Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Αν και δεν μου αρεσει να δινω συμβουλες θα σου δωσω μια και ελπιζω σε 15-20 χρονια να με μακαριζεις και να λες ευχαριστω που ισως σου ημουν χρησιμος.


Μην βαλεις ποτε τιποτα τοπικα,μετα την θεραπεια με τα ειδικα σαμπουαν κοψτα ολα και λουσου 2-3 φορες την εβδομαδα με Fungoral.Κανει 7 ευρω απο το φαρμακειο.

Μετα παρε το Proscar και κοψτω στα 4 (αμα εισαι μαγκας κοψτω στα 5 αν και ποτε δεν το εχω πετυχει να το κοψω στα 5).Κυκλοφορουν κατι πλαστικα κοπτηρια που κοβουν χαπια και ειναι και φθηνα.Θα παιρνεις καθε πρωι για 1 χρονο.Αμα δεις αποτελεσματα για παντα.


Αυτα και μην εχεις αγχος.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

;) ;) ;) ;)

Thanx για την συμβουλή φιλε troulis. Την λογαριάζω μιας και έχουμε περάσει απο το ίδιο πρόβλημα που λέγεται Σ.Δ. ;D

Θα ήθελα όμως να μου πεις τους λόγους για τους οποίους μου προτείνεις κάτι τέτοιο...
Μήπως οι τοπικές λοσιόν για την Ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία επιδεινώνουν το πρόβλημα της Σ.Δ.???

Υ.Γ. Αξίζει να σημειωθεί πως η δερματολόγος μου μου είπε να αποφύγω οποιαδήποτε χρήση προιόντος για την Ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία, προτού λυθεί κατά το δυνατόν το πρόβλημα της Σ.Δ. Απλά δεν θέλω να αραιώσουν περαιτέρω τα μαλλιά μου...
 

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Μήπως οι τοπικές λοσιόν για την Ανδρογενετικού τύπου αλωπεκία επιδεινώνουν το πρόβλημα της Σ.Δ.???

H μινοξιδιλη σιγουρα.Για τις αλλες δεν ξερω αλλα ολο και καποιο εκδοχο θα εχουν μεσα που θα πειραζει.Ασε που πολλες εχουν αλκοολη που δημιουργει ξηροτητα και επιβαρυνει καπως αυτους που εχουν προδιαθεσει για ΣΔ.


Ασε που οπως θα ξερεις οσο λιγοτερο πειραζεις με τα χερια σου το κεφαλι τοσο το καλυτερο.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Troulis είπε:
Αν και δεν μου αρεσει να δινω συμβουλες θα σου δωσω μια και ελπιζω σε 15-20 χρονια να με μακαριζεις και να λες ευχαριστω που ισως σου ημουν χρησιμος.


Μην βαλεις ποτε τιποτα τοπικα,μετα την θεραπεια με τα ειδικα σαμπουαν κοψτα ολα και λουσου 2-3 φορες την εβδομαδα με Fungoral.Κανει 7 ευρω απο το φαρμακειο.

Μετα παρε το Proscar και κοψτω στα 4 (αμα εισαι μαγκας κοψτω στα 5 αν και ποτε δεν το εχω πετυχει να το κοψω στα 5).Κυκλοφορουν κατι πλαστικα κοπτηρια που κοβουν χαπια και ειναι και φθηνα.Θα παιρνεις καθε πρωι για 1 χρονο.Αμα δεις αποτελεσματα για παντα.


Αυτα και μην εχεις αγχος.
...φαντάσου,και δεν σου αρέσει να δίνεις συμβουλές ::)
 

foundas86

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Αντιμετώπιζα το ιδιο πρόβλημα και πήγα σ ένα καλό δερματόλο. Μου έδωσε αντιβίωση για δυο μήνες(χάπια vibramycin) και ενα σαμπουάν stieprox και ειχαν φύγει. Λίγο καιρο αργότερα που ξαναεμφανίστηκε πήγα στον ιδιο γιατρό και μου έδωσε dalacin(υγρό) και μια αλοιφή fucicort να βάζω το πρωί και το βράδυ adaferin (τζελ). Πλέον δεν βγάζω τίποτα...
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

foundas86 είπε:
Αντιμετώπιζα το ιδιο πρόβλημα και πήγα σ ένα καλό δερματόλο. Μου έδωσε αντιβίωση για δυο μήνες(χάπια vibramycin) και ενα σαμπουάν stieprox και ειχαν φύγει. Λίγο καιρο αργότερα που ξαναεμφανίστηκε πήγα στον ιδιο γιατρό και μου έδωσε dalacin(υγρό) και μια αλοιφή fucicort να βάζω το πρωί και το βράδυ adaferin (τζελ). Πλέον δεν βγάζω τίποτα...

Adaferin και Dalacin στο μαλλί? Εγώ ξέρω ότι η Adaferin ενδείκνυται για την ακμή και εφαρμόζεται κυρίως στο πρόσωπο. Αν δεν κάνω λάθος, η χρήση της κοκκινίζει και ξεφλουδίζει το δέρμα... ???

Πόσο καιρό την έκανες την θεραπεία? Τωρά με τι λούζεσαι?
 

foundas86

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Ναι στο μαλλί. Είχα βγάλει σπυράκια στο πίσω μέρος της κεφαλής και ειχα πολύ φαγούρα. Έκανα περιπου μετά τα χάπια ενα μήνα θεραπεία με αυτά και έφυγαν. Τώρα λούζομαι με stieprox και fungoral. Ο συγκεκριμένος γιατρός που πήγα πιστέυω είναι ένας απο τους καλύτερους στη βόρεια Ελλάδα.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

foundas86 είπε:
Ναι στο μαλλί. Είχα βγάλει σπυράκια στο πίσω μέρος της κεφαλής και ειχα πολύ φαγούρα. Έκανα περιπου μετά τα χάπια ενα μήνα θεραπεία με αυτά και έφυγαν. Τώρα λούζομαι με stieprox και fungoral. Ο συγκεκριμένος γιατρός που πήγα πιστέυω είναι ένας απο τους καλύτερους στη βόρεια Ελλάδα.

Το ίδιο ακριβώς είχα και εγώ φίλε μου, σπυράκια με φαγουρα...

Το Stieprox με βοήθησε πάρα πολύ.

Μια χαρά πάντως, δεν ήξερα ότι τις συγκεκριμένες αλοιφές μπορείς να της χρησιμοποιήσεις και στο τριχωτό. Αφού σου λύθηκε το πρόβλημα, το αποτέλεσμα μετράει ;) ;) ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Bernie

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Έχω και εγώ κάποια σπυράκια (μερικά από αυτά είναι μεγάλα) στα μαλλιά (κυρίως στο πίσω μερος αλλά και στα πλάγια).Βέβαια πρόβλημα φαγούρας δεν έχω.
Πήγα στον γιατρο και μου έδωσε το Stieprox (με κάποιες βιταμίνες επειδή έκανα δίαιτα πολλών μηνών) να το χρησιμοποιώ για 2 μήνες και να τον ξαναεπισκφετώ.

Υπομονή :)
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Bernie είπε:
Έχω και εγώ κάποια σπυράκια (μερικά από αυτά είναι μεγάλα) στα μαλλιά (κυρίως στο πίσω μερος αλλά και στα πλάγια).Βέβαια πρόβλημα φαγούρας δεν έχω.
Πήγα στον γιατρο και μου έδωσε το Stieprox (με κάποιες βιταμίνες επειδή έκανα δίαιτα πολλών μηνών) να το χρησιμοποιώ για 2 μήνες και να τον ξαναεπισκφετώ.

Υπομονή :)

Το Stieprox θα σε βοηθήσει πολύ φίλε μου. Δώστου τουλάχιστον ένα μήνα χρήσης και θα δεις πολύ καλά αποτελέσματα ;) ;) ;)
 

omar77

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Oily scalp and dandruff are caused by testosterone, as I have emphasized in other recent posts. Treatment usually involves a testosterone blocker such as spironolactone, usually with a non-androgenic birth control pill. This is described in many of my other posts.
Ρε παιδια τι θελει να πει ο ποιητης? στο Baldtruth το διαβασα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

προτείνει για θεραπεία της ΣΔ,είτε τοπικό αντιανδρογόνο (σπιρονολακτόνη) είτε χάπι αντισύλληψης... ???
 

omar77

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

αντισυλλυψης?? τι αλλο θα κανουμε να δω.
Παντος για σαμπουαν που λετε εμενα ο δερματολογος μου ειχε πει και χρησιμοποιουσα το fungoral και το epicuric. Mου κανει εντυπωση που δεν το χει αναφερει κανενας το epicuric.
Τωρα λουζομαι μονο με ενα σαπουνι της fissan (αυτο μου ειπε η γρια) http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,660.0.html Πισσοσαπουνο το ζηταω στο φαρμακειο που εχει το ιδιο χρωμα κ μυρωδια με το epicouric.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

εδώ που τα λέμε,
θυμάμαι ότι έχει αναφερθεί και παλιότερα η πίσσα σε σαμπουάν... :-\
 

omar77

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Ειχα ρωτησει τον δερματολογο για αυτο το σαπουνι και μου ειχε πει οτι μπορω να λουζομαι με αυτο αντι του epicouric
 

MAKRYMALLHS

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

παιδια εγω δεν εχω σμηγματοροϊκη δερματιτιδα ( ουτε καν πιτυριδα εχω) με τα τρομακτικα και ανυποφορα συμπτωματα που περιγραφουν αλλοι φιλοι (νιφαδες και εντονο κνησμο σε ολο το κεφαλι) αλλα πολλες φορες που εχω λιγη φαγουρα και ξυνομαι σκαλωνουν στα νυχια μου κατι μπιλακια που μαλλον ειναι στερεοποιημενο (ξερο) σμηγμα.καποιες φορες εχω εντονη φαγουρα και καταλαβαινω πως υπαρχουν και σπυρακια εκει, στο πισω μερος του κεφαλιου(πανω απο τον αυχενα)
μηπως ειναι και αυτη μια μορφη σμηγματοροϊκης δερματιτιδας?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

αυτά μπορεί και να είναι υπολείμματα κάποιας λοσιόν-συνήθως μινοξ. ή revivo ... :chinscratch
όπως και να'χει,με ένα κοντίσιονερ/μάσκα ενυδάτωσης και τζελ αλόης ηρεμούν τα πράγματα..
 
Μπλουζα