Σημαντικο το ph του σαμπουαν να ειναι αλκαλικο, οταν υπαρχει υψηλη dht

Μια καταπληκτική Ερεύνα απο Πανεπιστήμιο της Γερμανίας δείχνει το πρεπει να αποφεύγουμε την όξινη διατροφή οτάν υπάρχει θέμα με υψηλη DHT.
Δηλ. Να πρωτειμουμε τροφές που είναι αλκαλικές.

Άλλα επίσης πρεπει να χρησιμοποιειται Σαμπουαν αλκαλικό, γιατί μπορεί να εισέλθει στα τριχωθυλακια και να εξουδετερώσει την DHT που `βουλωνει` την αναπτυξη της τρίχας.

Μεγάλη σημασία έχει βρεθεί να παιζει το βότανο Θυμάρι.
http://www.phmiracleliving.com/Articles/2006-10-28-HairLoss.html
Προβολή συνημμένου 8079
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ποια είναι τα αλκαλικά τρόφιμα
Λαχανικά
Σπαράγγι, αγκινάρες, λάχανο, μαρούλι, κρεμμύδι, κουνουπίδι, ραπανάκι, μπιζέλια, φρέσκο κολοκυθάκι, κόκκινο λάχανο, πράσα, κάρδαμο, σπανάκι, γογγύλι, καρότο, φασολάκια, παντζάρι, σκόρδο, σέλινο, αγγούρι, μπρόκολο, λάχανο, λαχανάκια Βρυξελλών.

Λίπη και Έλαια
Λινάρι, αβοκάντο, ελαιόλαδο, κοκοφοινικέλαιο.

Φρούτα
Λεμόνι, λάιμ, αβοκάντο, ντομάτα, γκρέιπ φρουτ, καρπούζι ραβέντι.

Ροφήματα
Φρέσκος χυμός λαχανικών, τσάι, γάλα σόγιας

Αλκαλικοί Σπόροι, ξηροί καρποί και σιτηρά
Αμύγδαλα, κολοκύθι, ηλιοτρόπιο, σουσάμι, λινάρι, φακή, κύμινο (σπόροι)

Ποια είναι τα όξινα τροφημα
ΚρέαταΧοιρινό, αρνί, βοδινό, κοτόπουλο, γαλοπούλα

Μαλάκια και όστρακα
αστακός, γαρίδες, καβούρι ,καραβίδες

Γαλακτοκομικά Προϊόντα
Γάλα, Αυγά, Τυρί, Κρέμα, Γιαούρτι, Παγωτό

Ποτά - Ροφήματα
Ανθρακούχα ποτά, Καφές, Μπύρες, Οινοπνευματώδη, Χυμοί φρούτων, Smoothies, Γάλα

Λίπη και Έλαια
Κορεσμένα λίπη, Υδρογονωμένα έλαια, Μαργαρίνη (χειρότερη από το βούτυρο), Αραβοσιτέλαιο, Φυτικά έλαια, Ηλιέλαιο

Άλλα τρόφιμα - Διάφορα
Ξίδι, Λευκό Ζυμαρικά, Λευκό ψωμί, Ψωμί ολικής αλέσεως, Μπισκότα, Σάλτσα σόγιας, Καρυκεύματα (κέτσαπ, μαγιονέζα κλπ), Τεχνητές γλυκαντικές ουσίες, Γλυκά γενικά, Σοκολάτα, Κονσερβοποιημένα τρόφιμα, Σούπες σε σκόνη, Στιγμιαία Γεύματα, Γεύματα από Fast Food
 
Τελευταία επεξεργασία:

mike29

Active Member
Εχω ξεκινησει εδω και 3 μηνες αλκαλικη διατροφη περιπου 60- 70% μαζι κ συμπληρωμα μαγειρικης σοδας χωρις αλουμηνιο!!δεν ειχα διαβασει την ερευνα αρα κατι κανουμε!!το ιδανικο ph αιματος νομιζω πρεπει να ειναι 7,5!!μικρος θυμαμαι 15-16 χρονων ειχα ξεκινησει αλκαλικη διατροφη πολλα φρουτα κ λαχανικα να αποτελουν το 80-90% τις διατροφης μου!!ειχα αρχισει για να εχω πιο fit σωμα τοτε δεν ηξερα αρκετα για διατροφες αλλα ψαχνομουν!!την εκανα για 3 χρονια κ το αποτελεσμα εκπληκτικο στο δερμα μου!!εκει που πριν ειχα ακμη κ ατελειες κ ειχα παρει απο δερματολογο χαπια κ κρεμα για ακμη χωρις να κανουν κ πολλα με αλκαλικη διατροφη ειχαν ολα εξαφανιστει!!το δερμα μου ηταν πεντακαθαρο χωρις το παραμικρο ιχνος ατελειας!!το μονο μειωνεκτιμα οτι ειχε πεσει αρκετα ο σιδιρος κ κατι βιταμινες οποτε τωρα παω πιο πρωσεχτικα!!τωρα στα 35 για να δουμε αφου τοτε ειχε βοηθησει τοσο πολυ το δερμα την κανω μπας κ βοηθησει κ το δερμα στο κεφαλι μαζι με αυτο κ τα μαλλια!!εχω ακομα μαλλια εστω κ πιο αραια απο παλια οποτε αν κανει καλο κ στα υπαρχοντα θα ειμαστε οκ!!!
 
Εχω ξεκινησει εδω και 3 μηνες αλκαλικη διατροφη περιπου 60- 70% μαζι κ συμπληρωμα μαγειρικης σοδας χωρις αλουμηνιο!!δεν ειχα διαβασει την ερευνα αρα κατι κανουμε!!το ιδανικο ph αιματος νομιζω πρεπει να ειναι 7,5!!μικρος θυμαμαι 15-16 χρονων ειχα ξεκινησει αλκαλικη διατροφη πολλα φρουτα κ λαχανικα να αποτελουν το 80-90% τις διατροφης μου!!ειχα αρχισει για να εχω πιο fit σωμα τοτε δεν ηξερα αρκετα για διατροφες αλλα ψαχνομουν!!την εκανα για 3 χρονια κ το αποτελεσμα εκπληκτικο στο δερμα μου!!εκει που πριν ειχα ακμη κ ατελειες κ ειχα παρει απο δερματολογο χαπια κ κρεμα για ακμη χωρις να κανουν κ πολλα με αλκαλικη διατροφη ειχαν ολα εξαφανιστει!!το δερμα μου ηταν πεντακαθαρο χωρις το παραμικρο ιχνος ατελειας!!το μονο μειωνεκτιμα οτι ειχε πεσει αρκετα ο σιδιρος κ κατι βιταμινες οποτε τωρα παω πιο πρωσεχτικα!!τωρα στα 35 για να δουμε αφου τοτε ειχε βοηθησει τοσο πολυ το δερμα την κανω μπας κ βοηθησει κ το δερμα στο κεφαλι μαζι με αυτο κ τα μαλλια!!εχω ακομα μαλλια εστω κ πιο αραια απο παλια οποτε αν κανει καλο κ στα υπαρχοντα θα ειμαστε οκ!!!
Ωραια τα λες μιλ, όμως πρεπει να κανεις μια μετρηση στην Εστραδιολη, α-διονη, (φυσικά και Τ και DHT). Let me know too.

Να δοκιμασεις τα λαχανακια βρυξελων θα σου ριξουν την εστραδιολη και θα σου ανεβασουν την τεστοστερτονη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπλουζα