Σοβαρό πρόβλημα με πιτυρίδα ... Παρακαλώ βοήθεια

Ιάσωνας

New Member
Καλησπέρα σε όλους παιδια , μπαίνω στο θέμα αμέσως.
Εδω και 2 χρονια υποφέρω απο πιτυρίδα.Τωρινή ηλικία :18

Ξυπνάω και το κεφάλι εχει ενα ασπράκι εδώ , ενα εκεί ...
Αυτο συνεχίζεται για δυο χρονια , ενω λουζομαι καθε μερα.

Εχω δοκιμασει εναλλαγες με
ultrex
head shoulders
apivita
selsun
ενα της frezyderm

ολα τα παραπανω εννοειται αντιπιτυριδικα
Τωρα πηγα σε αλλο δερματολογο για να μου πει κατι καινούριο.Μου έδωσε το fungoral , κάτι που δε γνώριζα οτι υπήρχε , αλλα και να το ήξερα νομίζω θα το θεωρούσα ''απαραίτητη η ιατρική συνταγή'' και δε θα το παιρνα μονος μου.

Καθε εβδομαδα λουζομαι δυο φορες με αυτο και τις υπολοιπες με ενα αλλο παλι αντιπιτυριδικο( μήπως δε πρέπει ; ).Αποτέλεσμα δε βλέπω ακόμη ... 3 φορές εχω λουστει μονο με το fungoral.

Μόλις λούζομαι και ξεπλένω το μαλλί , η πιτυρίδα εννοείται φεύγει ... το πρόβλημα ξεκινάει μόλις σκουπίζω το μαλλί για να στεγνώσει.Στην αρχή νόμιζα οτι φταίνε οι πετσετες επειδή ειναι πολυ παλιες.Λοιπον , οι πετσετες αλλαχτηκαν ... μαλακοτατες οι καινούριες , προσπαθώ ίσα ίσα να ακουμπάω το κεφάλι.Και πάλι μόλις σκουπίζομαι βλέπω ασπράκια :dodgy::mad: λες και εχω πια σουπερ ευαισθητο κεφάλι

Το πρόβλημα οπως καταλαβαίνετε με ενοχλει πολυ.
Δημιουργεί κόμπλεξ ...

Μπορείτε να βοηθήσετε ;Τι να κάνω , κάποια tips σχετικά με το στεγνωμα ;αμα εχει καποια σοβαρη παθηση το κεφαλι πιστευω θα μου το ελεγε ο δερματολογος ... τι να πω:-/


Υ.Γ
Αν με ρωτησετε για το αγχος , συνειδητά οχι δεν υπάρχει , απο μέσα μου ομως ίσως να ειναι τεράστιο *υπάρχουν λόγοι γι αυτό*.
Σχετικά με διατροφή , ολα καλά.
Με γυμναστική , εχω επαφή ... αν και τωρα τελευταία δε παω γυμναστήριο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jimys

Member
Ιάσωνας είπε:
Καλησπέρα σε όλους παιδια , μπαίνω στο θέμα αμέσως.
Εδω και 2 χρονια υποφέρω απο πιτυρίδα.Τωρινή ηλικία :18

Ξυπνάω και το κεφάλι εχει ενα ασπράκι εδώ , ενα εκεί ...
Αυτο συνεχίζεται για δυο χρονια , ενω λουζομαι καθε μερα.

Εχω δοκιμασει εναλλαγες με
ultrex
head shoulders
apivita
selsun
ενα της frezyderm

ολα τα παραπανω εννοειται αντιπιτυριδικα
Τωρα πηγα σε αλλο δερματολογο για να μου πει κατι καινούριο.Μου έδωσε το fungoral , κάτι που δε γνώριζα οτι υπήρχε , αλλα και να το ήξερα νομίζω θα το θεωρούσα ''απαραίτητη η ιατρική συνταγή'' και δε θα το παιρνα μονος μου.

Καθε εβδομαδα λουζομαι δυο φορες με αυτο και τις υπολοιπες με ενα αλλο παλι αντιπιτυριδικο( μήπως δε πρέπει ; ).Αποτέλεσμα δε βλέπω ακόμη ... 3 φορές εχω λουστει μονο με το fungoral.

Μόλις λούζομαι και ξεπλένω το μαλλί , η πιτυρίδα εννοείται φεύγει ... το πρόβλημα ξεκινάει μόλις σκουπίζω το μαλλί για να στεγνώσει.Στην αρχή νόμιζα οτι φταίνε οι πετσετες επειδή ειναι πολυ παλιες.Λοιπον , οι πετσετες αλλαχτηκαν ... μαλακοτατες οι καινούριες , προσπαθώ ίσα ίσα να ακουμπάω το κεφάλι.Και πάλι μόλις σκουπίζομαι βλέπω ασπράκια :dodgy::mad: λες και εχω πια σουπερ ευαισθητο κεφάλι

Το πρόβλημα οπως καταλαβαίνετε με ενοχλει πολυ.
Δημιουργεί κόμπλεξ ...

Μπορείτε να βοηθήσετε ;Τι να κάνω , κάποια tips σχετικά με το στεγνωμα ;αμα εχει καποια σοβαρη παθηση το κεφαλι πιστευω θα μου το ελεγε ο δερματολογος ... τι να πω:-/


Υ.Γ
Αν με ρωτησετε για το αγχος , συνειδητά οχι δεν υπάρχει , απο μέσα μου ομως ίσως να ειναι τεράστιο *υπάρχουν λόγοι γι αυτό*.
Σχετικά με διατροφή , ολα καλά.
Με γυμναστική , εχω επαφή ... αν και τωρα τελευταία δε παω γυμναστήριο.

κ εγω ειχα εντονο προβλημα με τη πυτιριδα και το φουνγκοραλ με εσωσε! θα προσεξεις τα εξης στη χρηση του.. βαλτο τη πρωτη φορα και αφησε το 3 λεπτα και κανω μασαζ να παει στη ριζα σε ολο το τριχωτο.. μετα ξεπλυνε και ξανακανε το ιδιο και αφησε το 5 λεπτα! μετα ξεπλυνε.. χρησιμοποιησε το τις πρωτες 2 εβδομαδες 3 φορες, τις επομενες 2 φορες και εν τελη αφησε το 1 φορα (αν εχει λυθει το προβλημα) εγω αυτα εκανα! και το φουνγκοραλ πλεον με μια φορα στις δυο εβδομαδες χρηση δεν εχω ιχνος πυτιριδας!
επισης να προσθεσω οτι τα αποτελεσματα δεν τα ειδα μετα απο καποιο λουσιμο αλλα σιγα σιγα και μετα απο 1 μιση μηνα ειχε εξαφανισθει !
 

Ιάσωνας

New Member
Τα μαλλιά πώς τα στεγνώνεις φίλε jimys;
εγώ ντρέπομαι να βγω κι έξω.

Πάντως , μου δίνουν δύναμη τα λόγια σου.Μακάρι σε ένα μηνα να ''καθαρίσω''.
 

Ιάσωνας

New Member
Atermon είπε:
Έχεις τριχόπτωση μαζί;

οχι atermon
Αν εννοείς τριχόπτωση που οδηγεί σε φαλάκρα , με τίποτα
αλλά γενικά χάνω τρίχες σε κάθε λούσιμο οπως και κάθε άνθρωπος πιστεύω

το εχω καταταλαιρωπήσει το δέρμα στο κεφάλι.
 

weznem

Well-Known Member
το πρωτο χερι ειναι για να φυγει η βρωμια οποτε δεν κανεις μασαζ,δεν περιμενεις απλα να παει παντου το σαμπουαν και ξεπλενεις.. αν το δευτερο χερι κανει σαπουναδα γρηγορα(διοτι το πρωτο δεν κανει λογω βρωμιας)κανε κυκλικες κινησεις μασαζακι για κανε 3λεπτο επειτα; ξεβγαλμα.. αυτο ειναι ολο..
 

Ιάσωνας

New Member
Είναι εγγύηση το fungoral weznem ;
2 χέρια κάνω πάντοτε , και ειναι όντως έτσι τα πράγματα.Στο δεύτερο βγάζει σαπουνάδα και φυσικά κανω μασαζ.Απλώς μετά σκουπίζομαι με τη πετσέτα και ξαναβγαίνουν ασπράκια !
 

weznem

Well-Known Member
εγγυηση δεν ειναι τιποτα.. αλλα συνηθως καταπραΰνει τα συμπτώματα που οφειλονται στον υπερπληθυσμό του μύκητα..
ειναι δυνατο 2%κετοκοζανολη αλλη εκδοχη το stiprox αλλα ειναι πιο ελαφρυ 1,2% (νομιζω) κετοκοζανολη
 

jimys

Member
Ιάσωνας είπε:
Τα μαλλιά πώς τα στεγνώνεις φίλε jimys;
εγώ ντρέπομαι να βγω κι έξω.

Πάντως , μου δίνουν δύναμη τα λόγια σου.Μακάρι σε ένα μηνα να ''καθαρίσω''.

με πιστολακι αλλα κανω το εξης το οποιο δεν ξερω για ποιον λογο αλλα μεσω πειραματισμων δειχνει να δινει το καλυτερο ογκο..

αρχικα με το "λιγο ζεστο " να στεγνωσουν τα μαλλια οχι απο κοντα ! και μετα στο κρυο αερα.. αφου εχουν στεγνωσει μη παθουμε πνευμωνια..
 

Ιάσωνας

New Member
για λούσιμο τις ενδιάμεσες ημέρες ποιο σαμπουάν έχετε προτείνετε ; εχω ενα απλο απο adidas , δεν ειναι για πιτυρίδα , λέτε να το χρησιμοποιήσω ή απλώς κανένα ultrex/head shoulders;

πραγματικα δε την αντεχω αυτη τη ταλαιπωρία.Υπαρχει και φαγούρα οπως και κοκκινίλες στο κεφάλι.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To να αλλάζεις συνεχώς σαμπουάν δεν είναι και ότι καλύτερο γιατί διαταράσσεται συνεχώς το ph του δερματός σου.
Αρκετά από τα σαμπουάν που αναφέρεις, είναι τίγκα στα χημικά, με κύριο συστατικό το sls.
Θα μπορούσε να έχεις αποκτήσει αλλεργία σε κάποια από αυτά τα συστατικά για παράδειγμα.

Εφόσον λες πως ο γιατρός δεν διέγνωσε κάποια σοβαρή πάθηση, όπως π.χ Σμηγματορροϊκή δερματίτιδα, μπορείς να δοκιμάσεις κάποια σαμπουάν χωρίς ίχνος χημικών. Μερικά από αυτά αναφέρονται εδώ από τον soralteno

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4424.html

ή και αυτό είναι οικονομικό και αρκετά φιλικό στο δέρμα

http://www.iherb.com/Andalou-Naturals-Full-Volume-Shampoo-Lavender-Biotin-11-5-fl-oz-340-ml/39564#p=2&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=andalou%20naturals&rc=66&sr=null&ic=36

Μαζί με το fungoral που σου είπε το ντοκτόρι.

Επίσης, αν θες να πας λίγο παραπέρα, επειδή αναφέρεις και κοκκινίλες μαζί με φαγούρα, ένα τέτοιο έλαιο ίσως μπορούσε να βοηθήσει.

http://www.iherb.com/Now-Foods-Solutions-Evening-Primrose-Oil-4-fl-oz-118-ml/903#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=evening%20primrose%20oil&rc=1198&sr=null&ic=6

Μπορείς να το βάζεις 3 ώρες πριν το λούσιμο, μέρα παρά μέρα.

Σε ελαφρά τύπου δερματίτιδα, κάνει καλό γιατί αυξάνει μια συγκεκριμένη αντιφλεγμονώδη προσταγλανδίνη, την pge-1 και βοηθάει στην αναγένηση των δερματικών κυττάρων.

Αν τώρα υποβόσκει κάτι άλλο, δεν γνωρίζω αν θα σε βοηθήσει, ούτε αν θα σου κάνει την κατάσταση χειρότερη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ιάσωνας

New Member
Ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση.

Gomi , ο δερματολόγος το μόνο που έκανε ειναι να ρίξει μια ματιά στο δέρμα του κεφαλιού , με ενα ξυλάκι όπως εκείνα που εχουν οι ωτορινολαρυγγολόγοι για το λαιμό.Η αλήθεια ειναι ωστόσο πως πήγα λουσμένος στο δερματολόγο... δε ξέρω πως αλλιώς να πήγαινα .Το ιδιο κανω και οταν παω να κουρευτώ.Ντρέπομαι αλλιώς.

Για Σμηγ. δερματίτιδα το σκέφτηκα και εγώ , επειδή ιδρώνει περίεργα εύκολα το πρόσωπο οταν π.χ κάθομαι 2 ώρες μπροστά στο pc και το δέρμα γεμίζει ιδρώτα.

Ελπίζω να βοηθήσει το fungoral , θα δείξει.
 
Παιδιά καλησπέρα. Και εγώ ξεκίνησα να εμφανίζω πιτυρίδα στην εφηβεία μου και τα εμπορικά σαμπουάν δεν λειτούργησαν στην δική μου περίπτωση και ταλαιπωρήθηκα για αρκετά μεγάλο διάστημα. Έτσι και τώρα πριν ένα χρόνο που έχει αντίστοιχο πρόβλημα ο γιος μου, επισκέφτηκα το φαρμακείο της γειτονιάς μου και μου συνέστησε το Mediated Shampoo από Frezyderm, την οποία δεν ήξερα ως τότε, ωστόσο παρατήρησα από τις πρώτες βδομάδες τρομερή διαφορά μέχρι που κάποια στιγμη εξαφανίστηκε.
 

tasos33

Well-Known Member
μαζι με τα παραπανω δες το θεμα διατροφη,κοψε αμμεσα για δεκα μερες πασης φυσεως γαλακτοκομικα, ζαχαρη, junk food,
εμανα να φανταστεις τα γαλακτομικα μου προκαλουν σδ, επιβεβαιωμενο το εχω τσεκαρει
 
  • Like
Reactions: M15

Dynamics

Active Member
τασο οταν λες γαλακτομικα?πχ γαλα με δημητριακα?ζαχαρη?υπαρχει παντου ζαχαρη! :p
 
Από φαρμακείο, ο δερματολόγος μου μου είχε πει να πάρω ionil αντί για fungoral. Είπε πως είναι με "φυτική πίσσα". Μυρίζει απαίσια αλλά είναι πολύ δυνατό και κάνει δουλειά άμεσα. Ένα άλλο αρνητικό είναι πως είναι σχετικά ακριβό, και η σύσταση του είναι σαν νερό, με αποτέλεσμα να τελειώνει αρκετά γρήγορα. Επίσης, μια μάλλον περίεργη συμβουλή που έχω να δώσω, είναι εφόσον το επιτρέπει η βρύση στο μπάνιο σου, για το τελειωτικό ξέβγαλμα να βάζεις το κεφάλι κάτω από αυτήν. Επειδή κι εγώ κατά καιρούς περνάω περιόδους με επίμονα ασπράκια, από δοκιμές και παρακολούθηση κατέληξα πως συχνά το πρόβλημα έχει να κάνει με κακό ξέβγαλμα και κατάλοιπα του σαμπουάν στις ρίζες. Ιδιαίτερα αν λουστώ σε σπίτι που το τηλέφωνο του ντουζ βγάζει το νερό με πολύ μικρή πίεση, το πρόβλημα φουντώνει.
 

tasos33

Well-Known Member
τασο οταν λες γαλακτομικα?πχ γαλα με δημητριακα?ζαχαρη?υπαρχει παντου ζαχαρη! :p
Όταν λέμε γαλακτοκομικά εννούμε γαλακτοκομικα και ζάχαρη φυσικά.
Η ζάχαρη δεν υπάρχει παντού,δεν υπάρχει σε δημητριακά όπως βρώμη κεχρί φαγοπυρο κτλ δεν υπάρχει σε σταφίδες καρύδια αμύγδαλα κτλ στα αυγά στο κρέας και παει λέγοντας,αν θες ζαχαρη πάρε ζάχαρη καρύδας που δεν είναι ακριβως ζάχαρη αλλά την βρίσκω εξαιρετική.

Κάνε τον κόπο καο κοψε τα άμεσα για λίγο καιρο και τα ξαναλεμε
 

turnfiji123

Active Member
Όταν λέμε γαλακτοκομικά εννούμε γαλακτοκομικα και ζάχαρη φυσικά.
Η ζάχαρη δεν υπάρχει παντού,δεν υπάρχει σε δημητριακά όπως βρώμη κεχρί φαγοπυρο κτλ δεν υπάρχει σε σταφίδες καρύδια αμύγδαλα κτλ στα αυγά στο κρέας και παει λέγοντας,αν θες ζαχαρη πάρε ζάχαρη καρύδας που δεν είναι ακριβως ζάχαρη αλλά την βρίσκω εξαιρετική.

Κάνε τον κόπο καο κοψε τα άμεσα για λίγο καιρο και τα ξαναλεμε

Ενδιαφέρον. Και εγώ αντιμετωπίζω πρόβλημα, έχω κοκκινίλες σε μέτωπο, φρύδια, λίγο γύρω από την μύτη. Κυρίως στους κροτάφους βεβαια. Δερματίτιδα μου είπαν, έρχεται και φεύγει απλά έχω παρατηρήσει ότι εάν πάω στο σπίτι των γoνιών μου παρουσιάζω έξαρση. Όταν μένω στο studio που νοικιάζω τότε φεύγει. Είπα μήπως είναι το νερό, δεν είναι. Είπα μήπως είναι θέμα καθαριότητας, δεν είναι γιατί και οι δυο χώροι είναι καθαροί. Είπα μήπως είναι θέμα απορρυπαντικού (μαξιλάρια κλπ), δεν είναι. Υποψιάζομαι ότι είναι θέμα σοκολάτας / γαλακτοκομικών αλλα δεν καταλαβαίνω γιατί να έχω θέμα με αυτά τα τελευταία χρονια ενώ πιο πριν πλακωνόμουν στο τυρί και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το σίγουρο είναι ότι έξαρση υπάρχει εάν βρίσκομαι μπροστά από οθόνη PC για πολλές ώρες ή εάν δεν βγω από το σπίτι για πολλές ώρες. Δηλαδή, σκοτάδια, οθόνη PC και "ρεμαλιασμα" μέσα = έξαρση. Πάντως κάπου πρέπει να οφείλεται, σε ορμόνες, σε κάποιο μηκυτα που κόλλησα σε κομμωτήριο, σε γυμναστήριο, δε ξέρω τι να πω πλέον. Το θέμα είναι να βρείς τι ριζα του κακού και να το σκοτώσεις εκεί. :/

Εσύ Τάσο πως τσέκαρες σίγουρα ότι οφείλεται σε γαλακτοκομικά? Στο είπε γιατρός ή το τέσταρες με αποχη από αυτά και λειτούργησε?
 
Μπλουζα