Πρώτη επαφή με erdogan και lorenzo feedback

koumparos

Well-Known Member
Cvial εγω γενικα ειμαι πολυ επιφυλακτικος με τις επιθετικες προσεγγισεις απο οποιονδηποτε γιατρο.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ως προς το αιματολογικό δίκτυο θα διαφωνήσω. Επαρκεί, εκτός και αν ξεπεράσουμε την μαμά πυκνότητα (εξάλλου έτσι ήταν δομημένο) κάτι που προφανώς δεν συμβαίνει ποτέ. Οι πυκνότητες φύτευσης υπολείπονται αρκετά.

Ούτε και εγώ είμαι υπέρ των πολύ επιθετικών προσεγγίσεων. Πρέπει να υπάρχει ένα μέτρο, ο γιατρός να ξέρει τα οριά του και να έχει το ηθικό ανάστημα έτσι ώστε να μην τα ξεπερνάει. Αυτό είναι το ζητούμενο.

Έχω συζητήσει και διυλίσει άπειρες φορές το θέμα με τον Lorenzo για να κατανοήσω καλύτερα τους μηχανισμούς και τις τεχνικές αποφυγής του σοκλος. Έχω δει αρκετές πυκνώσεις στην Μαδρίτη. Το συμπέρασμα είναι ένα: ακόμα και αυτός κάπου βάζει ένα στοπ, και αυτό το στοπ είναι αρκετά κάτω από αυτό που θεωρεί όριο. Για αυτόν δεν είναι επιθετική προσέγγιση, είναι καθημερινότητα και πίστεψε με ο Lorenzo όσο και αν σου φανεί παράξενο είναι πολύ συντηρητικός γιατρός.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

crossfire

Well-Known Member
Προσωπικά, όσο και
αν διαφωνήσουν κάποιοι, δεν θεωρώ τον Ραχάλ τοπ και δεν θα πήγαινα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πρώτη φορά που δεν συμφωνώ μαζι σου.
Κάποτε ήταν ο Νο1 για αρκετά χρόνια .....τωρα ειναι μέσα στους τοπ.
Βέβαια εχει ανεβεί και το επίπεδο των μεταμοσχεύσεων απο τότε.
Εγω προσωπικά κορυφαίο για fue και αν θα πήγαινα κάπου τωρα θεωρώ τον Dr Kesser.
Για strip το εχω ξαναπεί......hattigen
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Να διευκρινήσω ότι μιλάω για τον παρόντα χρόνο. Οι μμ απαιτούν και εξαιρετικά φυσικά προσόντα (πολύ σταθερά χέρια και καλή όραση) τα οποία κάποια στιγμή χάνονται ή υποβιβάζονται και η εμπειρία από μόνη της δεν μπορεί να καλύψει το κενό. Η βιολογική φθορά είναι μεγάλη λόγω και της φύσης του αντικειμένου (μικρόχειρουργική με εξαντλητικά ωράρια και ελάχιστα διαλείμματα που καταπονούν στον μέγιστο βαθμό το σώμα).

Αν ο γιατρός θέλει να κρατήσει το επίπεδο της κλινικής του αναγκαστικά πρέπει να συμβιβαστεί, να αναπτύξει ικανούς διαδόχους και να τους περάσει την τεχνογνωσία. Αυτό όμως εγκυμονεί κινδύνους και αρκετοί το αποφεύγουν ή το καθυστερούν για ευνόητους λόγους.

Οι «τοπ» γιατροί για μένα είναι αυτοί που διανύουν στον παρόντα χρόνο το peak της καριέρας τους και ο Ραχαλ σήμερα δεν είναι αναμεσά τους (όπως και άλλοι βέβαια).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Flosk

Well-Known Member
Παρα μα παρα πολυ ευστοχο σχολιο ρε Cvial και θα πρεπει παντα να λαμβανεται υποψιν πριν απο μια μμ..
 

PROF

Active Member
Αγαπητέ Cvial θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, η διαδικασία της μεταμόσχευσης μαλλιών είναι μία ιδιαίτερα επίπονη και πολύωρη διαδικασία για αυτόν που την εκτελεί οπότε είναι λογικό μακροχρόνια να επέρχεται κόπωση και να υπάρχει πτώση στην απόδοση και στην ποιότητα των επεμβάσεων.
Συνεπώς η κατάσταση με τους τοπ χειρουργούς είναι συνεχώς δυναμική και μεταβαλλόμενη και ο υποψήφιος για μεταμόσχευση πρέπει κατά τη γνώμη μου να είναι πολύ προσεχτικός και πολύ καλά ενημερωμένος για την πρόσφατη κατάσταση - ποιότητα του χειρούργου -κλινικής.
Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που επέλεξα τον Kaan μεταξύ των Erdogan, Lorenzo, Couto, Heinicke, Freitas και Hairline Clinic (Kaan) των οποίων οι τιμές για μια τόσο μεγάλη επέμβαση που χρειαζόμουν ήταν τελικά πολύ κοντά μεταξύ τους (διακύμανση τιμής από 2,50€/graft έως 3€/graft για τα συνολικά 7500 grafts που χρειαζόμουν), αφού τα πρωτόκολλα όλων ήταν σε σχετικά υψηλά επίπεδα, αλλά από την ερευνά μου έβλεπα ότι ο Kaan ( ο οποίος κάνει ο ίδιος όλη την επέμβαση με εννοείται έναν ασθενή ανά ημέρα) είχε αφενός μεν την εμπειρία αφού είχε δουλέψει τόσο στον Keser όσο και στην Hairline για αρκετά χρόνια, αλλά ταυτόχρονα ήταν πολύ νέος ακόμη για να έχει πτώση στην απόδοσή του (γεννηθείς το 1982), γεγονός άλλωστε που επιβεβαίωναν και τα μέχρι λίγο πριν την επέμβασή μου πρόσφατα αποτελέσματα του.
 

aeratos28

Just aeratos
Erdogan lorenzo couto,δεν έχουν την ίδια φημολογία με τον kaan φίλε μου.μην μπερδευεσαι..πολύ γρήγορα κατατασεις κάποιον στους τοπ..σχετικά παγκοσμίως άγνωστος είναι..έχει καιρό μπροστά του για να αποδείξει πράγματα.δεν λέω ότι δεν είναι καλός η είναι καλός γιατί δεν τον ξέρω..κάνε ένα νημα ,παρουσίασε την περίπτωση σου όπως σου έχουν ζητήσει τόσα μέλη εδώ ώστε να κρίνουμε αν ισχύουν σε κάποιο βαθμό τα λεγόμενα σου..γιατί πολλά τοπ ακούμε αλλά επειδή έχουμε δει kaan και kaan,χρόνια τώρα ,καταλαβαίνεις.!(λογοπαίγνιο αυτό με το kaan,μην παρεξηγησεις)..
Αγαπητέ Cvial θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου, η διαδικασία της μεταμόσχευσης μαλλιών είναι μία ιδιαίτερα επίπονη και πολύωρη διαδικασία για αυτόν που την εκτελεί οπότε είναι λογικό μακροχρόνια να επέρχεται κόπωση και να υπάρχει πτώση στην απόδοση και στην ποιότητα των επεμβάσεων.
Συνεπώς η κατάσταση με τους τοπ χειρουργούς είναι συνεχώς δυναμική και μεταβαλλόμενη και ο υποψήφιος για μεταμόσχευση πρέπει κατά τη γνώμη μου να είναι πολύ προσεχτικός και πολύ καλά ενημερωμένος για την πρόσφατη κατάσταση - ποιότητα του χειρούργου -κλινικής.
Αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που επέλεξα τον Kaan μεταξύ των Erdogan, Lorenzo, Couto, Heinicke, Freitas και Hairline Clinic (Kaan) των οποίων οι τιμές για μια τόσο μεγάλη επέμβαση που χρειαζόμουν ήταν τελικά πολύ κοντά μεταξύ τους (διακύμανση τιμής από 2,50€/graft έως 3€/graft για τα συνολικά 7500 grafts που χρειαζόμουν), αφού τα πρωτόκολλα όλων ήταν σε σχετικά υψηλά επίπεδα, αλλά από την ερευνά μου έβλεπα ότι ο Kaan ( ο οποίος κάνει ο ίδιος όλη την επέμβαση με εννοείται έναν ασθενή ανά ημέρα) είχε αφενός μεν την εμπειρία αφού είχε δουλέψει τόσο στον Keser όσο και στην Hairline για αρκετά χρόνια, αλλά ταυτόχρονα ήταν πολύ νέος ακόμη για να έχει πτώση στην απόδοσή του (γεννηθείς το 1982), γεγονός άλλωστε που επιβεβαίωναν και τα μέχρι λίγο πριν την επέμβασή μου πρόσφατα αποτελέσματα του.
 

PROF

Active Member
Αγαπητέ Αεράτε όπως γνωρίζεις εκτός από το ελληνικό φόρουμ υπάρχουν και άλλα φόρουμ στα οποία μπορεί κανείς να αναζητήσει πληροφορίες για τη μεταμόσχευση μαλλιών. Παραδείγματος χάριν στο bellicappeli υπάρχει ένας τεράστιος αριθμός γιατρών που παρουσιάζουν τα αποτελέσματά τους (επίσημη παρουσίαση από την κλινική) καθώς και ένας τεράστιος αριθμός ασθενών που παρουσιάζουν οι ίδιοι επίσης τα αποτελέσματά τους. Εκεί θα δεις λοιπόν ότι για παράδειγμα η Hairline έχει πολλά αποτελέσματα τόσο η ίδια, όσο και οι ασθενείς της, ενώ και ο Kaan παρότι μόλις στο πρώτο χρόνο λειτουργίας παρουσιάζει περιστατικά. Επίσης στο recuperarpelo το ισπανικό φόρουμ υπάρχει ένας τεράστιος αριθμός γιατρών που παρουσιάζουν τα αποτελέσματά τους (επίσημη παρουσίαση από την κλινική) καθώς και ένας τεράστιος αριθμός ασθενών που παρουσιάζουν οι ίδιοι επίσης τα αποτελέσματά τους. Εκεί θα δεις λοιπόν πολλά αποτελέσματα και από Heinicke, Freitas, Couto, Lorenzo. Τα ίδια ισχύουν για παράδειγμα στο alopezie.

Θέλω να πω υπάρχει διαθέσιμη αρκετή πληροφόρηση για να αξιολογηθούν όλοι οι γιατροί. Από εκεί και πέρα ο καθένας με βάση το δικό του πρόβλημα και τα δικά του κριτήρια αποφασίζει τι είναι καλύτερο για αυτόν.

Από προσωπική εμπειρία πάντως θα σου πω ότι στην πρώτη μου επέμβαση που έγινε στην HairlineClinic και στην οποία ήμουν στην κλινική συνολικά 6 ημέρες, είδα ότι κάθε μέρα είχανε σταθερά 4 με 5 χειρουργεία (έχουν 5 χειρούργους) με τιμές μάλιστα πιο ακριβές από τις δικές μου (βλέπε λίγο και ελληνικό παζάρι) άνω των 3,00€/graft μέση τιμή και κυρίως ανθρώπους από Βόρειες Χώρες (Γερμανία, Νορβηγία, κλπ.).

Στο δεύτερο επίσης που έκανα στην κλινική του Kaan το δικό μου χειρουργείο κράτησε τρεις ημέρες, αλλά έκατσα επίσης επιπλέον τρεις ημέρες στις οποίες υπήρχε πάλι ασθενής, γεγονός που σημαίνει ότι εκτός από εμένα και αρκετοί άλλοι θεωρούν ότι προσφέρουν σοβαρές υπηρεσίες.

Ωστόσο σε κάθε περίπτωση οι απόψεις είναι καθαρά υποκειμενικές και ο καθένας επιλέγει ότι καλύτερο νομίζει γι΄ αυτόν, όπως έκανα και εγώ για εμένα.
 

aeratos28

Just aeratos
Όλα αυτά που γράφεις είναι γνωστά
..είμαι μέλος και εγώ σε ξενα φόρουμ και τα γνωρίζω αυτά που λες..όπως και πολλά άλλα μέλη εδώ..το ότι έκατσες 3 μέρες παραπάνω και είδες ότι είχαν κάθε μέρα περιστατικά δεν μου λέει απολύτως τίποτα..και εδώ οι κλινικές έχουν 3-4 χειρουργεία άνετα την ημέρα..και δεν τα κάνει ένας γιατρός,υπάρχουν αρκετοί γιατροί που τα κάνουν..αυτό σημαίνει ότι είναι τοπ?σε καμία περίπτωση..η διαφωνία μου είναι η εξής..πως κατατασεις εναν γιατρό(κλινική) ο οποίος έχει ένα χρόνο τώρα που εμφανίζεται σε φόρουμ με κάποια αποτελέσματα όπως ειπες,με βαριά ονόματα όπως lorenzo ,erdogan κτλ..το ότι δούλευε σε κάποια άλλη κλινική πριν δεν μου λέει κάτι.με λίγα λόγια για να φτάσει την φήμη των lorenzo erdogan έχει πολλά ψωμιά ακόμα..αφελές εντελώς το να τον βάζεις σε ίδια κατηγορία με αυτούς.
 

PROF

Active Member
Αεράτε προφανώς δεν έγινα κατανοητός και σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα κατάταξης. Τα πράγματα είναι απλά, είσαι ένα καθαρό NW6 οπότε μόνη λύση στο πρόβλημά σου μια πιθανή μεταμόσχευση σε κάποιον πολύ καλό κατ΄ εσέ γιατρό. Επόμενο βήμα ένας σχετικός μακροχρόνιος έλεγχος επιλογής των υποψηφίων γιατρών - κλινικών που ταιριάζουν σε σένα και αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν είσαι σίγουρος αφενός μεν για την αξιοπιστία των στοιχείων που παρουσιάζονται και αφετέρου για το πόσο το πιθανό φαρμακάκι (που κάποιοι παραδέχονται ότι παίρνουν και άλλοι όχι) έχει μπουστάρει το αποτέλεσμα αφού στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχουν αρκετές τελογενείς τρίχες που σε εμένα δεν υπάρχουν. Εν πάσει περιπτώσει ο κατάλογος γίνεται και λες ότι εμένα προσωπικά από όσα έχω αντιληφθεί και έχω ερευνήσει μου αρέσουν τα πρωτόκολλα, αλλά και τα αποτελέσματα των Hasson and Wong, Hattingen Hair, Konior, Erdogan, Lorenzo, Couto, Heinicke και Freitas.
Στη συνέχεια βλέπεις το πρόβλημα που είναι μεγάλο όμως από την άλλη αποφασίζεις ότι δε θες τομή για τους δικούς σου λόγους, οπότε αυτομάτως αφαιρούνται από τον κατάλογο οι Hasson and Wong, Hattingen Hair και Konior.
Κάπου εδώ τελειώνει η θεωρία και αρχίζει η πράξη, μετράς την καράφλα στα 173cm2, η δότρια σου περίπου στις 5500 έως 6000 grafts και σε κάθε περίπτωση η ακρίβεια αυτής θα φανεί κατά την εξαγωγή, οπότε οι αριθμοί συνεχίζουν να μην βγαίνουν αφού χρειάζεσαι περίπου 8000grafts, οπότε κάτι άλλο πρέπει να κάνεις αφού σου λείπουν grafts, μόνη λύση beard grafts και body grafts και αναρωτιέσαι τι γίνεται με τους παραπάνω γιατρούς σε αυτή την περίπτωση; Οπότε συνεχίζεις το ψάξιμο και για bodyfue, μετά από έρευνα βρίσκεις τον Umar στην Καλιφόρνια και την κλινική Hairline στην Άγκυρα. Για πολλούς λόγους, δικούς σου λόγους, αποκλείεις τον Umar και καταλήγεις στην Hairline. Οπότε βλέποντας πια περισσότερο ενδελεχώς την εν λόγω κλινική βλέπεις ότι έχει πολύ καλό πρωτόκολλο, οργάνωση, αποτελέσματα και νοιώθεις και κάπως που δεν την είχες εντοπίσει και νωρίτερα αφού είναι αλήθεια ότι υστερεί στο marketing. Άρα μετά από χρόνια έρευνας καταλήγεις ότι για τη δική σου προσωπική περίπτωση κουμπώνει η εν λόγω κλινική και προχωράς παρακάτω. Η κλινική έχει πέντε χειρουργούς ποιος είναι ο καλύτερος; Οπότε συνεχίζεις πάλι την έρευνα και με τα δικά σου προσωπικά κριτήρια (μερικά τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο post) καταλήγεις στον Kaan.
Έτσι είσαι εντάξει με τον εαυτό σου ότι έψαξες, έκανες έρευνα, έτρεξες, νοιώθεις καλά με την επιλογή σου η οποία είναι αυστηρά προσωπική και προχωράς πλέον χωρίς φόβο στην επέμβαση και με σημαντικές πιθανότητες να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα, γεγονός που κατά τη γνώμη μου έγινε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

leas

Well-Known Member
Αεράτε προφανώς δεν έγινα κατανοητός και σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα κατάταξης. Τα πράγματα είναι απλά, είσαι ένα καθαρό NW6 οπότε μόνη λύση στο πρόβλημά σου μια πιθανή μεταμόσχευση σε κάποιον πολύ καλό κατ΄ εσέ γιατρό. Επόμενο βήμα ένας σχετικός μακροχρόνιος έλεγχος επιλογής των υποψηφίων γιατρών - κλινικών που ταιριάζουν σε σένα και αυτό με κάθε επιφύλαξη γιατί ποτέ δεν είσαι σίγουρος αφενός μεν για την αξιοπιστία των στοιχείων που παρουσιάζονται και αφετέρου για το πόσο το πιθανό φαρμακάκι (που κάποιοι παραδέχονται ότι παίρνουν και άλλοι όχι) έχει μπουστάρει το αποτέλεσμα αφού στις περισσότερες περιπτώσεις υπάρχουν αρκετές τελογενείς τρίχες που σε εμένα δεν υπάρχουν. Εν πάσει περιπτώσει ο κατάλογος γίνεται και λες ότι εμένα προσωπικά από όσα έχω αντιληφθεί και έχω ερευνήσει μου αρέσουν τα πρωτόκολλα, αλλά και τα αποτελέσματα των Hasson and Wong, Hattingen Hair, Konior, Erdogan, Lorenzo, Couto, Heinicke και Freitas.
Στη συνέχεια βλέπεις το πρόβλημα που είναι μεγάλο όμως από την άλλη αποφασίζεις ότι δε θες τομή για τους δικούς σου λόγους, οπότε αυτομάτως αφαιρούνται από τον κατάλογο οι Hasson and Wong, Hattingen Hair και Konior.
Κάπου εδώ τελειώνει η θεωρία και αρχίζει η πράξη, μετράς την καράφλα στα 173cm2, η δότρια σου περίπου στις 5500 έως 6000 grafts και σε κάθε περίπτωση η ακρίβεια αυτής θα φανεί κατά την εξαγωγή, οπότε οι αριθμοί συνεχίζουν να μην βγαίνουν αφού χρειάζεσαι περίπου 8000grafts, οπότε κάτι άλλο πρέπει να κάνεις αφού σου λείπουν grafts, μόνη λύση beard grafts και body grafts και αναρωτιέσαι τι γίνεται με τους παραπάνω γιατρούς σε αυτή την περίπτωση; Οπότε συνεχίζεις το ψάξιμο και για bodyfue, μετά από έρευνα βρίσκεις τον Umar στην Καλιφόρνια και την κλινική Hairline στην Άγκυρα. Για πολλούς λόγους, δικούς σου λόγους, αποκλείεις τον Umar και καταλήγεις στην Hairline. Οπότε βλέποντας πια περισσότερο ενδελεχώς την εν λόγω κλινική βλέπεις ότι έχει πολύ καλό πρωτόκολλο, οργάνωση, αποτελέσματα και νοιώθεις και κάπως που δεν την είχες εντοπίσει και νωρίτερα αφού είναι αλήθεια ότι υστερεί στο marketing. Άρα μετά από χρόνια έρευνας καταλήγεις ότι για τη δική σου προσωπική περίπτωση κουμπώνει η εν λόγω κλινική και προχωράς παρακάτω. Η κλινική έχει πέντε χειρουργούς ποιος είναι ο καλύτερος; Οπότε συνεχίζεις πάλι την έρευνα και με τα δικά σου προσωπικά κριτήρια (μερικά τα έχω αναφέρει σε προηγούμενο post) καταλήγεις στον Kaan.
Έτσι είσαι εντάξει με τον εαυτό σου ότι έψαξες, έκανες έρευνα, έτρεξες, νοιώθεις καλά με την επιλογή σου η οποία είναι αυστηρά προσωπική και προχωράς πλέον χωρίς φόβο στην επέμβαση και με σημαντικές πιθανότητες να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα, γεγονός που κατά τη γνώμη μου έγινε.


Ανοιξε νημα και παρουσιασε μας την μμ σου..
Εχεις κανει δυνατη ερευνα και φαινεται, εισαι ή ησουν μεγαλο νοργουντ και αξιζει να εχουμε ενα τετοιο περιστατικο στο φορουμ..
Συγγνωμη που επαναλαμβανομαι αλλα οι μισες μμ του φορουμ μας εχουν μεινει ανενημερωτες..
 

leas

Well-Known Member
Οσον αφορα την περιπτωση του καρφακια...
Φιλε νομιζω εισαι σε μια καλη ηλικια και με μικρο προβλημα, ακομη και καπως πιο επιθετικα να κινηθεις.Βεβαια τα 4200 και μενα μου κανουν καπως υπερβολη, γιατι προτιμω να ειναι καποιος λιγο πιο επιφυλακτικος..Αν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα να πας στον Ισπανο για μενα να πας σε αυτον πρεπει να χει πολυ μερακι για τις μμ.Ειναι οπως εχει αναφερει και ο Cvial "συντηρητικος" και θα σε προστατεψει παρεχοντας σου ταυτοχρονα πιστευω ενα δυνατο αποτελεσμα.
Οποια επιλογη και αν κανεις βεβαια στην fue ειναι σιγουρα τοπ..
Καλη τυχη.
 

aeratos28

Just aeratos
Φίλε prof αυτά που λες είναι οκ..μιλάς για τον εαυτό σου όμως..εκεί είναι σωστά..εγώ μια απλή ερώτηση έκανα..βάζεις στην ίδια κλίμακα δυνατοτητων τους γιατρούς Ερντογάν Λορέντσο με τον Κάαν.?γιατί αν τον βάζεις γενικά κάνεις λάθος..άσε πως έκατσε σε εσένα και αν ήταν ιδανικός για εσένα και την περίπτωση σου..έχει δείξει αποτελέσματα ίσα και σε αριθμό αλλά και σε αποτελεσματικότητα με αυτούς?αυτό σε ρωτάω.
 

PROF

Active Member
Αεράτε για μένα όπως προανέφερα δεν τίθεται θέμα κατάταξης, αλλά προσωπικής αξιολόγησης και απόφασης, μεμονωμένης για κάθε περίπτωση. Όσον αφορά τον Kaan για να τον επιλέξω και δεύτερη φορά σημαίνει ότι θεωρώ ότι είναι πολύ καλός γιατρός και δεν μπαίνω στη διαδικασία μιας σύγκρισης που επί της ουσίας δεν έχει σημασία αφού θεωρώ τους γιατρούς που ανέφερες επίσης άριστους.

Τέλος σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσε ο Kaan να έχει την αναγνωρισημότητα γιατρών όπως ο Erdogan, ο Lorenzo, κλπ. οι οποίοι έχουν δικές τους κλινικές από χρόνια, ενώ είναι και μεγαλύτεροι του επίσης κάποια χρόνια.

Όμως καθαρά επί του πρακτέου μην ξεχνάς αυτό που ανέφερε και ο Cvial πιο πάνω

"Οι μμ απαιτούν και εξαιρετικά φυσικά προσόντα (πολύ σταθερά χέρια και καλή όραση) τα οποία κάποια στιγμή χάνονται ή υποβιβάζονται και η εμπειρία από μόνη της δεν μπορεί να καλύψει το κενό. Η βιολογική φθορά είναι μεγάλη λόγω και της φύσης του αντικειμένου (μικρόχειρουργική με εξαντλητικά ωράρια και ελάχιστα διαλείμματα που καταπονούν στον μέγιστο βαθμό το σώμα)"

που σημαίνει ότι μερικές φορές το να είσαι νεότερος δεν είναι και αρνητικό άλλωστε τόσο ο Erdogan όσο και ο Lorenzo επειδή πραγματοποιούν περισσότερες επεμβάσεις από μία καθημερινά έχουν παραδώσει την εξαγωγή στις βοηθούς οι οποίες προφανώς είναι άριστα εκπαιδευμένες, αλλά άλλο είναι να διαχειρίζεται τη δότρια σου (που για μένα η κατάσταση που θα παραμείνει μετά την εξαγωγή είναι τόσο σημαντική όσο και το αποτέλεσμα στη λήπτρια) και να αξιολογεί το κάθε graft που θα εξάγει ο βοηθός και άλλο ο χειρούργος που έχει και την τελική ευθύνη της επέμβασης.

Βέβαια με τα χρόνια όλοι οι μεγάλοι γιατροί εκεί καταλήγουν, αλλά δεν σου κρύβω ότι είμαι χαρούμενος που ο Kaan εκτός από την τοποθέτηση μου έκανε και την εξαγωγή των grafts και μάλιστα με quality manual fue.

Πάντως για να μην πολυλογούμε θεωρώ Erdogan και Lorenzo κορυφαίους γιατρούς - κλινικές
 

PROF

Active Member
Αγαπητοί Koumparos και leas, σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Ieas από το προφίλ σου έχω δει ότι είσαι ένα πολύ σοβαρό παιδί, αρκετά ψαγμένο και με διερευνητική ματιά και θεωρώ όποτε χρειαστεί να κάνεις κάτι (εύχομαι να μη χρειαστεί ποτέ), είμαι σίγουρος ότι θα κάνεις τη βέλτιστη επιλογή για σένα.
 

karfakias

Member
Τα 4200 μοσχεύματα μου ακούγονται κάπως υπερβολικά. Θεωρητικά με την χρήση φίνας στο επόμενο διάστημα ίσως δεις κάποια ενδυνάμωση των χνουδοποιημένων τριχών και ίσως τελικά να χρειαστείς πολύ λιγότερες παρεμβάσεις. Θα πρότεινα αφού ξεκίνησες με φίνα να μείνεις σε αυτή για ακόμα μερικούς μήνες (να κλείσεις τουλάχιστον 1,5 χρόνο) και μετά να κάνεις τα cons.
όταν με το καλό θα γίνουν οι επαφές θα έχει περάσει πάνω από χρόνος 14 plus μήνες...
Γενικά πιστεύω οτι τώρα θα δώ αποτελέσματα από την αγωγή μου. Από διαβάσματα σε φορουμ του εξωτερικού έχω βγάλει το συμπέρασμα οτι σε περιπτώσεις σαν τη δική μου , που η εξέλιξη της τριχόπτωσης είναι αργή, είναι αργή και η εμφάνιση θετικών αποτελεσμάτων. Ενδεχομένως να έχει να κάνει με τους διαφορετικούς κύκλους των τριχών και τις χρονικές περιόδους που συμβαίνει...
¨οπως και να έχει ο χρόνος θα δείξει....
 

karfakias

Member
Φίλε καρφάκια καλησπέρα. Ελπίζω να είσαι καλά. Αν δεν κάνω λάθος, έχεις έρθει δυο φορές στα ραντεβού του Μιχάλη στο παρελθόν. Ο γιατρός σου είχε πει πως έχεις πολλά μαμά μαλλιά στις περιοχές που θες να πυκνώσεις και μόνο οι κρόταφοι είναι επεμβάσιμοι. Δεν σου είχε απορρίψει την επέμβαση φοβούμενος το σοκ λος όσο για στρατηγικούς λόγους, το ότι δηλαδή χωρίς θεραπεία όταν θα αραιώσεις και άλλο, θα πρέπει να δουλέψεις ξανά την περιοχή και δεν είναι ότι καλύτερο η επισκεψιμότητα σε ίδιες περιοχές μιας και η φύτρωση κάθε φορά μειώνεται. Σου πρότεινε, και συμφώνησα και εγώ αν το επιθυμείς, να κάνεις μια ισχυρή θεραπεία ώστε να κλειδώσεις τα μαλλιά σου, να δεις πως πας και ανάλογα την εξέλιξη του θέματος, αποφασίζεις. Θεωρώ τίμια προσέγγιση εκ μέρους του ότι δεν θέλησε να σε βάλει στο τραπέζι να πάρει τα λεφτά σου, μιας και το πρόβλημα σου είναι μικρό. Αυτό τουλάχιστον ήταν η άποψη του και η δική μου τότε που σε είδαμε. Από κοντά είχες μια εντελώς διαφορετική εικόνα από αυτή που βλέπω τώρα στις φωτογραφίες. Από κοντά φαινόσουν πολύ πιο πυκνός και δεν ξέρω αν αυτό που βλέπω τώρα είναι αποτέλεσμα του χτενίσματος και φωτισμού, ή αν αραίωσες δραματικά από τότε, ή συνδυασμός και των δυο. Θυμάμαι η εξέλιξη της τριχόπτωσης σου ήταν απίστευτα αργή είχες πει (αν δεν κάνω λάθος) και πως δεν παίρνεις φίνα. Μετά μου είπες θα την δοκιμάσεις όπως και λες πως έκανες. Λογικά, με τέτοια θεραπεία θα έπρεπε να έχεις και καλύτερη εικόνα από τότε, όχι το ανάποδο, εκτός αν μιλάμε για απόπτωση λόγω της θεραπείας. Σε κάθε περίπτωση, νομίζω λόγω του τύπου της αραίωσης που έχεις, η μμ δεν είναι για σένα η καλύτερη επιλογή. Δεν έχεις χάσει τόσα πολλά μαμά μαλλιά στο σύνολο του τριχωτού σου, πχ το 50% του μαλλιού ώστε να πυκνώσεις και με ασφάλεια, αλλά κυρίως, με την λογική πως αν χάσεις και το άλλο 50% του μαλλιού εκεί, η ύπαρξη των μμ θα δίνει επαρκή κάλυψη και δεν θα χρειαστείς άλλη πύκνωση ή αν χρειαστείς, θα είναι ψιλομερεμέτι. Θυμήσου πως χωράφι που έχει οργωθεί δεν φυτρώνει ξανά το ίδιο, και ας ακούγεται κάπως βλάχικο, έτσι είναι. Εγώ στην θέση σου θα έκανα ισχυρή θεραπεία μέχρι εκεί που με πάει όσο με κρατάει, όταν πλέον η αραίωση είναι τόσο δραματική, ήρθε η ώρα για μμ. Τώρα ακόμη είσαι καλά, με φυσιολογικό χτένισμα φαίνεσαι πυκνότατος. Η άλλη προσέγγιση είναι η διακοπή θεραπείας ώστε να πάς γρηγορότερα εκεί που είναι να φτάσεις σαν nw, να καθαρίσει το τοπίο να δεις καλύτερα που θα πατήσεις σε μια ενδεχόμενη μμ. Οτιδήποτε άλλο απλά θα σε βάλει σε διαδικασία επαναλαμβανόμενων session με handicapτην μειωμένη φύτρωση κάθε φορά επειδή θα παίζεις σε ίδιες περιοχές, παραπλήσιες. Καλύτερη προσέγγιση αυτή με τις ζώνες. Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Όχι ότι δεν μπορεί να επιτευχθεί αυτό που θες, αλλά από λογική και στρατηγική σκοπιά, ο τύπος και η έκταση του προβλήματος σου εμένα δεν με κάνουν να σε θεωρώ ιδανικό υποψήφιο για μμ.
αγαπητέ dance καλησπέρα....
Ελπίζω και εσύ να είσαι καλά. Ομολογώ οτι είσαι πολύ ακριβής όσον αφορά την συμβουλή του γιατρού και την προσέγγιση του.
Δεν τέθηκε ποτέ θέμα σοκ λοσ... Αλλά όπως είπες και εσύ θέμα στρατηγικής.
Τώρα όσον αφορά τη θεραπεία αλλά και την κατ΄σταση μου η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση.
Οι φωτογραφίες είναι πολύ σκληρες , γιατί έτσι μου ζητήθηκαν, αλλά και η πραγματική μου κατάσταση έχει χειροτερέψει ελαφρώς τον τελευταίο χρόνο...
Ας ελπίσουμε οτι θα καλυτερέψει στους επόμενους μήνες...
Δυστυχώς ήμουν εκτός αθηνών αυτό το σκ και δεν μπόρεσα να βρίσκομαι στα cons του γιατρού να με δείτε και από κοντα να το κουβεντιάσουμε. Θα είμαι όμως στην επόμενη και θα έχουμε την ευκαιρία να τα πούμε από κοντά.

Τέλος η οπτική να διακόψω θεραπεία δεν το συζητώ... Ενώ και εμένα η οπτοκή με τις ζώνες με πείθει περισσότερο...
 
Μπλουζα