το να μη την εχεις στο μενου ουτε σαν 2η.
 
Τελευταία επεξεργασία:

danceworld_2001

Well-Known Member
Γειά σου Γιάνναρε, ελπίζω να είσαι καλά!! Για την HDC δεν γνωρίζω, για τον Γεωργίου πάντως ξέρω πως θέλει να το κόψει σιγά σιγά. Σαν διαδικασία ειναι πιο γρήγορη και πιο κερδοφόρα για αυτούς, αλλά έχει εξαιρετικά χαμηλή ζήτηση. Νομίζω ειναι θέμα στρατηγικής και οχι κάτι άλλο. Το strip έχει και πλεονεκτήματα και είναι μια επιλογή, αλλά ειναι σφαγείο σαν χειρουργείο με τομή που σε πολύ κοντό κούρεμα σίγουρα θα φαίνεται και έχει μεγάλους χρόνους ανάρρωσης. Επίσης περιορίζεις την πισίνα την διαθέσιμων grafts προς συλλογή, απορρώ γιατί το θες. Νομιζω ανεπίμονα του το ζητήσεις ωστόσο θα στο προσφέρει ωστόσο ο συγκεκριμένος.

Επειδη ψαχνομαι και υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα αυτον τον χειμωνα να μπω στον χορο των μεταμοσχευσεων,ειδα οτι οι κυπριακες κλινικες οι οποιες ειναι ψηλα στις προτιμησεις μου αναφερουν στα σαιτ τους οτι κανουν την μεθοδο στριπ μονο σε ειδικες περιπτωσεις...
https://www.hairtransplants-hdc.com/el/hiar-transplant-mobile/strip
Στο σαιτ του Γεωργιου δεν το βρηκα τωρα αλλα με ειχε ενημερωσει και απο κοντα οτι δεν πολυκανει πλεον...

Ερωτω λοιπον εγω ποιες ειναι αυτες οι ειδικες περιπτωσεις?εδω μαλλον μπορουν να μας απαντησουν ο @danceworld_2001 και ο @John_John1 ...
Εγω ας πουμε θεωρω οτι ειμαι ειδικη περιπτωση γιατι θα παω 6αρι νοργουντ λογικα και μαζι με ενα συντηρητικο πλανο(ανοιχτους κροταφους και αραιο κροουν) θελω να εξαντλησω την δοτρια μου...οποτε το πιο σωστο ειναι να κανω ενα στριπ και μετα να εξαντλησω την fue...
 

ItsAllGone

Active Member
Σωστα τα λετε ετσι ειναι, να συμπληρωσω οτι στο στριπ ειναι απαραιτητη η παρουσια γιατρου ενω στη fue δεν χρειαζεται.Παντως στη συζητηση με τον Καραντενιζ ηταν πιο κοντα σε αυτο που λεει ο dance οτι δηλαδη ο κοσμος δεν θελει στριπ.Λογικα θα ειναι αναλογα με την κλινικη οσοι δεν κανουν στριπ θα προωθουν τη fue και οσοι εκαναν στριπ αναγκαστηκαν να βαλουν και fue γιατι εχαναν κοσμο.
Παντως δεν θα πηγαινα για στριπ στον Γεωργιου αφου δεν το εχει σε υποληψη και δεν το εξασκει, ο Καραντανιζ εχει αλλες τεκνισιανς για στριπ πιο εξειδικευμενες οποτε θα μετραει και αυτο, γενικα αν δεν το εξασκεις καλυτερα να μην το κανεις καθολου.
 

giannis1991

Well-Known Member
Γειά σου Γιάνναρε, ελπίζω να είσαι καλά!! Για την HDC δεν γνωρίζω, για τον Γεωργίου πάντως ξέρω πως θέλει να το κόψει σιγά σιγά. Σαν διαδικασία ειναι πιο γρήγορη και πιο κερδοφόρα για αυτούς, αλλά έχει εξαιρετικά χαμηλή ζήτηση. Νομίζω ειναι θέμα στρατηγικής και οχι κάτι άλλο. Το strip έχει και πλεονεκτήματα και είναι μια επιλογή, αλλά ειναι σφαγείο σαν χειρουργείο με τομή που σε πολύ κοντό κούρεμα σίγουρα θα φαίνεται και έχει μεγάλους χρόνους ανάρρωσης. Επίσης περιορίζεις την πισίνα την διαθέσιμων grafts προς συλλογή, απορρώ γιατί το θες. Νομιζω ανεπίμονα του το ζητήσεις ωστόσο θα στο προσφέρει ωστόσο ο συγκεκριμένος.

Ναι dance καλα θυμασαι...του ειχα πει για στριπ αλλα ειχε πει απλα οτι δεν πολυκανει και μαλλον δεν θα ξανακανει...επισης μου ειπε οτι δεν την χρειαζομαι γιατι η fue και μονο μου αρκει αλλα διαφωνω λιγακι...ομως ακομα και σε περιπτωση που με καλυπτει η fue μονο και κανω στριπ,αυτο δεν ειναι προβλημα γιατι ετσι κι αλλιως ποτε δεν κουρευομαι κον τα με μηχανη γιατι δεν μου πολυαρεσει...
ειναι αληθεια οτι δεν τον πιεσα καθολου,παροτι σαν τυπος ειναι συζητησιμος και ευγενικος γιατι δεν ηταν τελικα να μπω την συγκεκριμενη χρονια σε χειρουργειο...τις προσεχεις ημερες που θα ξαναμπω ζεστα στο θεμα θα το ξανασυζητησουμε γιατι τον εχω ψηλα στις προτιμησεις μου...
 
Μπλουζα