Σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά

Συζήτηση στο φόρουμ 'Θέματα εκτός τριχόπτωσης' που ξεκίνησε από το μέλος karampalikis, στις 28 Ιουλίου 2018.

1. karampalikis

karampalikis Active Member

Καλημέρα.
    Παρατηρώ ότι τον τελευταίο καιρό τα μαλλιά μου είναι αρκετά λιπαρά και χρειάζεται να λούζομαι οπωσδήποτε κάθε μέρα ενώ παλιότερα λουζόμουν άνετα κάθε 2 μέρες. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω ήπιας μορφής ΣΔ, όμως τον τελευταίο μήνα λουζόμουν κάθε 2 ή 3 μέρες με το σαμπουάν της sebamed και πλέον έχει σχεδόν εξαφανιστεί.
    Είδα κάποια σαμπουάν στο σκρουτζ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος απο το φόρουμ ξέρει απο προσωπική εμπειρία κάποιο καλό σαμπουάν (όχι βαρύ) .
    Κάποια σαμπουάν που πήρε το μάτι μου είναι της Vichy, Korres, apivita, klorane

2. Avatar

Google AdSense Guest Advertisement

για να απενεργοποιήσεις τις διαφημίσεις.
  3. dimitris50423

dimitris50423 Well-Known Member

δοκιμασε frezyderm hair force, vichy dercos, και καποιο παιδικο σαμπουαν.. Αν το κεφαλι σου ειναι λιπαρο να το λουζεις καθε μερα με ενα απαλο σαμπουαν και ανα 2-3 μερες να χρησιμοποιεις ενα πιο δυνατο σαμπουαν..
    η λιπαροτητα ειναι οτι χειροτερο για το μαλλι, το λουσιμο οχι.

karampalikis έχει κάνει like σε συτό.
  4. Harris_G

Harris_G Active Member

Εγω εχω Frezyderm serb control γιατι εχω κατι σαν ακμη κεφαλης οχι ΣΔ και βελτιωθηκα απο το πρωτο λουσιμο. Το αφησα αρκετη ωρα πριν ξεπλυνω και μονο με πολυ κρυο νερο εννοειται. Βεβαια και με Ultrex καθαριζα τελειως (τη δουλεια πρεπει να την κανει το zinc και η piroctone olamine χωρίς βέβαια να είμαι 100% σίγουρος) Ποιο ειναι αυτο το σαμπουαν που λες @karampalikis ??

5. karampalikis

https://skroutz.gr/s/4589003/Sebamed-Anti-Dandruff-Αντιπιτυριδικό-Σαμπουάν-200ml.html

Θέλω ένα απαλό για λιπαρά μαλλιά όταν δεν χρησιμοποιώ της Sebamed

6. karampalikis

Για καθε μέρα χρησιμοποιώ της apivita το daily (κοντέυει χρόνος και τώρα τελειώνει)....μου αρέσει, αλλά δεν είναι και το καλύτερο για λιπαρά μαλλιά....
    το frezyderm το έχει χρησιμοποιήσει?

Προσανατολιζόμουν σε κάποιο σαμπουάν με ποιο φυσικά συστατικά, π.χ:
    https://skroutz.gr/s/5784372/Korres-Σαμπουάν-Για-Λιπαρά-Μαλλιά-Με-Γλυκύρριζα-Τσουκνίδα-2x250ml.html
    https://skroutz.gr/s/10947558/Apivi...παρότητας-με-Μέντα-Πρόπολη-250ml.html#reviews
    https://skroutz.gr/s/4664259/Ευ-ζην-Σαμπουάν-Από-Άγρια-Τσουκνίδα-200ml.html
    και τα επόμενα έχουν καλές κριτικές:
    https://www.skroutz.gr/s/4548766/Klorane-Ξηρό-Σαμπουάν-Με-Τσουκνίδα-για-Λιπαρά-Μαλλιά-150ml.html

https://skroutz.gr/s/4548608/Klorane-Με-Εκχύλισμα-Τσουκνίδας-για-Λιπαρά-Μαλλιά-400ml.html

7. MariosOik

MariosOik Active Member

Ειδικά το frozen berries της natura siberica το χω λατρέψει...! Κάθε μέρα μ αυτό...! Μπορεί να σου το επιβεβαιωσει και ο @tasos33

Attached Files:

Johnidep54 και tasos33 έχουν κάνει like σε αυτό.
  8. Harris_G

Harris_G Active Member

Μαζί λούζεστε??:D:p

tasos33, guru_gr, dimitris50423 και 2 others έχουν κάνει like σε αυτό.
  9. MariosOik

MariosOik Active Member

Χαχα ναι ρε...! Χωρίς πλάκα τώρα τα σπάει και κάνει και πολύ αφρό...!

Harris_G έχει κάνει like σε συτό.
  10. karampalikis

Πες μου λίγο τα θετικά και των δύο...το πρώτο φαίνεται να έχει πιο φυσικά συστατικά...
    Τώρα που έψαξα για το sibirica...λέει ότι πρέπει να ξεβγάλεις με ζεστό νερό, είναι φυσιολογικό αυτό?
    Το ιδανικό είναι ένα σαμπουάν που να μην χρειάζεται να το χρησιμοποιείς κάθε μέρα....
    εντάξει το καλοκαίρι λούζομαι κάθε μέρα, αλλά το χειμώνα θα προτιμούσα κάθε 2η

11. MariosOik

MariosOik Active Member

Και τα 2 ειναι βιολογικα προιοντα με το πρωτο οπως λες ναι να ειναι τελειως φυσικο και αγνο... Συμπυκνωμενο σαμπουαν που μου το ειχε προτεινει ο stripar περσι και με εβγαλε σε ολο το στρατο. Το δευτερο αρωμα, αφρο και ωραια υφη και καθαρη στα μαλλια μετα το στεγνωμα με το πιστολακι.

12. karampalikis

Με ζεστό νερό ξεβγάζεις το 2ο σαμπουάν...οπως διαβάσα να λέει? μου φαίνεται περίεργο.....αλλά φαίνεται να έχει πολλά και καλά συστατικά για τα μαλλιά....από τα δύο πoιο θα πρότεινες?

13. MariosOik

MariosOik Active Member

Ζεστο? Εγω παντα με χλυαρο προς λιγο θερμο τα ξεβγαζω...! Εγω εχω βολευτει με το δευτερο λογω και του πολυ ομορφου αρωματος. Συγκριτικα το πρωτο σιγουρα εχει μονο παρθενα συστατικα και ειναι παρα πολυ καλο...! Και τα 2 σου προτεινω πραγματικα νομιζω θα μεινεια πολυ ευχαριστημενος. Απο το δευτερο χρησιμοποιω αρκετα μεγαλη ποσοτητα καθε φορα και κανει πολυ αφρο και με βολευει. Το πρωτο συμπυκνωμενο, χρειαζεται μικροτερη ποσοτητα και λειτουργει και σαν conditioner, δινει ογκο.

14. guru_gr

guru_gr Member

Συνήθως το ξεβγάλμα με ζεστό νερό προκαλεί περισσότερη λιπαρότητα, εγώ τελειώνω το λούσιμο με εντελώς κρύο νερό!
    Δοκιμάστε τις ενδιάμεσες ημέρες που δεν λούζεστε να χρησιμοποιήσετε ξηρό σαμπουάν, αυτά που είναι σε σπρέι με ταλκ (έχουν και αποχρώσεις του μαύρου,καστανού) κάτι σαν αυτό της Klorane που ανέβασε ο @karampalikis . ...υπάρχουν και φτηνότερα απο 7€ βέβαια...δεiτε στον Hondo.

Ρε παιδιά όταν λούζεστε βάλτε μια φωνή να έρθω και εγώ...θα μας βγει φτηνότερο :p:D

15. thatcher

thatcher New Member

Παιδιά επειδή προταθηκαν αρκετα σαμπουαν. Μέχρι τώρα επειδη εχω σμηγ.δερματιτιδα κανα χρονο, λύσεις όπως το Ξυρο Σαμπουαν της Apivita δεν έκαναν τίποτα ακριβώς πήρα το Botaderm και είναι κάπως καλύτερα το κεφάλι μου. Βέβαια επειδή αφησα λιγο τα μαλλιά μακριά το σταμάτησα για λιγο.. Θέλω να μου προτείνετε ένα για καθημερινο λούσιμο όσο πιο ήπιο γίνεται και φυσικό, ένα πιο γενικο για λουσιμο κάθε 2η μέρα < το χειμώνα το κάνω αυτό, καλοκαίρι δεν παλεύεται > .

Απο τα προαναφερόμενα ποιο ταιριάζει καλύτερα σε λιπαρα μαλλια με σμιγ.δερμ. Να σημειωθεί ότι από πέρσι το καλοκαίρι εμφανιστηκε το φαινόμενο αυτο.

16. guru_gr

guru_gr Member

@thatcher Φίλε μου και εγω Σ.Δ. έχω και σε πολύ μεγάλο βαθμό μάλιστα τα τελευταία 7-8 χρόνια.
    Τα ξηρά σαμπουάν είναι τρικ, σε καμία περίπτωση λύση....... λύση είναι από μέσα, όχι από έξω με σαμπουάν.

Botaderm? αν εννοείς το OLIPROX 1 μπουκάλι έφαγα και ήταν σταγόνα στον ωκεανό και αυτό!

17. karampalikis

Εγώ είχα ήπιας μορφής ΣΔ εδω και πολλά χρόνια(με κάποιες εξάρσεις).....δεν είχα χρησιμοποιήσει συστηματικά κάποιο σαμπουάν... φέτος τον Ιούλιο πήρα την απόφαση και χρησιμοποιούσα κάθε δεύτερη μέρα το σαμπουάν της Sebamed και αυτή την στιγμή μπορώ να πω ότι είμαι κατά 97% καθαρός εδω και περίπου 10 μέρες....είναι ένα ήπιο θα έλεγα σαμπουάν, αρκετά καλό αλλά δεν ξέρω αν κάνει για πιο σοβαρές περιπτώσεις
    Το παρακάτω έχει καλές κριτικές στο σκρουτζ...
    https://skroutz.gr/s/4893784/Ducray-Kelual-DS-Shampoo-100ml.html#reviews

18. thatcher

thatcher New Member

Το botaderm το χρησιμοποιώ γιατι δεν βρίσκω Fungoral.
    Μέχρι Μάιο 2017 δεν ειχα ουτε σμηγ.δερματιτιδα ουτε τρελή τριχόπτωση.
    Αυτο https://skroutz.gr/s/4589003/Sebamed-Anti-Dandruff-Αντιπιτυριδικό-Σαμπουάν-200ml.html
    Βρυκα 3 threads εδώ στο φορουμ από εναν φίλο που δοκιμαζε βιολογικά σαμπουάν αλλά δεν βλέπω να έχει γράψει κάποιο νέο ή κάποιο μήνυμα τα τελευταία 2 χρόνια.
    @Soralteno

19. dimitris50423

dimitris50423 Well-Known Member

Δοκιμαστε και το head & shoulders παιδια. Μασαζ καλο και λιγο εντονο οπου υπαρχουν νιφαδες πριν γινουν πολλες. Αφηστε 3-4 λεπτα και μετα καλο ξεβγαλμα. Επισης εμενα με βοηθουσε και το θαλασσινο νερο.
    Αν εχετε λιπαρο τριχωτο οπωσδήποτε καθε μερα λουσιμο. Η λιπαροτητα προκαλεί εξατση της ΣΔ

20. karampalikis

ναι αυτό....αν εχεις ήπιας μορφής ΣΔ χρησιμοποίησέ το για κανα μήνα....νομίζω κάνει για μέρα παρα μέρα διότι είναι σχετικά ήπιο.
    Αν έχεις πιο σοβαρό πρόβλημα ίσως είναι καλύτερο της Ducray, δεν το έχω δοκιμάσει αλλα έχει καλές κριτικές ή δοκίμασε κάποιο άλλο που έχει παραπάνω από 1 δραστικά συστατικά για την ΣΔ...
    Στην θέση σου, τουλάχιστον στην αρχή, δεν θα χρησιμοποιούσα βιολογικά σαμπουάν για το συγκεκριμένο θέμα. Να χρησιμοποιήσεις φαρμακευτικά στην αρχή, για να ξεμπερδεύεις...στην συνέχεια αν θές χρησιμοποίησε κανενα βιολογικό για συντήρηση

21. thatcher

thatcher New Member

Με έχει ταλαιπωρήσει πολύ το θέμα αυτο. Απο οτι βλέπω τελευταία εχω μπροστά θέμα. Και τα ασπρακια είναι μαλακά κομματακια σαν δέρμα. Μερικές φορές βρίσκω και ψιλοπορτοκαλι μαζί με 2 τριχουλες παρέα. Ευχαριστώ παιδιά. Σημειώνονται τα 2 που προτεινστε

Μοιραστείτε τη σελίδα