Σμηγματοροϊκη δερματιτιδα

vag25

Well-Known Member
Eμενα μου ειχε δωσει η δερματολογος μια λοσιον(που δεν χρησιμοποιησα ποτε τελικα) με τα παρακατω(στην εικονα).

Ξερει κανεις τι ειναι αυτα τα φαρμακα και αν τελικα εκανα βλακεια που δεν εδωσα μια ευκαιρια στην λοσιον?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MANKAR

Active Member
το μεσαιο κουτι το propiosalic ειναι κορτιζονουχο και η μακροχρονια χρηση του προκαλει λεπτινση της επιδερμιδας του τριχωτου , προσεχε με αυτο !~!!!βεβαια βοηθαει στην ΣΔ παρα πολυ και στην ΑΑ , αλλα οταν το σταματησεις σιγα σιγα εμφανιζεται παλυ σδ και λιγο περισσοτερη τριχοπτωση κυριως στις περιοχες που εβαζες περισσοτερο!!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
και το πρωτο κουτι butavate ειναι κορτιζονουχο και μαλιστα το πιο δυνατο κορτικοστεροειδη,το χρησιμοποιω που και που μεσα στην μινοξιδιλη μηπως και βγαλω καμια τριχα παραπανω.
το τελευταιο mycospor ειναι αντιμυκητισιακο
 

Apo-Tol

New Member
Παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας! Χρησιμοποιώ τα παραπάνω σαμπουάν που αναφέρει εδώ(Stieprox-Selsun) και 1μιση μήνα ίσως και λίγο παραπάνω(2) και έχω δει διαφορά αλλά τις τελευταίες 20-25 μέρες είναι στάσιμη η όλη κατάσταση και συνεχίζω και βγάζω ασπράκια! Η απορία μου είναι η εξής: Να παραγγείλω Regaine Foam( σκέφτομαι πως θα το βάζω μόνο γιατί είναι αφρός και την δοσολογία) ή να πάρω από φαρμακείο Minoxidil 5% με αλοε βέρα μέσα και ένα αντιμυκητιακό? Απλά άκουσα ότι αν αλλάξεις μάρκα από Minoxidil θα έχεις πάλι shedding 2 μήνες και εγώ ειδικά με την fina είχα κάπου 3 μήνες!!!
 

christianx25

New Member
Καλησπέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φορουμ.
Επειδή πιστεύω πως και εγώ πάσχω απο ΣΔ θα ήθελα αν μπορούσε κανείς να μου προτείνει κάποιον καλό δερματολόγο στην Θεσσαλονίκη.
Δεν έχω επισκεφτεί ακόμα κάποιον γιατρό και θα ήθελα να είμαι σιγούρος πως θα πάω σε κάποιον που γνώριζει πραγματικά πως να με βοηθήσει.
 

agnosti_f

New Member
Καλησπερα στο φορουμ!
Η αληθεια ειναι οτι εχω μαθει πολλα απο εδω μεσα για το θεμα της κεφαλης μας!Σαν κοπελα,αντιμετωπιζω χρονια προβλημα τριχοπτωσης 3 ετων οποτε με ξεκινησαν κ μενα με μινοξιδιλες κ αλλες συναφεις λοσιον,με αποτελεσμα την παρουσια Σ.Δ ενω το κεφαλι μου δεν ειχε ποτε τετοια θεματα!Αρχικα μεσα απο εσας με το Φουντζοραλ τις 2 φορες που ειχα εξαρση,καθαρισε το κεφαλι.Τωρα με το που μπηκε ο Νοεμβρης εχω εκ νεου εμφανιση της..Με πολυ εντονο τσουξιμο στο κεφαλι κ κνησμο της τασεως 50-60%.Ψιλες νιφαδες σαν κοκκους ζαχαρης κ τριχες που βγαινουν,οι οποιες στην ριζα κατω εχουν αυτο το σμηγμα!Οταν εχω ταση για φαγουρα,απλα ξυνομαι απλα κ συνηθως μου βγαινει νιφαδα στο χερι!
Το θεμα μου τωρα παιδια ειναι οτι ενω κανω την μια μ ενα κοινο σαμπουν κ την επομενη με Φουντζοραλ,το τσουξιμο υποχωρησε κ ο κνησμος στο 20% αλλα δεν λεει να γιανει κ να μ αφησει το σμηγμα!Την κετοκοναζολη ξερω οτι με παιρνει αλλα 3-4 λουσιματα να την κανω.Εγω διαβασει εδω μεσα εξαιρετικα λογια για το Στιεπροξ κ ηθελα να ρωτησω.Αν το αγορασω αυτο η ουσια που περιεχει εχει τον ιδιο περιορισμο ως προς την χρηση της?Θα μπορω δλδ να το βαζω πιο συχνα απο το Φουντζοραλ ωστε να μου καθαρισει πληρως κ υστερα μια στο τοσο,για συντηρηση?Θα ηθελα παρακαλω την συμβουλη σας,διοτι μ εχει καταβαλει αυτο το θεμα,απλα ειναι ενοχλητικη η ταση κνησμου!

Υ.Γ τα κοινα σαμπουαν,ειναι δυνατον να προκαλουν Σ.Δ η το σμηγμα παραγεται απο εξωγενεις παραγοντες κ μονο-στρες,κλιματικες αλλαγες κτλ?
 

tsintsila

Member
Παιδια να πω οτι εμενα με βοηθησε και η ομοιοπαθητικη. Την εχω ξεκινησει εδω και μια βδομαδα και βλεπω απιστευτη (πραγματικα απιστευτη) βελτιωση! Πρωτον: η φαγουρα που ειχα που και που εφυγε εντελως. Το μαλλι μου λαδωνει πολυ λιγοτερο, και παρατηρω πως ουτε το μετωπο μου βγαζει σμηγμα οπως πριν, και εφυγαν και οι κοκκινιλες με την ξηροδερμια γυρω απο τη μυτη μου. Τελος, και ενα κομματι στο πελμα του ποδιου που ηταν σαν ξηροδερμια ή ψωριαση εχει μαλακωσει παρα πολυ.
Να πω οτι φαινομενο placebo δεν ισχυει με τιποτα γιατι εκτος του οτι ξεχασα εντελως οτι πηρα τα χαπια, δηλαδη δεν σκεφτομουν οτι αυτα τα χαπια θα με κανουν καλα, συνεχισα να εχω καθημερινο αγχος και τελος να πω οτι ειμαι φανατικα πολεμιος (αλλουνου παπα ευαγγελιο βεβαια το οτι επισκεφτηκα πανω στην απελπισια μου ομοιοπαθητικο) των ολιστικων κλπ αντιμετωπισεων, σε σημειο που ειπα στον γιατρο: "Θεωρω την ομοιοπαθητικη κομπογιανητιλικι αλλα τι να κανω που δεν μου μεινε αλλη λυση και σκεφτηκα να σας δοκιμασω".
Αν και μου ειπε οτι η ομοιοπαθητικη ειναι πολυ εξατομικευμενη σαν αντιμετωπιση, δηλαδη σε καποιον με το ιδιο συμπτωμα δεν δινεται η ιδια αγωγη, η οποια εξαρταται και απο την σχεδον 1,5 ωρας "συνεντευξη" που δινεις στην πρωτη συνεδρια, οποιος θελει μπορω να δωσω την αγωγη μου εδω με καθε επιφυλαξη, αν και οπως ξερω η ομοιοπαθητικη δεν εχει παρενεργειες, για να δοκιμασει και να γλυτωσει το 90αρι της επισκεψης.
 

guru_gr

Member
Καλησπέρα, διάβασα τις περισσότερες απαντήσεις και από ότι κατάλαβα οι περισσότεροι από εμάς με Σ.Δ. έχουν σαν αποτέλεσμα ξηρά μαλλιά και όχι λιπαρά.

Σε έμενα η Σ.Δ. ξεκίνησε πριν 6-7 χρονιά σαν ξηροδερμία, λέπια κλπ και έχει καταλήξει τα τελευταία 2 σε έντονη λιπαρότητα, τα δυο άκρα δηλαδή....δεν ξέρω τι είναι πιο ενοχλητικό!
Οπότε ψάχνω μια λύση για την λιπαρότητα.

Έχω δοκιμάσει σαπούνι με tea tree = τίποτα
Σταγόνες αιθέριου ελαίου Αγριοκυπάρισσο = τίποτα
Ξεβγαλμα με κρύο νερό = τίποτα
Χάπια λεκιθίνης = τίποτα
Neutrogena T/Gel = τίποτα
Jumping Juniper shampoo bar = τίποτα.

To μόνο πράγμα που σταμάτα την λιπαρότητα είναι το ταλκ, τι γίνετε λοιπόν με το ταλκ....
Όταν βάζω ταλκ στο κεφάλι μου φυσικά μπορώ να μείνω άλουστος την επόμενη μέρα χωρίς να μοιάζω με λαδοπόντικα με αραιά μαλλιά, σαν αποτέλεσμα την τρίτη μέρα που θα λουστώ στο φίλτρο της μπανιέρα βρίσκω ελάχιστες τρίχες.
Σε αντίθεση του όταν λούζομαι καθημερινά όπου το γεμίζω το φιλτράκι.

Το χαζό μου το μυαλό λοιπόν λέει ότι η λιπαρότητα ευθύνεται για την τριχόπτωση!

Τι εναλλακτική έχετε να προτείνετε στο πειραματόζωο?
 

Mhxanikos

New Member
guru_gr είπε:
Καλησπέρα, διάβασα τις περισσότερες απαντήσεις και από ότι κατάλαβα οι περισσότεροι από εμάς με Σ.Δ. έχουν σαν αποτέλεσμα ξηρά μαλλιά και όχι λιπαρά.

Σε έμενα η Σ.Δ. ξεκίνησε πριν 6-7 χρονιά σαν ξηροδερμία, λέπια κλπ και έχει καταλήξει τα τελευταία 2 σε έντονη λιπαρότητα, τα δυο άκρα δηλαδή....δεν ξέρω τι είναι πιο ενοχλητικό!
Οπότε ψάχνω μια λύση για την λιπαρότητα.

Έχω δοκιμάσει σαπούνι με tea tree = τίποτα
Σταγόνες αιθέριου ελαίου Αγριοκυπάρισσο = τίποτα
Ξεβγαλμα με κρύο νερό = τίποτα
Χάπια λεκιθίνης = τίποτα
Neutrogena T/Gel = τίποτα
Jumping Juniper shampoo bar = τίποτα.

To μόνο πράγμα που σταμάτα την λιπαρότητα είναι το ταλκ, τι γίνετε λοιπόν με το ταλκ....
Όταν βάζω ταλκ στο κεφάλι μου φυσικά μπορώ να μείνω άλουστος την επόμενη μέρα χωρίς να μοιάζω με λαδοπόντικα με αραιά μαλλιά, σαν αποτέλεσμα την τρίτη μέρα που θα λουστώ στο φίλτρο της μπανιέρα βρίσκω ελάχιστες τρίχες.
Σε αντίθεση του όταν λούζομαι καθημερινά όπου το γεμίζω το φιλτράκι.

Το χαζό μου το μυαλό λοιπόν λέει ότι η λιπαρότητα ευθύνεται για την τριχόπτωση!

Τι εναλλακτική έχετε να προτείνετε στο πειραματόζωο?

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα ,ας μας βοηθησει καποιος...
 

jimmakos

New Member
καλημερα σας

λοιπον καπου στα μεσα καλοκαιριου πηγα σε δερματολογο
και διεγνωσε ΣΔ
ειχε ξεκινησει κανα 6μηνο πριν απλα εγω νομιζω οτι ηταν απλα
πιτυριδα που θα περασει...

τεσπα
η αγωγη που μου εδωσε ειναι η εξης
1)μια λοσιον απο bioclin phydrium-es και asalid (salicylic acid 10% cut. sol.)
2)σαμπουαν flidaphen
3)σαμπουαν frezyderm sebum control

μου ειπε τα δυο πρωτα να τα χρησιμοπιω τρεις φορες τη βδομαδα (μαζι με το τριτο)
και τις υπολοιπες μερς μονο το τριτο

αρχικα ειδα μια βελτιωση αλλα οχι κατι τρομερο

το θεμα ειναι οτι εγω λογω λιπαροτητας και λογω του οτι εχω μακρια μαλλια κανω καθε μερα μπανιο
και το τριτο σαμπουαν λεει το πολυ 4εις φορες τη βδομαδα...
οποτε θα ηθελα καποιο αλλο (πιο ελαφρυ ισως)

τεσπα διαβασα το υπολοιπο τοπικ και αυτα που τα προτεινουν ολοι ειναι το stierprox και το selsun (το selsun με το selsun blue εχουν καμια διαφορα; )
οποτε λεω να παρω αυτα και να τα δοκιμασω
αυτο που θελω να μου πειτε ειναι τις δοσολογιες (ποσες μερες κτλ)
και τι μπορω να χρησιμοποιω για καθε μερα
(δεν ξερω αν το selsun ενδεικνυται)
επισης για να ειμαι σιγουρος
το stierprox θατο χρησιμοποιω αντι του δευτερου σαμπουαν και το selsun αντι του τριτου ετσι;
θα τα βαζω μαζι;
(δυο χερια δλδ καθε φορα που θα κανω μπανιο; )
επισης χρειαζεται το selsun να το αλλαζω μην το συνηθισει το δερμα μου;
(να το αλλαζω πχ με αυτο το frezyderm που χω τωρα)

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

υγ σχετικα με τη ΣΔ εχω μονο τις μεγαλες πλακες σμηγματος και τη λιπαροτητα σαν συμπτωμα
δλδ δεν εχω κοκκινιλες (πολυ σπανια βασικα μπορει να υπαρξουν) και καθολου φαγουρα

υγ2 συγχαρητηρια για το φορουμ guys :smiley:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

guru_gr

Member
jimmakos είπε:
τεσπα διαβασα το υπολοιπο τοπικ και αυτα που τα προτεινουν ολοι ειναι το stierprox και το selsun (το selsun με το selsun blue εχουν καμια διαφορα; )

καλησπέρα φίλε, εσύ κατάλαβες ότι αυτά τα 2 λειτουργούν εναντία στην λιπαρότητα ?
 

guru_gr

Member
Όχι δεν λέω αυτό!
Όμως η Σ.Δ. έχει και σαν αποτέλεσμα την ξηροδερμία, εγώ με ξηροδερμία ξεκίνησα και τώρα έχω λιπαρότητα.
Το frezyderm sebum control μου το είχε δώσει και έμενα δερματολόγος.

Εγώ έχω καταλάβει ότι το selsun π.χ. είναι για ξηρά μαλλιά ...μπορεί και να κάνω λάθος, γιαυτό και ρωτώ.
 

jimmakos

New Member
συγγνωμη που αργησα να απαντησω
(δεν ειχα ιντερνετ)
εγω εχω λιπαρα μαλλια
αρα το selsun δεν ειναι για μενα;
οποτε συνεχιζω με το frezyderm;
το stierprox κανει να το χρησιμοποιησω;

γενικα υπαρχει καποιος που μπορει να ξεκαθαρισει λιγο το θεμα; :)
 

elderberry

New Member
jimmakos είπε:
συγγνωμη που αργησα να απαντησω
(δεν ειχα ιντερνετ)
εγω εχω λιπαρα μαλλια
αρα το selsun δεν ειναι για μενα;
οποτε συνεχιζω με το frezyderm;
το stierprox κανει να το χρησιμοποιησω;

γενικα υπαρχει καποιος που μπορει να ξεκαθαρισει λιγο το θεμα; :)

Αιθεριο ελαιο ριγανης διαλυμενο σε λαδι (ελαιολαδο)
πολεμαει μυκητες παρασιτα και βακτηρια που μεταξυ αλλων προκαλουν τσουξιμο στο τριχωτο.

Αυτα τα σκευασματα δεν ξερω τι περιεχουν .

NA ENA BINTEO ΚΑΛΟ.

http://www.youtube.com/watch?v=WAGA9TAvqXk
 

anjanje

New Member
Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουριος εδω. Ας γραψω κι εγω την περιπετεια μου με την ΣΔ. Ειμαι 20 χρονων και γενικα εχω λιπαρο δερμα (χρειαζομαι καθημερινο λουσιμο). Το δερμα στο προσωπο τα τελευταια 3 χρονια περιπου παρατηρω οτι ξεφλουδιζει λιγο σε μερικα σημεια (μετωπο,μαγουλα,γυρω απο τη μυτη)ομως το θεωρησα φυσιολογικο λογω ηλικιας και τυπου δερματος. Επισης στα φρυδια ειχα παρατηρησει καποια ''λεπια'' που οσο περνουσε ο καιρος γινονταν ολο και περισσοτερα. Η κατασταση ξεφυγε τον περασμενο ιουνιο. Τα ξερα κομματια στα φρυδια εγιναν παρα πολλα και στην προσπαθεια να τα απομακρυνω εφευγαν και ολες οι τριχες που ηταν πανω στο κομματι. Πηγα σε δερματολογο και μου εδωσε αλοιφη travocort για μια βδομαδα και μετα αλλες 3 βδομαδες με αλοιφη advantan και καθημερινο πλυσιμο με ενα σαπουνι eubos.Τελειωσα τη θεραπεια (με μικρη βελτιωση) αλλα παρουσιαστηκε παλι η ΣΔ. Παω σε αλλο γιατρο και μου δινει regain (ελεος!!!),βιταμινες neurobion,καψουλες priorin και σαπουνι για πλυσιμο. Στον 1 μηνα δεν ειδα καμια βελτιωση (λογω του regain) οποτε παω και σε 3ο γιατρο. Πηγα στο συγγρο και εκλεισα ραντεβου με τον υψηλοτερο σε θεση γιατρο για καλυτερη εμπειρια. Μου ειπε καθαρα οτι εχω ΣΔ και να κοψω το regain. Μου εδωσε σαπουνι selsun για καθημερινη πλυση,βιταμινες biotin(προσφατα μου τις αλλαξε και παιρνω cystiphane) και ενα διαλυμα που το εφτιαξε ο φαρμακοποιος και περιεχει τα εξης: dactarin,propiosalic,glycerin και propylene glyc. Τα ξερα κομματια εχουν εξαφανιστει (μαζι με την εντονη τριχοπτωση), ωστοσο παρ' ολο που πλενομαι καθε μερα το δερμα εξακολουθει να ξεφλουδιζει σε εκεινη την περιοχη (σε ηπιο βαθμο βεβαια). Απο τριχοπτωση βλεπω οτι καθε μερα φευγουν 7-8 τριχες απο το καθε φρυδι ,ο γιατρος ισχυριζεται οτι ειναι φυσιολογικο, αλλα το θεμα ειναι οτι εκει που ειχαν φυγει οι πολλες τριχες πριν απο 3-4 μηνες δεν εχω δει να φυτρωνουν τριχες ακομη παρα μονο κατι χνουδια που λεει ο γιατρος οτι βλεπει με το φακο. Ευτυχως εχω και πυκνα φρυδια και με εχει σωσει καπως αυτο.
Εχω τις εξης αποριες:
Υπαρχει περιπτωση να μην ξαναβγουν τριχες εκει που μου ειχαν πεσει?Ο γιατρος με διαβεβαιωνει οτι θα ξαναβγουν αλλα εγω βλεπω να περνανε οι μηνες και δουλεια να μην γινεται. Αν φευγουν 8 καθε μερα και δεν φυτρωνουν αλλες τοτε συντομα θα εχω προβλημα. Εσεις που ειχατε ΣΔ σας φυτρωσαν παλι τριχες? Αν ναι,ηταν πιο αδυναμες παντα?
Ειδα καποιοι στο φορουμ ελεγαν για την ουσια propylene glyc οτι εντεινει το προβλημα. Αυτο το διαλυμα το χρησιμοποιω πλεον 2 φορες τη βδομαδα και μοιαζει με λαδι περισσοτερο. Μηπως πρεπει να το κοψω τελειως και να συνεχισω μονο με το σαπουνι?
Να προσθεσω τελος οτι γενικα ειμαι πολυ αγχωδης.
Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα.
 

anjanje

New Member
Παιδια σημερα πηγα και σε καινουριο γιατρο. Του περιεγραψα το ιστορικο μου και επιβεβαιωσε και αυτος οτι προκειται οντως για ΣΔ. Μπορει να ακουγεται προφανες αλλα πιστεψτε με οι πρωτοι γιατροι μου ελεγαν οτι τα λιπαρα-ξερα κομματια που εχω δεν σχετιζονται με την τριχοπτωση και οτι εχω γυροειδη αλωπεκια...εχω αρχισει να αμφιβαλω πολυ για τους γιατρους γιατι καποιοι μαλιστα μου εκαναν και χειροτερη την κατασταση. Ο καινουριος γιατρος, λοιπον, μου ειπε οτι πλεον εχω καταπολεμησει την ΣΔ αλλα για συντηρηση μου ειπε να συνεχισω να πλενομαι με selsun (ακομη και καθε μερα λεει δεν υπαρχει προβλημα) και να παιρνω cystiphane ή biotin. Επισης μου εδωσε μια αλοιφη για την προληψη της ξηροδερμιας στην περιοχη που θα οδηγουσε παλι σε ΣΔ. Η αλοιφη λεγεται Protopic 0.1% (επανω στο κουτι λεει οτι ειναι για την αντιμετωπιση της ατοπικης δερματιτιδας) και μου ειπε να βαζω καθε μερα το βραδυ. Ρωτησα και στο φαρμακειο για αυτην την αλοιφη γιατι δεν την εχω ξανακουσει ουτε την εχω δει εδω στο φορουμ και μου ειπε οτι ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφορει ομως ειναι αρκετα ακριβη.Δεν ειναι κορτιζονουχα γιατι ο γιατρος λεει οτι μετα απο καιρο η κορτιζονη αυξανει την πιεση των ματιων.
Σχετικα με τη λοσιον-διαλυμα (ειδα οτι την χρησιμοποιει και ο Peter13) που ανεφερα στο προηγουμενο μηνυμα μου: αποφασισα να την σταματησω εντελως γιατι μετα απο χρηση 2 μηνων μερα παρα μερα παρατηρω οτι ειδικα στα σημεια που το επνιγα στη λοσιον οι τριχες εχουν αδυνατισει παρα πολυ και φευγουν πολυ ευκολα παρ' ολο που εχω 2 μηνες να εμφανισω ξερα κομματια. Πιστευετε οτι η ατονια των τριχων σε εκεινη την περιοχη οφειλεται σε αυτο? Καποιες απο τις τριχες που πεφτουν καθημερινα ειναι εξαιρετικα αδυναμες ενω πριν καιρο ηταν φυσιολογικες οι ιδιες τριχες. Επισης η μικρη, τοπικη ξηροδερμια μπορει να οφειλεται στο propylene glyc οποτε δεν θα το ρισκαρω.
Διαβασα ολες τις σελιδες του θεματος και θελω να σας πω οτι εχετε κανει πολυ καλη δουλεια εδω μεσα! Πραγματικα διαβασα πραγματα για τα οποια ειχα υποψιες απο μονος μου και τωρα επιβεβαιωνονται, σε πολλες περιπτωσεις οι γιατροι με μπερδεψαν χειροτερα. Περιμενω τις αποψεις σας.
 

flora

New Member
Καλη χρονια σε ολους!Να ρωτησω κατι εγω λουζομαι μερα παρα μερα και εκει που βλεπω τριχοπτωση ειναι στο μπανιο και μετα στο χτενισμα, δεν εχω καθολου στο μαξιλαρι ουτε οταν χτενιζομαι καθημερινα αντε να βλεπω καμια 10αρια ολη την ημερα!εχω παρατηρησει οτι οταν κανω λιγοοο πιο εντονο μασαζ στο κεφαλι εχω μεγαλυτερη τριχοπτωση αλλα στην σμηγματοροικη δερματιτιδα δεν πρεπει να κανεις μασαζ για να απλωθει καλυτερα τα φαρμακευτικα σαμπουαν ?το προβλημα μου ειναι φαγουρα , λιγα κοκκινα σπυρακια και τριχοπτωση!παντα ειχα πυτιριδα πιο εντονη απο τωρα αλλα ποτε δεν ειχα τριχοπτωση!τωρα που μου εχει μειωθει η πυτιριδα εχω τριχοπτωση οτι να ναι! η ερωτηση μου ειναι η εξης: οποιος εχει σμηγματοροικη τετοιου ειδους τριχοπτωση εχει οταν μονο λουζεται η καθημερινα?την ιδια ερωτηση κανωκαι για αυτους που εχουν ΑΑ! ευχαριστω!
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
flora είπε:
Καλη χρονια σε ολους!Να ρωτησω κατι εγω λουζομαι μερα παρα μερα και εκει που βλεπω τριχοπτωση ειναι στο μπανιο και μετα στο χτενισμα, δεν εχω καθολου στο μαξιλαρι ουτε οταν χτενιζομαι καθημερινα αντε να βλεπω καμια 10αρια ολη την ημερα!εχω παρατηρησει οτι οταν κανω λιγοοο πιο εντονο μασαζ στο κεφαλι εχω μεγαλυτερη τριχοπτωση αλλα στην σμηγματοροικη δερματιτιδα δεν πρεπει να κανεις μασαζ για να απλωθει καλυτερα τα φαρμακευτικα σαμπουαν ?το προβλημα μου ειναι φαγουρα , λιγα κοκκινα σπυρακια και τριχοπτωση!παντα ειχα πυτιριδα πιο εντονη απο τωρα αλλα ποτε δεν ειχα τριχοπτωση!τωρα που μου εχει μειωθει η πυτιριδα εχω τριχοπτωση οτι να ναι! η ερωτηση μου ειναι η εξης: οποιος εχει σμηγματοροικη τετοιου ειδους τριχοπτωση εχει οταν μονο λουζεται η καθημερινα?την ιδια ερωτηση κανωκαι για αυτους που εχουν ΑΑ! ευχαριστω!

Όποιος έχει ΣΔ έχει εντονότερη τριχόπτωση όταν λούζεται. Επίσης χαλάρωσε λίγο με το μασάζ, κάντο απαλά και αργά.
 
Μπλουζα