Προβληματισμός για μεταμόσχευση

gkons

New Member
Γεια σε όλους,είμαι 34 χρονών και η τριχόπτωση μου έχει αρχίσει γύρω στα 21.
Θα έλεγα ότι πλέον είμαι Norwood 3 vertex,και έχω επισκεφθεί 3 κλινικές για να πάρω γνώμες.
Στην medi jeunesse μου πρότειναν γύρω στα 2.500 τριχοθυλάκια κάνοντας ταυτόχρονα την μέθοδο του Prp.
O Βεκρής μου είπε πως μπορεί να μου βάλει γύρω στα 5.500 τριχοθυλάκια κι΄αυτός με την μέθοδο του Prp αλλά σε πολύ πιο τσιμπημένη τίμη.
Ο Αναστασάκης που πήγα όμως είχε εντελώς άλλη γνώμη και μου είπε να μου κάνει εμφύτευση μόνο στην περιοχή των κροτάφων με 1000-1500 τριχοθυλάκια και τα υπόλοιπα να τα παλέψω με regain ή φιναστερίδη,διότι όπως μου έδειξε σε μεγέθυνση τα μαλλιά μου έχω παντού τρίχες οι οποίες είναι πάρα πολύ λεπτές και μικρές,και θεωρεί πώς άμα κάνω μεταμόσχευση σε ολόκληρη την περιοχή,να καταστραφούν τα ήδη υπάρχοντα τριχοθυλάκια με αποτέλεσμα μακροπρόθεσμα η κατάσταση να γίνει ίδια με τώρα και ίσως και χειρότερα.Επίσης αυτός πιστεύει(και έχει γράψει και βιβλίο λέει) πως το Prp δεν έχει κανένα αποδεδειγμένο αποτέλεσμα.
Οι medi και ο βεκρής υποστηρίζουν πως χρησιμοποιούν μια νέα τεχνολογία εμφύτευσης η οποία δεν καταστρέφει τα υπάρχοντα τριχοθυλάκια.
Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω είμαι πολύ μπερδεμένος...σε περίπτωση που πάω και κάνω την νέα μέθοδο σε μια κλινική και δεν κάνουν καλή δουλεία,το αποτέλεσμα μπορεί να είναι αναστρέψιμο, ή θα κλαίω τα μαλία μου μια ζωή?
Και κάτι τελευτάιο,μήπως έχει κανείς ακουστά την primeclinics?Είναι καινούργια κλινική, τους έστειλα μια φωτογραφία των μαλλιών μου και μου είπαν και αυτοί για 2.500 τριχοθυλάκια μα την νέα μέθοδο και μου κάναν 40% έκπτωση(σχεδόν μισή τιμή από την medijeunese).Φοβάμαι πολύ να ρισκάρω έχετε να προτείνετε και κάποια άλλη κλινική?
Ευχαριστώ
 

Συνημμένα

  • P1020339.JPG
    P1020339.JPG
    3 MB · Προβολές: 200
  • P1020340.JPG
    P1020340.JPG
    2.7 MB · Προβολές: 187
  • P1020341.JPG
    P1020341.JPG
    2.2 MB · Προβολές: 193

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Νομιζω εχεις διαχυτη αραιωση και η γνωμη μου ειναι η εξης:αν επιλεξης ελλαδα πλακωσου στην φιναστεριδη ενα 6μηνο πριν την μεταμοσχευση και μετα πηγαινε κανε ενα ταμα και ο θεος βοηθος.
Αν επιλεξης εξωτερικο πας σε τοπ γιατρο (λορετζο,ερντογαν πχ) και εαν τους ψησεις να σε αναλαβουν χωρις φινα εχεις πιθανοτητες με 2 μεταμοσχευσεις να κανεις πολυ καλη επαναφορα.
Εισαι δυσκολη περιπτωση φιλε και πρωτου αποφασισεις κατσε να ενημερωθεις για τις μεταμοσχευσεις για να μην στεναχωρεθεις,πεταξεις λεφτα και δοτρια.
 

gkast

Active Member
Μόνο εαν πάρεις φίνα μπορεί να ανακάμψεις αλλα το θεμα είναι εαν θελεις να εμπλακεις με φάρμακα.
Εαν οχι μην κάνεις μεταμοσχευση φοβαμαι πως θα απογοητευτεις....
 

sven

Active Member
Είτε κανεις μεταμόσχευση είτε όχι πρέπει να κανεις κάποια θεραπεία για να συντηρήσεις τα υπάρχοντα. Για φίνα έχει παρενέργειες άσε που μπορεί να μην σε πιάσει.

Νομιζω εχεις διαχυτη αραιωση και η γνωμη μου ειναι η εξης:αν επιλεξης ελλαδα πλακωσου στην φιναστεριδη ενα 6μηνο πριν την μεταμοσχευση και μετα πηγαινε κανε ενα ταμα και ο θεος βοηθος.
Αν επιλεξης εξωτερικο πας σε τοπ γιατρο (λορετζο,ερντογαν πχ) και εαν τους ψησεις να σε αναλαβουν χωρις φινα εχεις πιθανοτητες με 2 μεταμοσχευσεις να κανεις πολυ καλη επαναφορα.
Εισαι δυσκολη περιπτωση φιλε και πρωτου αποφασισεις κατσε να ενημερωθεις για τις μεταμοσχευσεις για να μην στεναχωρεθεις,πεταξεις λεφτα και δοτρια.


Αυτό με τους γιατρούς του εξωτερικού που λένε οπωσδήποτε φίνα, τους λες ένταξη και δεν παίρνεις.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Η Φινα βοηθαει αρκετα αλλα αν την κοψεις κοπηκες....κ ειναι φαρμακο ισχυρο.Το prp ειναι μια κοροιδια κ μιση.Τουλαχιστον εκει που εκαν εγω για κοντα 1,5- 2 χρονια.Εταιριες μμ υπαρχουν στην Ελλαδα κ κανουν καλη δουλεια ειδικα η dhi με αφησε ικανοποιημενο εμενα.Τωρα ο καθενας εχει τις αποψεις του.Θες πολλα grafts για να καλυφθεις σωστα φιλε κ μαλλον 2-3 μεταμοσχευσεις στις οποιες ισως χρειαστεις κ γεννια.Αυτη ειναι η αποψη μου.
 

dimitris50423

Well-Known Member
αν και ειμαι κατα της φιναστεριδης γενικα εισαι μια περιπτωση που και εγω πιστευω οτι θα σε βοηθουσε λογω του οτι εχεις σχεδον παντου μαλλι αλλα πολυ αδυναμο.
σιγουρα θελεις πολλα μοσχευματα. τα 1500 που σου ειπε ο αναστασακης δεν ειναι τιποτα.
κατσε διαβασε στο φορουμ γιατι σε βλεπω πολυ μπερδεμενο σχετικα με τις κλινικες. αν σε ψησει καμια medi j με χαμηλη τιμη το πιο πιθανο ειναι οτι θα κλαις το κεφαλι σου τα χρηματα που θα χασεις ερχονται σε δευτερη μοιρα.
οσα περισσοτερα μαθεις για τη μμ τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να αποφυγεις μια αποτυχια.
 

gkast

Active Member
Νομιζω εχεις διαχυτη αραιωση και η γνωμη μου ειναι η εξης:αν επιλεξης ελλαδα πλακωσου στην φιναστεριδη ενα 6μηνο πριν την μεταμοσχευση και μετα πηγαινε κανε ενα ταμα και ο θεος βοηθος.
Αν επιλεξης εξωτερικο πας σε τοπ γιατρο (λορετζο,ερντογαν πχ) και εαν τους ψησεις να σε αναλαβουν χωρις φινα εχεις πιθανοτητες με 2 μεταμοσχευσεις να κανεις πολυ καλη επαναφορα.
Εισαι δυσκολη περιπτωση φιλε και πρωτου αποφασισεις κατσε να ενημερωθεις για τις μεταμοσχευσεις για να μην στεναχωρεθεις,πεταξεις λεφτα και δοτρια.
Σωστή απάντηση σε βλέπω ενημερωμένο ....σε διάχυτη αραίωση είναι συνδυασμό κορυφαίου γιατρού όπως προείπες που να γνωρίζουν πως θα διαχειριστούν μια δότρια ώστε να πάρουν το maximum των μοσχευμάτων.
Σε αυτούς τους γιατρούς θα προσθέσω και τον Hasson στο Vancouver τουΚαναδα.
Ο gkons έχει το αρνητικό οτι δεν έχει πλαϊνά (τουλάχιστον απο τις φώτο που βλέπουμε)και γίνεται αρκετά περίπλοκο το όλο θέμα μιας πετυχημένης μεταμόσχευσης συν οτι στην περίπτωση του η φίνα είναι επιβεβλημένη .
 

Marcellino

Der Führer
Αγαπητέ φίλε,
Βάσει των εικόνων προκύπτει ότι ανήκεις στην υποκατηγορία αυτών που πάσχουν από διάχυτη αραίωση.
Δυστυχώς, ως εκ τούτου, δεν είσαι κι ο ιδανικότερος υποψήφιος για εμφύτευση τριχών (τουλάχιστον, προς το παρόν).
Αυτό, απ' τη μια, είναι σίγουρα ενοχλητικό, διότι και να θες να επέμβεις το ρίσκο παταγώδους αποτυχίας είναι μεγάλο. Απ'την άλλη, όμως, μπορείς να περιμένεις, να δεις πώς θα εξελιχθεί η αλωπεκία εν ελθέτω χρόνω, κι, αφού περιμένεις, που περιμένεις, γιατί να μην μαζέψεις τα χρήματα για μια ασφαλέστερη ως προς το αποτέλεσμα εμφύτευση στο εξωτερικό;
Η εναλλακτική είναι να χαπακωθείς, που θέλει πολλή προσοχή, αγαπητέ!
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Για εξωτερικο θα θες τα διπλασια ισως κ τριπλασια λεφτα.Το να περιμενεις ειναι και καλο και κακο.Δυστυχως το τελικο αποτελεσμα της ΑΑ το ξερουμε ολοι μας εδω μεσα.Ναι εισαι δυσκολη περιπτωση ισως να αξιζει ισως κ οχι να μπεις σε τετοια διαδικασια.Απο οτι φαινεται τα πραγματα τα τελευταια 10 χρονια δεν εχουν αλλαξει κ ουτε θα αλλαξουν τα επομενα 10.Αν μπεις μμ θα χρειαστεις και απο αλλου θυλακες.Σωστη δουλεια θα δεις αν μπεις περισσοτερες απο 1 φορες.Φτιαξε την hairline σε πρωτη ν φαση μπες με body grafts σε δευτερη για γεμισμα κ με ενα κοντο λουκ και λιγο τοπικ θα εισαι για αρκετα χρονια σε καλη σχετικα κατασταση.Φυσικα προσπαθησε να βρεις κ καποια κλινικη καλη με γιατρους καλους.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Η Φινα βοηθαει αρκετα αλλα αν την κοψεις κοπηκες....κ ειναι φαρμακο ισχυρο.Το prp ειναι μια κοροιδια κ μιση.Τουλαχιστον εκει που εκαν εγω για κοντα 1,5- 2 χρονια.Εταιριες μμ υπαρχουν στην Ελλαδα κ κανουν καλη δουλεια ειδικα η dhi με αφησε ικανοποιημενο εμενα.Τωρα ο καθενας εχει τις αποψεις του.Θες πολλα grafts για να καλυφθεις σωστα φιλε κ μαλλον 2-3 μεταμοσχευσεις στις οποιες ισως χρειαστεις κ γεννια.Αυτη ειναι η αποψη μου.

Καλως Ηρθες Μικε!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

piros75

Well-Known Member
Νομίζω πάντως ότι πιο σωστά από όλους στα είπε ο Αναστασάκης, αν δε, έλεγε και αυτά που σου έγραψε ο Κουμπάρος θα συμφωνούσα 100%. Άρα γνώμη μου, θεραπεία για κάνα 6μηνο-8μηνο και μετά μμ.
 

gkons

New Member
Καλως Ηρθες Μικε!
περίπου πόσα grafs πιστέυεις οτί χρειάζονται?επισκέυθηκα την prime clinics και μου είπαν οτί με 2500 τριχοθυλάκια είμαι καλυμμένος.Την έχει κάνεις ακουστά την συγκεκριμένη κλινική?μου κάνουν την καλύτερη τιμή απ'ολους.Φυναστερίδη γιατι θεωρείτε πως πρέπει να πάρω πριν κάνω μεταμόσχευση?Σε τί θα με οφελίσει?
 

naruto

Well-Known Member
φιλε @gkons
δεν εισαι με τιποτα norwood 3v
Εχεις εμφανες Norwood 6 διαχυτο pattern,μιας κ ολα τα εναπωμειναντα μαλλια σου φαινοντε πολυ αδυναμα κ ετοιμα να φυγουν.
2500 gtafts δεν φτανουν με τιποτα.Εισαι δυσκολη περιπτωση και θελει πολυ ψαξιμο,καλη δοτρια,καλο γιατρο δλδ. πολυ χρημα για να εχεις ενα καλο ρεαλιστικα αποτελεσμα.Μην βιαστεις να αποφασισεις το οτιδηποτε
 

gkons

New Member
φιλε @gkons
δεν εισαι με τιποτα norwood 3v
Εχεις εμφανες Norwood 6 διαχυτο pattern,μιας κ ολα τα εναπωμειναντα μαλλια σου φαινοντε πολυ αδυναμα κ ετοιμα να φυγουν.
2500 gtafts δεν φτανουν με τιποτα.Εισαι δυσκολη περιπτωση και θελει πολυ ψαξιμο,καλη δοτρια,καλο γιατρο δλδ. πολυ χρημα για να εχεις ενα καλο ρεαλιστικα αποτελεσμα.Μην βιαστεις να αποφασισεις το οτιδηποτε

Φίλε naruto θεωρείς πως μπορεί να μα καλύψει κάποιος γιατρός στην Ελλάδα ή πρέπει να ψαχτώ για έξω?Μήπως μπορείς να μου στήλεις PM κάποιον γιατρό ή κλινική που θεωρείς πως μπορεί να καλύψει την περίπτωση μου?
 

naruto

Well-Known Member
Εξαρτάτε το μπάτζετ που έχεις να Δια θέσεις φίλε.
Αν δεν έχεις οικονομικό θεμα πας στο καλύτερο και είσαι σίγουρος ότι θα έχεις καλο αποτέλεσμα κ τέλος.Αυτός για πολλούς κ για μένα είναι ο δρ Λορενθο.
Αν το μπάτζετ σου ειναι πιο περιορισμένο τότε υπάρχουν κ καλές κ value for money επιλογές.Πάντα για εξωτερικό μιλάμε.
Αν είναι πολυ περιορισμένο κοιτάς μονο Ελλάδα.Η πιο σοβαρή κ αξιόπιστη ελληνική κλινική είναι η DHI,απέχει βέβαια αρκετά απο τους καλές κλινικές του εξωτερικου.
Τα βάζεις κάτω,τα ζυγιζεις κ αποφασίζεις μόνος σου
 

Panos1

New Member
Παιδιά καλησπέρα κι από μένα. Επειδή λέτε ότι στην Ελλάδα δεν κάνουν πολύ καλή πύκνωση, έχετε ακούσει αν υπάρχει αποτέλεσμα μεταμόσχευση σε συνδυασμό με τατουάζ μαλλιων
 

Mallick

Member
Ξέρουμε κάτι γι αυτή την εταιρία prime clinics διοτι πραγματι δε μπορω να πω ότι κανει καλες τιμες κανει τις απολυτως φυσιολογικες για την εποχη τιμες σε επικοινωνια που ειχα. Και γενικα το παρατηρω στο site ακουμε κατι τιμες 2,500 χιλιαρικα για 1300 γκραφτς και για εξωτερικο κοντα στα 3 χιλιαρικα και μου κανει εντυπωση, που ετσι όπως τα γραφουν οι περισσοτεροι εδώ μεσα οσον αφορα τις μεταμοσχεύσεις τα θεωρουν Α ΕΝΤΑΞΕΙ. Ωπα ρε μαγκες τριχες βαζουμε και τα λεφτα με 27% ανεργια στην Ελλαδα δε μας τρεχουν από τα μπατζακια. Με την νοοτροπια στα χρηματα που παρατηρω από τα σχολια των περισσοτερων εδώ μεσα ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ οι εταιριες και ζητουν τα μαλλιοκέφαλα τους. Ειδικα για Ελλαδα με την οικονομικη κριση, με τα αποτελεσματα μια λογικη τιμη δε θα επρεπε να ξεπερνα το 1,5 ευρω αν γκραφτ με μεθοδο fue και σε καλη εταιρια, θα μου πεις βεβαια mallick μου εδώ δε διαμαρτύρεται σχεδόν κανενας για το 8 χρονια μνημονια περιμενεις να αντιδρασουν για τις τριχες? Τελικα μηπως καλα ελεγε μια φωνη του παρελθόντος λεφτα υπαρχουν?
 

kwsTakis

Active Member
φιλε 1500 μοσχευματα σε τοσο μεγαλη περιοχη δεν θα δεις θεαματικη διαφορα,,επισησ συμφωνω με τον φιλο πως θεσ 2 μμ σιγουρα ισως κ απο γεννια,,,αν θες την γνωμη μου κανε μια μμ τωρα α κ β ζωνη κ ασε το crown για αργοτερα
 

kwsTakis

Active Member
Ξέρουμε κάτι γι αυτή την εταιρία prime clinics διοτι πραγματι δε μπορω να πω ότι κανει καλες τιμες κανει τις απολυτως φυσιολογικες για την εποχη τιμες σε επικοινωνια που ειχα. Και γενικα το παρατηρω στο site ακουμε κατι τιμες 2,500 χιλιαρικα για 1300 γκραφτς και για εξωτερικο κοντα στα 3 χιλιαρικα και μου κανει εντυπωση, που ετσι όπως τα γραφουν οι περισσοτεροι εδώ μεσα οσον αφορα τις μεταμοσχεύσεις τα θεωρουν Α ΕΝΤΑΞΕΙ. Ωπα ρε μαγκες τριχες βαζουμε και τα λεφτα με 27% ανεργια στην Ελλαδα δε μας τρεχουν από τα μπατζακια. Με την νοοτροπια στα χρηματα που παρατηρω από τα σχολια των περισσοτερων εδώ μεσα ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ οι εταιριες και ζητουν τα μαλλιοκέφαλα τους. Ειδικα για Ελλαδα με την οικονομικη κριση, με τα αποτελεσματα μια λογικη τιμη δε θα επρεπε να ξεπερνα το 1,5 ευρω αν γκραφτ με μεθοδο fue και σε καλη εταιρια, θα μου πεις βεβαια mallick μου εδώ δε διαμαρτύρεται σχεδόν κανενας για το 8 χρονια μνημονια περιμενεις να αντιδρασουν για τις τριχες? Τελικα μηπως καλα ελεγε μια φωνη του παρελθόντος λεφτα υπαρχουν?
σωστοτατος
 
Μπλουζα