Πρόσθετο.. εναλλακτικά "hair piece" - H εμπειρία μου

Gio

New Member
Λοιπόν, για όσους έχουν διαβάσει την ιστορία μου θα γνωρίζουν οτι έχω χρησιμοποιήσει τα πάντα, και όταν λέω τα πάντα, εννοώ τα πάντα!

Απο toppik, θεραπείες και μεταμοσχεύσεις μέχρι και πρόσθετο. Ω ναι, αυτό το τόσο αμφιλεγόμενο πραγματάκι. Σκέφτηκα να γράψω την μικρή μου εμπειρία και σε αυτό το θέμα με σκοπό όσο πιο λεπτομερή περιγραφή με σκοπό να ενημερωθούν όσοι τελικώς επιλέξουν αυτή την λύση για την αποκατάσταση (όχι θεραπεία) των μαλλιών τους. Το σχετικό νήμα του Tsakaloυ είναι πλήρως περιγραφικό οπότε δεν θα αναλωθώ σε τεχνικές λεπτομέρειες.

Το φετινό καλοκαίρι, μετά που απολύθηκα απο τον στρατό το πρόβλημα είχε μεγαλώσει και παρόλο που είχα εντυπωσιακά αποτελέσματα με την χρήση toppik σκέφτηκα να πάω και στο άλλο άκρο, σαν ένας είδος πειράματος ας πούμε, ενώ παράλληλα σκεφτόμουν και την επόμενη μου μεταμόσχευση που τελικώς και έγινε.

Αφιέρωσα πάρα πολύ χρόνο ψάχνοντας κυρίως απο ανθρώπους του εξωτερικού τα υπερ και τα κατά της χρήσης του και αφού αποφάσισα για τις λεπτομέριες προχώρησα στην αγορά 2(!) πρόσθετων. Το ένα χρώματος #3 και το άλλο χρώματος #4 ελαφρώς πιο ανοιχτό αφού δεν ήξερα ποιο θα ταίριαζε με τα υπάρχοντα μαλλιά μου. Η παραγγελία έγινε απο ιστοσελίδα του εξωτερικού και κόστησε περι τα 340 ευρώ περίπου και για τα 2. Η βάση ήταν full lace με 100% indian τρίχα, με medium πυκνότητα και ελαφρώς bleached knots μόνο στην hairline. Όταν το έπιασα στα χέρια μου ένιωσα μια στιγμή αμηχανίας... αναρωτήθηκα : "αυτό θα βάλω πάνω μου;"

Εδώ να επισημάνω ότι το πρόσθετο έρχεται συνήθως ακούρευτο. To περιεργάστηκα λίγο και μετά το φύλαξα αφού περίμενα και τα απαραίτητα καλούδια για την εφαρμογή του. Tapes, glues, spray ενύσχισης, alcohol ήταν μόνο μερικά απο αυτά που είχα επίσης παραγγείλει. Δεν σας κρύβω οτι το πίστεψα το εγχείρημα. Μερικοί άνθρωποι είχαν πραγματικά εντυπωσιακά αποτελέσματα με την χρήση πρόσθετων και δεν καταλαβαίνεις απολύτως τίποτα... εκτός........... απο αυτή την έρμα hairline. Σε αυτό το σημείο δυστυχώς, αν είσαι γνώστης ΠΑΝΤΑ καταλαβαίνεις οτι κάτι δεν πάει καλά. Αν πάλι αφήνεις το μαλλί να πέφτει προς τα κάτω τότε αυξάνονται και οι πιθανότητες να περάσεις απαρατήρητος..

Βέβαια για να είμαστε δίκαιοι, τα τελευταία χρόνια έχουν εξελιχθεί τόσο τα πρόσθετα που υπο συγκεκριμένες συνθήκες ακόμα και κάποιος χρήστης τους δεν καταλαβαίνει την διαφορά απο το πραγματικό μαλλί.

Αφού λοιπόν ήρθαν και τα υπόλοιπα πράγματα, πήρα την απόφαση! Φώναξα ένα φιλαράκι που είναι κουρέας και σοκαρίστηκε όταν του είπα τι θέλω.. δεν περίμενε οτι θα έφτανα μέχρι εκεί! Κούρεψα με την ψιλή την περιοχή εφαρμογής στο κεφάλι μου, έβαλα ταινία περιμετρικά πάνω στο πρόσθετο και το έβαλα πάνω. Η αλλαγή τρομακτική.. αλλά σε λίγα δευτερόλεπτα άρχισε να τρέχει ιδρώτας ποτάμι από την ζέστη και η ταινία άρχισε να ξεκολλάει. Ο φίλος μου δυσκολευόταν να με κουρέψει και τελικώς τα παράτησε. Έκοβε την μια μεριά.. σηκωνόταν η άλλη. Μου είπε λοιπόν ότι θα ήταν προτιμότερο να ξαναπροσπαθούσαμε όταν τα μαλλιά μου θα μάκραιναν λίγο περισσότερο ώστε να γίνει το απαραίτητο "δέσιμο" μεταξύ τριχών πρόσθετου και τριχών κεφαλιού. Τουλάχιστον στο χρώμα είχα πέσει ακριβώς.

Υπήρχε ενα μικρό πρόβλημα ωστόσο.. είχα κουρέψει την κορυφή του κεφαλιού μου και τα πλαϊνά οχι, οπότε αναγκάστηκα και τα ξύρισα όλα. Αίσθηση ελευθερίας παιδιά. Εντάξει, είχα το ψυχολογικό στρεσάρισμα από τα πειράγματα γνωστών και αγνώστων αλλά αυτό με έκανε να πεισμώσω ακόμα περισσότερο. Φύλαξα τα πρόσθετα στην ντουλάπα και ξεκίνησα την θεραπεία μου με πλήρη αφοσίωση. Δεν έβγαινα από το σπίτι, δεν πήγαινα πουθενά. Περίμενα να πάει η ώρα ακριβώς για να κάνω την αγωγή μου. Καθημερινά το ίδιο μοτίβο αλλά πιστεύω οτι δικαιώνομαι σιγά σιγά..

Γενικά πέρασα ενα δίμηνο Ιούλιου-Αυγούστου που σκέφτηκα πολλά. Σκέφτηκα να πουλήσω τα πρόσθετα όσο όσο ή ακόμα και να τα πετάξω, ωστόσο μέχρι στιγμής περιμένουν την μοίρα τους στην ντουλάπα μου. Αφόρετα. Το ένα ειδικά στην συσκευασία του ακόμα.

Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο όμως, παραθέτω τις φωτογραφίες και αναμένω τα σχόλια και τις απορίες όσων θέλουν να τολμήσουν αυτό το βήμα..
 

Συνημμένα

  • IMG_0773.JPG
    IMG_0773.JPG
    1.9 MB · Προβολές: 744
  • IMG_0774.JPG
    IMG_0774.JPG
    1.7 MB · Προβολές: 721
  • IMG_0772.JPG
    IMG_0772.JPG
    1.8 MB · Προβολές: 688

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos2

Active Member
εγω πιστευω πως το προσθετο ειναι τελεια λυση με μια μεταμοσχευση... κανεις μεταμοσχευση hairline χαμιλη... την ριχνεις πολι nw 1 ... με καποιο βαθος.. και απο πισο βαζεις το προσθετο.. η hairline κανωνικη... κανεις δεν αντιλαμβανεται τιποτα.
 

Gio

New Member
Θα συμφωνούσα μαζί σου φίλε gianni, αλλά το πρόσθετο απαιτεί εκτός απο το χρήμα που θα διαθέτεις ανα κάποιους μήνες αγοράζοντας άλλο, συντήρηση αλλά και extra προσοχή, όταν ας πούμε κάνεις κάποιο άθλημα ή βρίσκεσαι στην μηχανή. Επίσης, οι κόλλες και γενικότερα όλα τα χημικά που απαιτούνται για την εφαρμογή του δεν είναι οτι καλύτερο για την υπάρχουσα τριχοφυΐα.
 

tropheus

Well-Known Member
Θυμάμαι τα λόγια του φίλου του Tsakalou ο οποίος περιέγραφε την εμπειρία του με τα πρόσθετα ως μια από τις χειρότερες στιγμές της ζωής του ...
 

krhtikos21

Member
kai εγώ παιδιά είχα δώσει προκαταβολή και δεν πήγα ποτέ.δεν άντεξα. είναι φρίκη.αμα σε πάρουνε χαμπάρι άνετα αυτοκτονείς μετα :p
 

Bouklas

Well-Known Member
Καλή ιδέα αλλα εκεί που θα μπει το πρόσθετο λογικά με τον καιρό θα αδειάσεις εντελώς. Μπορεί να νεκρώσουν οι θύλακες δεν θα αναπνέει καθόλου το δέρμα σου, και αν αποφασίσεις να το πετάξεις τι θα έχεις μετά? hairline και από πίσω όλο άδειο? :D Είναι απόφαση χωρίς επιστροφή.
Εγώ το πρόσθετο το έκραζα γιατί το είχα ως την κλασική περούκα που κάνει bam ότι είναι ψεύτικο. Τώρα με αυτά τα hair systems λέω wow! Η καλύτερη μεταμόσχευση δεν μπορεί να πλησιάσει στην πυκνότητα και φυσικότητα ενός hair system. Αλλα είναι το κόστος συντήρησης όπως είπε και ο φίλος Gio, και το άγχος μην γίνει καμια στραβή. Το άγχος νομίζω δεν φεύγει ακόμα και με συρραπτικό στο δέρμα σου να είναι πιασμένο.
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Φιλε φοραγα τετοιο 5 χρονια.σου λεω πως μετα απο καποιο διαστημα γινεται πολυ κουραστικο.κουβαλας μεγαλο αγχος μετα απο ενα σημειο.
 

krhtikos21

Member
άντε ρε φίλε? μπορείς να μας πεις μερικές λεπτομέρειες?
φαίνεται γενικά?
κάθε πότε ήθελε συντήρηση?
από που το πήρες και τιμή :)
ευχαριστώ
 

gianniskritikos2

Active Member
παιδια για να μην τα μπλεξουμε.... δεν εχουν καμια σχεση τα προσθετα μεταξυ τους... οταν ο αλλος περνει 2 με 350 ευρο και ο αλλος 1 με 1000 ευρο σαφως δεν ειναι το ιδιο.... και μαλιστα αναπνεει το δερμα αν παρεις καλο προσθετο ιδρωνει ολλα κανωνικα δεν ξεκωλαει επιδει ιδρωνουμε... κανεις και μπανιο με αυτο στη θαλασσα παντου.. εδω παρουσιαζεται ενα πραγμα περουκα... ιδρονουμε και ξεκωλαει η hairline μη φυσικη.. ενοειτε πως γινεται ολα αυτα να ειναι φυσικα. δεν κανω διαφιμιση απλα απο οσα εχω δει μιαζει να ειναι ο καλυτερος στο ειδος με προσθετα.. να ενα βιντεο. Παρακολουθηστε με μεγαλη αναλυση οταν πλυσιαζει κοντα την καμερα στην hairline. http://www.youtube.com/watch?v=vGZEtS1VQp4&feature=c4-overview&list=UULDXdpNx5uQBZgsKCf6MLUg


αμα βαλεις μεγαλυτερη πυκνωτιτα μπροστα δεν θα φενεται τιποτα τωρα κατι φενεται
 

krhtikos21

Member
αυτό στην Ελλάδα που θα το βρεις ρε Γιάννη? όταν ξεκολλάει θ το κολλάς εσύ? αυτό μαδάεει, έτσι είναι την πρώτη μέρα μετά από 1 μήνα χάνεται η πυκνότητα της χερλάιν και φαίνεται. ποιος θα σου κουρέυει μετά?

πόσα χρήματα είναι το χρόνο όλα αυτά?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Gio

New Member
Φίλε Γιάννη, έψαξα κάθε εταιρία και προμηθευτή. Σου εγγυώμαι, οτι αν ο farell σου παρέχει ενα πρόσθετο αξίας 1000 ευρώ (προέλευσης κίνας) και εσυ αγοράσεις απο κάπου αλλού -ευγνωσμένης αξίας προμηθευτή- ενα πρόσθετο 200 ευρώ (της ίδιας προέλευσης) η διαφορά τους θα είναι μόνο στο brand-name. Άσε που και οικονομικά να το δεις, είναι ασύμφορο! Κάθε 3-4 μήνες πρέπει να αλλάζεις το πρόσθετο, ειδικά όταν μιλάμε για βάση τύπου full Lace.
3000 ευρώ το χρόνο είναι πολλά.. βάλε μέσα και τις κόλλες, τις ταινίες, τα σπρέυ κ.τ.λ και το κόστος κρίνεται απαγορευτικό..

Και επειδή μιλάμε για πρόσθετα, προσέξτε τι παρατήρησα :

Ο alvi armani στην επίσημη ιστοσελίδα του, έχει φωτογραφίες απο τις hairline που σχεδιάζει. Σε μια φωτογραφία απεικόνιζεται μια hairline ενός πρόσθετου σαν περιστατικό μεταμόσχευσης.. Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση. Αν θέλετε παραθέτω και το link..
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Gio είπε:
Φίλε Γιάννη, έψαξα κάθε εταιρία και προμηθευτή. Σου εγγυώμαι, οτι αν ο farell σου παρέχει ενα πρόσθετο αξίας 1000 ευρώ (προέλευσης κίνας) και εσυ αγοράσεις απο κάπου αλλού -ευγνωσμένης αξίας προμηθευτή- ενα πρόσθετο 200 ευρώ (της ίδιας προέλευσης) η διαφορά τους θα είναι μόνο στο brand-name. Άσε που και οικονομικά να το δεις, είναι ασύμφορο! Κάθε 3-4 μήνες πρέπει να αλλάζεις το πρόσθετο, ειδικά όταν μιλάμε για βάση τύπου full Lace.
3000 ευρώ το χρόνο είναι πολλά.. βάλε μέσα και τις κόλλες, τις ταινίες, τα σπρέυ κ.τ.λ και το κόστος κρίνεται απαγορευτικό..

Και επειδή μιλάμε για πρόσθετα, προσέξτε τι παρατήρησα :

Ο alvi armani στην επίσημη ιστοσελίδα του, έχει φωτογραφίες απο τις hairline που σχεδιάζει. Σε μια φωτογραφία απεικόνιζεται μια hairline ενός πρόσθετου σαν περιστατικό μεταμόσχευσης.. Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση. Αν θέλετε παραθέτω και το link..

Εννοείται Gio, δώσε link να δούμε να συγκρίνουμε, είναι ενδιαφέρον.
 

Gio

New Member
Λοιπόν παιδιά βρήκα την φωτογραφία σε διαφορετικές ιστοσελίδες... Η πρώτη είναι η παρακάτω :

http://www.hairsite.com/armani-fue-hair-transplant.htm

Πατήστε hairline gallery και η επίμαχη φώτο βρίσκεται στην δεύτερη σελίδα, είναι η έκτη φωτογραφία με αριθμό 13/22. Παρατηρήστε το κάτι σαν "διχτάκι" που φαίνεται μέσα στα μαλλιά. Ξεκάρα lace system..

Στην παρακάτω σελίδα βρίσκεται επίσης η ίδια φωτογραφία με λίγο χειρότερη ανάλυση. Είναι η τέταρτη απο το τέλος, ο κύριος με τα γυαλιά.

http://www.alviarmani.com/forum/Topic30-12-1.aspx
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Gio είπε:
Λοιπόν παιδιά βρήκα την φωτογραφία σε διαφορετικές ιστοσελίδες... Η πρώτη είναι η παρακάτω :

http://www.hairsite.com/armani-fue-hair-transplant.htm

Πατήστε hairline gallery και η επίμαχη φώτο βρίσκεται στην δεύτερη σελίδα, είναι η έκτη φωτογραφία με αριθμό 13/22. Παρατηρήστε το κάτι σαν "διχτάκι" που φαίνεται μέσα στα μαλλιά. Ξεκάρα lace system..

Στην παρακάτω σελίδα βρίσκεται επίσης η ίδια φωτογραφία με λίγο χειρότερη ανάλυση. Είναι η τέταρτη απο το τέλος, ο κύριος με τα γυαλιά.

http://www.alviarmani.com/forum/Topic30-12-1.aspx

Πράγματι... Βασικά απορώ.. έχει τόσα άλλα καλά αποτελέσματα να δείξει, γιατί να επέλεξε να κάνει κάτι τέτοιο...
 
Μπλουζα