Προσεχές consultation και οριστική απόφαση μεταμόσχευσης στον dr koray erdogan (asmed)

athenian

Well-Known Member
Ρε μεγάλε εσύ τι είσαι ο αστυνόμος του forum;Aντε από εδώ ρε πανάσχετε έχεις και άποψη και μας τη λές κιόλας.
Την άποψη μου λέω που είδες ότι το παιζω ειδικός.
Και προφανώς ξέρω πολλά μετά από χρόνια ενασχόλησης και ούτε θα μπω στη διαδικασία να απολογηθώ σε σένα.
Ξερόλες όλοι.
Μεγάλε πριν ένα μήνα ρωτούσες τα βασικά εδώ μέσα και τώρα έχεις άποψη εμπεριστατωμένη κιόλας. Χαλάρωσε. Έχεις δρόμο ακόμα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

MariosOik

Active Member
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας. Τον Ιουνιο θα παω για consultation και θα τα πω κατ ιδιαν με τον γιατρο. Η σχεδιαση που μου εστειλε @danceworld_2001 δεν με ικανοποιει. Προφανως και δεν θα κατεβασω χερλαιν. Το μοτιβο που μου προτεινει ο Λορεντζο μου ταιριαζει και οριοθετει την χερλαιν σε ενα ρεαλιστικο για την ηλικια μου σημειο. Επιλεγω Ερντογαν για πολλους λογους. Δεν ξερω μακαρι να πεσω μεσα εχω ακουσει πολλα και με εχει κερδισει. Η διαφορα των 6-7 χιλιαδων ευρω στα 2000 γκραφτς ειναι πολυ μεγαλη. Δεν νομιζω να ειναι τοσο μεγαλη η διαφορα των 2 γιατρων. Αυτο ομως που θα ζητησω ειναι σαφεστατα ενα πλανο τυπου Λορεντζο και γυρω στα 1200 γκραφτς. Ειμαι διατεθειμενος προκειμενου να με δεχτει να προσφερω καποιο fixed cost. Αναφορικα με την κληρονομικοτητα ο αδερφος μου στα 34 ειναι nw2 σταθερα χωρις θεραπειες. Ειμαι της αποψης οτι ειμαι σε μια ηλικια που θελω να χαρω τα μαλλια μου. Το προβλημα μου ειναι μικρο αλλα επικεντρωνεται διαχυτα και κυριως στο κεντρο της χερλαιν. Δεν ειναι κροταφικη αραιωση και κλασικο πατερν. Αν λοιπον η δοτρια μου ειναι 6500 γκραφτς και καταναλωσω 1500 χωρις να κατεβασω χερλαιν, με 5000 και σπλιτ και 5αρης να γινω σωζεται η κατασταση. Εχω μικρο κεφαλι και η προσεγγιση του Λορεντζο ειναι συντηρητικη. Αν μου πειτε παω για 6αρης 7αρης τι να το κανω ρε παιδες? Δεν προκειται να μπω σε τετοια διαδικασια μμ αν φτασω τοσο. Βημα βημα ομως...! Πρωτιστως υπαρχει το consultation για το οποιο ειμαι πολυ χαρουμενος. Οσον αφορα τις πολυ σωστες αποψεις σας, ολα υποθεσεις ειναι στη ζωη. Αν περιμενω να αραιωσω κτλ. Προφανως και θα γινει, νομιζω στο μειλ ο Κοραυ το γραφει. Δεν ξερεις τι γινεται στο μελλον. Ενα καλο αποτελεσμα θα με κανει να σταματησω να ασχολουμαι και να νιωθω πολυ ομορφα. Για μενα αυτο σημαινει πολλα. Τριανταριζω σχεδον... Οσον αφορα τις θεραπειες εχω προβει σε εξονυχιστικες εξετασεις. Καθε 6 μηνες επαναλαμβανονται. Απο υπερηχο, σπερματογραφημα, τεχνητη στυση κτλ. Ολα ειναι απολυτως φυσιολογικα. Το ιδιο και τα επιπεδα τεστο στον οργανισμο μου(ισα ισα πανω απο το φυσιολογικο). Η χερλαιν κακα τα ψεματα ειναι το α και το ω στα μαλλια(μετα πιστευω ακολουθει το κραουν). Το ιδανικο για μενα θα ηταν 600-700 γκραφτς μαξ και εληξε το θεμα αλλα ειναι πολυ λιγα. Ξαναλεω ομως οτι θα μπω να διαπραγματευτω σωστα για να του δειξω οτι θελω να ειναι και ο μελλοντικος γιατρος μου. Κατι τελευταιο @danceworld_2001 , με 1800-2200 γκραφτς δεν ξερω αν παρατηρησες αλλα και οι 2 γιατροι θα μπουν μεχρι ορια με β ζωνη. Επομενως δεν ειναι οτι πεταω γκραφτς. Αν κατεβασω ναι, αν μεινω εδω που ειμαι οχι... Το ασχημο της υποθεσης ειναι οτι σε σχεση με περσι που βρεθηκαμε η αραιωση στη χερλαιν εχει χειροτερεψει λιγο. Επισης η τριχοπτωση ειναι του επιπεδου τουλαχιστον 100 τριχες ημερησιως. Δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο. Ειμαι και στρατο ακομα και σιγουρα δεν βοηθαει αυτο.
 

turnfiji123

Active Member
Βγαίνει και άλλη ουσία σαν τη ντουτα πιο γερή με λιγότερες παρενέργειες από φίνα, η darolutamide. Εγώ είμαι μαζί σου για την μμ. Θα επέλεγα λορετζο γιατί έχει παραδείγματα σαν τα δικά σου με σχηματισμό χερλαιν με λίγα γκραφτ. Θα έκοβα την μινοξ γιατί α) το μαλλί σου ήδη δείχνει χειρότερα σαν λιγδωμενο και β) πως μπορεί κάποιος να χαρεί το μαλλί του βάζοντας ένα τοπικό σκεύασμα σαν αυτό 2 φορές τη μέρα;

Καλή τύχη.
 

MariosOik

Active Member
Βγαίνει και άλλη ουσία σαν τη ντουτα πιο γερή με λιγότερες παρενέργειες από φίνα, η darolutamide. Εγώ είμαι μαζί σου για την μμ. Θα επέλεγα λορετζο γιατί έχει παραδείγματα σαν τα δικά σου με σχηματισμό χερλαιν με λίγα γκραφτ. Θα έκοβα την μινοξ γιατί α) το μαλλί σου ήδη δείχνει χειρότερα σαν λιγδωμενο και β) πως μπορεί κάποιος να χαρεί το μαλλί του βάζοντας ένα τοπικό σκεύασμα σαν αυτό 2 φορές τη μέρα;

Καλή τύχη.
Καλημέρα...! Ακριβώς σαν και μένα σκέφτεσαι...! Φοβάμαι να κόψω τη φίνα όμως...! Μια φορα την ημερα βαζω...! Μακαρι να πανε ολα καλα...! Θα μιλησω διεξοδικα με τον γιατρο και θα του πω ολους τους προβληματισμους μου για το μελλον. Σε πρωτη φαση παω για κονσαλτ με Ερντο το ξαναλεω... αν δεν δεχτει τη συντηρητικη μου προσεγγιση θα το ξανασκεφτω.
 

MariosOik

Active Member
Καλημέρα σε όλους φίλοι μου,

Ηθελα ξανα να σας ευχαριστησω ολους για τις αποψεις σας. Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να προχωρήσω σε μια συντηρητική προσέγγιση και σε καμία περίπτωση να μην κατεβάσω χερλάιν ώστε σε περίπτωση που μελλοντικά αραιώσω πολύ να μπορώ να εχω επαρκη δότρια ωστε να παρω αξιοπρεπες καλυψη αν και εφοσον χρειαστει. Την αγωγη της φιναστεριδης δεν προκειται να την διακοψω(ισως για ενα διμηνο οταν αποφασισω να τεκνοποιησω) ενω μινοξ επισης θα συνεχισω 4-5 φορες την εβδομαδα με την hairway σε υγρη μορφη για μεγαλυτερη ευκολια μιας και την χορηγω εδω και μηνες σε ολο το τριχωτο της κεφαλης προληπτικα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kolias

Active Member
αν θες την γνωμη μου αυτο που πρεπει να δουλεψεις πρωτα ειναι να βγαλεις την ιδανικη εινονα που εχεις στο μυαλο σου, και να δεις τον ευατο σου περαν απο αυτη, αν δεν εισαι ευχαριστημενος με αυτο που εχεις ηδη δεν θα εισαι ευχαριστημενος με τιποτα
το να μην ξαναασχοληθεις με το μαλλι ξεχασε το αν ηταν δεν θα ασχολουσουν ηδη, αν νομιζεις οτι τωρα σε πειραζει επειδη εισαι 30 στα 45 που θα φας και κριση μεσης ηλικιας να δεις τι θα παθεις θα χρειαστεις πολλα φαρμακα για να σε συνεφερουν αν τυχον κανεις λαθος κινησεις μεχρι τοτε. φιλικα
 

MariosOik

Active Member
αν θες την γνωμη μου αυτο που πρεπει να δουλεψεις πρωτα ειναι να βγαλεις την ιδανικη εινονα που εχεις στο μυαλο σου, και να δεις τον ευατο σου περαν απο αυτη, αν δεν εισαι ευχαριστημενος με αυτο που εχεις ηδη δεν θα εισαι ευχαριστημενος με τιποτα
το να μην ξαναασχοληθεις με το μαλλι ξεχασε το αν ηταν δεν θα ασχολουσουν ηδη, αν νομιζεις οτι τωρα σε πειραζει επειδη εισαι 30 στα 45 που θα φας και κριση μεσης ηλικιας να δεις τι θα παθεις θα χρειαστεις πολλα φαρμακα για να σε συνεφερουν αν τυχον κανεις λαθος κινησεις μεχρι τοτε. φιλικα
Συμφωνώ με αυτά που λες απόλυτα... Η ηλικία δεν αλλάζει, τα χαρακτηριστικά δεν αλλάζουν, αν κάποιος είναι ψηλός ή οχι δεν αλλάζει πχ... εγώ θέλω να αλλάξω κάτι το οποίο όσοι έχουν αγάπη για τα μαλλιά το καταλαβαίνουν... η χερλάιν είναι το πρώτο πράγμα που παρατηρείται στα μαλλιά κάποιου... αλλιώς είναι η ψυχολογία σου όταν δεν σε νοιάζουν οι καιρικές συνθήκες, το μπάνιο στη θάλασσα, να βγεις βιαστικα χωρις να σε νοιαζει, να μην λουστεις κτλ... δεν νομιζω οτι μια διορθωτικη επεμβαση αντιπροσωπευει αυτα τα οποια σωστα λες... ειμαι τελειομανης ναι αλλα δεν θελω να αλλαξω τον εαυτο μου... θελω να εχω ενα ομορφο αποτελεσμα ωστε για μερικα χρονια να παψω να ασχολουμαι με μαλλια... απο εδω μεσα εμαθα πολλα αλλιως θα ειχα κανει μοιραια λαθη στην Ελλαδα που απεφυγα χαρις σε μελη εδω μεσα ενω ανεπτυξα και φιλιες. Νομιζω οτι και ο Ερντογαν και ο Λορεντζο θα με οδηγησουν στη σωστη αποφαση... Μπορει απο περσι το Μαρτη να ειχα ενα μικρο μπαμ και να αραιωσα ομως παντα εχοντας δειξει και φωτο απο το παρελθον, απο τα 20 κιολας ειχα θεμα αραιωσης στην α ζωνη. Γι αυτο και η αγωγη... ρισκο και αυτη οπως ολα... νομιζω οτι ειναι ενα ρισκο που αξιζει να παρω
 

kolias

Active Member
οκ εισαι τελειομανης , για πες μου πως θα νιωθει ενας τελειομανης που τον ενδιαφερει η εικονα των μαλλιων στην θαλασσα που ακομα και στις γκομενες προδιδει το σχημα των κεφαλιων τους , οταν στην hairline φαινεται οτι στα μαλλια εχει γινει επεμβαση?
γιατι αν νομιζεις οτι δεν φαινεται κανεις λαθος φιλε μου , μονο αν στην κανει ο θεος ο ιδιος δεν φαινετε μην γελιεσαι, θα φτασεις σε σημειο να μην βουτας το κεφαλι σου στη θαλασσα καθολου, ξεκινησες φινα απο τα 20 με την παραμικρη αραιωση, θες να πας στην τουρκια που θα χρειαστουν τουλαχιστον 5000 οπως και να εχει για hairline, δεν θα σταματησει πουθενα αυτο φιλε και αυτο που μπορω να σου πω στα σιγουρα λογω ηλικιας ειναι οτι αν θες να παιξεις με κατι για να ικανοποιησεις την τελειομανια σου μην παιξεις με την αα θα το μετανιωσεις
 

kolias

Active Member
sorry εκ των προτερων μπορει να φανει λιγο επιθετικο αλλα οι προθεσεις μου ειναι για το καλο σου γιατι να ξερεις οτι σε καταλαβαινω, κοψε την φινα για να εχεις μια σαφη εικονα που βρισκεσαι πριν κανεις οτιδηποτε και τοτε συζηταμε ποσα grafts θα μπουν και σε ποιον γιατρο...... αν αναγκαστεις να την κοψεις τι θα κανεις? δεν προκειται να σε σωσει κανενας μαγος της τριχας φιλε μου, οπως και το μονο σιγουρο ειναι οτι ο τουρκος δεν ειναι ο ανθρωπος σου...... ειναι γατος θα σε παρει χαμπαρι απο την πρωτη ατακα, περιπτωσεις σαν την δικη σου ειναι γιαυτον σαν το τυρι για τα ποντικια
 
Τελευταία επεξεργασία:

kolias

Active Member
ειναι αυτονοτο οτι θα γινει αυτη ειναι η δουλεια τους, και δεν ειναι οτι δεν θα του δωσουνε αυτο που ζηταει , απλα δεν θα ειναι αυτο που θελει, σιγουρα δεν ειναι αυτο που χρειαζεται και θα μπλεξει χωρις γυρισμο, μακαρι να καταφερει να καταλαβει αυτο που προσπαθει ολο το φορουμ να τον λογικευσει οτι δεν βαδιζει σε σωστο δρομο
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

athenian

Well-Known Member
Αυτο που χρειαζεται...σιγουρα δεν εχει να κανει με τα μαλλια του.Ο καθενας ομως πρεπει να περασει απο διαφορα σταδια για να συνειδητοποιησει καποια πραγματα,αν το καταφερει κιολας,και μαλλον να την πατησει.
Δεν γινεται ευκολα να μπει φρενο σε αυτη την διαδικασια,ποσο μαλλον μεσα απο ενα φορουμ.
 

kolias

Active Member
υπαρχει ενα πολυ καλο βιβλιο λεγεται σπασμενος καθρεφτης πιστευω οτι ο τιτλος τα λεει ολα ειναι πολυ καλο και σιγουρα θα βοηθησει οχι μονο τον φιλο μας αλλα ολους μας γιατι δεν ειναι τυχαιο που βρισκομαστε εδω στο φορουμ
 

athenian

Well-Known Member
Πφφφ...μεγαλη συζητηση αυτη.Η αληθεια ειναι οτι το προφιλ των ατομων που κανουν μμ εχουν τουλαχιστον ελλειψη αυτοπεποιθησης.Μακαρι δλδ να εχουν μονο αυτο...
 

kolias

Active Member
οποιαδηποτε αισθητικη επεμβαση δεν σημαινει κατι οτι αυτα τα μαλλια τα ειχες και τα εχασες η πραγματικη εικονα ειναι αυτη που εχεις τωρα, σημασια εχει με ποιανου ματια την βλεπεις
 

salonikios30

Active Member
Δυστηχως ο φιλος δε θα ακουσει κ δε μπορει να καταλαβει!Εχει κλειδωσει σε αυτο που φανταζεται!ευχομαι να πανε ολα καλα!
 

kolias

Active Member
εσυ ξερεις καλυτερα απο ολους , σιγουρα θα ηθελες να γυρισεις τον χρονο πισω οταν και σε εσενα το φορουμ συσωμο σου ελεγε τα ιδια....... οπως ειπε ο φιλος ο athenian πιο πανω πρεπει να την πατησεις για να μαθεις αυτη ειναι η ζωη
 

salonikios30

Active Member
o φιλος ειναι πολυ μικρος και με χρηση φινας.Κατ εμε δεν πρεπει να μπει για μ.μ. Εγω ειχα το μαλλι του στα 35 μου και προχωρησα σε μ.μ.
 

kolias

Active Member
για κανεναν δεν πρεπει να μπει για μεταμοσχευση μονο αυτος το βλεπει ετσι ....... ελπιζω να το μετανιωσει γιατι αν πεσει στα διχτυα του τουρκου θα τραβηξει πολυυυυυ καιρο αυτη η ιστορια
 
Μπλουζα