Ρινοπλαστική ξανά (tropheus)

NellyK

New Member
Καλησπέρα και από εμένα!

Εγώ έχω μια πολύ μικρή σχεδόν αναπαίσθητη καμπουρίτσα στη μύτη, δλδ δε μου αρέσει πολύ όταν την κοιτάζω προφίλ. Από μπορστά δεν έχω κανένα θέμα. Μπορεις να μου πεις πόσο κοστίζει το ενέσιμο που κάνεις και σε ποιον γιατρό;; Σκέφτομαι να καταφύγω σε αυτη τη λύση μιας και δεν έχω τρομερό θέμα με βάση τα γούστα μου και δε θέλω να μπω σε περιπέτειες με επεμβάσεις και χειρουργεία. Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Στον Κουτσούρη είχα πάει, και αν θυμάμαι καλά είχε πάρει 250-300.
Εννοείται πώς μπροστά στον γολγοθά της ρινοπλαστικής δεν είναι τίποτα, καθώς και είναι τελείως ανώδυνη διαδικασία, απλώς να ξέρεις ότι το αποτέλεσμα δεν είναι μόνιμο:rolleyes:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pistolinas

New Member
Γεια σας,θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,και με αφορμη το παραδειγμα της dee90 εαν η αφαιρεση του υβου(καμπουρα) απο την ραχη της μυτης συνδεεται κατα καποιο τροπο με την αναρθωση της μυτης(φαινομενο γουρουνιου).Εχουν καποια σχεση?
 

maraki90

New Member
καλησπέρα!αν κάνεις αφαίρεση του υβου,γίνεται και μια φυσικη ανορθωση της μυτης..τλχ έτσι έγινε στην δική μου περίπτωση.
 

pistolinas

New Member
ωχ...στο ειχε πει..γιατι αλλο στην γυναικα και αλλο στον αντρα...να φαινονται τα ρουθουνια απο μπροστα...ωχωχωχ!και φαντασου πηγες σε γιατρο που κανει μονο ανοιχτες ρινοπλαστικες!!
 

dimitris50423

Well-Known Member
καλο θα ηταν να βαζετε φωτο μυτης πριν και μετα την επεμβαση οσοι εχετε κανει χωρις να φαινεται προσωπο.
ετσι θα βοηθησετε κοσμο που ενδιαφερετε για ρινοπλαστικη.
θελει να κανει δικο μου ατομο και ψαχνοντας πληροφοριες δεν ειδα καμια φωτο πριν και μετα.
αν θελει καποιος/α ας μου στειλει πμ με φωτο ή πληροφοριες. ;)
 

ariel

New Member
Καλησπέρα σε όλους!! Είμαι καινούριο μέλος και βλέπω πολύ ενδιαφέρουσες γνώμες για τους γιατρούς. Εγώ είμαι 25 χρονών και έχω πρόβλημα με το διάφραγμα αλλά και αισθητικό. Βασικά η μύτη μου είναι ίσια αλλά είναι κάπως μεγαλύτερη από το κανονικό και έχει πολύ έντονο ύβο (νομίζω ότι έτσι λέγεται). Δεν έχω καμπούρα, αλλά ένα στο πάνω μέρος σαν να προεξέχει ένα κόκαλο. Αυτό δηλαδή που θα ήθελα αισθητικά, είναι να ισιώσει η ράχη της μύτης. Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι αυτό ή πόσο στραβά μπορεί να πάει. Διαβάζοντας και σε άλλα φόρουμ και έχοντας δει τις φωτογραφίες στο site, είχα καταλήξει στον Παυλιδέλη, ωστόσο εδώ με βάλατε σε σκέψεις. Πιστεύετε ότι θα ήταν καλύτερο να πάω και στον Παυλιδέλη και στον Λουλούδη για μια γνώμη και να δω ποιός θα μου φανεί καλύτερος? Επίσης σε περίπτωση που πάει κάτι πολύ στραβά, εκεί τι γίνεται? Είναι καθαρά πρόβλημα του ασθενή και τέλος?
 

Kitty

New Member
Έκανα την πρώτη ρινοπλαστική στον Παυλιδέλη το 1990. Μύτη με τα κλασσικά προβλήματα, μεγάλη με καμπούρα. Προφίλ ΟΚ, αλλά όταν η μύτη ξεπρήστηκε, αν θυμάμαι καλά περίπου 15-20 μέρες μετά, παρουσιάστηκε κλίση προς τα αριστερά. Με είχε με ένα τσιρότο για λίγες μέρες για να τραβάει τη μύτη προς την αντίθετη πλευρά. Όταν με ξαναείδε, του είπα "θα το βγάλω, δεν νομίζω ότι θα γίνει τίποτα με αυτό". Ναι, μου λέει "σου είπα να το έχεις εκεί για ψυχολογικούς λόγους". Fast forward, γυρίζω από μεταπτυχιακά το 1998 και πάω στον ίδιο, γιατί, κατά τη γνώμη του παθολόγου που μου τον είχε συστήσει, αυτός θα ήξερε καλύτερα τι είχε κάνει στραβά για να το διορθώσει. Τι ήθελα και τον άκουσα. Η μύτη βγήκε με μικρότερη κλίση στη δεύτερη πλαστική, πάλι το ίδιο σενάριο, μόλις ξεπρήστηκε η μύτη φάνηκε το πρόβλημα. Δεν την ξαναχειρούργησα ποτέ διότι πλέον ήταν εντός του φυσιολογικού η κλίση της μύτης (δηλ. βλέπεις και φυσικές μύτες με αυτή την κλίση) και δεν ήθελα να ρισκάρω. Ξανά fast forward, τα τελευταία χρόνια ταλαιπωρούμαι από ιγμορίτιδες, ρινίτιδες, βουλωμένη μύτη κλπ. Πάω σε ΩΡΛ, μου λέει "έχεις στραβό διάφραγμα". Του είπα ότι έχω κάνει δύο πλαστικές στον Παυλιδέλη. Καλά, μου λέει, σε άνοιξε δύο φορές και δεν στο διόρθωσε; Λοιπόν, παιδιά, δεν θεωρώ ΚΑΝΕΝΑΝ γιατρό στην Ελλάδα αρκετά σοβαρό, αν ήμουν στη θέση σας θα πήγαινα Αμερική και πάλι θα έκανα έρευνα στο διαδίκτυο. Ο ΩΡΛ που έχω τώρα μου είπε ότι το διάφραγμα μου είναι στραβό προς τα εσωτερικό, δηλ. δεν φαίνεται με μια απλή εξέταση, αλλά με ρινοσκόπιο. Με άλλα λόγια, μου έγινε η πλαστική στο από πάνω μέρος της μύτης, χωρίς να έχει δει πρώτα με ρινοσκόπιο τη μύτη για να δει τι γίνεται στο εσωτερικό της. Θα περίμενα ότι μια ρινοσκόπηση είναι το sine qua non σε κάθε πλαστικό που θέλει να θεωρείται σοβαρός. Δεν ξέρω αν το γεγονός ότι η μύτη στράβωσε και τις δύο φορές έχει σχέση με το γεγονός ότι από κάτω το διάφραγμα ήταν στραβό. Τώρα προγραμματίζω να κάνω διάφραγμα και κογχοτομή, αλλά πλέον έχω μελετήσει το θέμα, θα δω πολλούς και θα τους κοσκινίσω. Δεν ενδιαφέρομαι για διόρθωση του αισθητικού θέματος, είναι πολύ μικρό, συν ότι κάθε απόπειρα βελτίωσης έχει ρίσκο.
 

ariel

New Member
Μάλιστα. Θα κλείσω ένα ραντεβού μαζί του και θα δω τι θα μου πει και από κοντά. Επίσης από όσους έχουν κάνει επέμβαση στον Λουλούδη, ξέρει κάποιος που χειρουργεί? Γιατί εμένα από τι στιγμή που έχω πρόβλημα του διαφράγματος, χορηγεί την επέμβαση η ασφάλεια μου, οπότε θα πρέπει να ξέρω που σε ποιό νοσοκομείο είναι.
 

poulaki

New Member
Μάλιστα. Θα κλείσω ένα ραντεβού μαζί του και θα δω τι θα μου πει και από κοντά. Επίσης από όσους έχουν κάνει επέμβαση στον Λουλούδη, ξέρει κάποιος που χειρουργεί? Γιατί εμένα από τι στιγμή που έχω πρόβλημα του διαφράγματος, χορηγεί την επέμβαση η ασφάλεια μου, οπότε θα πρέπει να ξέρω που σε ποιό νοσοκομείο είναι.
Καλησπέρα!
Και εγώ ενδιαφέρομαι για ρινοπλαστική. Θα ήθελα πληροφορίες και φυσικά και φωτογραφίες καλοδεχούμενες από χειρουργημένους από Κυπραίου και Λουλούδη!
Ευχαριστώ πολύ!
 

ariel

New Member
Καλησπέρα ξανά! Από ότι βλέπω σε αυτή τη συζήτηση οι περισσότεροι έχουν χειρουργθεί στον Λουλούδη και μάλιστα όλοι είναι ενθουσιασμένοι. Μπορεί κάποιος να μου πει που χειρουργεί ο συγκεκριμένος γιατρός και να στείλει κάποιες φωτογραφίες? Ευχαριστώ
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poulaki

New Member
Καλησπέρα ξανά! Από ότι βλέπω σε αυτή τη συζήτηση οι περισσότεροι έχουν χειρουργθεί στον Λουλούδη και μάλιστα όλοι είναι ενθουσιασμένοι. Μπορεί κάποιος να μου πει που χειρουργεί ο συγκεκριμένος γιατρός και να στείλει κάποιες φωτογραφίες? Ευχαριστώ
Και εγώ θα ήθελα φωτό αν κάποιος μπορεί να στείλει! Επίσης θέλω να ρωτήσω εάν οι φωτό που επεξεργάστηκαν ο Λουλούδης και η Κυπραίου πριν την επέμβαση έμοιζαν με το αποτέλεσμα!?
 

Elen000

New Member
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΡΙΝΟΠΛΑΣΤΙΚΕΣ αν δεν υπάρχει πρόβλημα αναπνοής ή άσχημη γαμψή μύτη! Είναι πολύ πολύ λεπτή η γραμμή μεταξύ επιτυχημένης και αποτυχημένης ρινοπλαστικής και το έχω διαπιστώσει από προσωπική εμπειρία!!! Βρίσκομαι στην 7η μέρα ανάρρωσης από την ΤΕΤΑΡΤΗ ρινοπλαστική μου, καθώς η πρώτη μου ήταν τόσο αποτυχημένη που με κατέστρεψε και καμία από τις επόμενες δεν κατάφερε να τη διορθώσει. Ας ελπίσω τώρα να έχει διορθωθεί... Εγω δεν καταλαβαίνω το εξής: Γιατί κανένας μα κανένας δεν τολμάει να κάνει μήνυση σε αυτά τα καθάρματα που καταστρέφουν τον κοσμάκη???? Γιατί τους φοβόμαστε??? Εγώ ετοιμάζομαι να στείλω εξώδικο σαυτον που έκανε την τρίτη επέμβαση και όλοι μου λένε ότι δεν θα βρω το δίκιο μου! Δεν κατάλαβα? Για ποιο λόγο? Θα μας αντιμετωπίζουν σαν σκουπίδια μόλις τους λέμε ότι τελικά το αποτέλεσμα δεν ήταν όπως το φανταζόμασταν και θα σκύβουμε το κεφάλι και θα φεύγουμε κλαίγοντας?
 

Forhope

New Member
Καλησπερα μπορεις να μας πεις με τη σειρα σε ποιους 4 γιατρους εκανες τις επεμβασεις; Ανοιχτες οι κλειστες; Ευχαριστω!
 

timoulis

New Member
Καλησπέρα ξανά! Από ότι βλέπω σε αυτή τη συζήτηση οι περισσότεροι έχουν χειρουργθεί στον Λουλούδη και μάλιστα όλοι είναι ενθουσιασμένοι. Μπορεί κάποιος να μου πει που χειρουργεί ο συγκεκριμένος γιατρός και να στείλει κάποιες φωτογραφίες? Ευχαριστώ

όλοι μα όλοι όμως....
και όταν ζητάς φωτό πριν και μετά,ξαφνικά όλοι εξαφανίζονται....
Για "ψαξτο" λίγο παραπάνω σε όλα τα forums.


Fast forwoard,εγώ έκανα. Σήμερα κλείνω 20 μέρες. Σε 10 μέρες έχω ξανά ραντεβού με τον γιατρό.

Είμαι ευχαριστημένος με το έως τώρα και η μύτη ακόμα "ξεπριζει" οποτε δεν μπορώ να σας πω τελικό αποτέλεσμα ,ούτε σε ποιον γιατρό πήγα χωρίς να είμαι εγώ ο ίδιος 100% ευχαριστημένος.

Θα ενημερώσω ξανά όταν πάω γιατρό σε 1 μηνα,στο τρίμηνο και 6μηνο επάνω.

Ότι απορία έχετε,ρωτήστε με ευχαρίστως.
 

@lex

New Member
Οσοι εχετε κανει πλαστική/διαφραγμα οι επισκέψεις σας στο γιατρο ποτε τελειωσαν???Τι εννοω.... οι περισσότεροι έχετε κανει επεμβαση σε καποια ιδιωτικη κλινικη και ισως μεσα στη τιμή να ειναι και οι επισκέψεις παρακολουθησης μετα την επέμβαση! Ωστοσο εγω που εκανα επεμβαση σε δημοσιο νοσοκομείο σταμάτησαν οι επισκέψεις μου μολις εβγαλα το νάρθηκα! Αναρωτιεμαι λοιπον,συναντησατε καποιο προβλημα στη μύτη στο 3μηνο ή 6μηνο? Θα πρεπει να παω κ γω για καποιο προοληπτικο ελεγχο?
 

NellyK

New Member
Την Δευτέρα θα ξαναπάω στον Λου, για να με κοιτάξει και να μου πει αν μπορώ επιτέλους να κάνω την επέμβαση:rolleyes:
Είμαι 16 και τριών περίπου μηνών, κατά την γνώμη σας είναι ακόμα πολύ νωρίς;
 

timoulis

New Member
Την Δευτέρα θα ξαναπάω στον Λου, για να με κοιτάξει και να μου πει αν μπορώ επιτέλους να κάνω την επέμβαση:rolleyes:
Είμαι 16 και τριών περίπου μηνών, κατά την γνώμη σας είναι ακόμα πολύ νωρίς;
Είσαι μικρή ακόμα.
Καλο θα ήταν να περιμένεις έως τα 18
 

Kitty

New Member
Την Δευτέρα θα ξαναπάω στον Λου, για να με κοιτάξει και να μου πει αν μπορώ επιτέλους να κάνω την επέμβαση:rolleyes:
Είμαι 16 και τριών περίπου μηνών, κατά την γνώμη σας είναι ακόμα πολύ νωρίς;


Είσαι πολύ μικρή, μπορεί τα κόκαλα σου να αναπτυχθούν κι άλλο, οπότε η μύτη να δείχνει ωραία στην αρχή, και μετά να αλλάξει. Θα έχεις όλη την υπόλοιπη ζωή σου να χαρείς μια νέα μύτη, μη βιάζεσαι. Περίμενε μέχρι τα 18. Θα είσαι και πιο ώριμη για να διαλέξεις τον σωστό γιατρό.
 
Μπλουζα