Ραντεβού μεταμόσχευσης

KosmasD

Member
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 29 χρόνων. Σε ραντεβού μου σε γνωστό κέντρο μεταμοσχευσεων καταλήξαμε σε μμ με 4000 τρίχες μπροστά στους κροτάφους. Αύριο σκέφτομαι να κλείσω την μμ. Θα ήθελα να μου πείτε τι θα πρέπει να πω στον γιατρό όσον αναφορά το hairline και την πυκνότητα που θα προσπαθήσουμε να πετύχουμε. Φοβάμαι μήπως υπάρξει εμφανή διαφορά μεταξύ των νέων τριχών και των παλιών όσον αναφορά την πυκνότητα.
 

Συνημμένα

  • 1562519426902..jpg
    1562519426902..jpg
    683.3 KB · Προβολές: 171

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Georgie

Well-Known Member
Καλησπέρα
Καλυτερο θα ηταν πριν κλείσεις τη μεταμοσχευση να πάρεις πληροφορίες απο το φόρουμ στα νήματα των μεταμοσχεύσεων , εχει και απο τη κλινική που εισαι έτοιμος να κλείσεις !
Θα διαβάσεις και θα κρίνεις απο μονος σου .
Τοτε θα εισαι πιο έτοιμος και θα ξέρεις περίπου τι να περιμενεις .
καλη τύχη
 

KosmasD

Member
Δεν έβγαλα άκρη λόγω των αντιφάσεων που υπάρχουν. Δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει στις μεταμόσχευσεις και δεν πάνε καλά. Φταίει ο ασθενής; φταίει ο γιατρός; φταίει η φαντασίωση του ασθενή στα αποτελέσματα; φταίνε όλοι;
 

KosmasD

Member
Η τιμή που μου δώσανε για 4κ τρίχες είναι πάρα πολύ καλή. Το θέμα είναι τι να πω ώστε να αποφύγω τυχόν ιατρικά λάθη από βαρεμάρα τους πχ ή πρπχειροτητας. Να αναφέρω ότι είμαι μέλος στο σαητ πχ;
 

Georgie

Well-Known Member
Σε καταλαβαίνω
Αν εισαι αποφασισμένος να κανεις μμ καλο θα ηταν να κανεις μερικά consultation πριν .
Να πάρεις κάποιες γνώμες απο κλινικές .
Αν κοιτάς μονο Ελλαδα οι επιλογές σου ειναι οι εξής .
AHC / DHI/ LP clinic .
Μετα υπαρχουν και οι κυπριακές κλινικές που εχουν καλα αποτελέσματα , ακριβότερες όμως απο τις Ελληνικές κλινικές .
Αποτελέσματα υπαρχουν και πολυ καλα ,και καλα αλλα και μέτρια για διάφορους λόγους .
Ένας βασικός ειναι οτι η ΑΑ δε σταματάει με τη μεταμοσχευση αλλα εξελισεται με τη πάροδο του χρόνου .
Οπότε αν φτιάξεις τωρα τη hairline και η τριχοπτωση συνεχιστεί θα αναγκαστείς να γεμίζεις το χαμένο έδαφος με αλλη μεταμοσχευση για να δένει το μαλλι
Η τιμη δε θα έπρεπε να ειναι κριτήριο αυτη τη στιγμή αλλα θα εχει ενδιαφέρον να μας πεις αφού τη βρήκες τοσο καλή!
 

tol

Well-Known Member
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι 29 χρόνων. Σε ραντεβού μου σε γνωστό κέντρο μεταμοσχευσεων καταλήξαμε σε μμ με 4000 τρίχες μπροστά στους κροτάφους. Αύριο σκέφτομαι να κλείσω την μμ. Θα ήθελα να μου πείτε τι θα πρέπει να πω στον γιατρό όσον αναφορά το hairline και την πυκνότητα που θα προσπαθήσουμε να πετύχουμε. Φοβάμαι μήπως υπάρξει εμφανή διαφορά μεταξύ των νέων τριχών και των παλιών όσον αναφορά την πυκνότητα.
Φιλε μου, αν δεν κανω λαθος (εφοσον αναφερεσαι σε τριχες και οχι grafts), εχεις κλεισει μμ στη DHI.

Αυτα που θα ηθελα να σε συμβουλευσω (εξ ιδιας πειρας) ειναι τα εξης:

Κατ' αρχας ειναι σχεδον αδυνατον σε μια συνεδρια να σου βαλουν 4000 τριχες (δηλ. περιπου 2000 grafts). Ο μεσος ορος στη DHI ανα συνεδρια ειναι 1500 grafts (δηλ. περιπου 3000 τριχες). Επομενως, σε εξαπατησαν...αυριο, λοιπον, να εισαι πολυ αυστηρος και καθετος στη συζητηση που θα κανετε (πιθανον με τον κ. Σταθη και τον υπευθυνο γιατρο). Να επιμεινεις να σου δωσουν διαβεβαιωσεις για τον ακριβη αριθμο grafts που θα τοποθετηθουν.

Επειτα, αν σου ζητησουν 3000 ευρω, να παζαρεψεις τιμη κατω των 2500. Και να μη δεχθουν αυριο, σε λιγες μερες θα σε παρουν τηλεφωνο, για να κλεισει η συμφωνια.

Τελος, να κρατας μικρο καλαθι...χαμηλα ο πηχυς των προσδοκιων...

Τα θετικα της κλινικης η φυσικοτητα και η διαχειριση της δοτριας....σοβαρα αρνητικα η χαμηλη φυτρωση και η ελλειψη πυκνοτητας.

Θα σου προτεινα να μη βιαστεις να κλεισεις αυριο...διαβασε στο forum νηματα μεταμοσχευσεων, ωστε να κάνεις την καλυτερη δυνατη επιλογη.

Σου ευχομαι τα καλυτερα.
 

makis25

Well-Known Member
kosmasD μπες λιγο στα αποτελεσματα απο dhi εδω στο φορουμ και ψαξε διαβασε τα νηματα και ριξε μερικες ματιες στις φωτο με τα αποτελεσματα για να ξερεις τι να περιμενεις. Η dhi σπανιως παρουσιαζει hairline , για να τις φτιαξει συνηθως χρειαζεται να δουλεψει την περιοχη 2 φορες . Επισης ειδα προσφατα ενα αλλο παιδι που ανοιξε και νημα εδω στο φορουμ εκανε στον λευτερη παπανικολαου ( πρωην γιατρος της dhi) 6000+ τριχες , 2000+ μοσχευματα με 2500 ευρω
 

KosmasD

Member
kosmasD μπες λιγο στα αποτελεσματα απο dhi εδω στο φορουμ και ψαξε διαβασε τα νηματα και ριξε μερικες ματιες στις φωτο με τα αποτελεσματα για να ξερεις τι να περιμενεις. Η dhi σπανιως παρουσιαζει hairline , για να τις φτιαξει συνηθως χρειαζεται να δουλεψει την περιοχη 2 φορες .
Εσύ τι προτείνεις φίλε;
 

konelos

Active Member
Μην περιμένεις να πάρει κάποιος ξεκάθαρη θέση και να σου πει σε αυτόν να πας, εγώ έχω διαβάσει μήνες εδώ και ακόμα δεν έχω κάτι στάνταρ σε κλινική ειδικά ελληνική, Τουρκία και Κύπρος δίνει καλά αποτελέσματα, για Ελλάδα θέλει ψάξιμο, υπάρχουν ενθαρρυντικά αποτελέσματα, υπάρχουν όμως και λάθη και αποτυχίες, ζύγισε και αποφάσισε, δες φωτογραφίες από άλλα μέλη, βρες παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου αν και κανένα κεφάλι δεν είναι ίδιο, δεν ξέρεις πόσα μαλλιά θα χάσεις ακόμα, εννοείτε ότι πρέπει να δώσεις μεγάλη βαρύτητα για το μέλλον.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

makis25

Well-Known Member
Εσύ τι προτείνεις φίλε;
κυπρο εψαξες; επιασε το ματι μου προσφορα 1,70 το μοσχευμα και μεσα στη τιμη τα μεταφορικα πηγαινε ελα κυπρο και διαμονη . Αν θες Αθηνα , οπως ειπα ο παπανικολαου δινει οπως ειδαμε προσφατα 2000+ μοσχευματα 2,5 χιλιαρικα . Η κυπρος μας εχει δωσει πολλα καλα αποτελεσματα
 

KosmasD

Member
Γνωρίζει κάποιος εάν μετά την Τρίτη μέρα από την μμ μπορώ να φοράω καπέλο ή μπαντανα; είναι βασικό για την δουλειά μου
 

gerassis

Well-Known Member
Κοσμά οι 8 πρώτες ημέρες είναι καθοριστικές για την επιτυχία της μεταμόσχευσης. Την τρίτη μέρα απο την επέμβαση τα τριχοθυλάκια έχουν αγγειωθει πλήρως και την 8 έχουν ριζώσει για τα καλά. Κανονισε τη μμ μέσα στη καλοκαιρινή άδεια και μη πάς θαλασσα. Είναι πολύ σημαντικο ιδιώς τώρα το καλοκαίρι να μην εκτεθεί η περιοχή της μμ στον ήλιο ΚΑΘΟΛΟΥ. Μετά τις 8 μέρες καπέλο με προσοχή. Εγω την έκανα χειμωνα και φορούσα σκουφάκι φαρδύ 2 νούμερα πάνω απο το κανονικο και "φουσκωμένο" στα σημεια της μμ.
 

KosmasD

Member
Αύριο μπαίνω για μμ. Μετά συνέχεια με καπέλο όπου πάω. Μπάνιο ίσως μετά από δέκα πέντε μέρες με καπέλο πάντα.
 

karampalikis

Active Member
Για φέτος Βγάλε από το μυαλό σου μπάνιο την ημέρα για να είσαι σίγουρος. Μην το διακινδυνεύεις. Τις πρώτες μέρες ακόμα και το βράδυ-θεοσκόταδο να πας για μπάνιο δεν κάνεις βουτιές.
 

KosmasD

Member
Για φέτος Βγάλε από το μυαλό σου μπάνιο την ημέρα για να είσαι σίγουρος. Μην το διακινδυνεύεις. Τις πρώτες μέρες ακόμα και το βράδυ-θεοσκόταδο να πας για μπάνιο δεν κάνεις βουτιές.
συγγνώμη για τα καταλάβω. Μετά από δέκα μέρες με καπέλο δεν μπορώ να τριγυρναω ελεύθερα; ρωτάω γιατί θα πάω διακοπές και πρέπει να ξέρω τι μπορώ να κάνω. Πχ ξαπλωστρα με σκιά και μέχρι το σώμα μπάνιο μετά από δέκα μέρες δεν κάνει; πάντα με καπέλο
 

karampalikis

Active Member
συγγνώμη για τα καταλάβω. Μετά από δέκα μέρες με καπέλο δεν μπορώ να τριγυρναω ελεύθερα; ρωτάω γιατί θα πάω διακοπές και πρέπει να ξέρω τι μπορώ να κάνω. Πχ ξαπλωστρα με σκιά και μέχρι το σώμα μπάνιο μετά από δέκα μέρες δεν κάνει; πάντα με καπέλο
Εγώ ακόμα και με καπέλο θα προσεχα στον ήλιο...ειδικά αν ήμουν εκτεθειμένος για αρκετή ώρα. Ο ήλιος περνάει και το καπέλο. Βάλε και τον ιδρώτα.
Τωρα αν είσαι και κάτω από ομπρέλα ίσως είσαι οκ....

Εσύ όμως να ρωτήσεις τον γιατρό σου. Ότι σου πει εκείνος που είναι ειδικός.

Η συμβουλή είναι να παίρνεις όσο το δυνατόν μικρότερο ρίσκο. Και κανενα μπάνιο να μην κάνεις φέτος δεν έγινε κάτι. Τόσα λεφτά θα δώσεις, αν πάνε όλα καλά μετά από 8 μήνες θα είσαι τόσο χαρούμενος που δεν θα σε νοιάζει ακόμα και αν δεν κάνεις μπάνιο για 5 χρόνια (υπερβάλλω βέβαια αλλά καταλαβαίνρις τι θέλω να πω ;))
 
Μπλουζα