Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

pro_i

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Κοίτα απ ότι ξέρω δεν είναι κάτι που έχει μόνιμη λύση, απλά το απαλύνεις όσο γίνεται..Άμα βάλω με ανακουφίζει για αρκετές μέρες αλλα επανέρχεται ξανά..Δεν μπορείς να κάνεις κ πολλά!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Δηλαδη δεν φευγει ποτε μα ποτε?????
Οτι μας βρισκει, μας μενει για παντα?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

μια στιγμή ρε παιδιά - τι είναι η σμ. δερματίτιδα;=>ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ;?!

για ηρεμήστε - το λέτε σαν κάτι το εντελώς σοβαρό και χρόνιο...!!!

αντιμετωπίζεται σε 10 ημέρες με κορτικοστεροειδή τοπικά και κετοκοναζόλη και συνήθως είναι αντίδραση(φλεγμονή) του δέρματος σε κάποια ουσία=>άρα προσπαθούμε να βρούμε τι βάλαμε στο κεφάλι μας ή τι πήραμε και το σταματάμε - ΤΈΛΛΛΟΣ!!!
 

pro_i

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Σπύρος είπε:
μια στιγμή ρε παιδιά - τι είναι η σμ. δερματίτιδα;=>ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ;?!

για ηρεμήστε - το λέτε σαν κάτι το εντελώς σοβαρό και χρόνιο...!!!

αντιμετωπίζεται σε 10 ημέρες με κορτικοστεροειδή τοπικά και κετοκοναζόλη και συνήθως είναι αντίδραση(φλεγμονή) του δέρματος σε κάποια ουσία=>άρα προσπαθούμε να βρούμε τι βάλαμε στο κεφάλι μας ή τι πήραμε και το σταματάμε - ΤΈΛΛΛΟΣ!!!
Κάτι το σοβαρό δεν είναι, χρόνιο όμως μπορεί!Μου είχε πει δερματολόγος πως είναι κάτι που φεύγει κ επανέρχεται κ πρέπει να το αντιμετωπίζεις συνεχώς. Υπάρχουν περιόδοι με εξάρσεις δλδ. Σε 10 μέρες πάντως δε φεύγει μονιμά!
 

Death Valley

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Κανε οτι σου ειπε ο Σπυρος

Βαλε κορτικοστεροειδή τοπικά και κετοκοναζόλη και θα σου περασει :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Βεβαια διαβασε και τις οδηγιες του fungoral και βγαλε τα συμπερασματα σου.


και συνήθως είναι αντίδραση(φλεγμονή) του δέρματος σε κάποια ουσία

Δεν απαντω γιατι ερχεται και Πασχα αλλα αυτο που περιγραφεις ειναι θυλακιτιδα-αλλεργια
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

lunatic είπε:
[quote author=Σπύρος link=topic=662.msg10644#msg10644 date=1239169497]
μια στιγμή ρε παιδιά - τι είναι η σμ. δερματίτιδα;=>ΗΠΑΤΙΤΙΔΑ;?!

για ηρεμήστε - το λέτε σαν κάτι το εντελώς σοβαρό και χρόνιο...!!!

αντιμετωπίζεται σε 10 ημέρες με κορτικοστεροειδή τοπικά και κετοκοναζόλη και συνήθως είναι αντίδραση(φλεγμονή) του δέρματος σε κάποια ουσία=>άρα προσπαθούμε να βρούμε τι βάλαμε στο κεφάλι μας ή τι πήραμε και το σταματάμε - ΤΈΛΛΛΟΣ!!!
Κάτι το σοβαρό δεν είναι, χρόνιο όμως μπορεί!Μου είχε πει δερματολόγος πως είναι κάτι που φεύγει κ επανέρχεται κ πρέπει να το αντιμετωπίζεις συνεχώς. Υπάρχουν περιόδοι με εξάρσεις δλδ. Σε 10 μέρες πάντως δε φεύγει μονιμά!
[/quote]
2 φορές στα 5 χρόνια το αντιμετώπισα - αν αυτό θεωρείται χρόνιο,τότε πάσο...
και τις 2 φορές η διάγνωση έγινε από δερματολόγο και τις 2 φορές πήρα κορτικοστεροειδές τοπικά και botaderm
και τις 2 φορές προκλήθηκε από δικό μου λάθος-υπερδοσολογία και ό,τι έγραψα παραπάνω ήταν η ουσιαστική συμβουλή του δερματολόγου...

με το Πάσχα του valley δεν ασχολούμαι,γιατί δεν τον βλέπω να βγάζει Μεγάλη Εβδομάδα φέτος...
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Παιδιά καλησπέρα,

Είχα αναφέρει πριν μερικές μέρες το πρόβλημά μου για την Σμηγματοροική Δερματίτιδα στη Συζήτηση για το fungoral. Συγνώμη που αλλάζω το post, απλά θεωρώ πως είναι πιο σωστό να το κοινοποιώ εδώ στο εξής.

Στο θέμα μας...τα συμπτώματα μου είναι:
A. Σπυράκια στο τριχωτό της κεφαλής
B. Απολέπιση τριχωτού
Γ. Τριχόπτωση(Τρίχες που φεύγουν κολλημένες μαζί με "νιφάδες" δέρματος)

Όπως είχα αναφέρει, η δερματίτιδά μου προήλθε απο την θεραπεία με ισοτρετινοίνη(Roaccutan) που είχα πάρει για 6 μήνες, προκειμένου να αντιμετωπίσω την ακμή(η οποία δόξα το Θεό με άφησε παντελώς....)

Σήμερα πήγα ξανά στο Α.Συγγρός, προκειμένου να δουν το κεφάλι μου γιατί εδώ και 2 μήνες ξύνομαι σαν σκυλί και δεν περνάει η ρημάδα με Fungoral και κορτιζόλη....
Η διάγνωσή τους ήταν "Θηλακίτιτιδα με τάσεις Σμηγματοροικής Δερματίτιδας"

Η συνταγή που κου έδωσαν αφορά την χρήση 2 σαμπουάν, εναλλάξ για 1 μήνα.

1. Shampoo Stieprox
2. Shampoo Selegal

Και τα 2 είναι για την αντιμετώπιση της Σ.Δ.

Εκτός απο αυτά, επρόκειται να χρησιμοποιήσω συμπληρωματικά τα εξής:

3. Biokap κάψουλες(Συμπλήρωμα διατροφής) - 1 κάψουλα την ημέρα μετά το φαγητό.
4. ΑLOE GEL με καλέντουλα και χαμομήλι της Macrovita - Εφαρμογή στο τριχωτό μετά το λούσιμο στα σημεία που έχω σπυράκια και έντονο κνησμό.
5. Ελαιόλαδο - Εφαρμογή μισή ώρα πριν το λούσιμο τοπικά στα σημεία που έχω σπυράκια και έντονο κνησμό.

Αξίζει να σημειωθεί, πως οι Δερματολόγοι απέφυγαν να μου δώσουν αντιβίωση(δεν ρώτησα ποια...), καθώς υπάρχουν αντενδείξεις που συνδέονται με την έκθεση του ασθενούς στον ήλιο...
Μόνο στην περίπτωση που δεν υποχωρήσει με τα σαμπουάν, θα προχωρήσουν στην χορήγηση αντιβίωσης απο το στόμα.

Παράκληση: Αν μπορεί ο Administrator(Άκης?...Θα σας μάθω με τον καιρό!) να μεταφέρει τα προηγούμενα post απο την συζήτηση "Fungoral" σε αυτό.

Ευχαριστώ πολύ τα παιδιά απο το forum που με συμβούλεψαν.

Θα σας έχω ενήμερους για την εξέλιξη του προβλήματός μου και ίσως μπορέσω και ανεβάσω καμιά φώτο(εάν το πρόβλημα λυθεί ώστε να έχετε εικόνα για το πριν και το μετά).

Υ.Γ. Η Σ.Δ. είναι πολύ ύπουλη και εξαρτάται πολύ απο ψυχολογικούς παράγοντες...γι'αυτό think positive και χωρίς άγχος.

Εν αναμονή
 

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

1. Shampoo Stieprox
2. Shampoo Selegal


To Stieprox το δινουν στο Συγγρου και το θεωρουν το καλυτερο σαμπουαν για τετοιες περιπτωσεις.Τα αλλο σαμπουαν που σου δωσαν λεγεται Selegel και ειναι της Ducray και περιεχει θειουχο σεληνιο (επεξεργασμενο).


Φωτοευαισθησια ειναι πολυ σπανια.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Troulis είπε:
1. Shampoo Stieprox
2. Shampoo Selegal


To Stieprox το δινουν στο Συγγρου και το θεωρουν το καλυτερο σαμπουαν για τετοιες περιπτωσεις.Τα αλλο σαμπουαν που σου δωσαν λεγεται Selegel και ειναι της Ducray και περιεχει θειουχο σεληνιο (επεξεργασμενο).


Φωτοευαισθησια ειναι πολυ σπανια.

Ωχ...τα κλασσικά γράμματα των γιατρών....
Το περιέργο είναι πως όταν πας την Συνταγή στον Φαρμακοποιό, μπορεί και την διαβάζει κατευθείαν....χαχαχα

Τεσπά, από αύριο ξεκινάω.
Ελπίζοντας να μου λύσουν το πρόβλημα, μέσα στον επόμενο μήνα...

Η φωτοευαισθησία, δεν αφορά τα σαμπουάν. αλλά την αντιβίωση που θα μου έδιναν για την θηλακίτιδα...
Σε περίπτωση που δεν περάσει με τα σαμπουάν, θα μπώ σε αντιβίωση.
 

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Γενικα οι τετρακυκλινες κανουν φωτοευαισθησια αλλα δεν ειναι και τοσο συχνο εφοσον γινεται σωστη χρηση.


Μην λουζεσαι καθε μερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Φιλε μου πως παει η κατασταση με τοη ΣΔ με την χρηση του Stieprox?
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Φίλε Troulis, και τα 2 σαμπουάν (Stieprox και Selegel), είναι πάρα πολύ καλά!

Ειδικά το Stieprox, είναι κλάσης ανώτερο απο Fungoral!
Μου αφήνει μια πολυ ωράια αίσθηση δροσιάς, ενώ και ο κνησμός έχει καλμάρει αισθητά. Επίσης, κρατάει το τριχωτό σε πολύ κατάσταση, μέχρι την παρα-επόμενη που θα λουστώ...(λούζομαι μέρα παρά μέρα), σε αντίθεση με το Foungoral με το οποίο το μαλλί μου λάδωνε απο την δεύτερη μέρα...

Το Selegel της Ducray είναι πάρα πολύ απαλό σαμπουάν. Δεν μου αφήνει την ίδια άισθηση δροσιάς σαν το Stieprox, αλλά αλλά μαλακώνει πολύ την τρίχα, αυξάνωντας λίγο και τον όγκο της. Θα έλεγα ότι καταπραύνει το τριχωτό μου εξίσου καλά με το Stieprox.

Είμαι αρκετά αισιόδοξος, αν και η απολέπιση δεν με έχει αφήσει ακόμα...εν τούτοις βλέπω σημάδια ανάκαμψης.

Να προσθέσω ακόμα, πως η ΑLOE GEL της Macrovita είναι όλα τα ΛΕΦΤΑ! Ειδικά στις περιοχές του τριχωτού που έχω σπυράκια...με καταπραύνει απίστευτα και το κυριότερο...ΔΕΝ λαδώνει καθόλου το μαλλί!!!!

Το ελαιόλαδο δεν θα έλεγα ότι με βοηθάει ιδιαίτερα, και σκέφτομαι να περιορίσω την χρήση του...

Αυτά...

Εσύ, έχεις αντιμετωπίσει ποτέ Σ.Δ.?
Αν ναι, τι θεραπεία έκανες?
 

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Eγω ειχα σμηγματοροικο εκζεμα με θυλακιτιδα.Η θυλακιτιδα ειναι αποτελεσμα κυριως του κνησμου που ερεθιζουν το τριχωτο και φλεγμενει ο τριχικος θυλακας.Λογικα αμα φυγει η σμηγματοροικη δερματιτιδα φευγει και η θυλακιτιδα εκτος αμα ειναι αλλης αιτιολογιας.



Προσωπικα εχω εδω και 15 χρονια Σ.Δ με εξαρσεις και υφεσεις αλλα παντα ελεγχομενη.Εννοω βαζω παντα αντιπιτυριδικο σαμπουαν.Βεβαια απο αγχος ξυνω το κεφαλι μου και δημιουργειται καποιος ερεθισμος.Οταν βγαινουν τα σπυρακια (φλυκταινιδια) στον σβερκο βαζω fucidin κρεμα και αμα ειναι μεσα στο τριχωτο απο το στομα μινοκυκλινη και φευγουν μεχρι την επομενη φορα.



Το Stieprox ειναι μακραν το καλυτερο σαμπουαν γι'αυτες τις καταστασεις αλλα ειναι ακριβο 15 ευρω τα 150ml αλλα γραφεται κιολας.Το Selegel δεν μου αρεσει καθολου και σου προτεινω να ρωτησεις τον γιατρο σου για το Kertyol-S που καθαριζει τα λεπια.


Μην αγχωνεσαι ενα δυο μηνες θα κανεις την αγωγη και μετα συντηρηση.
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Thanx για τις συμβουλές φίλε μου.

Θηλακίτιδα με τάσεις Σ.Δ. είναι και η δική μου περίπτωση(σύμφωνα με την διάγνωση της δερματολόγου).

Το Selegel το έχω χρησιμοποιήσει μόνο μια φορά...οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά εάν αντιμετωπίζει το πρόβλημα...To Stieprox όμως νομίζω πως αξίζει τα λεφτά του.

Σπυράκια βγάζω και εγώ αλλά προσπαθώ να μην τα ξύνω γιατί πολλαπλασιάζονται και γίνονται χειρότερα.

Επίσης σε καταστάσεις μεγάλης έξαρσης του προβλήματος έχω παρατηρήσει το εξής:
Ανάμεσα στα μαλλιά, βλέπω τρίχες, που έχουν βγεί με την ρίζα προς τα πάνω! Εκεί είναι που τα παίζω τελέιως...
Σου έχει συμβεί ποτέ?
 

Troulis

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Ανάμεσα στα μαλλιά, βλέπω τρίχες, που έχουν βγεί με την ρίζα προς τα πάνω! Εκεί είναι που τα παίζω τελέιως...


??? ??? ??? ??? ???

Δεν εχω καταλαβει τι εννοεις αλλα μαλλον θα αναφερεσαι στην απολεπιση που προφανως εχεις και βλεπεις αυτο το πραγμα.Παντως μην πανικοβαλεσαι δεν μπορει να συμβαινει και η τριχα να βγαινει προς τα πανω
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Τεσπά, απλά είναι τρίχες, οι οποίες βγαίνουν μαζί με μεγάλες νιφάδες δέρματος...

Κάτι που με φρικάρει απίστευτα.

Οφείλω να πώ επίσης, πως η ψυχολογία και το άγχος παίζουν σημαντικό ρόλο αφού μπορούν να επιδεινώσουν πολύ την κατάσταση. Ειδικά όταν αγχώνομαι με πιάνει απίστευτη φαγούρα...
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Γειά σας και πάλι παιδιά!
Τί κάνετε? Όσο περνάει ο καιρός, αντιλαμβάνομαι όλο και περισσότερο πόσο πολύ χρήσιμο είναι το forum μας(μου επιτρέπετε να το νιώθω σαν και δικό μου πλέον?), καθώς έχω βρει πληθώρα απαντήσεων σε πολλά απο τα ερωτήματα που με βασανίζουν για τα μαλλιά μου...Τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους όσους κρατάνε το forum ζωντανό!!!

Στο θέμα μας τώρα! Μετά απο 2 βδομάδες θεραπείας(περιγράφεται στην υπογραφή μου..), μπορώ να συμπεράνω τα εξής:
1. Μείωση κνησμού(έαν μπορούσα να την μετρήσω ποσοτικά, θα έλεγα και ώς 70% λιγότερη φαγούρα κατα την διάρκεια της μέρας).
2. Μείωση τριχόπτωσης(τρίχες που φεύγουν μαζί με μεγάλες νιφάδες δέρματος), τόσο στο λούσιμο όσο και στην χτένα.
3. Κατ'επέκταση μείωση των νιφάδων δέρματος που προκαλεί η δερματίτιδα(βάζω κάθε τόσο την κοπελιά μου και ψαχουλεύει τα μαλλιά μου)
4. Καλύτερη κατάσταση του τριχωτού λίγο πριν λουστώ(μέρα παρά μέρα).

Φυσικά το πρόβλημα δεν έχει λυθεί, όμως τα σαμπουάν μαζί με την αλόη δουλεύουν ικανοποιητικά!

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο με το post αυτό.

Be in touch παιδες.
 

magic810

New Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Pierre είπε:
Γειά σας και πάλι παιδιά!
Τί κάνετε? Όσο περνάει ο καιρός, αντιλαμβάνομαι όλο και περισσότερο πόσο πολύ χρήσιμο είναι το forum μας(μου επιτρέπετε να το νιώθω σαν και δικό μου πλέον?), καθώς έχω βρει πληθώρα απαντήσεων σε πολλά απο τα ερωτήματα που με βασανίζουν για τα μαλλιά μου...Τα θερμά μου συγχαρητήρια σε όλους όσους κρατάνε το forum ζωντανό!!!

Στο θέμα μας τώρα! Μετά απο 2 βδομάδες θεραπείας(περιγράφεται στην υπογραφή μου..), μπορώ να συμπεράνω τα εξής:
1. Μείωση κνησμού(έαν μπορούσα να την μετρήσω ποσοτικά, θα έλεγα και ώς 70% λιγότερη φαγούρα κατα την διάρκεια της μέρας).
2. Μείωση τριχόπτωσης(τρίχες που φεύγουν μαζί με μεγάλες νιφάδες δέρματος), τόσο στο λούσιμο όσο και στην χτένα.
3. Κατ'επέκταση μείωση των νιφάδων δέρματος που προκαλεί η δερματίτιδα(βάζω κάθε τόσο την κοπελιά μου και ψαχουλεύει τα μαλλιά μου)
4. Καλύτερη κατάσταση του τριχωτού λίγο πριν λουστώ(μέρα παρά μέρα).

Φυσικά το πρόβλημα δεν έχει λυθεί, όμως τα σαμπουάν μαζί με την αλόη δουλεύουν ικανοποιητικά!

Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο με το post αυτό.

Be in touch παιδες.

Μακαρι φιλε να πεις 100% αποτελεσματα.....ειναι πολυ καλο σημαδι οτι βλεπεις βελτιωση..... ;)
 

Pierre

Member
Απ: Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

Thanx Magic.
Επίσης θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας, κάποιες παρατηρήσεις μου σχετικά με την Σμηγμ.Δερματίτιδα, άλλες σημαντικές και άλλες λιγότερο, πάντα για την περίπτωσή μου...

1. Το ΑΓΧΟΣ επηρεάζει άμεσα την κατάσταση του τριχωτού μου, επιδεινώνοντας τον κνησμό και την απολέπιση.
2. Όταν ξύνω το κεφάλι μου, άν και ανακουφίζομαι προσωρινά, ο κνησμός επεκτέινεται αμέσως σε μεγαλύτερο εύρος του τριχωτού.
3. Το ξέβγαλμα κατά το λούσιμο με δυνατή πίεση, άν και με ανακουφίζει προς στιγμή(μου δίνει την ίδια αίσθηση όταν ξύνω το κεφάλι μου), αυξάνει το πρόβλημα.
4. Η έκθεση του κεφαλιού μου για πολύ ώρα στον ήλιο, επιδεινώνει τα σπυράκια στο τριχωτό της κεφαλής μου.

Οι συμβουλές που θα μπορούσα να δώσω, στους ανθρώπους που αντιμετώπίζουν το ίδιο πρόβλημα με μένα, είναι οι εξής:

Α. Μην ξύνετε το κεφάλι σας.
Β. Κοντρολάρετε το άγχος σας.
Γ. Προστατέψτε το τριχωτό απο τον ήλιο.
Δ. Συμβουλευτείτε το δερματολόγο σας, για θεραπείες και προϊόντα.

Γενικά, φερθείτε στα μαλλιά σας όσο πιο "ευγενικά" μπορείτε.

Φιλικά
 
Μπλουζα