Πως να σταματήσω τα hair concealers πριν τη μεταμόσχευση

Stelioskond99

New Member
Καλησπερα παιδιά,

Θελω λιγο να θίξω ένα πολυ σημαντικό ζήτημα που με απασχολεί καθημερινα και μ έχει δημιουργήσει και ένα είδος θλίψης - μελαγχολίας.
Η ιστορία μου λοιπον είναι η εξής. Είμαι 28 χρονών και αντιμετωπίζω πρόβλημα τριχόπτωσης — αραίωσης απ τα 21 μου. Στην αρχή το πρόβλημα ήταν μικρό. Ξεκίνησε απ μπροστά όπου σταδιακά άρχισε να υποχωρεί η hairline. Σε εκείνη την ηλικία λοιπόν.. Στα 22 περίπου.. Ξεκίνησα τη χρήση των hair concealers (toppik κλπ). Τα πρώτα χρόνια τα αποτελέσματα ηταν άριστα . Ειχα και πάλι πίσω τα μαλλιά μου (έτσι θεωρούσα) και είχα πολυ καλυτερη ψυχολογία . Τα χρόνια περνούσαν και η χρήση του toppik συνεχιζοταν... Συνεχιζόταν όμως και το πρόβλημα τηε αραίωσης και ακολουθωντας τη λογική του στρουθοκαμηλισμου προσπαθούσα να μην το αντιλαμβάνομαι αυτό... Συνέχιζα το toppik οποτε στο μυαλό μου η αραίωση ήταν οπως και πριν. Η αλήθεια όμως είναι πως χειροτερευε οπως φυσιολογικά συμβαίνει σε όλους εξαιτίας της φύσεως της κληρονομικού τύπου τριχόπτωσή μας. Ο περίγυρος μου δεν το γνωριζε. Στους γονείς μου και στην κοπέλα μου το είπα πριν 2 χρονια. Πλέον είμαι στα 7 χρόνια χρήσης των hair concealers . Πλέον η κατάσταση έχει φτάσει στο απροχώρητο.... Να τονίσω πως βάζω toppik μόνο μπροστά αν και υπάρχει θέμα και πίσω όχι όμως τόσο έντονο. Το αποτέλεσμα μπροστά .. Στο hairline δεν μου αρέσει πλέον και τα βλέμματα από τον κόσμο —περίγυρο είναι πολύ περισσότερα απ παλιά. Εξαιτίας και της δουλειάς μου (ειμαι εκπαιδευτικος) το τελευταίο διάστημα.. Αισθάνομαι πως όλοι με κοιτουν εκεί . Στα μαλλιά... Μου έχει δημιουργήσει ψυχολογικό θεμα όλο αυτό ... Πλέον έχω μειωσει κατά πολυ τις εξόδους μου... Εχω σταματήσει τις οποίες δραστηριότητες που συμμετείχα..εχω κλειστεί στον εαυτό μου και δεν εχω όρεξη για τιποτα. Εχω πάρει ήδη την απόφαση να σταματήσω τη χρήση των hair concealers αφού πλέον το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό.. Προς το παρόν όμως.. μέχρι να τελειώσει η σχολικη χρόνια.. (21 Ιουνίου) Δεν μπορώ να σταματήσω τη χρήση του toppik εξαιτίας της τεράστιας αισθητικής αποκλισης . Έχω εν μερει ελλατωσει την ποσότητα που βάζω .. Η όλη ιστορια όμως μου έχει δημιουργήσει ψυχολογικό θέμα.
Επειδή θέλω να κάνω την μετάβαση οσο το δυνατόν πιο ομαλά, πήρα την αποφαση να κάνω μεταμόσχευση μαλλιών στον erdogan στις 13 Αυγούστου. Έχω κλείσει ημερομηνίες...
Αν θα μπορουσα να δώσω μια συμβουλή σε κάποιον που θέλει να σταματήσει το toppik οπως εγω ... Είναι να κανονίσει να κανει μια μεταμόσχευση μαλλιών ώστε η μετάβαση να είναι πιο ομαλή.
Αυτό που θα ήθελα λίγο να σας ρωτήσω.. Είναι με ποιον τροπο να το θεχω το ζήτημα αυτό σε γνωστούς /φίλους συγγενείς?
Απο εκεί που με ξερουν με μαλλιά... Ξαφνικά θα εμφανιστώ με ένα κεφαλι ξυρισμένο που μόλις υποβλήθηκε σε επέμβαση.
Σκέφτομαι ενα μηνα πριν... Να ξεκινήσω να λέω στους άλλους ότι αραιωσα ξαφνικά .. Ωστε να μπορέσω ένα μέρει να δικαιολογήσω και τη μεταμόσχευση και την αλλαγή.
Περιμένω λιγο τις απόψεις σας /συμβουλές σας πάνω στο τοσο ευαίσθητο αυτο ζητημα.
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.
Με εκτίμηση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Περιγραφεις τον λογο που δεν θα εβαζα ποτε τοπικ.

Φαινεται οτι σε νοιαζει πολυ η αποψη των αλλων. Εχω ενα φιλο που εκανε μεταμοσχευση στην τουρκια και απλα το διατυμπανιζε χωρις προβλημα. Μαλιστα πηγε εκδρομη εκει με το γκομενακι που του αρεσε για να κανει την μμ . Μου εδειξε και φωτογραφια να την κραταει αγκαλια με πρησμενο κεφαλι.:p

Τωρα ετσι οπως εισαι, θα συμφωνησω με τον hairloss cursed. To ξυριζεις απο τωρα, η κανεις ενα buzz cut (αν εχει μεινει τπτ πανω). Θα βολεψει και την μεταμοσχευση.
 

nikolakis

Well-Known Member
Φιλαράκο μη στεναχωριέσαι ούτε ο πρωτος εισαι ούτε ο τελευταίος με τέτοιο θέμα, απο τη στιγμή κιόλας που πας για μμ θα επρεπε να χαίρεσαι. Το να ξυρίσεις απο τωρα το κεφάλι ειναι καλή λύση όπως σου είπαν κ πιο πάνω. Τέλος το να το λες δεξια κ αριστερά οτι έκανες μμ η οτι αραιώσες απότομα κτλ δεν αξίζει, πολλοί θα το δουν λίγοι θα το καταλάβουν κ ακομη λιγότεροι θα ασχοληθούν. Ολα στο μυαλό μας ειναι οι πιο πολλοί δεν ασχολούνται με τη καράφλα των άλλων μόνο εμείς οι καρουμπαλοι που έχουμε κόμπλεξ με αυτο το θέμα κ χάνουμε στιγμές κ χρονια αποφεύγοντας βόλτες, εκδηλώσεις κ αλλα πολλά επειδή ντρεπόμαστε. Προχωρα κ καλή επιτυχία.
 

vagosx

Well-Known Member
Εννοείται ότι δε σταματάς να βάζεις τοπικ μέχρι την επέμβαση. Μολις γυρίσεις 10 μέρες μένεις μέσα μέχρι να φύγουν οι κρούστες και μετα βγαίνεις έξω πρωτοσ μάγκας με μαλλί και φοβερό ξυρισμένο καλοκαιρινό λουκ!
 

athenian

Well-Known Member
Φιλικα στο αναφερω,θα σου ηταν χρησιμη μια επισκεψη σε ψυχολογο.Τα υπολοιπα ειναι σαν να βλεπεις το δεντρο και να χανεις το δασος.
 

Stelioskond99

New Member
Περιγραφεις τον λογο που δεν θα εβαζα ποτε τοπικ.

Φαινεται οτι σε νοιαζει πολυ η αποψη των αλλων. Εχω ενα φιλο που εκανε μεταμοσχευση στην τουρκια και απλα το διατυμπανιζε χωρις προβλημα. Μαλιστα πηγε εκδρομη εκει με το γκομενακι που του αρεσε για να κανει την μμ . Μου εδειξε και φωτογραφια να την κραταει αγκαλια με πρησμενο κεφαλι.:p

Τωρα ετσι οπως εισαι, θα συμφωνησω με τον hairloss cursed. To ξυριζεις απο τωρα, η κανεις ενα buzz cut (αν εχει μεινει τπτ πανω). Θα βολεψει και την μεταμοσχευση.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Ειναι και αυτό μια σκέψη ..πάντα με απασχολούσε η αποψη των Αλλων.. Πόσο μάλλον τώρα... Το ξέρω ότι είναι λάθος αλλά..
 

Stelioskond99

New Member
Φιλαράκο μη στεναχωριέσαι ούτε ο πρωτος εισαι ούτε ο τελευταίος με τέτοιο θέμα, απο τη στιγμή κιόλας που πας για μμ θα επρεπε να χαίρεσαι. Το να ξυρίσεις απο τωρα το κεφάλι ειναι καλή λύση όπως σου είπαν κ πιο πάνω. Τέλος το να το λες δεξια κ αριστερά οτι έκανες μμ η οτι αραιώσες απότομα κτλ δεν αξίζει, πολλοί θα το δουν λίγοι θα το καταλάβουν κ ακομη λιγότεροι θα ασχοληθούν. Ολα στο μυαλό μας ειναι οι πιο πολλοί δεν ασχολούνται με τη καράφλα των άλλων μόνο εμείς οι καρουμπαλοι που έχουμε κόμπλεξ με αυτο το θέμα κ χάνουμε στιγμές κ χρονια αποφεύγοντας βόλτες, εκδηλώσεις κ αλλα πολλά επειδή ντρεπόμαστε. Προχωρα κ καλή επιτυχία.
Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση. Εχεις απόλυτο δίκιο... Χάνουμε στιγμές στα καλύτερά μας χρόνια ...
 

Stelioskond99

New Member
Εννοείται ότι δε σταματάς να βάζεις τοπικ μέχρι την επέμβαση. Μολις γυρίσεις 10 μέρες μένεις μέσα μέχρι να φύγουν οι κρούστες και μετα βγαίνεις έξω πρωτοσ μάγκας με μαλλί και φοβερό ξυρισμένο καλοκαιρινό λουκ!
Βαγγέλη να είσαι καλα για την απάντηση σου...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Stelioskond99

New Member
Φιλικα στο αναφερω,θα σου ηταν χρησιμη μια επισκεψη σε ψυχολογο.Τα υπολοιπα ειναι σαν να βλεπεις το δεντρο και να χανεις το δασος.
Δεν σε παρεξηγώ ...ηδη έχω κανονίσει επισκεψη για το πως θα το χειριστω..ορισμενες φορές πρέπει να ξέρουμε να ζηταμε βοήθεια όταν το έχουμε ανάγκη .. Να είσαι καλά..
 

athenian

Well-Known Member
Δεν σε παρεξηγώ ...ηδη έχω κανονίσει επισκεψη για το πως θα το χειριστω..ορισμενες φορές πρέπει να ξέρουμε να ζηταμε βοήθεια όταν το έχουμε ανάγκη .. Να είσαι καλά..
Οχι δεν εννοω να πας σε ψυχολογο για να χειριστεις το θεμα της μεταμοσχευσης.Για το θεμα της χαμηλης αυτοεκτιμησης πρεπει να πας.Εγω κανω ψυχαναλυση 3 χρονια τωρα,θεματα αγχους ειχα,και με εχει βοηθησει αρκετα σε πολλους τομεις.
 

Stelioskond99

New Member
Οχι δεν εννοω να πας σε ψυχολογο για να χειριστεις το θεμα της μεταμοσχευσης.Για το θεμα της χαμηλης αυτοεκτιμησης πρεπει να πας.Εγω κανω ψυχαναλυση 3 χρονια τωρα,θεματα αγχους ειχα,και με εχει βοηθησει αρκετα σε πολλους τομεις.
Ναι το καταλαβαινω αυτό που λες... Δεν θέλω να κρυβομαι πίσω απ το δάχτυλό μου.Δεν ειναιεμόνο το θέμα της τριχόπτωσης. Το θέμα ειναι πως ίσως είναι δύσκολο να ανταπεξέλθεις οικονομικά σε κάτι τέτοιο. Αλλά όπως βρίσκουμε χρήματα για ταξιδια κλπ.. Πρέπει να βρουμε και γ αυτό .... Αφορα την υγεία μας ....
 

vag25

Well-Known Member
Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου . Ειναι και αυτό μια σκέψη ..πάντα με απασχολούσε η αποψη των Αλλων.. Πόσο μάλλον τώρα... Το ξέρω ότι είναι λάθος αλλά..
Μην αισθανεσαι μονος:).
Και ο τελευταιος που κανει login στο φορουμ, εχει αναλογες ανασφαλειες. Αλλιως θα ημασταν εξω ανετοι οπως το 80% των καραφλων.
 

andrew1988

Member
Καλησπερα φιλε μου,

επειδή θεωρω ότι είτε σε μεγαλύτερο είτε σε μικρότερο βαθμό όλοι έχουμε περάσει/περνάμε από αυτό το στάδιο σε καταλαβαίνουμε απόλυτα.

Για μένα πρέπει πρώτα εσύ να απελευθερώσεις τον εαυτό σου από την "ενοχική" στάση της τριχόπτωσης. Δεν έχεις να δώσεις αναφορα σε κανέναν για το αν εβαζες τοπικ ή για την επικείμενη μμ σου.

αρα ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ σε όλους.
 

alani

New Member
φιλαρακι ξυρισε τα το ιδιο εκανα και εγω και βρηκα την υγεια μου..υπαρχουν καποια νουμερα που ειναι σαν τον καραγκιοζη δημαρχο και επειδη εχουν μαλια σε κοιταζουν με ειρωνεια και υφακι αν θες την γνωμη μου γραψτους κανονικα το να μοιραζεις χαστουκια δεν βγαζει πουθενα ειναι πολοι οι μαλακες.και μενα μου εκαψε το κεφαλι το τοπικ μου εκανε μεγαλη ζημια εβαζα καθε μερα για 6 χρονια και μου τα εκαψε σχεδον ολα πιο παλια ειχα κανει 2 μεταμοσχευσεις φυγανε και αυτα και ετσι πηρα την μεγαλη αποφαση να τα ξυρισω σε πληροφορω οτι νοιωθω πολυ καλυτερα ψυχολογικα αν και δεν το εχω συνηθισει ακομη ειναι 20 μερες.μου εφυγε μεγαλο αγχος απο πανω μου με το τοπικ μπελας και ψυχολογικη φθορα ειναι.
 

Tsek

Well-Known Member
Και εμένα η κατάστασή μου πριν την επέμβαση επεβαλε τοπικ συνεχώς.

1. Πριν πάω για την μεταμοσχευση έφυγα μια βδομάδα εξωτερικό και κυκλοφορούσα με καπελακι χωρις τοπικ να ανασάνει το κεφαλι και να ειναι οκ για την επέμβαση.

2. Μετά την επέμβαση έμεινα 10 μέρες σπίτι με ελάχιστες εμφανίσεις.

3.Την μέρα που πηγα δουλειά με κοντοξυρισμένο μαλλί και ελαφρύ γένι φάνηκε οτι απλά άλλαξα look. Δεν κατάλαβαν επέμβαση

4.Σε έναν-δυό που με κοίταγαν περίεργα είπα ότι έκανα λέιζερ να δυναμώσει η τρίχα και αυτό ήταν όλο.


...Προχώρα και μην αγχώνεσαι.
 

nikolakis

Well-Known Member
Και εμένα η κατάστασή μου πριν την επέμβαση επεβαλε τοπικ συνεχώς.

1. Πριν πάω για την μεταμοσχευση έφυγα μια βδομάδα εξωτερικό και κυκλοφορούσα με καπελακι χωρις τοπικ να ανασάνει το κεφαλι και να ειναι οκ για την επέμβαση.

2. Μετά την επέμβαση έμεινα 10 μέρες σπίτι με ελάχιστες εμφανίσεις.

3.Την μέρα που πηγα δουλειά με κοντοξυρισμένο μαλλί και ελαφρύ γένι φάνηκε οτι απλά άλλαξα look. Δεν κατάλαβαν επέμβαση

4.Σε έναν-δυό που με κοίταγαν περίεργα είπα ότι έκανα λέιζερ να δυναμώσει η τρίχα και αυτό ήταν όλο.


...Προχώρα και μην αγχώνεσαι.
Στις πόσες μέρες είχε καθαρίσει τελείως το κεφάλι σου απο τα κακαδακια ;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
φιλαρακι ξυρισε τα το ιδιο εκανα και εγω και βρηκα την υγεια μου..υπαρχουν καποια νουμερα που ειναι σαν τον καραγκιοζη δημαρχο και επειδη εχουν μαλια σε κοιταζουν με ειρωνεια και υφακι αν θες την γνωμη μου γραψτους κανονικα το να μοιραζεις χαστουκια δεν βγαζει πουθενα ειναι πολοι οι μαλακες.και μενα μου εκαψε το κεφαλι το τοπικ μου εκανε μεγαλη ζημια εβαζα καθε μερα για 6 χρονια και μου τα εκαψε σχεδον ολα πιο παλια ειχα κανει 2 μεταμοσχευσεις φυγανε και αυτα και ετσι πηρα την μεγαλη αποφαση να τα ξυρισω σε πληροφορω οτι νοιωθω πολυ καλυτερα ψυχολογικα αν και δεν το εχω συνηθισει ακομη ειναι 20 μερες.μου εφυγε μεγαλο αγχος απο πανω μου με το τοπικ μπελας και ψυχολογικη φθορα ειναι.

Τι εννοείς ? Ότι το toppik σου έριξε τα μαλλιά? Ακόμη και τα μεταμοσχευμενα?
 
Μπλουζα