Σκευτομαι να κανω μεταμόσχευση

ΚΑΛΉ ΧΡΟΝΙΆ ΣΕ ΌΛΟ ΤΟ ΦΌΡΟΥΜ ΣΉΜΕΡΑ ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΈΛΟΣ ΜΕΤΆ ΑΠΌ 1 ΧΡΌΝΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΏ ΤΟ ΦΌΡΟΥΜ .ΕΊΜΑΙ 26 ΕΤΏΝ ΚΑΙ ΈΧΩ ΠΟΛΎ ΑΡΑΙΆ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΆΩ ΣΕ ΛΊΓΑ ΧΡΌΝΙΑ ΘΑ ΕΊΜΑΙ ΔΥΣΤΥΧΏΣ ΚΑΡΑΦΛΟΣ.ΑΥΤΟ ΕΠΗΡΕΆΖΕΙ ΠΟΛΎ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΊΑ ΜΟΥ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΎΩ ΣΕ ΌΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΆΝΤΡΕΣ ΠΟΥ ΒΛΈΠΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΌ ΤΟΥΣ ΝΑ ΑΛΛΆΖΕΙ.ΣΚΕΥΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΕΤΑΜΌΣΧΕΥΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΌ ΖΗΤΆΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΊΤΕ ΤΗΝ ΓΝΏΜΗ ΣΑΣ.ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΈΧΩ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΊ ΚΆΠΟΙΑ ΚΛΙΝΙΚΉ . ΕΠΊΣΗΣ ΘΈΛΩ ΝΑ ΜΆΘΩ ΑΝ ΓΊΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΎΓΟΥΜΕ ΤΗΝ ΧΡΉΣΗ ΧΑΠΙΏΝ ΜΕΤΆ ΤΗ ΜΕΤΑΜΌΣΧΕΥΣΗ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΚΑΙ ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑ ΣΤΗ ΠΑΡΈΑ ΣΑΣ
 

Συνημμένα

  • 20180113_160543-1.jpg
    20180113_160543-1.jpg
    2.6 MB · Προβολές: 110
  • 20180113_160600-1.jpg
    20180113_160600-1.jpg
    2.7 MB · Προβολές: 98
  • 20180113_160626-1.jpg
    20180113_160626-1.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 107

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΤΑ ΈΒΡΕΞΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΤΈΝΙΣΑ ΠΊΣΩ ΑΛΛΆ ΓΕΝΙΚΆ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΕΊΝΑΙ ΊΣΙΑ ΚΑΙ ΔΎΣΚΟΛΑ ΣΤΈΚΟΝΤΑΙ ΠΊΣΩ
 

Συνημμένα

  • 20180113_181846-1.jpg
    20180113_181846-1.jpg
    2.1 MB · Προβολές: 100
  • 20180113_182105-1.jpg
    20180113_182105-1.jpg
    2.8 MB · Προβολές: 106

aeratos28

Just aeratos
Mην γράφεις με κεφαλαία φίλε..δεν θα την έλεγα αραίωση φίλε όπως το λες..εκτεταμένη φαλάκρα ειναι αυτό δυστυχώς.ειναι μεγάλο το πρόβλημα και αν μπεις σε μεταμοσχεύσεις να ξέρεις πως χρειάζεσαι παρά πολλά grafts,κόπο και χρήμα βέβαια για σωστό αποτελεσμα
 

aeratos28

Just aeratos
Οι φωτό που έχεις βάλει για δοτρια είναι θολές και δεν φαινεται καλά..αλλά και πάλι από φωτό τι να πεις..καλό θα ήταν να κάνεις μια επίσκεψη σε κάποια κλινική η γιατρό ώστε να σε ελέγξουν και να μάθεις ακριβώς τι παίζει..πάντως από τα λίγα που φαινονται καλά είσαι..δεν έχει κατέβει πίσω,τα πλαϊνά οκ δείχνουν..ίσως είσαι καλά στη δοτρια
 

aeratos28

Just aeratos
Στη δοτρια είναι θολές οι φωτογραφίες..γενικά είναι θολές οι φωτος σου..δεν παίρνει ούτε ζουμαρισμα ούτε τπτ. Βάλε κάποιον να σε βγάλει σωστές φωτό..και οι καλύτερες είναι σε εξωτερικές συνθήκες .με ηλιοφάνεια.
 

piros75

Well-Known Member
Πόσα grafts πιστεύεις ότι χρειάζεται για να μην είναι τόσο κενό το κεφάλι μου πάνω?

Πολλά, αλλά νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που είπε ο Αεράτος. Δηλαδή πήγαινε να κάνεις μετρήσεις και θα ξέρεις πάνω κάτω αυτά που θα χρειαστούμε πολλές αράδες για να στα πούμε εδώ χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα είμαστε και μέσα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Πολλά, αλλά νομίζω ότι το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αυτό που είπε ο Αεράτος. Δηλαδή πήγαινε να κάνεις μετρήσεις και θα ξέρεις πάνω κάτω αυτά που θα χρειαστούμε πολλές αράδες για να στα πούμε εδώ χωρίς να είναι σίγουρο ότι θα είμαστε και μέσα.
Φιλε σε ευχαριστώ για την απάντηση.Ναι εννοείται πως θα πάω απλά λόγω της δουλειάς μου δεν μπορώ αυτές τις μέρες. Υπάρχει κάποιο ανάλογο με το δικό περιστατικό στο φόρουμ? Ρωταω γιατί δεν θυμάμαι να έχω δει κάτι τόσο μεγάλο
 

John1924

Active Member
Μπες στις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων και ψαξε. Θα δεις ότι υπάρχουν περιστατικά με μεγαλύτερο προβλημα από το δικό σου.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Συμφωνα με τις φωτογραφιες με το σηκωμενο μαλλι αν θες να διορθωσεις ολη την αραιωση θα χρειαζοσουν δυο συνεδριες οπου και να κανεις. Επειδη εισαι ομως 26χρ θα μπορουσες να φτιαξεις και μονο αυτο το κομματι πηγαινοντας συντηρητικα και βλεποντας πως θα παει τα επομενα χρονια εχοντας αρκετη δοτρια για μελλοντικη μεταμοσχευση.



και μονο αυτο το κομματι να καλυψεις στο περιπου αν πανε ολα καλα θα δεις μεγαλη βελτιωση. Διαβασε το φορουμ και δες τις επιλογες που εχεις αναλογα με το ποσο που θες να διαθεσεις. παραλληλα θα βαζεις και μινοξιδιλη για να μεινουν τα λιγα μαλλια που υπαρχουν ακομα και ισως να δυναμωσουν λιγο.
Για χαπια βλεπω δεν θελεις οποτε δεν εχει νοημα να σου πουμε κατι.
το καμουφλαρισμα που κανεις με το χτενισμα κανει δουλιτσα παντως.
 
Συμφωνα με τις φωτογραφιες με το σηκωμενο μαλλι αν θες να διορθωσεις ολη την αραιωση θα χρειαζοσουν δυο συνεδριες οπου και να κανεις. Επειδη εισαι ομως 26χρ θα μπορουσες να φτιαξεις και μονο αυτο το κομματι πηγαινοντας συντηρητικα και βλεποντας πως θα παει τα επομενα χρονια εχοντας αρκετη δοτρια για μελλοντικη μεταμοσχευση.



και μονο αυτο το κομματι να καλυψεις στο περιπου αν πανε ολα καλα θα δεις μεγαλη βελτιωση. Διαβασε το φορουμ και δες τις επιλογες που εχεις αναλογα με το ποσο που θες να διαθεσεις. παραλληλα θα βαζεις και μινοξιδιλη για να μεινουν τα λιγα μαλλια που υπαρχουν ακομα και ισως να δυναμωσουν λιγο.
Για χαπια βλεπω δεν θελεις οποτε δεν εχει νοημα να σου πουμε κατι.
το καμουφλαρισμα που κανεις με το χτενισμα κανει δουλιτσα παντως.
Δημήτρη κάτι τέτοιο σκευτομαι και εγώ να διορθωθεί πρώτα το εμπρός μέρος και στη συνέχεια βλέπω τι θα κάνω. εύχομαι να έχω μια ικανοποιητικη δότρια
 

tasos

Active Member
φίλε Γιάννη, εγώ δεν θα σου πρότεινα να προχωρήσεις σε μεταμόσχευση αν δεν αρχίσεις πρώτα κάποια θεραπεία. Θα σε συμβούλευα πρώτα να την ψάξεις με θεραπεία - όχι απαραίτητα με κάποιο χάπι (φίνα). Υπάρχουν θεραπείες!

Είσαι 26 και θα έχεις καλή ανταπόκριση. Να σταθεροποιηθείς πρώτα και μετά βλέπεις αν δεν ανταποκρίνονται κάποια σημεία .

Είναι πολύ πιθανό αν κάνεις μεταμόσχευση τώρα χωρίς κάποια ενισχυτική θεραπεία να πάθεις shock loss στα υπάρχοντα μαλλιά ή και αργότερα να μην καταφέρεις να κρατήσεις ούτε τα μεταμοσχευμένα.

Εκτός αν πάς σε κορυφαίο γιατρό.....πιθανόν στο εξωτερικό!
 
φίλε Γιάννη, εγώ δεν θα σου πρότεινα να προχωρήσεις σε μεταμόσχευση αν δεν αρχίσεις πρώτα κάποια θεραπεία. Θα σε συμβούλευα πρώτα να την ψάξεις με θεραπεία - όχι απαραίτητα με κάποιο χάπι (φίνα). Υπάρχουν θεραπείες!

Είσαι 26 και θα έχεις καλή ανταπόκριση. Να σταθεροποιηθείς πρώτα και μετά βλέπεις αν δεν ανταποκρίνονται κάποια σημεία .

Είναι πολύ πιθανό αν κάνεις μεταμόσχευση τώρα χωρίς κάποια ενισχυτική θεραπεία να πάθεις shock loss στα υπάρχοντα μαλλιά ή και αργότερα να μην καταφέρεις να κρατήσεις ούτε τα μεταμοσχευμένα.

Εκτός αν πάς σε κορυφαίο γιατρό.....πιθανόν στο εξωτερικό!
Έχεις κάποια συγκεκριμένη θεραπεία να προτείνεις;
 

tasos

Active Member
...μπορείς να αρχίσεις και αυτή που κάνω εγώ.....χωρίς να πάρεις φίνα βέβαια (διάβασε όλο το νήμα):

https://www.hairlossgr.com/threads/η-φίνα-κλάταρε.10401/page-2

ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις coconut oil + castor oil 3 φορές την εβδομάδα.

Ομως πρέπει να κάνεις την έρευνα σου στο φόρουμ.

Σε γενικές γραμμές πρέπει να ξέρεις ότι η τριχόπτωση είναι πολυπαραγοντική.
 
...μπορείς να αρχίσεις και αυτή που κάνω εγώ.....χωρίς να πάρεις φίνα βέβαια (διάβασε όλο το νήμα):

https://www.hairlossgr.com/threads/η-φίνα-κλάταρε.10401/page-2

ή μπορείς να χρησιμοποιήσεις coconut oil + castor oil 3 φορές την εβδομάδα.

Ομως πρέπει να κάνεις την έρευνα σου στο φόρουμ.

Σε γενικές γραμμές πρέπει να ξέρεις ότι η τριχόπτωση είναι πολυπαραγοντική.
Πολύ καλά μου ακούγονται όλα αυτά Τάσο
 
Μπλουζα