Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Maria

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

MAKRYMALLHS είπε:
ξυνομαι σκαλωνουν στα νυχια μου κατι μπιλακια που μαλλον ειναι στερεοποιημενο (ξερο) σμηγμα.
Κι εγώ ακριβώς το ίδιο έχω κι η δερματολόγος μου είπε ότι ειναι ΣΔ. Σπυράκια στον αυχένα δεν έχω αλλά φαγούρα γενικώς έχω, καθώς και νινίδα (τα μπιλάκια που λες).
Πήγες σε δερματολόγο να σε δει για να είσαι σίγουρος; η ΣΔ είναι κατάσταση που δεν αφήνει τα μαλλιά να ευδοκιμήσουν και γενικώς η υγεία του scalp είναι σημαντική γιατί αυτό είναι κάτι ανάλογο με το "χώμα πάνω στο οποίο αναπτύσσονται τα λουλούδια" (έτσι μου το παρομοίασε η δερματολόγος και μου είπε να μη βάζω ρεγκαιν γιατί θα μου την επιδεινώσει.)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MAKRYMALLHS

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

σπυρο ισως να εχεις δικιο,βαζω εδω και κανενα οκταμηνο regain. θα δοκιμασω σιγουρα αλοη τζελ.
τωρα που ενημερωθηκα απο το forum λεω να ξεκινησω θεραπεια με την πληρη σειρα Revivogen(lotion,shampoo,contitioner) +tricomin + fungoral. τι λες και εσυ? μονο που δεν ξερω πως να συνδιασω revivogen lotion και tricomin lotion
 

MAKRYMALLHS

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

μαρια αφου εχω επισκεφθει πολλους δερματολογους εχω χασει πλεον την εμπιστοσυνη μου προς αυτους.και πως να μη τη χασω οταν βλεπω τι γινεται στο χωρο της υγειας με τα φαρμακα,τις μιζες και τις προμηθειες.ακομα και αν ειμαι τυχερος και πεσω σε γιατρο που ξερει καλα το θεμα της τριχοπτωσης αυτος δεν θα μου δωσει την καταλληλοτερη αγωγη για την περιπτωση μου αλλα αυτην της εταιριας απ'οπου παιρνει τη μεγαλυτερη προμηθεια.

πιστευω ακραδαντα πλεον οτι τις πληροφοριες που βρηκα εδω δεν θα τις εβρισκα στους δερματολογους ολης της χωρας

οσον αφορα το προβλημα που περιγραφουμε τωρα,χθες λουστηκα πρωτη φορα με fungoral και ηδη ενιωσα μια ανακουφιση.
θα το χρησιμοποιησω κανενα μηνα για να βγαλω συμπερασμα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

MAKRYMALLHS είπε:
σπυρο ισως να εχεις δικιο,βαζω εδω και κανενα οκταμηνο regain. θα δοκιμασω σιγουρα αλοη τζελ.
τωρα που ενημερωθηκα απο το forum λεω να ξεκινησω θεραπεια με την πληρη σειρα Revivogen(lotion,shampoo,contitioner) +tricomin + fungoral. τι λες και εσυ? μονο που δεν ξερω πως να συνδιασω revivogen lotion και tricomin lotion
καλός συνδυασμός + regain-οπωσδήποτε συνέχισε το μαζί με αυτά που λες => κάνε επιμονή και υπομονή άλλους τόσους μήνες για αποτελέσματα ;D
 

hristina

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

καλησπερα παιδια!
σας βρηκα τυχαια στην αναζητηση μου για τη σμηγματορροικη δερματιτιδα σε σχεση με το regain.
Ειμαι γυναικα και υστερα απο ενα προβλημα τριχοπτωσης (πολυ ελαφριας μορφης) λογω ελλειψης σιδηρου, ο γιατρος μου μου συστησε το regain. τελος παντων το χρησιμοποιησα για 2-3 μηνες, με πολυ "ενθουσιασμο", που παει να πει ψεκαζα τη διπλασια δοση απ οτι μου ειπε ο γιατρος.. καποια στιγμη αρχισα να πιανω κατι κομματια στο τριχωτο και "ενστικτωδωσ" αρχισα να τα τραβαω, ωσπου ειδε με τρομο οτι αυτα τα κομματια εβγαιναν μαζι με τα μαλλια μου πανω!!!!
παω στο γιατρο (πριν ενα μηνα αυτο) μου λεει οτι εχω σμηγματορροικη δερματιτιδα, δεν το συσχετισε καθολου με το regain και μου εδωσε το σαμπουαν stieprοx και ενα διαλυμα κορτιζονουχο (που το φτιαχνει φαρμακοποιος) για χρηση 3 φορεσ τη βδομαδα τοπικα.. τον ρωτησα αν θα πρεπει να σταματησω το regain και μου ειπε οχι!!! μα ομως το κεφαλι μου (ειδικα απο τη μια πλευρα που το ειχα ξυσει) ειχε γινει μια πληγη, ετσι εγω του ειπα οτι δε θα βαλω το regain πανω στην πληγη και τελος παντων μου ειπε οκ, αλλα σε 3-4 μερες που θα φυγει η πληγη να το συνεχισω παλι (το regain).
Etsi kai ekana loipon, xerakia κομμενα, δεν εξυσα παλι το κεφαλι μου, ουτε που το ακουμπησα , ολα φαινονταν να πηγαινουν καλυτερα την πρωτη βδομαδα, ετσι αρχισα να ξαναβαζω και το regain .. τα πραγματα ομως αρχισαν να χειροτερευουν παλι ε και τελος παντων φτανουμε στο τελος του μηνα και η ΣΜ ειναι τωρα στα χειροτερα της!!! και ειμαι σιγουρη οτι φταιει το regain πια! γιατι μεχρι πριν το ξαναβαλω η ανταποκριση στη θεραπεια ηταν πολυ θετικη, αλλα με το που το ξαναβαλα αστα να πανε!
ξαναπαω στο γιατρο, αυτη τη φορα εχω πραγματικη τριχοπτωση (οχι οπως λογω ελλειψης σιδηρου που επεφτε καμια τριχουλα) τωρα πια πεφτει αξειοσημειτος ογκος μαλλιων, εχω πραγματικα τρομαξει.. ο δερματολογος συμφωνει για την τροχοπτωση, μου δινει αυτη τη φορα μια αλοιφη με κορτιζονη που τη φτιαχνει φαρμακοποιος και μου λεει οτι ειναι πολυ δραστικη και σε 4 μερες θα μου εχει φυγει το "χοντρο λεπι" οπως ακριβως το χαρακτηρισε.
στην ερωτηση μου αν θα πρεπει να σταματησω το regain μου λεει παλι οχι!!!
ρε συ κολλημα με το regain, του λεω ανθρωπε μου μπορει αυτο να μου κανει τη ζημια.. μου απαντησε οτι οκ ας το σταματησω τωρα αυτες τις 3-4 μερες που θα βαλω την κορτιζονη και μετα να το ξαναρχισω..
τελος παντων εγω ο,τι και να μου ελεγε ειχα πια σιγουρευτει οτι το regain moy kanei τη δερματιτιδα και πλεον οτι και να μου ειπε ο γιατρος δεν ξερω αν θα το ξαναβαλω.. εριξα λοιπον μια ματια στο internet να δω αν καποιος αλλος ειχε τετοιο θεμα με το regain και τη σμηγματορροικη δερματιτιδα οπως εγω (ετσι για να αποδειξω και στον εαυτο μου οτι δεν ειμαι τρελη και το συσχετισα απο μονη μου) και βρηκα το σαιτ σας και ειπα να μπω κι εγω στον κοπο να καταθεσω την εμπειρια μου εδω ετσι γιατι μπορει καποιος καποια στιγμη να το διαβασει και να τον βοηθησει οπως με βοηθησε κι εμενα που διαβασα τις δικες σας εμπειριες ..
κατα τα αλλα συνεχιζω με την κορτιζονουχα αλοιφη και βλεπουμε, ελπιζω ολα να πανε καλα και να ξεφορτωθω τα "λεπια" ... :-(
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

γειά χαρά!
σίγουρα με την κορτιζονούχα αλοιφή θα γίνει δουλειά
καλή λύση από ό,τι side μπορεί να σου κάνει το regain είναι το σαμπουάν και τζελ αλόης-σωθήκαμε από αυτά ;D
 

hristina

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

καλησπερα και καλως σας βρηκα ;D

σ ευχαριστω για τη συμβουλη, μηπως μπορεις να μου στειλεις κι ενα λινκ με το συγκεκριμενο θεμα που εχετε γραψει για τετοια προιοντα γιατι ειμαι καινουργια και προς το παρον εχω χαθει μ ενα σωρο θεματα που διαβαζω εδω και τα βρισκω πολυ ενδιαφεροντα!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

hristina είπε:
καλησπερα και καλως σας βρηκα ;D

σ ευχαριστω για τη συμβουλη, μηπως μπορεις να μου στειλεις κι ενα λινκ με το συγκεκριμενο θεμα που εχετε γραψει για τετοια προιοντα γιατι ειμαι καινουργια και προς το παρον εχω χαθει μ ενα σωρο θεματα που διαβαζω εδω και τα βρισκω πολυ ενδιαφεροντα!
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,12.0.html
 

cmos516

Member
Τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα

Συγνωμη αν εχει γινει θεμα,αλλα δεν βρικα κατι(ειναι και τεραστιο το forum)
Θα ηθελα να μου πειτε τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα?
Τι συμπτωματα εχει?Πως δημιουργητε?

Καθως τωρα τελευταια βγαζω στο κεφαλι μου κατι σπυρια 2-3,και ψιλοπονανε,σαν ακμη ενα πραγμα,αλλα οχι κατι το φοβερο ,αλλα τι σπυρια ειναι αυτα?μηπως ειναι αυτο η σμηγματοροικη δερματιτιδα δεν ξερω ρωταω ασχετος ειμαι.
Ευχαριστω.
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα

To θεμα δεν ειναι μονο αυτο κ εγω το ιδιο προβλημα εχω κ οτι κ να εχω δοκιμασει λυση δεν εχω βρει κ ομως απο αυτο η τριχα γινεται πιο αδυνατη κ πιστευω πως δεν κανει καλο στα τριχοφυλακια ,εχω δοκιμασει αλοε αλλα τιποτα .
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα

Οσοι εχουν αντιμετωπιση το ιδιο πειτε πως το αντιμετωπισαν αν μπορεσαν φυσικα .

Π.χ.
Ο Ομαρ την αντιμετωπισε με το σκευασμα κ ολα καλα.
Ο Αλεξανδρος λεει για γαλα πολυ γαλα που βοηθαει .
Πειτε κ οι υπολοιποι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα

πηγα κι εγω στη δερματολογο την προηγουμενη βδομαδα......για αλλο προβλημα βεβαια....
αλλα πισω στο crown μου κυριως ειχα παρατηρησει τωρα που εκοψα κοντο το μαλλι....δερμα δλδ...οτι μια επιφανεια οσο το μισο μου κεφαλι ξερενοταν και το δερμα μου εσπαγε σε μικρα μικρα κομματακια σαν να ειχα πυτιριδα....αλλα δε το παθαινω σε ολο το κεφαλι....αν λουζομαι καθε μερα το δερμα ειναι οκ κ δε προλαβαινει να ξεφτισει ας πουμε....αλλα αν μεινω αλλουστος 2 μερες ξεφτιζει και γεμιζει μικρα μικρα ασπρα ξερα πετσακια και γινεται χαλια......η δερματολογος ειπε οτι εχω σμηγματοροικη δερματιτιδα και οτι υπαρχουν πολλες μορφες αυτης......κ οτι το 70% των ανδρων μετα την εφηβεια εχουν καποιο ειδος σμηγματοροικης δερματιτιδας.....
Σαν αγωγη μου ειπε να βαζω το βραδι πριν κοιμηθω ενα σαν μαλλακτικο(δε θυμαμαι το ονομα του-δεν εχω αρχισει ακομα την θεραπεια) και μετα το πρωι να λουζομαι και θα μου ξαθαριζει το δερμα.....θα δουμε τι θα γινει κ μ αυτο....
Αυτες ηταν οι γνωσεις κ εμπειριες μου για το θεμα.......
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα

έχει γίνει συζήτηση - http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,662.0.html
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα

Σπυρο αν μπορει καποιος ας το κολησει εκει διοτι στην τελικη regain βαζω μονο κροταφους κ αυτο πολυ λιγο οχι στο υπολοιπο κεφαλι ,οποτε δεν παιζει ρολο το regain κ αντιμετωπιση δεν εχει βρεθει ακομα που να την εχουν δοκιμασει ολοι κ να εχει πιασει οποτε ας πουμε παλι την γνωμη μας . Κολησε το αν μπορεις.
 

Maria

New Member
Απ: Τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα

akishellas3 είπε:
Οσοι εχουν αντιμετωπιση το ιδιο πειτε πως το αντιμετωπισαν αν μπορεσαν φυσικα .

Akishellas εγώ σώθηκα με το emu oil. Είχα Σ.Δ. σχεδόν 16 χρόνια και δεν έφευγε με τίποτα. Με χρήση ενός μήνα emu oil εξαφανίστηκε. Τις πρώτες 2 βδομάδες το έβαζα βράδυ και λουζόμουν πρωί, τις επόμενες 15 το έβαζα όση ώρα ήμουν μες στο σπίτι και πριν κοιμηθώ λουζόμουν. Η δερματολόγος μου με είδε ενάμιση μήνα μετά την έναρξη του εμου και δεν πίστευε στα μάτια της! Είχε εξαφανιστεί η ΣΔ!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

hristina είπε:
καλησπερα παιδια!

γεια σου

μαλλον το προβλημα της τριχοπτωσης σου δεν ηταν λογο σιδηρου
αν ηταν θα ειχες μαλλια μεχρι τωρα

επειτα με την ΣΔ το regain σιγουρα επιβαρυνει την κατασταση
και απορω πως σου ελεγε να το παρεις ο γιατρος

διαβασε το φορουμ ξερω ειναι λιγο μεγαλο
αλλα θα βρεις πολλα ενδιαφεροντα πραγματα
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: Τι ειναι η σμηγματοροικη δερματιτιδα

Maria είπε:
[quote author=akishellas3 link=topic=662.msg21575#msg21575 date=1260342249]
Οσοι εχουν αντιμετωπιση το ιδιο πειτε πως το αντιμετωπισαν αν μπορεσαν φυσικα .

Akishellas εγώ σώθηκα με το emu oil. Είχα Σ.Δ. σχεδόν 16 χρόνια και δεν έφευγε με τίποτα. Με χρήση ενός μήνα emu oil εξαφανίστηκε. Τις πρώτες 2 βδομάδες το έβαζα βράδυ και λουζόμουν πρωί, τις επόμενες 15 το έβαζα όση ώρα ήμουν μες στο σπίτι και πριν κοιμηθώ λουζόμουν. Η δερματολόγος μου με είδε ενάμιση μήνα μετά την έναρξη του εμου και δεν πίστευε στα μάτια της! Είχε εξαφανιστεί η ΣΔ!
[/quote]

Τελευταια κανω καποιες μιξεις με διαφορα λαδια στο κεφαλι κ το αφηνω για κανα δυωρω ,μπορω να πω οτι μετα το μαλλι ειναι πολυ απαλο οσο για την σδ πηαγαινει καλυτερα το κεφαλι εχει μειωθει,βαζω jojoba ,emu oil,bio oil κ ελαιολαδο (μονο αυτα :D) με μια πετσετουλα μετα πανω στο κεφαλι .
 

bullshit

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Kαλησπέρα,

Είμαι νέος στο φόρουμ. Είχα και εγώ κάποτε Σμηγματορροΐκή δερματίτιδα και ήταν πολύ άσχημη περίοδος. Τα συμπτώματα σε μένα (και όπως περιγράφονται γενικά) ήταν η υπερέκκριση στερεού σμήγματος που κάλυπτε σχεδόν το 100% της κεφαλής και δεν έχει καμία σχέση με την πυτιρίδα. Τα κομμάτια ήταν χοντρά και προς το κίτρινο λιπαρά και προσπαθώντας να τα βγάλω έβγαιναν συνήθως τρίχες. Μια κατάσταση αηδιαστική. Φαγούρα υπήρχε επίσης που χειροτέρευε όσο έβγαζα αυτά τα κομμάτια. Επίσης υπήρχαν σπυράκια. Δεν θυμάμαι πως αντιμετώπισα την κατάσταση (αν την αντιμετώπισα) ή πέρασε απο μόνη της πάντως οι δερματολόγοι δεν με βοήθησαν καθόλου. Έπαιρνα επίσης regain σίγουρα την περίοδο που είχα το πρόβλημα μπορεί και πριν αρχίσει, γιατί είχα τριχόπτωση. Η ΣΔ μου άφησε το κουσούρι να ξύνω το κεφάλι μου ακόμα και τώρα χρόνια μετά και να προκαλώ ο ίδιος τριχόπτωση. Πρόσφατα σταμάτησα μετά απο χρόνια ξυσίματος που έκανε αρκετό κακό στο τριχωτό της κεφαλής προκαλώντας αρέωση. Σταματώντας το ξύσιμό δεν πέφτουν πλέον παρά ελάχιστες τρίχες. Για όσους έχουν τριχόπτωση και ξύνουν το τριχωτό να ξέρουν οτι μπορεί να προκαλούν οι ίδιοι την τριχόπτωση. Εγώ αν και το ήξερα αυτό εδώ και πολλά χρόνια δεν μπορούσα να το σταματήσω (και δεν ξέρω αν θα το σταματήσω οριστικά) γιατί απλά οι κακές και αυτοκαταστροφικές συνήθειες κόβονται πολύ δύσκολα!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

φιλε @ bullshit

η μινοξιδιλη δυστυχως επιβαρυνει την κατασταση σε οσους εχουν ΣΔ
και αυτο θα επερε να το γνωριζει ο γιατρος σου και να στο πει
καθως θα επρεπε να σταματησεις την χρηση της μινοξιδιλης
τουλασιχτον για οσο διαστημα ειχες προβλημα με την ΣΔ
 
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Πάντως απο προσωπικη άποψη με τα shampoo Που εχω στην υπογραφη μου και τα χρησιμοποιω εδω και 10 μερες εχει καλυτερεψει παρα πολυ το θεμα με τη σμηγμ. Δερματιτιδα το βασικοτερο ειναι οτι εχει σταματησει εντελως η φαγουρα και γενικα ειναι όλα καλυτερα στο κεφαλι μου αφηστε που υπαρχει και μειωση της τριχοπτωσης
 
Μπλουζα