Πόνος μετά τη μεταμόσχευση

Stelioskond99

New Member
Καλησπέρα παιδιά.
Πριν από λίγες μέρες (5)εκανα επέμβαση στην Τουρκία, στον Erdogan.
4300 τριχοθυλακια... Ίσως κάποια στιγμή ανοίξω και νήμα για την παρουσίαση κλπ.
Το θέμα που με απασχολεί είναι ότι τις τελευταίες 2 μέρες με έχει πιάσει ένα αρκετά έντονος πόνος στη δοτρια περιοχή.
Τις πρώτες 3 μέρες δεν είχα πόνους κλπ ... Και μετά ξεκίνησε ο πόνος.
Είναι φυσιολογικό?
Για να καταπολεμήσω τον πόνο και να κοιμηθώ παίρνω ιβουπροφαινη (algofren ).Με το φάρμακο ο πόνος καταλαγιάζει αλλά και πάλι είναι υπαρκτος. Ειχε κάποιος άλλος ανάλογη εμπειρία?
Να υπενθυμίσω και εδώ πως και κατά τη διάρκεια του χειρουργείο είχα κάποιους πόνους στη δοτρια με αποτέλεσμα να μου δίνουν extra αναισθητικό για να καταπολεμήσω τη δυσφορία.
Ευχαριστώ πολύ!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

paulo

Active Member
Καλησπέρα φίλε και καλή επιτυχία σου εύχομαι!
Κατα την διάρκεια του χειρουργείου δεν ειναι πρόβλημα το είχα και γω αλλα για το μετα δεν είχα πόνους ,ότι σου πει ο γιατρός θα κανεις καλύτερα .
Μπορεί κάποιος να εχει ανάλογη εμπειρία και να μας πει
 

Harris_G

Well-Known Member
Και μενα μου ειπε φιλος που εκανε προσφατα στην Κυπρο οτι πονεσε πολυ. Επειδη με πολλους απο τους εμπειροτερους που μιλαω ψαχνουν αφορμη να κραξουν την μεθοδο FUT, καλο θα ηταν ο μετεγχειρητικος πονος να αποδιδεται και στις δυο τεχνικες και οχι να προαγεται η καραμελα "με FUT πονας, με FUE δεν πονας".
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγω έκανα strip,
Ο πόνος που είχα ήταν υποφερτός & στην επέμβαση αλλά και μετά παρόλο που ένιωθα το νυστέρι να με κόβει ,δεν ήταν πχ. σαν έναν πονόδοντο που θέλεις να βαρας το κεφάλι σου στο τοίχο η σαν να σε πιάνει η πόρτα τα δάχτυλα.
Σίγουρα οι κλινικές ίσως να λένε ότι δεν υπάρχει καθόλου πόνος για να μην τρομάζει ο πελάτης και αποθαρρύνετε από το να συνεχίσει να κάνει την επέμβαση.
Εγω πιστεύω είναι πόνος σε ανεκτό επίπεδο αλλά και στο πως ο καθένας μπορεί να το αντέξει.
Πχ άλλοι πονάνε στο να κάνουν tattoo,εγώ την παλεύω.
Πέρα από αυτά όμως....Μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος!
 

Stelioskond99

New Member
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Ο πόνος επιμένει. Μίλησα με την κλινική. Μου συνταγογραφησαν αντιβιοτικά, αναλγητικα, αντιφλεγμονωδη... Κάποιος άλλος με ανάλογη εμπειρία?
Έχω απογοητευτεί και φοβάμαι μήπως έχει προκληθεί μόνιμη ζημιά... Ακούω απόψεις Ευχαριστώ και πάλι.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εγώ παιδιά πάντως ζορίστηκα...σχεδόν κόντεψα να λιποθυμήσω κατά την διάρκεια της επέμβασης!!!
Από πόνο βάζοντας αναισθητικό εννοείς?
Εγω ποιο πολύ πονεσα όταν με βγάλανε τα ραμαμα από το strip.Βέβαια δεν ξανά πήγα Κύπρο να μου το τα βγάλουν αλλά ένας φίλος μου παιδίατρος.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Εγω που εχω κανει κ τα δυο να πω πολυ απλα οτι στο στριπ με μαζεψανε απ το πάτωμα δυο φορες μεσα στο χειρουργείο αμεσως μετα το τελος του κ το πρόσωπο μου παραμορφώθηκε σε σημειο που εκλεισαν κ τα ματια μου κ για μια εβδομαδα υπέφερα κλεισμένος σπιτι μου ! Στο φιου ολα μου φάνηκαν χάδι μετα απ την έμπειρια του στριπ !
 

dimitris50423

Well-Known Member
Εγώ παιδιά πάντως ζορίστηκα...σχεδόν κόντεψα να λιποθυμήσω κατά την διάρκεια της επέμβασης!!!

Ημαρτον ρε παιδια. Γιατι να λιποθυμησεις; εμενα μου φανηκε πανευκολη η διαδικασία. Μετα την αναισθησια που ενιωσα τα τσιμπηματα δεν ενιωσα αλλο πονο. Ουτε μετα το τελος της επεμβασης ειχα πονους. Μονο κατα περιοδους κατι τσιμπηματακια ληπτρια δοτρια που δεν το λες πονο.
Στο στριπ δεν ξερω αλλα στην fue δεν μου φανηκε τιποτα δυσκολο και ανετα θα εκανα ξανα
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Με το που σηκώθηκα απ το κρεββάτι χανω τον κοσμο κ έσβησα κ μολις ξανα άνοιξα τα ματια μου ξανα βρισκόμουν στο κρεββάτι ... μετα ξανα σηκωνομαι προχωράμε μεσα στο γραφείο κ στο καπακι ξανα σβήνω κ με πιανουν στον αερα κ οταν ξσνα άνοιξα παλι τα ματια μου Ημουν ημι ξαπλωμένος σε πολυθρόνα ...Χαχαχαχα!!!!! Τωρα γελαω αλλα τοτε μεχρι κ ο γιατρός ειχε χεστει πανω του μην μου συμβει κατι κ τον τρέχουν ....θυμαμαι μετα επι 10 μερες 2 φορες την μερες τουλαχιστον με επαιρνε τηλ για μα δει τι κανω κ αν συνεχιζω κάτι χάπια που μου εδινε... τραγική εμπειρία ....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Με το που σηκώθηκα απ το κρεββάτι χανω τον κοσμο κ έσβησα κ μολις ξανα άνοιξα τα ματια μου ξανα βρισκόμουν στο κρεββάτι ... μετα ξανα σηκωνομαι προχωράμε μεσα στο γραφείο κ στο καπακι ξανα σβήνω κ με πιανουν στον αερα κ οταν ξσνα άνοιξα παλι τα ματια μου Ημουν ημι ξαπλωμένος σε πολυθρόνα ...Χαχαχαχα!!!!! Τωρα γελαω αλλα τοτε μεχρι κ ο γιατρός ειχε χεστει πανω του μην μου συμβει κατι κ τον τρέχουν ....θυμαμαι μετα επι 10 μερες 2 φορες την μερες τουλαχιστον με επαιρνε τηλ για μα δει τι κανω κ αν συνεχιζω κάτι χάπια που μου εδινε... τραγική εμπειρία ....

Η ιδέα του φόβου ήταν.
Όταν έκατσα στην ξαπλώστρα του χειρουργιου και μου έδωσαν το ηρεμιστικό η καρδιά μου θα πετούσε.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Με το που σηκώθηκα απ το κρεββάτι χανω τον κοσμο κ έσβησα κ μολις ξανα άνοιξα τα ματια μου ξανα βρισκόμουν στο κρεββάτι ... μετα ξανα σηκωνομαι προχωράμε μεσα στο γραφείο κ στο καπακι ξανα σβήνω κ με πιανουν στον αερα κ οταν ξσνα άνοιξα παλι τα ματια μου Ημουν ημι ξαπλωμένος σε πολυθρόνα ...Χαχαχαχα!!!!! Τωρα γελαω αλλα τοτε μεχρι κ ο γιατρός ειχε χεστει πανω του μην μου συμβει κατι κ τον τρέχουν ....θυμαμαι μετα επι 10 μερες 2 φορες την μερες τουλαχιστον με επαιρνε τηλ για μα δει τι κανω κ αν συνεχιζω κάτι χάπια που μου εδινε... τραγική εμπειρία ....

Κατα πασα πιθανότητα εκανες ορθοστατικη υποταση. Επειδη ησουν ωρες ξαπλωμενος και σηκωθηκες αποτομα.
Σε εβαλαν καποια ωρα σε καθιστη θεση η απο ξαπλωμενος σηκωθηκες;
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Δεν σηκώθηκα απότομα .... Ημοθν καθιστός κανενα Κέρο κ μετα σηκώθηκα αλλα παρτον κατω ! Τεσπα περασμένα ξεχασμένα ....
 

makis25

Well-Known Member
Το τοπικο αναισθητικο μπορει να κανει υποταση , ειδικα αν υπαρχει αρκετη συστημικη απορρόφηση . Μαζι με το στρες απο την επεμβαση θα δωσαν συγκοπτικό επεισοδιο( λιποθυμία) . Για ολα φταιει η αδρεναλινη! τοπικα κανει αιμοσταση αλλα αποσυντονιζει ολο το σωμα και το μυαλο !
 

piros75

Well-Known Member
παυσίπονο (ντεπόν, παναντολ κλπ) και θα είσαι μια χαρά. Ο πόνος συνοδεύεται μάλλον και με φαγούρα ε;
 
Μπλουζα