Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

καλο ειναι το σαμπουαν σου αλλα για την ΣΔ υπαρχουν και καλυτερα
και απο καποια ποστς που ετυχε να δω καποια παιδια με παρομοιο προλημα
εμειναν πολυ ευχαριστημενοι με αλλο σαμπουαν
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

xmmmm δεν το εχω τσεκαρει αν το ξαναπετυχεις ποσταρε το! :worshipper :worshipper
 

heyya

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

λολ, Παναγιώτη μου φαίνεται το Stieprox θες να εννοείς και ο φίλος στην υπογραφή αναγράφει "Shampoo T-Gel(Greasy Hair) και 3 φορές τη βδομάδα shampoo Stieprox" :p

Επίσης καλό σαμπουάν για Σ.Μ. είναι και το t/gel therapeutic shampoo (με coala tar)!
 

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Καλησπερα παιδια..
διαβασα το θεμα κ θελω να κανω μια ερωτηση..
καποιο παιδι ειπε για καποιο σαμπουαν ονοματι selsun

τοσυγκεκριμενο προιον ειναι τελικα τοσο καλο οσο λενε?
εχω ακουσει πολυ καλα σχολια
σιγουρα ενδεικνυται σε περιπτωσεις σμηγ.δερματιτιδας???

κ κατι τελευταιο..
μπορουμε να το προμηθευτουμε απο τα φαρμακεια??κ ποια η τιμη του?


αν καποιος απαντουσε στις αποριες μου θα μουν υποχρεος..

ευχαριστω πολυ..
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Γεια σου Best1210.

Η δράση του selsum βασίζεται στο συστατικό selenium disulphide. Προσωπικά έχω δοκιμάσει το Selegel της Ducray, που έχει το ίδιο συστατικό. Έχω δει πολύ καλά αποτελεσματα. Σου αφήνει μια αίσθηση δροσίας και ανακούφισης στο τριχωτό.
Το Selsum είναι πιο διαδεδομένο και ενδεχομένως πιο φτηνό. Περίπου 8-9 ευρώ max, απο φαρμακείο.

Δοκίμασε το σε συνδυασμό με κάποιο άλλο shampoo, όπως το Stieprox ή το Fungoral και θα δείς σίγουρα αποτελέσματα. ;)
 

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Pierre είπε:
Γεια σου Best1210.

Η δράση του selsum βασίζεται στο συστατικό selenium disulphide. Προσωπικά έχω δοκιμάσει το Selegel της Ducray, που έχει το ίδιο συστατικό. Έχω δει πολύ καλά αποτελεσματα. Σου αφήνει μια αίσθηση δροσίας και ανακούφισης στο τριχωτό.
Το Selsum είναι πιο διαδεδομένο και ενδεχομένως πιο φτηνό. Περίπου 8-9 ευρώ max, απο φαρμακείο.

Δοκίμασε το σε συνδυασμό με κάποιο άλλο shampoo, όπως το Stieprox ή το Fungoral και θα δείς σίγουρα αποτελέσματα. ;)
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
εσυ δηλ χρησιμουποιεις το Selegel?ποσο καιρο αν επιτρεπεται?εχει μονιμα αποτελεσματα η προσωρινα κ αν θες πες μου κ το κοστος..

κ μια αλλη ερωτηση..οταν επανερχεσαι στα φυσιολογικα σου μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις ξανα καποιο κοινοτυπο σαμπουαν η συνεχιζεις με το ιδιο ??
ευχαριστω πολυ..
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

best1210 είπε:
σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
εσυ δηλ χρησιμουποιεις το Selegel?ποσο καιρο αν επιτρεπεται?εχει μονιμα αποτελεσματα η προσωρινα κ αν θες πες μου κ το κοστος..

κ μια αλλη ερωτηση..οταν επανερχεσαι στα φυσιολογικα σου μετα μπορεις να χρησιμοποιησεις ξανα καποιο κοινοτυπο σαμπουαν η συνεχιζεις με το ιδιο ??
ευχαριστω πολυ..

Φίλε best,
Με το Selegel έμεινα πολύ ευχαριστημένος, αν και όλοι την δουλεία την έκανε μάλλον το Stieprox. Το κόστος του αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 11 ευρώ τα 200 ml.
Δυστυχώς εγώ δεν έχω επανέλθει πλήρως, απλά μπορώ και την ελέγχω με διάφορες θεραπείες κυκλικά. Το αν θα επανέλθεις εγκαιρά εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, σωματικούς και ψυχολογικούς. Πάντως, μπορείς άνετα να χρησιμοποιείς κάποιο κοινότυπο σαμπουάν(η Δερματολόγος μου συνέστησε για συντήρηση οποιοδήποτε κοινό εναλλαξ με το Selegel).

Άποψή μου, δοκίμασε Stieprox μαζί με Selegel ή Selsum εναλλάξ για κανα μήνα ή ακόμα καλυτερα πήγαινε σε ένα δερματολόγο. :)
 

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

συγνωμη που ρωταω πολλα αλλα μεχρι να φτασω ξανα ελλαδα (σπανια βρισκομαι ελλαδα λογω επαγγελματος)θα ποευτω με αποριες ;D

οταν λες εναλλαξ εννοεις μια το ενα μια το αλλο?ποσο συχνα περιπου?
οποτε βρισκω κ το Stieprox κ το Selegel στα φαρμακεια..σιγουρα δεν θα χρειαστει καποια παραγγελια,ετσι?

οταν λες δεν εχεις επανελθει πληρως τι εννοεις?
συγνωμη αν σε ζαλιζω..
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

best1210 είπε:
συγνωμη που ρωταω πολλα αλλα μεχρι να φτασω ξανα ελλαδα (σπανια βρισκομαι ελλαδα λογω επαγγελματος)θα ποευτω με αποριες ;D

οταν λες εναλλαξ εννοεις μια το ενα μια το αλλο?ποσο συχνα περιπου?
οποτε βρισκω κ το Stieprox κ το Selegel στα φαρμακεια..σιγουρα δεν θα χρειαστει καποια παραγγελια,ετσι?

οταν λες δεν εχεις επανελθει πληρως τι εννοεις?
συγνωμη αν σε ζαλιζω..

Δεν με ζαλίζεις φίλε best. Γιαυτό είναι το forum εξάλλου, για να μην παιδευτείς με άχρηστα προιόντα όπως εγώ...
Ναι, αυτό εννοώ, μια το ένα μια το άλλο, με λούσιμο μέρα παρα μέρα.
Θα τα βρείς σίγουρα στα φαρμακεία. Το Stieprox έχει γύρω στα 12 ευρώ....
Δυστυχώς κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια...δεν έχω επανέλθει πλήρως με την έννοια ότι βλέπω άσπρες νιφάδες στο μαλλί, χάνω τρίχες λόγω της Σ.Δ.(πιθανώς ο πραγματικός λόγος να είναι η DHT :-[), ο κνησμός επιμένει τις μέρες που είναι να λουστώ αλλά δεν βγάζω πλέον σπυράκια στο τριχωτό. 8)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Pierre είπε:
[quote author=best1210 link=topic=662.msg29118#msg29118 date=1268606180]
συγνωμη που ρωταω πολλα αλλα μεχρι να φτασω ξανα ελλαδα (σπανια βρισκομαι ελλαδα λογω επαγγελματος)θα ποευτω με αποριες ;D

οταν λες εναλλαξ εννοεις μια το ενα μια το αλλο?ποσο συχνα περιπου?
οποτε βρισκω κ το Stieprox κ το Selegel στα φαρμακεια..σιγουρα δεν θα χρειαστει καποια παραγγελια,ετσι?

οταν λες δεν εχεις επανελθει πληρως τι εννοεις?
συγνωμη αν σε ζαλιζω..

Δεν με ζαλίζεις φίλε best. Γιαυτό είναι το forum εξάλλου, για να μην παιδευτείς με άχρηστα προιόντα όπως εγώ...
Ναι, αυτό εννοώ, μια το ένα μια το άλλο, με λούσιμο μέρα παρα μέρα.
Θα τα βρείς σίγουρα στα φαρμακεία. Το Stieprox έχει γύρω στα 12 ευρώ....
Δυστυχώς κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια...δεν έχω επανέλθει πλήρως με την έννοια ότι βλέπω άσπρες νιφάδες στο μαλλί, χάνω τρίχες λόγω της Σ.Δ.(πιθανώς ο πραγματικός λόγος να είναι η DHT :-[), ο κνησμός επιμένει τις μέρες που είναι να λουστώ αλλά δεν βγάζω πλέον σπυράκια στο τριχωτό. 8)
[/quote]

θεωρω κ εγω οτι η σ,δερματιτιδα δεν ειναι η αληθινη αιτια οπως λες..
ο κολλητος μου που εχει εντονο το προβλημα της σ.δερματιτιδας αλλα δεν αντιμετωπιζε ποτε καποιο αλλο προβλημα ;)
ποσο καιρο το χρησιμποιεις ?

πρεπει γενικα να εχεις εμφανη διαφορα..σωστα??

το emu oil το γνωριζεις?
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

best1210 είπε:
θεωρω κ εγω οτι η σ,δερματιτιδα δεν ειναι η αληθινη αιτια οπως λες..
ο κολλητος μου που εχει εντονο το προβλημα της σ.δερματιτιδας αλλα δεν αντιμετωπιζε ποτε καποιο αλλο προβλημα ;)
ποσο καιρο το χρησιμποιεις ?

πρεπει γενικα να εχεις εμφανη διαφορα..σωστα??

το emu oil το γνωριζεις?

Δυστυχώς η Σ.Δ. είναι αποτέλεσμα και ψυχολογικών παραγόντων όπως το άγχος.
Έχω δει μεγάλη διαφορά με τα σαμπουάν, κυρίως στο να την διατηρώ σε υποφερτά για το κεφάλι μου επίπεδα. Ενίοτε χρησιμοποιώ και ελοκόν(κορτιζόνούχο διάλυμα), όταν έχω μεγαλύτερες εξάρσεις...
Το emu oil δεν το έχω χρησιμοποιήσει, χρησιμοποιώ όμως αλόη που έχει και αυτή καταπραυντικές ιδιότητες και με βοηθάει εξίσου.

Εσύ έχεις κάνει κάτι ή πρώτη φορά αντιμετωπίζεις πρόβλημα Σ.Δ.?
 

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

σε ελαφρια μορφη αλλα εχω τρελα με τα μαλλια μου
θελω να ειναι απολυτως υγιειη..δεν αφηνω γενικα τιποτα στην τυχη σε θεματα υγειας..
κ φυσικα οταν προκειται κ για τα μαλλια μας..
απλα θελω να αφουγκραστω την γνωμη σας μεχρι να γυρισω ελλαδα..
μετραω την γνωμη σας πολυ περισσοτερο απ οτι να τα σκασω σε καποιον δηθεν ειδικο που εχει την ιδια ενημερωση με εσας..

ο κολλητος μου ειχε εντονο προβλημα..
εβγαζε ολοκληρα κομματια λιπαρα αλλα μετα επανερχοταν χωρις να παιρνει τιποτα..

αληθεια πως γινεται αυτο?μηπως ειναι κατι αλλεργικο?μου ελεγε οτι ειναι αναλογα τις εποχες..

εσυ ποσο εντονο προβλημα ειχες?
 

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

καλησπερα μαγκες...
το selsum ρωτησα κ δεν το χαν ::)
μου παν οτι μπορει να μην κυκλοφορει πλεον..αληθευει?

pierre μιας κ χρησιμοποιεις το stieprox η οποιος το χρησιμοποιει ας μου πει κατι..
οταν επανελθεις πληρως τοτε ειναι κακο να συνεχισεις να λουζεσαι με το ιδιο?
δηλ δρα προληπτικα ή συνισταται μονο για την συγκεκριμενη λυση?
ευχαριστω..
 

kok

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το site

Η δική μου περίπτωση είναι μεικτή δηλαδή έχω και σμηγματορροική δερματήτιδα και τριχόπτωση. Δυστυχώς για μεγάλο χρονικό διάστημα ο δερματολόγος furious3 μου είχε συστήσει σαμπουάν stieprox και χρήση μινοξιδίλης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βρώ λύση ούτε για το ένα πρόβλημα ούτε για το άλλο. Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω αν η τριχόπτωση οφείλεται στην σμηγματορροική δερματήτιδα η στην DHT , σίγουρα πάντως η ΣΔ επιταχύνει την τριχόπτωση.

Υπάρχουν ανάλογες εμπειρίες και αν ναι , πως το αντιμετωπίσατε ?
 
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

kok είπε:
καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το site

Η δική μου περίπτωση είναι μεικτή δηλαδή έχω και σμηγματορροική δερματήτιδα και τριχόπτωση. Δυστυχώς για μεγάλο χρονικό διάστημα ο δερματολόγος furious3 μου είχε συστήσει σαμπουάν stieprox και χρήση μινοξιδίλης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βρώ λύση ούτε για το ένα πρόβλημα ούτε για το άλλο. Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω αν η τριχόπτωση οφείλεται στην σμηγματορροική δερματήτιδα η στην DHT , σίγουρα πάντως η ΣΔ επιταχύνει την τριχόπτωση.

Υπάρχουν ανάλογες εμπειρίες και αν ναι , πως το αντιμετωπίσατε ?

σταματας οπωσδηποτε μινοξ γιατι την κανει χειροτερα,και βαζεις σαμπουάν stieprox 3 φορες τη βδομαδα....τις υπολοιπες μερες χρησιμοποιησε καποιο αλλο οπως το T-Gel shampoo η απο προσωπικη εμπειρια το Ducray elution me ανακουφιζει, παντως το βασικο ειναι κοψε τη μινοξ!
 

best1210

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

georgehairs είπε:
[quote author=kok link=topic=662.msg30815#msg30815 date=1270599973]
καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για το site

Η δική μου περίπτωση είναι μεικτή δηλαδή έχω και σμηγματορροική δερματήτιδα και τριχόπτωση. Δυστυχώς για μεγάλο χρονικό διάστημα ο δερματολόγος furious3 μου είχε συστήσει σαμπουάν stieprox και χρήση μινοξιδίλης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βρώ λύση ούτε για το ένα πρόβλημα ούτε για το άλλο. Το ζήτημα είναι ότι δεν ξέρω αν η τριχόπτωση οφείλεται στην σμηγματορροική δερματήτιδα η στην DHT , σίγουρα πάντως η ΣΔ επιταχύνει την τριχόπτωση.

Υπάρχουν ανάλογες εμπειρίες και αν ναι , πως το αντιμετωπίσατε ?

σταματας οπωσδηποτε μινοξ γιατι την κανει χειροτερα,και βαζεις σαμπουάν stieprox 3 φορες τη βδομαδα....τις υπολοιπες μερες χρησιμοποιησε καποιο αλλο οπως το T-Gel shampoo η απο προσωπικη εμπειρια το Ducray elution me ανακουφιζει, παντως το βασικο ειναι κοψε τη μινοξ!
[/quote]

το Ducray elution για τι τυπους μαλλιων ενδεικνυται?
ειναι για καθημερινη χρηση?
 
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

ειναι για καθημερινη χρηση...εγω χρησιμοποιω Stieprox,T-Gel και Elution εναλαξ για περιπου ενα μηνα τωρα και εχω δει βελτιωσει,η φαγουρα εχει σταματησει παντως που ηταν το βασικο μου θεμα με τη σμηγρ δερματιτιδα παντως...
 
Μπλουζα