Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

axvax

New Member
@Miranda
Πιστεύω είναι αξιόπιστες οι τιμές από τις κριτικές στο RealSelf, στην πλειοψηφία τουλάχιστον. Και σίγουρα σε αυτές τις περιοχές οι τιμές είναι πιο αυξημένες, αλλά δεν χρειάζεται ένας πιο φημισμένος πλαστικός χειρούργος να έχει την έδρα του εκεί για να χρεώνει πολλά π.χ. ένας από τους πιο ακριβούς γενικά που παίρνει 20.000$+ για μια ρινοπλαστική είναι στο Σικάγο.
Κρίμα αυτό που λες πάντως, αν όντως η δυσκολία στην εισπνοή επέστρεψε λίγο καιρό μετά την επέμβαση σ' αυτά τα άτομα.
Και δεν αντιλέγω στα υπόλοιπα που αναφέρεις. Όπως είχα πει πιστεύω υπάρχουν διάφοροι παράμετροι που μπορούν να επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα+αν τηρήθηκε τι συμφωνήθηκε μεταξύ γιατρού και ασθενή πριν το χειρουργείο.
Όσο για τη συγκεκριμένη περίπτωση της φωτογραφίας, το κατάλαβα αμέσως ότι σ' αυτή αναφερόσουν απ' την αρχή. Είναι σίγουρα μία από τις πιο διάσημες και επιτυχημένες ρινοπλαστικές που πιστεύω οι περισσότεροι που έχουμε ψάξει αυτό το θέμα έχουμε δει κάποια στιγμή στο ίντερνετ. Απλά κατά τη γνώμη μου, καλό είναι να μην βασιζόμαστε μόνο σε ένα ή δυο μεμονωμένα, αν και σίγουρα πολύ πετυχημένα, περιστατικά ενός γιατρού και πάντα να κοιτάμε το όλο προφίλ και συνολική δουλειά του.

@giwrgos athina
Προσωπικά 2 αιτίες μπορώ να σκεφτώ.
1. Ο γιατρός δεν έκανε αρκετά καλή δουλειά στο να στηρίξει σωστά τη νέα δομή της μύτης ώστε να παρέχει ένα καλό, μακροχρόνιο αποτέλεσμα.
2. Το σώμα έχοντας "μνήμη" τείνει να επιστρέψει σταδιακά στην παλιά, "κανονική" του μορφή με αποτέλεσμα στην περίπτωση της ρινοπλαστικής αν υπήρχε στραβό διάφραγμα να υπάρχει πιθανότητα να ξαναστραβώσει ως ένα βαθμό η μύτη κάποια στιγμή. Το ίδιο γνωρίζω ότι ισχύει και στην ορθοδοντική. Τα δόντια τείνουν να "θέλουν" να επιστρέψουν σταδιακά στην παλιά τους θέση. Γι' αυτό και ο ορθοδοντικός δίνει στο άτομο ναρθηκάκια στο τέλος της θεραπείας να φοράει κάθε βράδυ στον ύπνο του για να διατηρηθεί όσο γίνεται το αποτέλεσμα.

Αλλά λογικά να υπάρχουν και άλλοι λόγοι. Γιατρός δεν είμαι.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Miranda

New Member
@Miranda
Πιστεύω είναι αξιόπιστες οι τιμές από τις κριτικές στο RealSelf, στην πλειοψηφία τουλάχιστον. Και σίγουρα σε αυτές τις περιοχές οι τιμές είναι πιο αυξημένες, αλλά δεν χρειάζεται ένας πιο φημισμένος πλαστικός χειρούργος να έχει την έδρα του εκεί για να χρεώνει πολλά π.χ. ένας από τους πιο ακριβούς γενικά που παίρνει 20.000$+ για μια ρινοπλαστική είναι στο Σικάγο.
Κρίμα αυτό που λες πάντως, αν όντως η δυσκολία στην εισπνοή επέστρεψε λίγο καιρό μετά την επέμβαση σ' αυτά τα άτομα.
Και δεν αντιλέγω στα υπόλοιπα που αναφέρεις. Όπως είχα πει πιστεύω υπάρχουν διάφοροι παράμετροι που μπορούν να επηρεάσουν το τελικό αποτέλεσμα+αν τηρήθηκε τι συμφωνήθηκε μεταξύ γιατρού και ασθενή πριν το χειρουργείο.
Όσο για τη συγκεκριμένη περίπτωση της φωτογραφίας, το κατάλαβα αμέσως ότι σ' αυτή αναφερόσουν απ' την αρχή. Είναι σίγουρα μία από τις πιο διάσημες και επιτυχημένες ρινοπλαστικές που πιστεύω οι περισσότεροι που έχουμε ψάξει αυτό το θέμα έχουμε δει κάποια στιγμή στο ίντερνετ. Απλά κατά τη γνώμη μου, καλό είναι να μην βασιζόμαστε μόνο σε ένα ή δυο μεμονωμένα, αν και σίγουρα πολύ πετυχημένα, περιστατικά ενός γιατρού και πάντα να κοιτάμε το όλο προφίλ και συνολική δουλειά του.

@giwrgos athina
Προσωπικά 2 αιτίες μπορώ να σκεφτώ.
1. Ο γιατρός δεν έκανε αρκετά καλή δουλειά στο να στηρίξει σωστά τη νέα δομή της μύτης ώστε να παρέχει ένα καλό, μακροχρόνιο αποτέλεσμα.
2. Το σώμα έχοντας "μνήμη" τείνει να επιστρέψει σταδιακά στην παλιά, "κανονική" του μορφή με αποτέλεσμα στην περίπτωση της ρινοπλαστικής αν υπήρχε στραβό διάφραγμα να υπάρχει πιθανότητα να ξαναστραβώσει ως ένα βαθμό η μύτη κάποια στιγμή. Το ίδιο γνωρίζω ότι ισχύει και στην ορθοδοντική. Τα δόντια τείνουν να "θέλουν" να επιστρέψουν σταδιακά στην παλιά τους θέση. Γι' αυτό και ο ορθοδοντικός δίνει στο άτομο ναρθηκάκια στο τέλος της θεραπείας να φοράει κάθε βράδυ στον ύπνο του για να διατηρηθεί όσο γίνεται το αποτέλεσμα.

Αλλά λογικά να υπάρχουν και άλλοι λόγοι. Γιατρός δεν είμαι.
Αυτό με τα δόντια είχα και εγώ στο μυαλό μου ως μία αιτία αλλά είπα να μην την αναφέρω διότι ούτε εγώ είμαι γιατρός.
Πάντως, αναφέρομαι στις κοπέλες πρωτίστως, νομίζω πως να απαλλαγεί κάποιος από την "καμπούρα" είναι σχετικά εύκολο. Αυτό που κάνει ωραίο το τελικό αποτέλεσμα όμως, (και αναφέρομαι σε όσες φυσικά έχουν τέτοιο θέμα και κατά την δική μου κρίση πάντα ) είναι πρώτον, το κόκκαλο στην βάση της μυτης. Αν το κόκκαλο είναι ψηλά, θα πρέπει αν μπορεί να επέμβει ο γιατρός, να το χαμηλώσει και να σχηματίσει γωνία με το οστό του μετώπου (ανάμεσα στα φρύδια). Δεύτερον το ακρορινιο. Έχω "ακούσει" παράπονα από χειρουργημενες που ο γιατρός δεν επενέβη καθόλου σε αυτό (παρόλο που ήταν μακρύ) με αποτέλεσμα να μοιάζουν σαν τον Συρανο ντε Μπερζερακ μετά την επέμβαση , κατά τα λεγόμενά τους.
 

Δόμνα

New Member
Καλησπέρα. Ψάχνω γιατρό για 2η ρινοπλαστική (επανορθωτική). Όποιος έχει κάνει πετυχημένη επανορθωτική ας μου στείλει. Αν υπάρχει επίσης κι άλλος που ψάχνει γιατρό για επανορθωτική ας μου στείλει ποιούς γιατρούς έχει επισκεφθεί μέχρι στιγμής. Θα ήθελα ακόμα να μου πείτε γνώμες για Γκερμπεσιώτη, Μακρυπίδη και Παυλιδέλη.
 

Flora6

New Member
Καλησπέρα, θέλω νάνω ρινοπλαστική στον Μήτσου, μπορεί να μου πεί κάποιος την εμπειρία του σχετικά με το αποτέλεσμα ?
 

zozi

New Member
Καλησπέρα! Εχει κάνει κανείς επανορθωτικη στο Κασίμη ή γενικά επέμβαση να μου πει γνώμη; Επίσης θα ήθελα κάποια πρόταση για γιατρό που "μικραινει" τα ακρορινια γιατί αυτό είναι το κύριο πρόβλημα μου. Ευχαριστώ!
 

kaith kaith

New Member
Καλησπέρα! Εχει κάνει κανείς επανορθωτικη στο Κασίμη ή γενικά επέμβαση να μου πει γνώμη; Επίσης θα ήθελα κάποια πρόταση για γιατρό που "μικραινει" τα ακρορινια γιατί αυτό είναι το κύριο πρόβλημα μου. Ευχαριστώ!

Καλησπέρα σας. Είχα ξαναγράψει στην ομάδα το Σεπτέμβριο του 2017 την προσωπική μου εμπειρία. Σας την παραθέτω και εδώ. Δεν έκανα επέμβαση στον Κασίμη αλλά μπορώ να σας δώσω μια ιδέα χωρίς βέβαια να θέλω να κάνω διαφήμιση. Απλά θεωρώ ότι υπάρχουν οικονομικότερες λύσεις στις εποχές που ζούμε...Πάντως, εκεί που πήγα, μου μίκρυνε λίγο το ακρορίνιο και τα ρουθούνια. Λίγο όμως γιατί δεν είχα ιδιαίτερο θέμα στο συγκεκριμένο σημείο, εχώ είχα καμπούρα:

"Καλησπέρα στην ομαδα! Έκανα κι εγώ ρινοπλαστική μετά από πολύ ψάξιμο. Την έκανα στην ORL ATHENS CLINIC ή αλλιώς κλινική του Καρρά. 1650 € ρινοπλαστική και διάφραγμα με τον γιατρό Κωνσταντίνο Σουλαντίκα. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Είχα απευθυνθεί και στο EXELIXIS MEDICAL INSTITUTE και στον κύριο Μπενετάτο που μού ζήτησε 3.500€ γιατί χειρουργεί στο ΡΕΑ και είναι ακριβό νοσοκομείο. Ο γιατρός του EXELIXIS o Μοιρέας όπως και ο Μπενετάτος μού φάνηκαν πολύ καλοί και με είχαν πείσει. Όμως και ο Σουλ. αποδείχθηκε πολύ καλός και η ORL ATHENS CLINIC αξιοπρεπέστατη! Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα άλλα νοσοκομεία. Ελπίζω να βοήθησα πολύ κόσμο που ψάχνει μια καλή τιμή για το πρόβλημά του :)"
 

kaith kaith

New Member
Καλησπέρα, θέλω νάνω ρινοπλαστική στον Μήτσου, μπορεί να μου πεί κάποιος την εμπειρία του σχετικά με το αποτέλεσμα ?

Καλησπέρα σας. Εγώ είχα κάνει μια ερώτηση στον Μήτσου στο Ιατρικό Αθηνών, όπως και σε άλλους γιατρούς αλλού, αλλά τελικά δεν έκανα εκεί την επέμβαση. Την έκανα κάπου αλλού γιατί βρήκα καλή τιμή. Όσοι ξέρουν ότι έχω κάνει ρινοπλαστική, μού λένε ότι έγινε πολύ καλή δουλειά. Είχα ξαναγράψει στην ομάδα την προσωπική μου εμπειρία εκεί που την έκανα. Δε θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά το αναφέρω γιατί ξέρω ότι πολύς κόσμος παιδεύεται με αυτό το θέμα και δίνει ένα σωρό λεφτά σε μεγάλα νοσοκομεία. Σας τη στέλνω και εσάς να πάρετε μια ιδέα και μπορείτε να ρωτήσετε και εκεί:

"Καλησπέρα στην ομαδα! Έκανα κι εγώ ρινοπλαστική μετά από πολύ ψάξιμο. Την έκανα στην ORL ATHENS CLINIC ή αλλιώς κλινική του Καρρά. 1650 € ρινοπλαστική και διάφραγμα με τον γιατρό Κωνσταντίνο Σουλαντίκα. Έμεινα πολύ ευχαριστημένη! Είχα απευθυνθεί και στο EXELIXIS MEDICAL INSTITUTE και στον κύριο Μπενετάτο που μού ζήτησε 3.500€ γιατί χειρουργεί στο ΡΕΑ και είναι ακριβό νοσοκομείο. Ο γιατρός του EXELIXIS o Μοιρέας όπως και ο Μπενετάτος μού φάνηκαν πολύ καλοί και με είχαν πείσει. Όμως και ο Σουλ. αποδείχθηκε πολύ καλός και η ORL ATHENS CLINIC αξιοπρεπέστατη! Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα άλλα νοσοκομεία. Ελπίζω να βοήθησα πολύ κόσμο που ψάχνει μια καλή τιμή για το πρόβλημά του :)"
 

fani3

New Member
Καλησπέρα. Ψάχνω γιατρό για 2η ρινοπλαστική (επανορθωτική). Όποιος έχει κάνει πετυχημένη επανορθωτική ας μου στείλει. Αν υπάρχει επίσης κι άλλος που ψάχνει γιατρό για επανορθωτική ας μου στείλει ποιούς γιατρούς έχει επισκεφθεί μέχρι στιγμής. Θα ήθελα ακόμα να μου πείτε γνώμες για Γκερμπεσιώτη, Μακρυπίδη και Παυλιδέλη.
Σε ποιον έκανες την επέμβαση;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ατζελικ

New Member
Θα ήθελα γνώμες για Κυπραίου παιδιά σας παρακαλώ από άτομα που έχουν χειρουργηθεί απο αυτή... Είναι sos έχω ήδη κλείσει ραντεβού μαζί της κ θα προχωρήσω άμεσα αν όλα πάνε καλά....
 

Ατζελικ

New Member
Δε γίνεται να περιμένω με θεόστραβα ρουθούνια τόσο πολύ είναι αδύνατον. Σκέφτομαι να πάω στην Κυπραίου γιατί έχω ακούσει καλά λόγια και κάνει σωστές επανορθωτικές αλλά θα διεκδικήσω από τον άλλον το σωστό δε θα το αφήσω έτσι. Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά έχω πάθει κατάθλιψη δεν μπορώ να κυκλοφορώ έτσι!
Έκανες τελικά μαζί της;;;;; Εμπειρία;;;; Γιατί σκέφτομαι να κάνω μαζί της ρινοπλαστικη...
 

Antigone

New Member
Καλησπέρα. Είμαι νέο μέλος αλλά διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό. Έχω αποφασίσει να κάνω ρινοπλαστικη και αναζητώ γιατρό στη Θεσσαλονίκη. Έχω κλείσει ραντεβού με έναν πλαστικό χειρουργό και έναν χειρουργό ωρλ. Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει την επέμβαση στη Θεσσαλονίκη, ώστε να μου συστήσει κάποιον; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Sofiamua

New Member
Θα ήθελα γνώμες για Κυπραίου παιδιά σας παρακαλώ από άτομα που έχουν χειρουργηθεί απο αυτή... Είναι sos έχω ήδη κλείσει ραντεβού μαζί της κ θα προχωρήσω άμεσα αν όλα πάνε καλά....
Είχε κάνει ρινοπλαστική μια φίλη μου στην Κυπραίου πέρυσι και είναι αρκετά καλό το αποτέλεσμα.
 

Antonis85

New Member
Καλημέρα/καλησπέρα ...

Ήθελα και εγώ να καταθέσω τη δική μου εμπειρία
και να ευχαριστήσω όλους όσους με τα σχόλια τους αρνητικά και θετικά για τους διάφορους γιατρούς, με βοήθησαν στην επιλογή του κατάλληλου γιατρού για τη δική μου περίπτωση, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια.

20 ημέρες μετά την επέμβαση μου, δηλώνω πανευτυχής και ανακουφισμένος ύστερα από τη πρώτη και ευελπιστώ τελευταία ρινοπλαστική!
Το αποτέλεσμα με βρίσκει απόλυτα ικανοποιημένο από λειτουργικής και αισθητικής άποψης.

Ξέρω ότι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που είναι απογοητευμένοι και επιφυλακτικοί από την εμπειρία τους
και άλλοι που είναι ενθουσιώδεις και παρορμητικοί.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν όλοι θα είχαν το ίδιο καλό αποτέλεσμα αν πήγαιναν στο γιατρό που με χειρούργησε.
Αυτό που σίγουρα ξέρω από την εμπειρία μου είναι ότι χρειάζεται μεγάλη υπομονή, ιδιαίτερη προσοχή στις οδηγίες μετά την επέμβαση
και αρκετή θέληση να ρωτήσεις και να μάθεις όσο το δυνατόν περισσότερα.

Ο γιατρός που επέλεξα είναι ο πλαστικός χειρουργός Βασίλης Μιχαλόπουλος.
Θα ήθελα να μου επιτραπεί χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση να κάνω αναφορά
στην ευαισθησία, την ευσυνειδησία και το ενδιαφέρον που έδειξε ο συγκεκριμένος
γιατρός όχι μόνο για τη δική μου περίπτωση αλλά και για ένα μη σχετικό θέμα
υγείας ενός συγγενικού μου προσώπου.

Αυτά από εμένα και ελπίζω όταν κάποια στιγμή επιχειρήσω μια μεταμόσχευση μαλλιών
να έχω την ίδια ανακούφιση και χαρά από τα αποτελέσματα.
 

crossfire

Well-Known Member
Καλημέρα/καλησπέρα ...

Ήθελα και εγώ να καταθέσω τη δική μου εμπειρία
και να ευχαριστήσω όλους όσους με τα σχόλια τους αρνητικά και θετικά για τους διάφορους γιατρούς, με βοήθησαν στην επιλογή του κατάλληλου γιατρού για τη δική μου περίπτωση, σύμφωνα με τα δικά μου κριτήρια.

20 ημέρες μετά την επέμβαση μου, δηλώνω πανευτυχής και ανακουφισμένος ύστερα από τη πρώτη και ευελπιστώ τελευταία ρινοπλαστική!
Το αποτέλεσμα με βρίσκει απόλυτα ικανοποιημένο από λειτουργικής και αισθητικής άποψης.

Ξέρω ότι υπάρχει μια μερίδα ανθρώπων που είναι απογοητευμένοι και επιφυλακτικοί από την εμπειρία τους
και άλλοι που είναι ενθουσιώδεις και παρορμητικοί.
Ειλικρινά δεν ξέρω αν όλοι θα είχαν το ίδιο καλό αποτέλεσμα αν πήγαιναν στο γιατρό που με χειρούργησε.
Αυτό που σίγουρα ξέρω από την εμπειρία μου είναι ότι χρειάζεται μεγάλη υπομονή, ιδιαίτερη προσοχή στις οδηγίες μετά την επέμβαση
και αρκετή θέληση να ρωτήσεις και να μάθεις όσο το δυνατόν περισσότερα.

Ο γιατρός που επέλεξα είναι ο πλαστικός χειρουργός Βασίλης Μιχαλόπουλος.
Θα ήθελα να μου επιτραπεί χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση να κάνω αναφορά
στην ευαισθησία, την ευσυνειδησία και το ενδιαφέρον που έδειξε ο συγκεκριμένος
γιατρός όχι μόνο για τη δική μου περίπτωση αλλά και για ένα μη σχετικό θέμα
υγείας ενός συγγενικού μου προσώπου.

Αυτά από εμένα και ελπίζω όταν κάποια στιγμή επιχειρήσω μια μεταμόσχευση μαλλιών
να έχω την ίδια ανακούφιση και χαρά από τα αποτελέσματα.


Ποσο πλήρωσες ;
 
Μπλουζα