(Πιθανή) Λύση για παρενέργειες Φιναστερίδης

giannis1991

Well-Known Member
Δεν ειναι φιλε....πιστεψε με θα ηθελα και εγω να ειναι...επισης δεν στο λεω για τωρα αλλα γενικα μην πιεσεις ποτε τον εαυτο σου να σκεφτεται οτι ελα μωρε σε μερικους δεν εβγαλε παρενεργειες ή ειναι τοσο μεγαληβεταιρεια και εχει παρει εγκριση fda ή οτιδηποτε αλλο υπερ της...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

SecForce

New Member
Εγώ πάντως είμαι της γνώμης να μην θάβουμε εντελώς το θέμα φίνα. Επέρνα πριν 2 χρόνια propecia για 2 χρόνια και πράγματι είδα το φαινόμενο του νερομενου σπέρματος χωρίς όμως άλλες παρενέργειες. Ενδεχόμενος πρέπει να εξετάζουμε και άλλους παράγοντες όπως την διατροφή η την καθιστική ζωή που επηρεάζει ακόμα και την ψυχολογία.
Τα φάρμακα δεν είναι πανάκεια αλλά εσείς το κάνατε σαν τον Νο1 επικίνδυνο δηλητήριο, καλό να συνδυάζουμε πάντα με την λήψη φαρμάκων την αθλητική ζωή την διατροφή και το περιορισμένο κάπνισμα (για όσους καπνίζουν που αυτό είναι δηλητήριο) . Πολλοί είναι οι παράγοντες ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.
Αυτό το εμένα δεν με επηρεάζει ενώ εσένα σε επηρεάζει είναι χλωμό επίσης, σαν να λέμε εμένα το δηλητήριο δεν μου κάνει τίποτα. Έν κατακλείδι υπάρχουν άτομα που ψάχνουν λύσεις και πολλές φορές πέφτουν σε τσαρλατάνους που λένε θα βγάλεις μαλια μόνο και μόνο για να τους πάρουν τα λεφτά. Από την άλλη ποτέ δεν ήμουν ισχυρόγνωμών και δεν λέω ότι έχω απόλυτο δίκιο, απλά δεν ξέρω κανένα άλλο φάρμακο που να βγάζεις μαλια.
 

Atimelitos

New Member
Τι γινεται με το σπανακι τελικα παιδια? Ασχολειται κανεις πλεον? Ειμαι 20 χρονων εκανα χρηση φιναστεριδης 1 χρονο και 10 μηνες δεν εχω λιμπιντο πλεον και η στυση μου υπαρχει μονο οταν ειμαι καθισμενος.Νιωθω πολυ ασχημα γι αυτο δεν εχω ωρεξη πια βλεπω κοπελα με κολαν και στρινγκ και δεν νιωθω τιποτα, ενω παλια μονο που εβλεπα μπροστα μου ειχα στυση αμεσως τρελαινομουν.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Τι γινεται με το σπανακι τελικα παιδια? Ασχολειται κανεις πλεον? Ειμαι 20 χρονων εκανα χρηση φιναστεριδης 1 χρονο και 10 μηνες δεν εχω λιμπιντο πλεον και η στυση μου υπαρχει μονο οταν ειμαι καθισμενος.Νιωθω πολυ ασχημα γι αυτο δεν εχω ωρεξη πια βλεπω κοπελα με κολαν και στρινγκ και δεν νιωθω τιποτα, ενω παλια μονο που εβλεπα μπροστα μου ειχα στυση αμεσως τρελαινομουν.

στον ποσο καιρο σου εβγαλε παρενεργειες? και το σταματησες με το που εβγαλε παρενεργειες η πιο αργα?
 

Atimelitos

New Member
Η λιμπιντος εφυγε στον 1 μιση χρονο και η στυση αρχισε να χαλαει στον 1 και 6 μηνες (χαλαρη οταν ειμαι ορθιος) και το εκοψα στα διακα.Επισης δεν επαιρνα καθε μερα, επαιρνα 6 φορες την βδομαδα.
 

Utopia

Active Member
Νιωθω πολυ ασχημα γι αυτο δεν εχω ωρεξη πια βλεπω κοπελα με κολαν και στρινγκ και δεν νιωθω τιποτα, ενω παλια μονο που εβλεπα μπροστα μου ειχα στυση αμεσως τρελαινομουν.
Άμα είναι μπαζάκι λογικό είναι να μην σου σηκωθεί ρε μαν... Τι πάει να πει φοράει κολάν και στρίνγκ??? Για να ερεθιστείς εσύ μόνο αυτό το κριτήριο έχεις; Να φοράει προκλητικά ρούχα; Δηλαδή αν είναι σαν ανάποδο γαμώτο και φοράει απλά κολάν και στρίνγκ εσένα θα σου σηκωθεί; Ακόμη και Σύνδρομο Turner να έχει δηλαδή εσένα δεν σε χαλάει;
 

Serifis

Active Member
Η λιμπιντος εφυγε στον 1 μιση χρονο και η στυση αρχισε να χαλαει στον 1 και 6 μηνες (χαλαρη οταν ειμαι ορθιος) και το εκοψα στα διακα.Επισης δεν επαιρνα καθε μερα, επαιρνα 6 φορες την βδομαδα.

Πρώτα έχασες λίμπιντο δηλαδή και μετά την στύση;
 

Atimelitos

New Member
Συγνωμη για την ασαφεια, ομορφη κοπελα με ωραιο κωλο που να τον εχει πεταξει εξω να φοραει κολαν και στριγκαρα.
Φιλε Serifis ναι. Για να καταλαβεις θα εχω στυση οταν θα ειμαι με την κοπελα μου καθιστος, μετα απο λιγα λεπτα που θα ξεκινησουμε προκαταρκτικα δηλαδη να πιανω την κοπελα μου σε επιμαχα σημεια και αφου με αγγιξει θα αρχισω σιγα σιγα να λειτουργω, αν σηκωθω ορθιος πεφτει.
Επισης πρωινη στυση δεν εχω δει αρκετο καιρο.
 

Utopia

Active Member
Συγνωμη για την ασαφεια, ομορφη κοπελα με ωραιο κωλο που να τον εχει πεταξει εξω να φοραει κολαν και στριγκαρα.
Φιλε Serifis ναι. Για να καταλαβεις θα εχω στυση οταν θα ειμαι με την κοπελα μου καθιστος, μετα απο λιγα λεπτα που θα ξεκινησουμε προκαταρκτικα δηλαδη να πιανω την κοπελα μου σε επιμαχα σημεια και αφου με αγγιξει θα αρχισω σιγα σιγα να λειτουργω, αν σηκωθω ορθιος πεφτει.
Επισης πρωινη στυση δεν εχω δει αρκετο καιρο.
Kόψτο να ησυχάσεις, από εκεί πηγάζουν όλες οι αμαρτίες...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

JORJE

Active Member
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!!Ειμαι 41 ετων με προβλημα στο crown κ χρηστης φινας 1 μηνα κατοπιν υποδειξης του δερματολογου.Προς το παρον παιρνω 1/5 proscar ημερησιως κ αφρο μινοξ regaine βραδι.Το ερωτημα μου..Δυο μερες τωρα,εχω μετριο πονοκεφαλο με εντονη θολουρα που δεν εχει υποχωρησει..Σημειωτεον δεν ειχα ποτε πριν παρομοιο προβλημα.Αλλη παρενεργεια απο το φαρμακο δεν εχω.Αντιθετως πολυ εντονη λιμπιντο.Μπορει να ειναι αυτο το πραγμα παρενεργεια της φινας???Ευχαριστω...
 

turnfiji123

Active Member
Καλησπερα σε ολο το φορουμ!!Ειμαι 41 ετων με προβλημα στο crown κ χρηστης φινας 1 μηνα κατοπιν υποδειξης του δερματολογου.Προς το παρον παιρνω 1/5 proscar ημερησιως κ αφρο μινοξ regaine βραδι.Το ερωτημα μου..Δυο μερες τωρα,εχω μετριο πονοκεφαλο με εντονη θολουρα που δεν εχει υποχωρησει..Σημειωτεον δεν ειχα ποτε πριν παρομοιο προβλημα.Αλλη παρενεργεια απο το φαρμακο δεν εχω.Αντιθετως πολυ εντονη λιμπιντο.Μπορει να ειναι αυτο το πραγμα παρενεργεια της φινας???Ευχαριστω...

Από την μινοξ είναι ρίχνει την πίεση.
 

minoxidilis

Active Member
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ : 11/05/15


Γρηγορο ιστορικό : Απο τους πρωτους που χρησιμοποίησαν φιναστερίδη για τριχόπτωση (απο το 1998). Ηλικια 45 ετών, Δεν παντρευτηκα ουτε εκανα παιδιά λόγω των προβλημάτων απο Φιναστερίδη (στο τελος του post θα βαλω ολες τις παρενέργειες που έπαθα απο την "φίνα").


ΣΗΜΕΙΩΣΗ : Να κοιτάζετε συχνά το thread γιατί κάνω ενημερώσεις μόλις βρίσκω σημαντικές πληροφορίες. Την θεραπεία την κάνετε με ΔΙΚΗ ΣΑΣ Ευθύνη.


Πολύ περισσότερες πληροφορίες εδω (Στα Αγγλικά) : http://forums.phoenixrising.me/inde...ponse-and-a-possible-treatment-for-cfs.37244/

Μετά απο πάρα πολλές συζητήσεις με άλλα μέλη σε Ελλάδα και Εξωτερικό αρχίζουμε και καταλαβαίνουμε τί μας έχει συμβεί.

Επειδή γράφω σε 3 διαφορετικά Forum (σε αυτό, το solvepfs και το Phoenix Rising θα είμαι σύντομος και δεν θα δώσω links γιατί δυστυχώς εχω πολύ περιορισμένο χρόνο αλλα θα το κάνω σύντομα)


Κατ'αρχάς θα πρέπει να κάνετε γονιδιακό έλεγχο για να δείτε εαν εχετε αλλοιώσεις σε συγκεκριμένα γονίδια. Τα πιο σημαντικά απο αυτά είναι : MTHFR, CBS, BHMT, VDR, AHCY, GCH1, PCBD1, PTS, QDPR.

Εαν δεν έχετε το γονιδιωμα σας πηγαίνετε στα τυφλά και δυστυχώς θα πρέπει να πειραματιστείτε.

To Σπανάκι είναι ένα απο τα μέρη της Λύσης όπως επίσης και το γονίδιο MTHFR και η θεραπεία "Methylation Support". Εγινα τελείως καλά γιατί χρησιμοποιούσα και άλλα συμπληρώματα τα οποία τώρα καταλαβαίνω γιατί βοήθησαν.

Κατ' αρχας αυτο που μας έχει δημιουργήσει η Φιναστερίδη ειναι ενα είδος Ψευδο-Αμυλοείδωσης (Amyloidosis). Αν θέλετε ψάξτε για Unfolded Protein Response και Protein Misfolding στο Google γιατί είναι κομμάτι του μηχανισμού που έχει πρόβλημα.



Τί πρέπει να κάνετε :

-Θα πρέπει να ανεβάσετε τα επίπεδα της πρωτεϊνης HSP-70 με τους ακόλουθους τρόπους :


α) Πρέπει να πάρετε συμπληρώματα για υποστήριξη του κύκλου Μεθυλίωσης τα οποία όμως θα τα πάρετε εαν γνωρίζετε ποιες μεταλλαγές (mutations) έχετε. Αυτα συνήθως ειναι : Metafolin, P5P, Methylcobalamin ή Dibencozide

β) Σε περίπτωση που έχετε πρόβλημα στην παραγωγή Τετραυδροβιοπτερίνης (BH4) θα πρέπει να παίρνετε Βιταμίνη C


γ) TUDCA - 750 mg την ημέρα

δ) Κουρκουμίνη σκόνη (2-3 ταμπλετες των 250 mg την ημέρα). Παρτε κουρκουμά και γεμίστε άδειες κάψουλες των 250 mg (κατα προσέγγιση) και παρτε με το φαγητό (τα λιπαρα βοηθούν την αφομίωση). Υπάρχει περίπτωση ο Κουρκουμάς να σας μειώσει την ποιότητα στύσης, οπότε πειραματιστείτε με την ποσότητα (πχ Μια κάψουλα μπορεί να μην σας δημιουργεί πρόβλημα)

ε) Ψαξτε στο Google και ακολουθήστε την διαιτα Resistant Starch (Τρώτε
Πράσινες Μπανάνες, Βράζετε Πατάτες και τις τρώτε αφου κρυώσουν). H δίαιτα αυξάνει τα επίπεδα της Butyrate η οποια ανεβάζει την HSP-70 και την HDAC1 που ειναι πολύ σημαντικά για το πρόβλημά μας.

ζ) Resveratrol 200 mg την ημέρα(100 πρωι - 100 βράδυ)

η) Selenium 200 mcg την ημέρα (100 πρωι - 100 βραδυτ)

θ) D3 - Δείτε τα επίπεδα σας και εαν είναι κάτω απο 70 ng/dl πάρτε συμπλήρωμα

ι) Δείτε την Ομοκυστεινη σας και εαν ειναι υψηλή επικοινωνήστε μαζί μου

Το TUDCA ειναι πολύ ακριβό και μπορείτε να δοκιμάσετε με όλα τα υπόλοιπα βάζοντας ένα-ενα και παρατηρώντας πώς αισθάνεστε. Εαν γνωρίζετε το γονιδίωμά σας τότε προσθέτετε μόνο όσα χρειάζονται (επικοινωνήστε μαζί μου)

Ξεχάστε HRT, Τεστοστερόνες κλπ. Θα δείτε κάποιες βελτιώσεις οι οποίες δεν θα κρατάνε.




Επίσης ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΤΕ/ΕΛΕΓΧΕΤΕ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΗ ΣΑΣ. ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ PSA, U/S Προστάτη κλπ.


Αιματολογικές Εξετάσεις :
-Ομοκυστεϊνη (Hcy) -
-25 (OH) D (Βιταμίνη D3)
-LDL/HDL
-Κρεατινίνη

-Εαν η Ομοκυστεϊνη ή/και η Κρεατινίνη ειναι ανεβασμένη επικοινωνήστε μαζί μου (θα πρέπει να ξεκινήσετε Methylation Support).
-Εαν η D3 είναι χαμηλά ξεκινήστε συμπλήρωμα D3 ή να κάθεστε στον Ήλιο αλλα όχι για παραπάνω απο 10 λεπτά.Ελέγχετε ανα μήνα τα επίπεδα της για να μην ξεφύγει πάνω απο τα όρια.


Μείνετε μακρυά απο :


1) Τσιγάρο

2) Φαγητά/Ποτά : Μανιτάρια, Σολωμός, Κόκκινες Πιπεριές, Κάπαρη, Πράσινο Τσαι, Βασιλικό, Μέντα, Πορτοκαλάδα, Grapefruit, Παρμεζάνα, Ελαιόλαδο (Μεγάλη Ποσότητα), Ελιές (Μεγάλη Ποσότητα) και οτιδήποτε περιέχει Ασπαρτάμη (πχ Τσίχλες χωρίς Ζάχαρη) .

3) Φάρμακα/Συμπληρώματα : BioPerine, Στατίνες (Φάρμακο για Μείωση Χοληστερίνης), Whey Protein, Quercetin, Saw Palmetto, Holy Basil, Sitrynol, Αναστολείς Αροματάσης (Aromatase Inhibitors), D-Limonene, οποιοδήποτε αναστολέα της HmG-CoA, Astaxanthin (Ασταξανθίνη), L-Carnitine, Βασιλικό Πολτό,Ginkgo Biloba


4) Αποφύγετε οτιδήποτε φαγητό περιέχει MSG (Monosodium Glutamate-Γλουταμινικό Νάτριο). Συνήθως στα Κινέζικα εστιατόρια βάζουν μπόλικο ως ενισχυτικό γεύσης. Οτιδήποτε παίρνετε απο το SuperMarket να κοιτάζετε τα συστατικά και εαν περιέχει MSG / Γλουταμινικό Νάτριο μην το καταναλώσετε.

5) Θεραπεία με Τεστοστερόνη, HCG, Clomid, Anastrazole. Οτιδήποτε δηλαδή αλλάζει την ορμονική λειτουργία.

6) Έντονη Σωματική Άσκηση

7) Στρές


8) Καιρικές Αλλαγές : Εδω δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά αλλα αξίζει να το δείτε. Η Εμπειρία μου μου έδειξε οτι πριν (Ακομα και ώρες πριν!) απο έντονες καιρικές αλλαγές (Πτώση Θερμοκρασίας, Πτώση Βαρομετρικής Πίεσης, Αύξηση Έντασης Ανέμων) γινόμουν χειρότερα (Στύση, Brain Fog, Νευρολογικά Προβλήματα).


9) Γλουτένη - εαν έχετε πρόβλημα με την Γλουτένη (Celiac Disease)


-Πράγματα τα οποια βοηθούν :

1) Eαν δεν έχετε πρόβλημα Χοληστερίνης δοκιμάστε να φάτε 2 αυγά και παρατηρήστε πως θα αισθανθείτε μετα απο 3-4 ώρες ή δοκιμάστε οτιδήποτε άλλο ανεβάζει την Χοληστερίνη (Χταπόδι, Καλαμαράκια, Μαγιονέζα). Το ίδιο ισχύει για τα "κακά" Λιπαρά (Μπεϊκον, Βούτυρο κλπ).

2) Οταν ανεβαίνει η Βαρομετρική Πίεση ή ανεβαίνει η Θερμοκρασία, παρατηρήστε εαν αισθάνεστε καλύτερα σε σχέση με στύση και άλλα νευρολογικά/ψυχολογικά προβλήματα.


Σχετικά με τον καιρό τα πράγματα δεν είναι πάντα προβλεψιμα όσον αφορά το πώς μας επηρεάζει. Για παράδειγμα, υπάρχει περίπτωση την ίδια χρονική στιγμή να πέφτει η Βαρομετρική Πίεση (που ειναι αρνητικό) αλλα ταυτόχρονα να ανεβαίνει η Θερμοκρασία (που είναι θετικό).

Σημειωση για "ψαγμένους" (πχ χρήστης Gomi) : Οτιδήποτε ανεβάζει την χοληστερίνη κάνει Upregulation του Mevalonate Pathway. Η Λιστα με τα φαγητά/συμπληρώματα αποτελείται απο DHT Inhibitors (πχ Πράσινο Τσαι), HmG-CoA inhibitors (πχ D-Limonene), P450scc Inhibitors (πχ Bioperine) κλπ





Περιμένω νεα σας.



Side Effects που είχα - συγγνωμη για τα αγγλικά


Depression & Suicidal Thoughts
Poor Memory
Insomnia
"Brain Fog" - Inability to think clearly
Impaired Speech
Low Energy
Social Anxiety

Dysphagia
Constipation
Urticaria

Orthostatic Intolerance
Tinnitus
Sudden Hearing Loss
Hypothyroidism
Secondary Hypogonadism
Numbness
Bradycardia
Cardiac Arrhythmias


High Cholesterol

Nerve pain on Neck, Waist, Elbows areas


Impotence
Anorgasmia

ΥΓ : Εχω ποστάρει ξανα σχετικά με μια πιθανή λυση που τοτε πιστευα οτι ηταν το γονίδιο MTHFR. Απλα αυτο το γονίδιο κανει τα πράγματα χειρότερα αλλα ΔΕΝ είναι ο βασικός λόγος όλων των προβλημάτων μας

Αυτα ειναι post με αρχιδια και οχι bro science,τελικα η fina δεν ειναι στο μυαλο οπως λεγανε καποιοι,αλλα σε σμπαραλιαζει κανονικα.
 

Aristoglentis

New Member
Πηρα φιναστεριδη για 1,5 μηνα με μονο σεξουαλικες παρενεργειες, ειναι δυνατον να μου εμφανιστηκαν μετα απο 20 μερες αφου το σταματησα πονοκεφαλο αυπνια και brain fog?
 

tol

Well-Known Member
Πηρα φιναστεριδη για 1,5 μηνα με μονο σεξουαλικες παρενεργειες, ειναι δυνατον να μου εμφανιστηκαν μετα απο 20 μερες αφου το σταματησα πονοκεφαλο αυπνια και brain fog?
Αλλη μια αποδειξη, οτι πολλες απο τις παρενεργειες που αποδιδονται στη φιναστεριδη, ειναι υπερβολικες και κυριως προϊον αυθυποβολης.
Ο φιλος αναρωτιεται αν, μετα απο 20 μερες διακοπης του χαπιου, η αϋπνια και το brain fog οφειλονται στη φιναστεριδη!!!! Αν ειναι δυνατον!!!
Πιο πιθανον ειναι να οφειλονται στη διακοπη της χρησης (!!!) παρα στη χρηση του χαπιου.

Παρα πολλοι (ευαλωτοι, ευκολοπιστοι, ψοφοδεεις), αν αυτα τα συμπτωματα τα βιωναν τις πρωτες μερες που θα ξεκινουσαν τη φιναστεριδη, αμεσως θα κατηγορουσαν το χαπι, θα το αναθεματιζαν ως "χαπι του σατανα".

Δεν σκεφτονται οτι τετοια συμπτωματα (π.χ. αϋπνιες) εχουν εκατομμυρια ανθρωποι στον πλανητη εξαιτιας χιλιαδων παραγοντων. Δεν σκεφτονται οτι σεξουαλικα προβληματα εχουν εκατομμυρια ανδρες στον πλανητη (υπαρχουν ιατρικες ερευνες, αξιοπιστες και μη, που αναφερουν αριθμους, οπως 100.000.000 ανδρων καθε χρονο).

Ειμαστε τοσο αφελεις να πιστευουμε οτι "το χαπι του σατανα" προκαλει αυτα τα προβληματα; Αντι να αναρωτηθουμε μηπως φταιει ο τροπος ζωης, διατροφης, οι κακες συνηθειες, η ελλειψη καθημερινης αθλησης, εμεις αναζηταμε στο μυαλο μας εξιλαστηρια θυματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Jumanji

Active Member
Πηρα φιναστεριδη για 1,5 μηνα με μονο σεξουαλικες παρενεργειες, ειναι δυνατον να μου εμφανιστηκαν μετα απο 20 μερες αφου το σταματησα πονοκεφαλο αυπνια και brain fog?
Ναι φιλε γινεται!μην αγχωνεσαι και με ηρεμια θα το αποβάλει ο οργανισμος σου!
 

tol

Well-Known Member
μακαρι.. πανε 3 μηνες απο οταν το εκοψα
Φιλε μου, πηγαινε καλυτερα σε εναν γιατρο να κάνεις εξετασεις. Σιγουρα τα συμπτωματα δεν οφειλονται στη φιναστεριδη. Πηρες 1,5 μηνα το χαπι και μηνες μετα τη διακοπη του εμφανιζεις συμπτωματα!!! Αυτο ειναι παραλογο.

Πιθανον αλλη ειναι η αιτια. Μην ψαχνεις σε ασχετους λογους/παραγοντες. Πονοκεφαλο και αϋπνια μπορει να εχεις για χιλιους διαφορετικους παραγοντες. Ψαξε το θεμα καλυτερα. Εχετε βρει την "καραμελα" της φινας και αποδιδετε ολα οσα σας συμβαινουν σε ενα παγκοσμιως εγκεκριμενο χαπι που το χρησιμοποιουν εκατομμυρια ανδρες στον πλανητη.
 
Μπλουζα