Ποιος είναι ο καλύτερος γιατρός - κλινική για μεταμόσχευση;

poetofthefall

New Member
Παιδιά σας χαιρετώ. Ψάχνω στο ίντερνετ εδώ και λίγο καιρό για το θέμα της μεταμόσχευσης μαλλιών και σας βρήκα. Έχω διαβάσει πολλά και βασικά έχω χάσει λίγο την μπάλα σχετικά με τους γιατρούς και τις κλινικές μεταμόσχευσης. Αυτό που ζητώ να με βοηθήσετε όσο είναι δυνατόν μιας και οι περισσότεροι από εσάς θα έχετε κάποια γνώμη (εγώ είμαι εντελώς άσχετος και μόνο τελευταία ασχολήθηκα όπως σας είπα) θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε τον ή τους καλύτερους και πιο έμπιστους γιατρούς και κλινικές για να κάνω την μεταμόσχευση που θέλω. Έχω διαβάσει για διάφορους γιατρούς αλλά δεν ξέρω περισσότερα για αυτούς ούτε τις σχετικές κλινικές. Πχ Ράπτης, Αναστασάκης, Βεκρής, Τζερμιάς κλπ και κλινικές DHI, BERGMANN KORD, κλπ κλπ. Θα ήμουν πραγματικά ευγνώμων για κάθε σας βοήθεια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Α ενημερωτικά να σας πω πως είμαι 49 ετών και έχω αποκτήσει μία φαλάκρα μέχρι την κορυφή. Υπάρχουν ελάχιστα μαλλάκια στην επιφάνεια αυτή αλλά πλέον πολύ αραιά τα οποία και αυτά φεύγουν σιγά σιγά. Η αραίωση ξεκίνησε περίπου από τα 32 μου. Δότρια περιοχή όπως μου είπαν στην Kord που πέρασα μια βόλτα, έχω καλή και μου πρότειναν την μέθοδο FUT που λέει έχει καλύτερο αποτέλεσμα από πλευράς πύκνωσης και επιβίωσης μοσχευμάτων αλλά ψιλοφοβάμαι και την τομή...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

DoctorWho

Well-Known Member
Καλωσηρθες! Κατ εμε πριν κανεις οτιδηποτε θα πρεπει ν αφιερωσεις ενα τριμηνο τουλαχιστον οπου θα ερευνησεις μονος σου το θεμα διαβαζοντας νηματα τοσο εδω οσο και σε αλλα ξενα φορουμ. Πρεπει να εισ ενημερωμενος για να μην πεσεις θυμα οπως πολλοι εδω. Το ερωτημα σου ''ποιος ειν καλυτερος'' δεν εχει μια απαντηση. Ειναι σαν να ρωτας "ποιο ειναι τ καλυτερο αυτοκινητο;". Μπαινουν πολλες παραμετροι με βασικοτερη το budget. Αν εχεις μικρο budget ψαχνεις το καλυτερο value for money, ενω αν εισαι σε θεση ν διαθεσεις μεγαλυτερο ποσο, τοτε πας σε premium επιλογες. Προφανως υπαρχουν επιλογες που και κακο value for money θα εχουν και κακο αποτελεσμα. Για την ακριβεια αυτο ακριβως ειν η πλειοψηφια. Οπως λοιπον αν επροκειτο να ξοδεψεις 5,000€ για ενα αμαξι θα εψαχνες παντου και για ενα σεβαστο διαστημα ετσι κι εδω.. κι ακομα παραπανω. Επισης αν θες βαλε καποιες φωτος της περιοχης της φαλακρας κ πες μας τι προσδοκιες εχεις γιατι καθε κλινικη φαινεται να "εξειδικευεται" σε καποιες περιπτωσεις. Επιφανειακα μονο να πω οτι η κλινικη που ανεφερες οτι εξετασε τη δοτρια σου ειναι ισως η χειροτερη με βαση τ αποτελεσματα που εχει δειξει. Αν λοιπον μας δειξεις εικονα, προσδοκιες κ budget ισως ν μπορεις να κατατοπιστεις... αλλ κ παλι η επιλογη θα ειν δικη σου και μην ακους κανεναν. Ειδικα αυτους που θα σ στειλουν PMs. Πιο πολλοι θ θελουν ν εκμεταλλευτουν την αγνοια σ παρα να σε διαφωτισουν.
 

poetofthefall

New Member
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι κατανοώ όλα αυτά που μου λες. Το ψάχνω το θέμα εδώ και τρεις μήνες περίπου. Ξέρω πως δεν μπορώ να έχω προσδοκίες να γίνουν τα μαλλιά μου όπως ήμουν στα 20 ούτε βέβαια να έχω πύκνωση περούκας Τώρα το χρηματικό. Υπάρχουν σαφώς δυσκολίες αλλά για ένα καλό αποτέλεσμα θα έδινα ένα ποσό μέχρι 4 με 5 χιλιάρικα. Στο φόρουμ έχω διαβάσει πολλά πράγματα ήδη εδώ και 2 με 3 μήνες αλλά γράφτηκα σήμερα μιας και έχω αποφασίσει να κάνω τελικά μεταμόσχευση ειδικά τα τελευταία δύο τρία χρόνια που άρχισαν να φεύγουν και τα μαλλιά για τα καλά.. Και ξέρεις ήμουν και χεβιμεταλάς μικρός και είχα πάντα ένα ψώνιο με τα μαλλιά..Δεν θέλω βέβαια να ξαναγίνω έτσι και ξέρω πως δεν γίνεται αλλά μου κακοπέφτει το "καμπριολέ"... Ψάχνοντας λοιπόν στο ίντερνετ είχα πέσει στα βίντεος του Βεκρή και του Αναστασάκη. Και οι δύο με έπεισαν σχεδόν αλλά από την άλλη έχω διαβάσει πως η FUE που χρησιμοποιεί και προτείνει ο Βεκρής έχει μεγάλο ποσοστό χαμένων μοσχευμάτων σε αντίθεση με την FUT και έτσι πετυχαίνεις μικρότερη πύκνωση και έχει και μεγαλύτερο κόστος και απαιτούνται και περισσότερες ώρες για την επέμβαση. Ο Αναστασάκης από την άλλη μέχρι χθες με είχε πείσει για την FUT που υπερασπίζεται αλλά χθες διάβασα στο φόρουμ σας ένας φίλος που έκανε FUT στον Αναστασάκη μετά από 6 μήνες είχε μόνο 60% ανάπτυξη μοσχευμάτων και μάλιστα του έβγαλε και φωτό που τις παρουσίαζε ως πετυχημένη μεταμόσχευση μόνο που στις φωτό είχε ρίξει στα μαλλιά toppik για να φαίνονται πυκνά και αυτό δεν άρεσε ούτε στο φίλο μας ούτε σε μένα... Κοινώς μου φάνηκε απατεωνιά και έχασα και την εμπιστοσύνη μου στον συγκεκριμένο γιατρό. Γιαυτό και έκανα την ερώτηση εάν υπάρχει κάποιος γιατρός και κλινική που τελικά μπορείς να εμπιστευτείς κάπως περισσότερο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

KOSTAS F

New Member
λλ κ παλι η επιλογη θα ειν δικη σου και μην ακους κανεναν. Ειδικα αυτους που θα σ στειλουν PMs. Πιο πολλοι θ θελουν ν εκμεταλλευτουν την αγνοια σ παρα να σε διαφωτισουν.
Μπραβο φιλε !!!
πολυ σωστη η τοποθετη σου !!
.......εχει κατι κορακια εδω μεσα , που μαυριζουν την πλατοφορμα !!!
 

poetofthefall

New Member
Ναι είναι σωστό αυτό. Η επιλογή θα είναι σαφώς δική μου αλλά όσο και να ψάχνεις από μόνος δεν μπορεί να είσαι και πάλι σίγουρος. Γιαυτό θέλω τη δική σας γνώμη και ειδικά όσων έχουν κάνει μεταμόσχευση και έχουν προσωπική εμπειρία. Ναι κοράκια φυσικά και το ξέρω πως υπάρχουν και θα υπάρχουν πάντα. Αλλά αξιολογούνται οι πάντες.. Προσωπικά πάντα ψάχνω τα πράγματα για να έχω και μία σφαιρική τελική εντύπωση.. Φυσικά και δε δίνω σημασία σε κλινικές που κάνουν "προσφορές"... Έχω διαβάσει για 580 ευρώ μεταμοσχεύσεις και του χιλιάρικου... Αυτά δεν γίνονται και το ξέρω.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Να Τασσο μην ρωτας εναν νέο ποια ειναι τα κοράκια ..εσεις οι παλιοι ξερετε καλυτερα απ τους νέους .ακομα θυμαμαι τα ποστ που μου κανατε κύρηγμα γιατι στο παρελθόν Εχουν περασει κ περνανε διάφοροι τέτοιοι...πιο πιθανον ειναι να πεις εσυ ενα κοράκι παρα ο κωστας .
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Γιατρος η κλινικη? Γιατι ο βεκ@@ς δεν βαζει καν το χερι του στο κεφαλι οποτε δεν εχουμε μια καθαρη εικονα.
Οσο για τους αλλους ψαξε καλυτερα στην χασαπαγορα κατι καλυτερο θα βρεις.Αυτα.
Οσο για τα κορακια θα ηθελα οντως να μας πει ο KOSTASf που ειναι ουδετερος υποτιθετε στο φορουμ.
 

tasos33

Well-Known Member
Γιωργο ελεοοςςςςς, ξερεις να διαβαζεις? ο KOSTASF ΑΝΕΦΕΡΕ για κορακια, οχι εγω. Αφου ειναι νεος που τα ξερει τα κορακια? Ας μας τα πει λοιπον να τα μαθουμε.


Να Τασσο μην ρωτας εναν νέο ποια ειναι τα κοράκια ..εσεις οι παλιοι ξερετε καλυτερα απ τους νέους .ακομα θυμαμαι τα ποστ που μου κανατε κύρηγμα γιατι στο παρελθόν Εχουν περασει κ περνανε διάφοροι τέτοιοι...πιο πιθανον ειναι να πεις εσυ ενα κοράκι παρα ο κωστας .
 

dimitris50423

Well-Known Member
Γιωργο ελεοοςςςςς, ξερεις να διαβαζεις? ο KOSTASF ΑΝΕΦΕΡΕ για κορακια, οχι εγω. Αφου ειναι νεος που τα ξερει τα κορακια? Ας μας τα πει λοιπον να τα μαθουμε.

Εφοσον το ανεφερε να μας πει το περιστατικο με αποδειξεις.
Κορακι οπως λεει μπορει να ειναι και καποιος που δεν εχει καν παρουσια στο φορουμ. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ο κωστα μας επισημάνει απλα αυρο που κ Εσεις εχετε επισημάνει ανα διαστηματα ...το προβλημα σας πιο ειναι δεν καταλαβαίνω ....διαφωνείτε δλδ ; Ολοι εδω μεσα ειναι ανεξάρτητοι και αυτόνομοι ; Δεν νομιζω .... κ δεν χρειαζεται να σώσει αναφορα σε κανεναν μας .... κ εγω εχω παρατηρησει καποιον συγκεκριμενο που κανει μπαμ οτι ψωνίζει πελάτες απο δω μεσα αλλα δεν το χω κανει θεμα γιατι δεν μ ενδιαφερει και ο καθενας ειναι υπευθυνος για τον εαυτο του ...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

poetofthefall

New Member
Παιδιά έχει κάνει κανείς από εσάς μεταμόσχευση και έμεινε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα κάποιου γιατρού ή κλινικής; Και το αντίθετο βέβαια, εάν δεν έμεινε ικανοποιημένος από κάποιο γιατρό ή κλινική; Αυτό ζητώ. Ψάχνω αλλά όλοι παρουσιάζονται ως οι καλύτεροι. Έτσι δεν έχει ουσία να ψάχνεις. Θέλω εντυπώσεις από ανθρώπους που έκαναν μεταμόσχευση και εάν προτείνουν ή όχι τους γιατρούς και κλινικές που έκαναν τις μεταμοσχεύσεις.
 

turnfiji123

Active Member
Μάρας, Ερντογάν, Lorenzo, Κoυτο, Bisanga. Σε έναν από αυτούς θα πας αν το αντέχει η τσέπη. Οτιδήποτε εντός Ελλάδας είναι απλά ένα μέτριο αποτέλεσμα σε σχέση με το τι μπορείς να πετύχεις εκεί. Τι να πούμε και εμείς που έχουμε μαζέψει τα φράγκα αλλα δε μπορούμε λόγω diffuse/θυροειδή/ορμονών.
 

John1924

Active Member
Παιδιά έχει κάνει κανείς από εσάς μεταμόσχευση και έμεινε ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα κάποιου γιατρού ή κλινικής; Και το αντίθετο βέβαια, εάν δεν έμεινε ικανοποιημένος από κάποιο γιατρό ή κλινική; Αυτό ζητώ. Ψάχνω αλλά όλοι παρουσιάζονται ως οι καλύτεροι. Έτσι δεν έχει ουσία να ψάχνεις. Θέλω εντυπώσεις από ανθρώπους που έκαναν μεταμόσχευση και εάν προτείνουν ή όχι τους γιατρούς και κλινικές που έκαναν τις μεταμοσχεύσεις.

Γιατί δεν κάνεις για αρχή μια περιήγηση στο φόρουμ με τις παρουσιάσεις μεταμοσχεύσεων να δεις αποτελέσματα, να διαβάσεις τα σχόλια και τις απόψεις του μεταμοσχευμένου και των μελών και να κρίνεις μόνος σου? Η απόκτηση προσωπικής γνώμης και άποψης είναι σημαντικότερη από οποιαδήποτε άποψη τρίτου προσώπου. Και φυσικά προσωπική επίσκεψη και συζήτηση με κλινικές. Θέλει κόπο και χρόνο αν θέλεις να κάνεις την καλύτερη επιλογή για τις δυνατότητές σου, δεν είναι απλή υπόθεση.
 

KOSTAS F

New Member
Για να μην χαλασουμε το νημα του φιλου ,
θα απαντησω στο δικο μου νημα το τι εστι (κορακια για μενα ).
 

Tsek

Well-Known Member
Φίλε αφού ρωτάς και θέλεις straight απαντηση εγώ έκανα στον Βεκρή και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Φίλε αφού ρωτάς και θέλεις straight απαντηση εγώ έκανα στον Βεκρή και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

Για γιατρό ρώτησε όχι για επόπτη.Θελει ονομα γιατρου οπως πχ λεμε dhi και παπανικολαου οχι την εκανα απλα στην dhi.
Nα καταλαβενομαστε δηλαδη.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Ρωταει και για ιατρο και για κλινικη Γιαννη.

Για τον καραλεξη πως και ρωτας φιλε; εχεις καποια ενημερωση για τον συγκεκριμενο ιατρο;
Δεν εχουμε δει αποτελεσμα του στο φορουμ
 
Μπλουζα