Ποιος είναι ο καλύτερος γιατρός - κλινική για μεταμόσχευση;

aeratos28

Just aeratos
Μπορείς να κάνεις και να έχεις υποθυρεοειδισμό ..δεν τρέχει κάτι.αρκει να παίρνεις την αγωγή σου και να είναι ρυθμισμένος.να είναι οι τιμές στο φυσιολογικά επίπεδα . Έχω και εγώ χασιμοτο ,υποθυρεοειδισμό και δεν υπάρχει κάποιο θέμα. Και αίμα μπορείς να δίνεις ακόμα,εγώ είμαι και αιμοδότης..
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ttilits

Member
Φιλε και εγω χασιμοτο εχω αλλα δεν ειναι πληρως ρυθμισμενος ο θυρεοειδης μου μια πανω μια κατω.δηλαδη παιζει να αποτυχει η μεταμοσχευση λογω θυρεοειδη?
 

aeratos28

Just aeratos
Από ντενεκε γιατρό μπορεί να αποτύχει.οχι από θυρεοειδή..χαχαχα..μην σε αγχωνεις αυτό ρε ,αδιαφορο είναι από τη στιγμή ειδικά που κάνεις και θεραπεία..πάντως είναι άτιμος.τα χαλάει τα μαλλιά να ξέρεις..τα κάνει πιο αδυναμα,πιο λεπτά ..σαν ξεσταχιασμενα να το πω μπακαλιστικα.
 

turnfiji123

Active Member
Φιλε γιατι παιζει σημασια ο θυροειδης ? Επειδη εχω υποθυρεοδεισμο και σκεφτουμαι για μεταμοσχευση αλλα δεν μου αναφερε κατι ο σουμβουλος της hdc που με ειδε.

Η κωλοορμονη αυτή πρέπει να είναι ρυθμισμένη. Λίγο περισσότερη δόση η λίγο λιγότερη και θα έχεις πρόβλημα. Προκαλεί και πτώση μαλλιών παροδική που μπορεί να εξελιχθεί σε ΑΑ αλλά και τα αντιθυροειδικα φάρμακα ρίχνουν το μαλλί. Δεν ξέρω λεπτομέρειες πάντως τα δικά μου έπεσαν όταν έβγαλα υποθυρεοειδισμό στα 15. Ρύθμισε το πριν σκεφτείς την μμ.
 

aeratos28

Just aeratos
Ο υποθυρεοειδισμός προκαλεί λέπτυνση των τριχων,τα κάνει πιο αδυναμα.δεν νομίζω να αδειάζει περιοχές από μαλλιά..για αυτό είναι υπεύθυνη η α.α..σιγουρα συνδιασμός θυρεοειδή και α.α είναι σοβαρό πλήγμα για το τριχωτό..το τ4 το χαπακι συνήθως που παίρνει κάποιος δεν νομίζω ότι έχει κάποια αρνητική επίδραση στο μαλλί.
 

turnfiji123

Active Member
Ο υποθυρεοειδισμός προκαλεί λέπτυνση των τριχων,τα κάνει πιο αδυναμα.δεν νομίζω να αδειάζει περιοχές από μαλλιά..για αυτό είναι υπεύθυνη η α.α..σιγουρα συνδιασμός θυρεοειδή και α.α είναι σοβαρό πλήγμα για το τριχωτό..το τ4 το χαπακι συνήθως που παίρνει κάποιος δεν νομίζω ότι έχει κάποια αρνητική επίδραση στο μαλλί.

Η λεβο προκαλεί προσωρινή απώλεια μαλλιών το γράφει και στο χαρτάκι με τα sides. Και έχει και χαπάκια τ4+τ3 κλπ.

Φρύδια που αραιώνουν στο έξω μέρος και crown με μαλλιά πιο ανοιχτόχρωμα από τα υπόλοιπα σημαίνει μη ρυθμισμένος θυροειδης.

Αν θυμάμαι καλά είχε ειπωθεί και εδώ ότι τριχόπτωση που ξεκίνησε παροδική από θυροειδη μετατράπηκε σε ΑΑ επειδή δεν ελέγχθηκε εγκαίρως.
 
https://www.tlife.gr/news/9/THodori...-giatros-toy-ekane-emfyteysi-mallion/0-138179

Θοδωρής Αθερίδης: Αποκάλυψε ποιος γιατρός του έκανε εμφύτευση
Έχω βάλει μαλλιά στον φίλο μου τον Γιάννη Γκούρα

οταν καποιος ειναι δικτυομένος θα χει πελατία ο,τι και να γινει... Ειδικα στην Ελλαδα που to 95% πανε με το ""γνωστό που ακουσε κάτι "" και ξερει κτλ
 

tasos33

Well-Known Member
Τι λες ρε φιλε, που τα μάθες όλα αυτά? Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, θα σκεφτούμε πολύ σοβαρά όσα έγραψες, εσύ είσαι ξάδερφος του Μάρα, φίλος τι είσαι?



Γεια σου. Σου προτεινω τον δοκτορ Μαρα που νομιζω τωρα βρισκεται στην HDC στην Κυπρο. Ειναι λιγο ακριβος αλλα τα απολεσματα του πραγματικα αξιζουν τα λεφτα και τον κοπο και οτι βλεπεις στις φωτογραφιες που υπαρχουν στο ιντερνετ για τα αποτελεσματα του ειναι αληθινα χωρις τοπικ η κατι αλλο για πυκνωση τελοσπαντον. Στα λεω αυτα γιατι εχει κανει ενας φιλος μου στην HDC. Επισης πολυ κακια κλινικη ειναι η hairlife στην Κυπρο που ειναι πιο φτηνη και δεν αξιζει καθολου. Εκανε εκει καποιος και δεν φανηκε καποιο αποτελεσμα. Αντιθετως φανηκε πως ηταν καλυτερο το μαλλι του πριν κανει εκει Η μονη διαφορα ηταν οτι πηγε πιο ψηλα η γραμμη μπροστα στο μετωπο του.
 

vlafo

Well-Known Member
Ποιά κλινική? Αν είναι ακόμα εκεί που πήγα και τον είδα, μιλάμε για διαμέρισμα 30ετίας σε πάροδο της Β. Σοφίας. Για το ότι χειρουργεί μόνος του (κυριολεκτικά όμως) θα συμφωνήσω. Όταν είχα κλείσει ραντεβού μαζί του για consultation, μου άνοιξε ο ίδιος την πόρτα (εν μέσω επέμβασης με μάσκα και χειρουργική στολή), κάποια νοσηλεύτρια κάτι έκανε στον ασθενή στο σαλόνι του διαμερίσματος οπού γινόταν η επέμβαση, προσπάθησε να μου δείξει 1-2 αποτελέσματα ανεπιτυχώς (το computer κολλήσε), μου είπε ότι θα χρειαστώ 1500-2000 graft και θα είμαι "κούκλος" και εκεί με ελαφρά πηδηματάκια και πολύ ευγενικό τρόπο την έκανα. Σκέψου ότι ήταν η πρώτη μου επαφή με μμ (πριν να αρχίσω να ασχολούμαι συστηματικά) και ακόμα και έτσι κατάλαβα τη "φάση" και εξαφανίστηκα. Βέβαια σήμερα μπορεί να έχει αναβαθμιστεί αλλά αυτό που είδα ήταν ολίγον decadence.
Καλησπέρα
Είμαι νέο μέλος και σιγά σιγά θα αρχίσω να τοποθετούμε και να πω το πρόβλημα μου αναλυτικότατα,αλλά επί τη ευκαιρία επειδή είχα πάει και εγώ στον συγκεκριμένο πέρσυ,θα ήθελα να μου πεις τα κριτήρια σου και γιατί δεν σου άρεσε.
Εμένα μου ανοίξανε οι κοπέλες και μετά μπήκα μέσα με αυτόν,ναι χαλαρός πολύ ήταν λίγα λόγια είπε, θα χρειαστώ 1500-200 graft και θα είμαι κούκλος.Τα ίδια.Εμένα δεν με χάλασε τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις πέρα από το γεγονός της πολύ μικρής ανάλυσης που έκανε σαν να βαριότανε.Βέβαια και αυτό μπορεί να απαντηθεί ώς ότι κάποιος που είναι καλός δεν χρειάζεται να πει και πολλά αλλά μιλάνε τα έργα του.Δεν θα μπώ σε αυτή τη λογική να αναλύω το καθετί γιατί αξιολογώ και αναλύω σωστά τους ανθρώπους και τις καταστάσεις γενικότερα.Είμαι 45 και γνωρίζω.
Η ερώτηση μου προς εσένα επειδή είσαι γνώστης καλός (και νόμιζα ότι εγώ ήμουν ψαγμένος σε αυτό το θέμα )είναι ότι εγώ τον βρήκα από το ιnternet που έψαχνα ενδελεχώς.
Αν με ρωτήσεις βασικό κριτήριο για να πάω(δεν έχω κάνει μμ) ήταν ότι ήταν στρατιωτικός γιατρός και ότι είχε κάνει μετεκπαίδευυση στην Αμερική. Συν τα άλλα που είχε κάνει διαβάζοντας το βιογραφικό του αναλυτικότατα.
Δεν θα έπρεπε να το ψάξουμε λίγο ακόμα να δούμε ποιός είναι;Προσπάθησα και από άλλους γιατρούς να μάθω αλλά τίποτα.
Απλά είχε όλα εκείνα που εγώ ήθελα σαν σύνολο εικόνας-βιογραφικού αλλά έχασε στην επίσκεψη.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οι μεγαλύτερες "ήττες" έρχονται όταν το περιτύλιγμα (σπουδές, σοβαρότητα, κλπ) σου είναι ελκυστικό. Η αλήθεια είναι ότι το google search τον δίνει στα πρώτα αποτελέσματα οπότε κάποιος που μόλις ξεκινάει έρευνα τον εξετάζει σαν επιλογή. Επειδή είσαι νέο μέλος διάβασε λίγο το φόρουμ πρώτα και αν μετά από 1 μήνα έχεις την ίδια απορία θα σου απαντήσω αναλυτικά.
 

vlafo

Well-Known Member
Οι μεγαλύτερες "ήττες" έρχονται όταν το περιτύλιγμα (σπουδές, σοβαρότητα, κλπ) σου είναι ελκυστικό. Η αλήθεια είναι ότι το google search τον δίνει στα πρώτα αποτελέσματα οπότε κάποιος που μόλις ξεκινάει έρευνα τον εξετάζει σαν επιλογή. Επειδή είσαι νέο μέλος διάβασε λίγο το φόρουμ πρώτα και αν μετά από 1 μήνα έχεις την ίδια απορία θα σου απαντήσω αναλυτικά.
Δεν θα διαφωνήσω απλά να σου πώ ότι μετο θέμα των μαλλιών ασχολούμαι από το 1990 όταν υπήρχε μόνο η dhi και μετά το χάος και αυτή ήταν στο κολωνάκι σε ένα δωμάτιο έαν επί ένα.Εδώ μου ζητούσαν την απόδειξη που είχα πάρει να τους την δώσω σαν κειμήλιο.Αυτό στο λέω για να καταλάβεις ότι είμαι πολύ παλιός σε αυτό το θέμα.Ασχολούμαι απλά και διαβάζω και ενημερώνομαι όπως για τόσα άλλα που με ενδιαφέρουν.Πολύ περισσσότερο τώρα που έχω αποφασίσει να κάνω μμ αν και το θεωρούσα αδιανόητο .
Δύο επισημάνσεις θα κάνω.Πράγματικά εντυπωσιάζομαι με το επίπεδο των γνώσεων που έχετε κάποιοι και δείχνει κατά πόσο το ξέρετε το θέμα.Έχετε εντρυφήσει πράγματι και πιθανότατα θα σας χρειαστώ.
Το δεύτερο είναι ότι θα διαφωνήσω κάθετα στο πειτύλιγμα που λές.Απο εκεί ξεκινάς και βλέπεις και στην πορεία ξετυλίγεις το κουβάρι.Απαραίτητη προυποθέση λοιπόν δεν είναι περιτύλιγμα είναι η ουσία.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Το δεύτερο είναι ότι θα διαφωνήσω κάθετα στο πειτύλιγμα που λές.Απο εκεί ξεκινάς και βλέπεις και στην πορεία ξετυλίγεις το κουβάρι.Απαραίτητη προυποθέση λοιπόν δεν είναι περιτύλιγμα είναι η ουσία.

Μάλλον δεν με αντιλήφθηκες. Αν δεν υπάρχει περιτυλιγμα, ας το πούμε σοβαροφάνεια εδώ, ακόμα και άσχετοι δεν θα την πατήσουν. Αν όμως υπάρχει και είναι και καλό τότε θέλει ψάξιμο και αρκετοί που δεν έχουν την δυνατότητα, την θέληση, τις γνώσεις ή και το μυαλό θα την πατήσουν.
 

vlafo

Well-Known Member
Μάλλον δεν με αντιλήφθηκες. Αν δεν υπάρχει περιτυλιγμα, ας το πούμε σοβαροφάνεια εδώ, ακόμα και άσχετοι δεν θα την πατήσουν. Αν όμως υπάρχει και είναι και καλό τότε θέλει ψάξιμο και αρκετοί που δεν έχουν την δυνατότητα, την θέληση, τις γνώσεις ή και το μυαλό θα την πατήσουν.
Προφανώς είναι μια σύνθετη διαδικασία αλλά όλοι με αυτή τη λογική την έχουν.
Είναι γιατροί,έχουνε σπουδές,κύρος και είναι δύσκολο να ξεχωρίσεις όπως λές τον καλό από τον κακό.
Απλά εμένα λόγω και μιας τεράστιας επειρίας και από τον αδερφό μου στην Αμερική στη μέκκα της μεταμόσχευσης και όχι μόνο το L.A,ήταν βασικό κριτήριο για αυτό ρώτησα και μου έκανε εντύπωση.
Τώρα όταν θα μπούμε στη συζήτηση με το καλό εκεί θα δούμε ότι υπάρχουν αρκετοί καλοί γιατροί και κλινικές που όμως όπως λές ξεψαχνίζοντας τις παραμέτρους καταλήγεις σε ελάχιστους.
 

felaini

Active Member
Επειδη τυχαινει να χω υποθυροειδισμο οταν δεν το ξερα τα μαλλια ηταν σαν σταχια κ το δερμα σκληρο κ τσιτωμενο κ πεφταν τα μαλλια κ μου εκανε οντως αα..οταν αρχισα το χαπι σταματησε η τριχοπτωση και βελτιωθηκε κατα πολυ η τριχα... ο θυροειδης παιζει ρολο κ στο μαλλι...
και βεβαια μπορεις να κανεις μεταμοσχευση αρκει να παιρνεις το χαπι για τον θυρωειδη σου..οσα consulation εχω κανει κ το χω αναφερει ολοι μου λενε πως αν προχωρησεις σε μμ το πρωι θα παρεις κανονικα το χαπι σου.. επειδη εχω και αρτηριακη πιεση(χαχα ολα τα χω εναντιων των μαλλιων) κ παιρνω θεραπεια σε περιπτωση μμ παιρνεις κανονικα το χαπι σου..
 

vlafo

Well-Known Member
Και παρεπιμπτόντως το έχω σχεδόν ξεκοκκαλίσει το site oπότε γνωρίζω τι έχει ειπωθεί.ΣΧΕΔΟΝ.
Για τον Καραλέξη μόνο αυτό βρήκα οπότε θα με ενδιέφερε να με ενημερώσεις.Πάντως τον απόκλεισα ήδη με αρκετό ρποβληματισμό θα έλεγα αλλά τέλος.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν υπάρχει Μέκκα χώρας αυτή την στιγμή με την έννοια της τεχνογνωσίας αλλά συγκεκριμένοι γιατροί κλινικές. Αν θες χώρες Ισπανία, Τουρκία, Βέλγιο, Καναδάς. Οι ΗΠΑ αναμφισβήτητα στο στριπ έχουν τεράστια εμπειρία αλλά στην FUE έπονται και φάνηκε καθαρά και στο World FUE workshop του Ιουνίου.
 

Stripar

Established Member
στην Αμερική στη μέκκα της μεταμόσχευσης και όχι μόνο το L.A

H Ευρώπη συγκαταλέγει τους Top 5 γιατρούς παγκοσμίως στην FUE.
Η Αμερική και Καναδάς τους Top 4 γιατρούς παγκοσμίως στην FUT.

Άλλη η μέκκα της FUE άλλη η μέκκα της FUT
 

vlafo

Well-Known Member
Δεν υπάρχει Μέκκα χώρας αυτή την στιγμή με την έννοια της τεχνογνωσίας αλλά συγκεκριμένοι γιατροί κλινικές. Αν θες χώρες Ισπανία, Τουρκία, Βέλγιο, Καναδάς. Οι ΗΠΑ αναμφισβήτητα στο στριπ έχουν τεράστια εμπειρία αλλά στην FUE έπονται και φάνηκε καθαρά και στο World FUE workshop του Ιουνίου.
Ναι οκ το ίδιο πράγμα εννοώ απλά με τη λογική της πληθώρας καλών γιατρών,των πολλών κονδυλίων για έρευνα και ανάπτυξη και μιας εξελικτικής διαδικασίας που δεν σταματάει ποτέ σε αυτή τη χώρα.
Για FUE δεν το γνώριζα αλλά στριπ που έκανε ο αδερφός μου είχανε κάνει φοβερή δουλειά.
 
Μπλουζα