Προκαλεί το συχνό λούσιμο τριχόπτωση ή πιτυρίδα;

aris85

Member
Nα ρωτησω κατι μια που βρηκα το συγκεκριμενο thread.
Στο αρχικο post o Ακης λεει ''Μην κάνετε χρήση υπερβολικών «δυναμωτικών» προϊόντων για τα μαλλιά. Στις περισσότερες περιπτώσεις η υπερβολική χρήση τους, μπορεί να αποδυναμώσει την τρίχα. ''
Εγω εχει 3 εβδομαδες που λουζωτα μαλλια μου με 2 σαμπουαν εναλλαξ .. μια μερα το ενα και μια μερα το αλλο. Tα λουζω καθε μερα. Λετε να κανω κακο παρα καλο? Μηπως θα επρεπε να τα λουζω ανα δυο μερες και εναλλαξ? Μηπως θα επρεπε να βαζω μονο το ενα σαμπουαν εναλλαξ με καποιο αλλο πιο ουδετερο κ φυτικο πχ απο apivita? Θα με βοηθούσατε πολυ με την αποψη σας.

Τα δυο σαμπουαν ειναι αυτα :
1)
Hair_Force_Shampoo_Men.jpg

συστατικά: http://www.frezyderm.com/gr/mallia/trihoptosi/hair-force-shampoo-men/
και
2)
full_101461.jpg

(δεν βρηκα σελιδα της εταιρειας και αρα γραφω μονο τα συστατικα του.)
Περιέχει Zinc complex, L – Cystine, Millet Extract, Panthenol, Hydrolysed Wheat Protein και επιφανειοδραστικά συστατικά καθαρισμού. Οι πρωτεϊνικές ενώσεις ψευδαργύρου και ο θειικός χαλκός, ρυθμίζουν την έκκριση του σμήγματος, καταπραΰνουν τα συμπτώματα κνησμού, απολέπισης και βοηθούν στη θεραπεία της σμηγματορροικής δερματίτιδας. Συνοδεύει και ακολουθεί τις φαρμακευτικές αγωγές στις θεραπείες τριχόπτωσης και άλλες φλεγμονώδεις διεργασίες του τριχωτού της κεφαλής.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

FullHeadOfHair

New Member
ΣΟΣ, μην παρασύρεστε από διάφορες διαφημίσεις περί "δυναμωτικών" και άλλων θαυματουργών προϊόντων που δήθεν δυναμώνουν τα μαλλιά. Το πολύ-πολύ να περιέχουν σιλικόνη σε κάποια μορφή που να κάθεται πάνω στην τρίχα κάνοντας την να γυαλίζει και να φαίνεται πιο δυνατή.
Η ανδρογενετική αλωπεκία είναι κατα βάσιν γονιδιακής προέλευσης και δεν υπάρχει τρόπος να καθυστερήσει παρα μόνο επηρεάζοντας την Dht (dihydrotestosterone) με σοβαρές παρενέργειες ενίοτε (δεν παίζουμε με τις ορμόνες).

Οπότε μην χαλάτε τα λεφτά σας άσκοπα.
 

kostas1984

New Member
εγω πάντος λουζομαι πολλές φορες και 2 φορες τη μερα χωρις να παρατηρω αυτο να με επιρρεάζει αρνητικα
 

tasos_prg

New Member
Καλησπέρα!!Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ηθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε περίπτωση που μπορείτε να απαντήσετε.Αρχικά είμαι σχεδόν 28 χρονών και εδώ και 5 χρόνια έχω ξεκινήσει αραίωμα στους κροτάφους λόγω και κληρονομικότητας.Αλλά όχι και κάτι σημαντικό.Το τελευταίο χρόνο εχω παρατηρήσει αραίωμα και πιο ψηλά στο κεφάλι. Είχα ενα ιατρικό θέμα με έλλειψη βιταμίνης Β12 και είχα ακούσει οτί οφείλεται κατά πολύ στη τριχόπτωση.Ισχύει??Επίσης ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω λεπτή τρίχα και πολύ λιπαρά μαλλιά, σε σημείο που την επομένη του λουσίμτος έχουν λαδώσει, το σημείο αυτό που λέω ψηλά στο κεφάλι φαίνεται πολύ αραιό.Αυτό οφείλεται στο οτι έιναι λαδομένα οπότε φαίνοντε πιο αραιά ή το λάδωμα δείχνει την πραγματικότητα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
tasos_prg είπε:
Καλησπέρα!!Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και θα ηθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σε περίπτωση που μπορείτε να απαντήσετε.Αρχικά είμαι σχεδόν 28 χρονών και εδώ και 5 χρόνια έχω ξεκινήσει αραίωμα στους κροτάφους λόγω και κληρονομικότητας.Αλλά όχι και κάτι σημαντικό.Το τελευταίο χρόνο εχω παρατηρήσει αραίωμα και πιο ψηλά στο κεφάλι. Είχα ενα ιατρικό θέμα με έλλειψη βιταμίνης Β12 και είχα ακούσει οτί οφείλεται κατά πολύ στη τριχόπτωση.Ισχύει??Επίσης ήθελα να ρωτήσω επειδή έχω λεπτή τρίχα και πολύ λιπαρά μαλλιά, σε σημείο που την επομένη του λουσίμτος έχουν λαδώσει, το σημείο αυτό που λέω ψηλά στο κεφάλι φαίνεται πολύ αραιό.Αυτό οφείλεται στο οτι έιναι λαδομένα οπότε φαίνοντε πιο αραιά ή το λάδωμα δείχνει την πραγματικότητα. Σας ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις

Καλησπέρα tasos_prg και καλώς όρισες :)

Θα σε παρακαλέσω να φτιάξεις ένα δικό σου thread εδώ: http://www.hairlossgr.com/forum/forum-15.html

η και εδώ: http://www.hairlossgr.com/forum/forum-16.html

και να θέσεις εκεί τα ερωτήματα σου, διότι όλα μαζί αυτά που θες να συζητήσεις ίσως ψιλό ξεφύγουν κάπως από το θέμα.
 

tasos_prg

New Member
Ναι έχεις δίκιο.Είμαι καινούργιος, και δεν έχω μάθει ακόμα που πρέπει να γράφω.Ευχαριστώ
 

cool11

Well-Known Member
Απο τη μια ειμαι κατα του καθημερινου λουσιματος. (θελω καθε 2η μερα)
Απο την αλλη ομως, σκεφτομαι, οτι μιας και ειμαστε σε φορουμ τριχοπτωσης και μιλαμε για τοπικα σκευασματα, οτι δεν μιλαμε γενικα κι αοριστα για ενα λουσιμο, αλλα σε συσχετιση με την τριχοπτωση.
Αν μπαινουν και 2η μερα τοπικα, στα ήδη 'χθεσινα' τοπικα της 1ης μερα, τελικα ποση αποτελεσματικοτητα εχουν;
Μηπως η 'συσωρευση' λογω πχ του μη καθαρισμου-λουσιματος(μιλω πχ για επιλογη αποφυγης καθημερινου λουσιματος, αλλα απαραιτητως καθε 2η μερα), τελικα γυρναει μπουμερανγκ;
 

ilcapitano

Member
Για να έχουν καλύτερη αποτελεσματικότητα αυτά που βάζουμε στο κεφάλι μας, πρέπει το τριχωτό να είναι καθαρό, αν γίνεται και η εφαρμογή τους μετά το λούσιμο τόσο το καλύτερα, γιατί οι πόροι στο κεφάλι είναι ανοιχτοί και οι ουσίες μπορούν να διεισδύσουν καλύτερα. Άρα μάλλον το ανά δύο μέρες λούσιμο γυρνάει μπούμερανγκ, γιατί το τριχωτό σου δε θα μπορέσει να απορρόφηση το ίδιο τις ουσίες.
 

mystikisths

New Member
νομιζω πως δεν παιζει κανενα ρολο το συχνο λουσιμο
καλησπερα!!!!!!εγω παλι φιλε μου πιστευω πως αν λεμε συχνο λουσιμο το καθε μερα..φυσικα και προκαλει και τριχοπτωση και πιτυριδα σε ευεστητα μαλλια.....εξασθενη η τριχα αλλα και το δερμα συχρονος με το καθημερινο λουσιμο..........
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xk

Active Member
ρε παίδες η συχνότητα λουσίματος είναι σχετική...το βλέπει μόνος του ο καθένας,άλλο ph έχει ο ένας άλλο ο άλλος,αλλο λάδωμα ο ένας άλλο ο άλλος...

εμένα το κάθε μέρα ταλαιπωρεί την τρίχα και το δέρμα και φαίνεται κιόλας στο καθρέπτη,σα να αδυνατίζει λίγο η τρίχα σα να χάνει την ελαστικότητά της και να ''σπάει'' πιο εύκολα...θέλει 2 μέρες να την αφήσω ήσυχη να έρθει στα καλά της και να λαδώσει λιγάκι το δέρμα πριν ξαναβάλω σαμπουαν πάνω....Άλλοι μπορεί να μην έχουν τέτοιο θέμα

Πάντως και κάθε μέρα να λούζεσαι ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ να το κάνεις δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα,κα ιοι ποδοσφαιριστές κάθε μέρα λούζονται μετα την προπόνηση...δε καράφλιασε κανένας τους απ το λούσιμο
 

cool11

Well-Known Member
Δεν εχει σχεση με την αλωπεκια το αρθρο, αλλα αν εμεις ξεραμε οτι οντως ισχυουν οσα λεει το αρθρο, με περισση ευκολια θα αφηναμε το μαλλι μας αλουστο, ωστε just in case που επιδεινωνει το συχνο λουσιμο την τριχοπτωση, να εχουμε γλυτωσει αυτη τη φθορα.
Κατανοητο τωρα γιατι ποσταρα το αρθρο;
 

Kaiti

New Member
Καλησπέρα σας. Είμαι νέα στο φόρουμ και διάβασα πολλά θέματα σχετικά με το λούσιμο και το πόσες φορές είναι καλά να το κάνж την εβδομάδα. Μίλησα και με τον γιατρό μου και ο ίδιος μου είπε ότι δεν υπάρχει καμιά σχέση .. πιστεύω ότι έχει δίκιο. :) Οι παρατηρήσεις μου έιναι ότι το λούσιμο δεν επιρεάζει την τριχόπτωση!
 
Μπλουζα