Περί μινοξιδίλης

Sandy

Active Member
Αγόρια να σας ρωτήσω χρησιμοποιώ μινοξ 5% σε συνδιάσμο με τρικομιν από Οκτώβρη όπως είχα πει παλιότερα είχα τρομερά αποτέλεσμα κ ως προς την τριχοπτωση κ ως προς την επανεκφυση, το λοιπόν θέλω να ρωτήσω τον τελευταίο μηνα από εκεί που έχανα πάνω κάτω 20-30 τριχουλες τώρα χάνω 50-65 σαν να αυξήθηκε λίγο η τριχόπτωση κ επίσης έχω λίγο περισσότερο λαδιλα αυτό γνωρίζετε για πιο λογο;έτσι λειτουργεί η μινοξ;
Πότε καταλαβαίνουμε ότι η μινοξ δεν δουλεύει πλέον, ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cristiano

Member
Μπορεί η τριχόπτωση σου να είναι εποχιακή. Δεν σημαίνει οτι επειδή βάζεις μινοξιδίλη δεν θα έχεις ποτε αυξημένη τριχόπτωση. Είναι ο φυσιολογικος κύκλος του οργανισμού. Επίσης 50-65 τρίχες θεωρώ οτι είναι φυσιολογικό. Αν όμως συνεχιστεί η αυξημενη τριχόπτωση και ολόκληρο τον επόμενο μήνα θα πρέπει να εστιάσεις στην καλύτερη εφαρμογή της μινοξιδίλης (οι ψεκασμοί να γίνονται όσο πιο κοντά στο δέρμα και να υπάρχει αρκετός χρόνος μεταξύ των ψεκασμών). Επίσης να κοιτάξεις να πάρεις ένα εξειδικευμένο σαμπουάν ενδυνάμωσης μαλλιών (ρίξε μια ματιά στο forum και θα βρεις αρκετές προτάσεις). Η μινοξιδίλη ΔΕΝ προκαλεί λαδίλα αλλά ακριβώς το αντίθετο (εκτός αν έχεις να λουστείς πάνω από 3 ημέρες). Οσο για το τελευταίο ερώτημα λένε οτι μετά τα 2-3 χρόνια η μιωοξιδίλη πέφτει σε απόδοση. Εγώ λέω τοι εξαρτάται από τον καθε οργανισμό (πχ σε κάποιους προκαλει παρενέργειες ενω σε αλλους οχι)
 

nine

Active Member
Μπορεί η τριχόπτωση σου να είναι εποχιακή. Δεν σημαίνει οτι επειδή βάζεις μινοξιδίλη δεν θα έχεις ποτε αυξημένη τριχόπτωση. Είναι ο φυσιολογικος κύκλος του οργανισμού. Επίσης 50-65 τρίχες θεωρώ οτι είναι φυσιολογικό. Αν όμως συνεχιστεί η αυξημενη τριχόπτωση και ολόκληρο τον επόμενο μήνα θα πρέπει να εστιάσεις στην καλύτερη εφαρμογή της μινοξιδίλης (οι ψεκασμοί να γίνονται όσο πιο κοντά στο δέρμα και να υπάρχει αρκετός χρόνος μεταξύ των ψεκασμών). Επίσης να κοιτάξεις να πάρεις ένα εξειδικευμένο σαμπουάν ενδυνάμωσης μαλλιών (ρίξε μια ματιά στο forum και θα βρεις αρκετές προτάσεις). Η μινοξιδίλη ΔΕΝ προκαλεί λαδίλα αλλά ακριβώς το αντίθετο (εκτός αν έχεις να λουστείς πάνω από 3 ημέρες). Οσο για το τελευταίο ερώτημα λένε οτι μετά τα 2-3 χρόνια η μιωοξιδίλη πέφτει σε απόδοση. Εγώ λέω τοι εξαρτάται από τον καθε οργανισμό (πχ σε κάποιους προκαλει παρενέργειες ενω σε αλλους οχι)

Η μινοξ σταματαει την τριχοπτωση σε παρθενο κεφαλι;
Εγω εχω καταλαβει πως απλα δινει regrowth / καλυτερη ποιοτητα σε τριχακια αδυναμα.
Δεν ειμαι χρηστης.
 

Sandy

Active Member
Μπορεί η τριχόπτωση σου να είναι εποχιακή. Δεν σημαίνει οτι επειδή βάζεις μινοξιδίλη δεν θα έχεις ποτε αυξημένη τριχόπτωση. Είναι ο φυσιολογικος κύκλος του οργανισμού. Επίσης 50-65 τρίχες θεωρώ οτι είναι φυσιολογικό. Αν όμως συνεχιστεί η αυξημενη τριχόπτωση και ολόκληρο τον επόμενο μήνα θα πρέπει να εστιάσεις στην καλύτερη εφαρμογή της μινοξιδίλης (οι ψεκασμοί να γίνονται όσο πιο κοντά στο δέρμα και να υπάρχει αρκετός χρόνος μεταξύ των ψεκασμών). Επίσης να κοιτάξεις να πάρεις ένα εξειδικευμένο σαμπουάν ενδυνάμωσης μαλλιών (ρίξε μια ματιά στο forum και θα βρεις αρκετές προτάσεις). Η μινοξιδίλη ΔΕΝ προκαλεί λαδίλα αλλά ακριβώς το αντίθετο (εκτός αν έχεις να λουστείς πάνω από 3 ημέρες). Οσο για το τελευταίο ερώτημα λένε οτι μετά τα 2-3 χρόνια η μιωοξιδίλη πέφτει σε απόδοση. Εγώ λέω τοι εξαρτάται από τον καθε οργανισμό (πχ σε κάποιους προκαλει παρενέργειες ενω σε αλλους οχι)

Ευχαριστω για την απάντηση η τριχοπτωση συνεχίζεται κάπου στις 100 κ κάτι έψαξα κ ρώτησα κ μου είπαν ότι ειναι σεντινγκ ,εγω όταν την πρωτοξεκίνησα δεν εμφάνισα σεντινγκ κ πανω στο 6 μηνό υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να εμφανίσεις .
Θα το ξερω σε κανένα μηνα που θα δω με το μικροσκόπιο που διαθέτω εαν βγουν Φύτρες η βέλους
 

Tommy h

Member
Η λαδίλα προέρχεται πιθανόν από το Tricomin, χρησιμοποιώ και εγώ και το έχω παρατηρήσει αυτό, πόσους ξεκασμους κανείς? Επίσης πιστεύω ότι το Tricomin δεν πρέπει να το χρησιμοποιείς καθημερινά νομίζω ότι ειναι υπερβολή και ίσως να κάνει και κακό ,προτιμότερο ειναι μέρα παρά μέρα η 2-3 φορές την εβδομάδα.
 
Μπλουζα