Παρενεργειες 1 βδομαδα φινα

turnfiji123

Active Member
Εγώ έπαιρνα 1μγ για 5 μήνες σχεδόν και το έκοψα μαχαίρι. Επανήλθα πλήρως αλλά στο στήθος έχω ακόμα κάτι σαν puffy nipples, εξασθενεί και αυτό αλλά πολύ αργά, τα νολβαντεξ δεν το κατέστειλαν τελείως. Άκουσα ότι αυτό γίνεται από την έλλειψη DHT στους ιστούς και όχι από τα οιστρογόνα, γι αυτό δίνουν τοπική DHT κρέμα μερικές φορές, δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει. Πάντως λειτουργεί το χάπι, αν το έπαιρνα μαζί με μινοξ θα ήμουν άνετα nw2. Αλλά πήρα τ @@ μου.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tsek

Well-Known Member
Εγώ έπαιρνα 1μγ για 5 μήνες σχεδόν και το έκοψα μαχαίρι. Επανήλθα πλήρως αλλά στο στήθος έχω ακόμα κάτι σαν puffy nipples, εξασθενεί και αυτό αλλά πολύ αργά, τα νολβαντεξ δεν το κατέστειλαν τελείως. Άκουσα ότι αυτό γίνεται από την έλλειψη DHT στους ιστούς και όχι από τα οιστρογόνα, γι αυτό δίνουν τοπική DHT κρέμα μερικές φορές, δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει. Πάντως λειτουργεί το χάπι, αν το έπαιρνα μαζί με μινοξ θα ήμουν άνετα nw2. Αλλά πήρα τ @@ μου.
Πόσος καιρός είναι που σταμάτησες το χάπι?
 

MariosOik

Active Member
Υπάρχουν παρενέργειες, αυτό είναι κάτι που δεν διαψεύδεται. Ακόμα και ο Ερντογάν το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι αν είχα side effects. Σίγουρα όμως και μόνο η ιδέα της φίνα δημιουργεί και placebo effect. Για μένα δεν ξέρω ξεκάθαρα τί είναι παρενέργεια. Στον στρατό που είχα ανεβάσει για 7-8 μήνες περίπου 1,25 μαζί με το άγχος ίσως τελικά να με επηρέαζε. 1 mg από φαρμακείο ή ακόμα καλύτερα πλέον propecia από το 2011 δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα σε αντίθεση με το proscar που πιστεύω ότι δεν είναι ό,τι καλύτερο για μένα (κατά τον Έρντογαν οι κάψουλες σε σκόνη από το φαρμακείο ή το κόψιμο του proscar έχει χαμηλότερη αποτελεσματικότητα γιατί το οξυγόνο που εισέρχεται όταν το κάνουμε σκόνη ή το κόβουμε μειώνει την αποδοτικότητά του). Σε μένα υπάρχει η παρενέργεια του νερωμένου σπέρματος η οποία στο 1mg είναι πιο ήπια. Σε κάθε περίπτωση δεν το άφησα έτσι, επισκέφτηκα ουρολόγο μου είπε να μην ανησυχώ, έκανα γράφημα με δείγμα σπέρματος πέρσι, ήταν όλα οκ και συνέχισα όπως και οι αιματολογικές με αυξημένα επίπεδα τέστο και πάνω από το όριο dht ακόμα ήταν οκ. Εν κατακλείδι πάντα εξετάσεις και σίγουρα υπάρχει ρίσκο. Στην δική μου όμως περίπτωση η απώλεια μαλλιών δημιουργεί πολύ μεγαλύτερη μείωση επιθυμίας από ότι η φίνα. Ψυχολογικά η ζημιά που μου κάνει η αα είναι πολύ μεγαλύτερη. Πάντως τοπ ουρολόγος-ανδρολόγος μου έχει πει ότι η αδυναμία στύσης δεν είναι δυνατό να προέρχεται από μια τόσο μικρή δόση του φαρμάκου που ανα 24 ώρες αποβάλλεται από τον οργανισμό. Το φάρμακο όμως σε συνδυασμό με την φοβία και με το ψυχολογικό στρες λόγω του φαρμάκου το κάνει για πλάκα. Κατά την άποψή μου αν είσαι ενημερωμένος για τις παρενέργειες 99% θα τις βγάλεις ή θα νομίζεις ότι τις έβγαλες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kon93

New Member
kon93 έστρωσες με την διακοπή της φινας η συνεχίζονται τα προβλήματα ??


δυστυχως η κατασταση χειροτερευει με τον καιρο απ οτι φαινεται, εξακολουθω να μην εχω στυσεις, τα οργανα μου ειναι παγωμενα και χλωμα, ο προστατης ποναει, γενικα κλαφτα δεν νομιζω να εχει χτυπηθει αλλος οσο εγω με τοση μικρη χρηση. Οι τριχες του σωματος μου εχουν αρχισει να αραιωνουν εχω χασει ενα 30% και οι υπολοιπες μαραζωνουν. Το μυαλο μου δεν το συζηταω οτι πλεον εχει βγει off απλα ξυπναω καθε μερα και ξανακοιμαμαι. Ουτε κουραγιο να κλαψω δεν εχω
 

dimitris50423

Well-Known Member
Πηγαινε σε εναν ανδρολογο kon93 να σου δωσει φουλ ορμονολογικες εξετασεις οπωσδηποτε.. FSH, LH, PRG, PRL, TESTOSTERON ολικη, TESTOSTERON ελευθερη, E2 οιστραδιολη, Δ4, SHBG, και οποια αλλη κρινει αυτος.
Μονο με αιματολογικες εξετασεις θα μπορεσεις να βγαλεις καποια ακρη για το τι σου συμβαινει. κατι απο ολα αυτα πρεπει να εχει απορρυθμιστει πολυ.
Επισης κοιταξε να τρως καλα και να ξεκουραζεσαι τις ωρες που χρειαζεσαι.
Και σε αυτες τις περιπτωσεις βλεπεις πως ενα χαπι μπορει να στα ρημαξει ολα. μην πει κανεις οτι ειναι ψυχολογικο γιατι θα τρελαθουμε.
Για εμενα η φινα δεν ειναι θεραπεια.. Απλα ρισκαρεις και σε καποιες περιπτωσεις θυσιαζεις τη φυσιολογικη λειτουργεια των ορμονων σου για να βγαλεις 5-10 τριχες που δεν ειναι και μονιμες.. :(
 

kon93

New Member
εχω κανει μερικες που δεν δειχνουν και πολυ θετικες για την εκβαση της καταστασης μου... μου φαινεται θα αναγκαστω να αρχισω ενεσεις τεστο απο τα 25 μου δυστυχως. Απο βδομαδα θα προσπαθησω να κανω πλανο με τον ενδοκρινολογο που παω μπας και μπορεσει να με επαναφερει
 

koumparos

Well-Known Member
Θα επανερθεις μην στεναχωριεσαι.Αργα η γρηγορα απλα κανε λιγο υπομονη και προσπαθησε να φτιαξεις λιγο την ψυχολογια σου σκεπτομενος θετικα πραγματα.
 

dimitris50423

Well-Known Member
εχω κανει μερικες που δεν δειχνουν και πολυ θετικες για την εκβαση της καταστασης μου... μου φαινεται θα αναγκαστω να αρχισω ενεσεις τεστο απο τα 25 μου δυστυχως. Απο βδομαδα θα προσπαθησω να κανω πλανο με τον ενδοκρινολογο που παω μπας και μπορεσει να με επαναφερει

Αν θες πες μας ποιες εξετασεις δεν ειναι καλες. ειναι σημαντικο και σαν feedback ποιες επηρρεαστηκαν. Επισης οπως σου ειπε και ο koumparos προσπαθησε να ανεβασεις την ψυχολογια σου με καθε τροπο.. και πεσμενη ψυχολογια εχει αναφερθει σαν παρενεργεια της φινας απο ατομα στο φορουμ.. παλεψε το και σου ευχομαι να επανερθεις γρηγορα.
 

spiros27

Member
χωρις να θελω να κατηγορησω κανεναν αλλα το λαθος που γινεται εδω μεσα και το κανουν ολοι γραφωντας τις εμπιρειες τους ειναι οτι μιλανε για ενα χαπι με μια ασφαλεια και μια σιγουρια.
Τι εννοω; πολλες φορες θα δειτε φρασεις ''εγω δεν ειχα παρενεργειεες" ,"ειμαι χρηστης φιναστεριδης εδω και 3 χρονια και ολα καλα " εγω δεν αμφισβητω κανεναν για τα οσα γραφει αλλα σιγουρα μεσω αυτων δινεται το θαρρος σε εναν απελπισμενο νεο να παρει ενα χαπι που ειναι πολυ πιο πολυπλοκο απο οτι φαινεται.
Διαβασα στο πρωτο ποστ του κον93 που στην ουσια περιγραφει την ψυχολογικη του κατασταση και μας δικαιολογει τον λογο που πηρε φιναστεριδη , φιλε κον σε καταλαβαινω απολυτα ειμαι και εγω 23 χρονων αραιωνω απο τα 17 μου κρατηθηκα με μινοξιδιλη μεχρι τα 21 αρχισε να χανει τη δραση της και απλα χανω εδαφος και ειναι οτι πιο ψυχοφθορο μου χει συμβει εχει χαθει η αυτοπεποιθηση μου τα παντα.
Αλλα γιατι δεν εχω παρει φιναστεριδη;Γιατι φιλε μου μπλεκεις τις ορμονες σου σε μια τοσο μικρη ηλικια και δεν πρεπει να το κανεις αυτο καταρχην ως φοιτητης ιατρικης η φιναστεριδη χορηγειτο πρωτα σε καρκινοπαθεις στον προστατη για να μιεωνεται η dht η στυση ενολιγοις και να μειωνεται ο πονος των ασθενων ενολιγοις αυτο ειναι διαδικασια στειρωσης για να σε κανω να καταλαβεις επειτα κατι πολυ σημαντικο που δεν το τονιζει σχεδον κανεις για να μην αδικω τους παντες οταν ξεκινας την φιναστριδη ο εγκεφαλος σου εχει συνηθισει να παραγει μια ποσοτητα dht εσυ αυτη τη διαδικασια την μπλοκαρεις οταν λοιπον την μπλοκαρεις για να την ενεργοποιησεις ξανα αυτο πρεπει να το κανεις σταδιακα και στα ορμονολογικα ποτε δεν τα κοβεις μαχαιρι αλλα ακολουθεις συνταγη ενδοκρινολογου μεχρι σιγα σιγα να σου φυγουν τα συμπτωματα !!! ακομη αν εχεις προβλημα με θυροειδη επηρεαζεται παρα πολυ και θελει προσοχη και ισψς να χεις και προβλημα στη συγκεντρωση .Για μενα φιλικα πηγαινε σε εναν γιατρο μιλα του σε εναν παθολογο πρωτα πες του ακριβως πως ενιωσες ρωτησε τον αν γνωριζει καποιον καλο ενδοκρινολο και μετα κατευθειαν σε ανδρολογο ουρολογο και ποτε παιδια μα ποτε κανεις να μη χορηγειται τη φιναστεριδη λες και ειναι τσιχλα ειναι φαρμακο!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dimitris50423

Well-Known Member
χωρις να θελω να κατηγορησω κανεναν αλλα το λαθος που γινεται εδω μεσα και το κανουν ολοι γραφωντας τις εμπιρειες τους ειναι οτι μιλανε για ενα χαπι με μια ασφαλεια και μια σιγουρια.
Τι εννοω; πολλες φορες θα δειτε φρασεις ''εγω δεν ειχα παρενεργειεες" ,"ειμαι χρηστης φιναστεριδης εδω και 3 χρονια και ολα καλα " εγω δεν αμφισβητω κανεναν για τα οσα γραφει αλλα σιγουρα μεσω αυτων δινεται το θαρρος σε εναν απελπισμενο νεο να παρει ενα χαπι που ειναι πολυ πιο πολυπλοκο απο οτι φαινεται.
Διαβασα στο πρωτο ποστ του κον93 που στην ουσια περιγραφει την ψυχολογικη του κατασταση και μας δικαιολογει τον λογο που πηρε φιναστεριδη , φιλε κον σε καταλαβαινω απολυτα ειμαι και εγω 23 χρονων αραιωνω απο τα 17 μου κρατηθηκα με μινοξιδιλη μεχρι τα 21 αρχισε να χανει τη δραση της και απλα χανω εδαφος και ειναι οτι πιο ψυχοφθορο μου χει συμβει εχει χαθει η αυτοπεποιθηση μου τα παντα.
Αλλα γιατι δεν εχω παρει φιναστεριδη;Γιατι φιλε μου μπλεκεις τις ορμονες σου σε μια τοσο μικρη ηλικια και δεν πρεπει να το κανεις αυτο καταρχην ως φοιτητης ιατρικης η φιναστεριδη χορηγειτο πρωτα σε καρκινοπαθεις στον προστατη για να μιεωνεται η dht η στυση ενολιγοις και να μειωνεται ο πονος των ασθενων ενολιγοις αυτο ειναι διαδικασια στειρωσης για να σε κανω να καταλαβεις επειτα κατι πολυ σημαντικο που δεν το τονιζει σχεδον κανεις για να μην αδικω τους παντες οταν ξεκινας την φιναστριδη ο εγκεφαλος σου εχει συνηθισει να παραγει μια ποσοτητα dht εσυ αυτη τη διαδικασια την μπλοκαρεις οταν λοιπον την μπλοκαρεις για να την ενεργοποιησεις ξανα αυτο πρεπει να το κανεις σταδιακα και στα ορμονολογικα ποτε δεν τα κοβεις μαχαιρι αλλα ακολουθεις συνταγη ενδοκρινολογου μεχρι σιγα σιγα να σου φυγουν τα συμπτωματα !!! ακομη αν εχεις προβλημα με θυροειδη επηρεαζεται παρα πολυ και θελει προσοχη και ισψς να χεις και προβλημα στη συγκεντρωση .Για μενα φιλικα πηγαινε σε εναν γιατρο μιλα του σε εναν παθολογο πρωτα πες του ακριβως πως ενιωσες ρωτησε τον αν γνωριζει καποιον καλο ενδοκρινολο και μετα κατευθειαν σε ανδρολογο ουρολογο και ποτε παιδια μα ποτε κανεις να μη χορηγειται τη φιναστεριδη λες και ειναι τσιχλα ειναι φαρμακο!!!

Το φαρμακο αυτο θα επρεπε να δινεται με ιατρικη συνταγη και ιατρικη παρακολουθηση. Αυτη ειναι η πιο υπευθυνη επιλογη για καποιον που επιλεγει να μπει σε αυτη τη διαδικασια και οχι παω φαρμακειο παιρνω ενα κουτι κοβω το χαπι και ξεκιναω.
μεχρι τωρα εχω ρωτησει 2 δερματολογους και 2 ενδοκρινολογους ετσι για να δω την αποψη τους στο θεμα. και οι 4 το απερριψαν.
 

spiros27

Member
Το φαρμακο αυτο θα επρεπε να δινεται με ιατρικη συνταγη και ιατρικη παρακολουθηση. Αυτη ειναι η πιο υπευθυνη επιλογη για καποιον που επιλεγει να μπει σε αυτη τη διαδικασια και οχι παω φαρμακειο παιρνω ενα κουτι κοβω το χαπι και ξεκιναω.
μεχρι τωρα εχω ρωτησει 2 δερματολογους και 2 ενδοκρινολογους ετσι για να δω την αποψη τους στο θεμα. και οι 4 το απερριψαν.
και εγω αυτο λεω δημητρη και καλα εκανες και ρωτησες δεν κατηγορω κανεναν απλα λεω τι επικρατει σαν αντιληψη και εγω εχω παρει προσκαρ 2 φορες αν δεις εχω κανει και θεμα αλλα δεν το χω πααρει ακομα αν το παρω θα ρωτησω ενδροκρινολογο και με παρακολουθηση .
 

kon93

New Member
Ας κανω εναν αναλυτικο απολογισμο της καταστασης μου. Πριν την φινα δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα, μαλλον θα ελεγα οτι "υπεφερα" απο την αυξημενη μου λιμπιντο καθως δεν ειχα καποια σχεση τον τελευταιο χρονο. Ετυχε λογω σπουδων. Μετα απο 1 εξαμηνο μαχης με τον εαυτο μου και ΠΟΛΥ διαβασμα σε διαφορα φορουμ και ξενα, αποφασιζω να ΔΟΚΙΜΑΣΩ πολυ δειλα το μονο φαρμακο που θα μπορουσε να σταματησει την καραφλα καθως απο το καλοκαιρι του 17 απο full nw2 εφτασα σε υπερβολικα διαχυτο nw3 και να δω πως θα αντιδρασει ο οργανισμος μου.

Πηγα και σε ενδο και δερματολογο πριν παρω το χαπι ο ενδο διστασε λιγο ο δερμα μου ειπε κανενα προβλημα δεν ειχε κανενας θεμα, το μοιραζει σε πολυ κοσμο. Απελπισμενος για την κατασταση μου επιλεγω να το παρω καθως υπολογιζα το γεγονος να μου συμβει κατι τετοιο 1 στις 10000. Ελα ντε που ημουν ο τυχερος...

Απο την πρωτη δοση ειχα πτωση λιμπιντο, μεχρι την 5η δεν μπορουσα να επιτυχω στυση. Το κοβω μαχαιρι στην 7η και περιμενω. Επανερχεται η λιμπιντο σιγα σιγα και ενιωθα καλυτερα ωσπου μια μερα, γυρω στις 10-15 μερες αφου το εκοψα τρωω μια ΤΡΕΛΗ σουβλια στην περιοχη του προστατη και λεω φιλε... κρασαρες. Ακριβως τις επομενες μερες ειχα εντονο πονο στον προστατη μηδενικη λιμπιντο καμια στυση και βουητο στα αυτια. Παω σε ουρο με φλωμωνει στα cipro τα οποια μου κατεστρεψαν το χερι μου που ειχα ηδη προβλημα τενοντιτιδας και μου προκαλεσαν πονους σε ολο το σωμα, κανενα αποτελεσμα στον προστατη η σε καποιο αλλο συμπτωμα (δεν με εξετασε καν για βακτηρια). Αμεσως μετα τη σουβλια μεσα σε 2 μερες τα οργανα μου ηταν ζαρωμενα, οι ορχεις μου "πεσανε" και ειναι σαν να κρεμονται 2 σταφυλια μεσα σε σακουλα, το πεος εχει αισθηση λαστιχου παγωμενο και χλωμο. Η κατασταση εχει ιδια απο την στιγμη του crash.

μια συνολικη εικονα των συμπτωματων μου (ξεκιναω απ το κεφαλι):
μηδενικη λιμπιντο
μηδενικες σεξουαλικες σκεψεις
μονιμη ζαλαδα
ηλιγγος οταν σηκωνομαι αποτομα οταν ξαπλωνω
αυπνια (οταν παω να κοιμηθω εκει που σβηνω το σωμα πεταγεται θαρρεις και παραγεται αδρεναλινη και μενω αυπνος)
δυσκολια συγκεντρωσης στην οραση
τα ματια μου ξεραθηκαν
φαγουρα στις θηλες
δυσπεψια
δυσκοιλιοτητα
πρηξιμο στο στομαχι (μοιαζω με τα παιδακια της αφρικης που βλεπουμε με τις πρησμενες κοιλιες, ποτε δεν ειχα μπακα στη ζωη μου ημουν παντα 65-70 κιλα)
απωλεια τριχοφυιας σε ολο μου το σωμα κυριως στο στηθος στα ποδια και στα γεννητικα οργανα (ημουν παντα τριχωτος απο μικρος)
οι μονες στυσεις που εχω εδω και 4 μηνες ειναι κατι νυχτερινες σε επιπεδο 30% οποτε ξυπναω κατα τυχη το βραδυ απο την αυπνια (δεν ξερω αν ειναι καθημερινες)
τα οργανα μου ειναι σαν κηδευμενου λες και κοπηκε καθε σταγονα αιματος προς αυτα
πονος στον προστατη
ολη η ζωνη κατω απο τον αφαλο μου θαρρεις και ειναι μονιμως σφιγμενη και πρεπει εγω να την χαλαρωσω νοητα (το οποιο μπορω να διατηρησω για ελαχιστο χρονο πριν σφιχτει παλι)

το χειροτερο ομως ειναι ολοκληρωτικη απαθεια και μηδενικα συναισθηματα, αυτο εννοουσα πανω οταν ειπα δεν μπορω να κλαψω, ακομα και τωρα που γραφω ολα αυτα δεν νιωθω ΤΙΠΟΤΑ, πληρης απαθεια για τα παντα, κοιταω τους γονεις μου σαν να ειναι περαστικοι και τον αδερφο μου λες και ειναι κανα παιδι που μου ζητησε τσιγαρο, οταν βγαινω με την παρεα απλα περιμενω να περασει η ωρα και καθομαι σαν πετρα... Παντα ημουν αυτος που κανονιζε που εκανε τους αλλους να γελανε ο "κοινωνικος" της παρεας και ισως γι αυτο με ενοιαζε τοσο πολυ η εμφανιση μου και με πειραξε η αραιωση. Επισης ποτε δεν ειχα προβλημα να κλαψω οταν ενιωθα down.

οσον αφορα τις εξετασεις μου,

Τεστο χαμηλη
free τεστο χαμηλη
e2 κατω του οριου
προλακτινη εκτος οριων και αρκετα ψηλα
LH εκτος οριων και αρκετα ψηλα

απο βδομαδα θα κανω ακομα πιο αναλυτικες, θελω FSH, SHBG, E1, θυρροειδη, και αλλες που μπορει να επηρρεαστηκαν

ειλικρινα δεν ξερω ποσο γκαντεμης ειμαι και δεν θελω να τρομαξω κανεναν αλλα η φινα με ποδοπατησε και με πεταξε σε καδο γαμω το DNA μου. Ηθελα απλα να τη δοκιμασω να δω πως αντιδραω δεν περιμενα ποτε να εχω τετοια συμπτωματα. Γενικα δεν πολυμπαινω πλεον σε φορουμ οσον αφορα τα μαλλια απλα ετυχε να μου βγαλει στο ιστορικο το pc το site και ειπα να μπω να δω τα τοπ θεματα να δω τι συζητατε. Μπορει να ξαναμπω να ποσταρω τις λοιπες εξετασεις αν το θυμηθω αυτη τη στιγμη νιωθω σαν να μου πατησε νταλικα το κεφαλι.

καληνυχτα σε ολους και να προσεχετε τους εαυτους σας ,ειναι πολυ ευαισθητο κομματι η τριχοπτωση αλλα μετα απο 4 μηνες βασανων ειναι το τελευταιο πραγμα που σκεφτομαι στη μερα μου.

δεν κατηγορω το φαρμακο για κανενα λογο και ειμαι σιγουρος οτι ανηκω σε ενα υπερβολικα μικρο ποσοστο με τετοια αντιδραση.
 

giamakr1

Active Member
Καλημερα Kon93.
Το 2010 ειχα μιλησει προσωπικα με τον Erdogan για μεταμοσχευση και μου ειχε προτεινει φινα. Αυτο με εκανε να ψαξω το φαρμακο (και να το απορριψω) διαβαζοντας αρκετες ιστοριες πανομοιοτυπες με την δικη σου. Κανε ενα κοπο να επισκεφτεις το παρακατω link(μπορει και να το εχεις διαβασει,αλλα εαν οχι ριξε μια ματια)
https://forum.propeciahelp.com/t/success-story-100-normal-again/1881
Σε γενικες γραμμες και απο την ερευνα που εχω κανει ,αρκετοι απο οσους υποφερουν απο το post finasteride syndrome, οπως εχει επικρατησει να λεγεται το συνολο των συμπτωματων που αντιμετωπιζεις, βελτιωθηκαν ή και αναρρωσαν πληρως με φυσικες μεθοδους (γυμναστικη ,διατροφη κλπ).
Σου ευχομαι καλη και γρηγορη αναρρωση ,την οποια ειμαι σιγουρος οτι θα επιτυχεις.
 

MariosOik

Active Member
Σίγουρα αυτό το φάρμακο δεν είναι για όλους και σίγουρα δεν είναι όλα αυτά στη σφαίρα της φαντασίας σου, είχες γερές παρενέργειες αλλά ηρεμία...! Μην κάνεις καμιά κουταμάρα με ενέσεις κτλ, πήγαινε σε έναν καλό ουρολόγο ανδρολόγο αφού κάνεις εξετάσεις όπως σου είπαν τα παιδιά και θα λυθούν όλα μην ανησυχείς...! Καλή δύναμη...!
 
Τι καταρα ειναι αυτη η καραφλα γαμω τη ζωη μου γαμω και την γκαντεμια μας..τι να πω αδερφε..πραγματικα σε νοιωθω..κουραγιο ευχομαι οτι καλυτερο
 

Panos1982

Well-Known Member
Φιλε @kon93 επειδη πολλα απ τα συμπτωματα που αναφερεις τα ειχα κι εγω. οπως εντονη υπνηλια , προβλημα με τα ματια , φωτοευαισθησια , μονιμη κουραση, νευρολογικα και πολλα πολλα αλλα μη τα γραφω τα ειπες κ εσυ....
Για μενα δεν χρειαζεται να παρεις καμμια ενεση τεστοστερονης και γενικα να μην κανεις καμμια προσπαθια να βελτιωσεις το ενδροκρινολογικο σου συστημα περνοντας κι αλλα στεροειδη οπως τεστο ή οτι αλλο σου πουν οι γιατροι που θα μιλησεις γιατι παλι επηρεαζεις το ορμονολογικο σου κ θα το κανεις μπαχαλο.
Καλυτερα αστο να γυρισει σιγα σιγα μονο του εκει που ηταν.

Εμενα τα προβληματα αυτα εκαναν να εξαληφθουν περιπου 4 χρονια.
Αλλα ημουν κ χρηστης φινας 2 χρονια οχι μονο 1 βδομαδα. Αρα υποθετω εσυ θα κανεις πιο γρηγορο recover απο εμενα.

Για εμενα κανε 3 πραγματα για να επιταχυνεις την αναρρωση του οργανισμου σου

1) Αν καπνιζεις κοψε μαχαιρι το τσιγαρο σε κανει 10 φορες χειροτερα , εγω τοτε το εκοψα μαχαιρι...
2) αν δε κανεις γυμναστικη ξεκινα να γυμναζεσαι, οτι ειδους γυμναστικης προτιμας δεν εχει σημασια αρκει να γυμναζεσαι,
αυξανεται η ροικοτητα αιματος σε ολο το σωμα και διορθωνεται το ορμονολογικο ανεβαινουν οι καλες ορμονες και πεφτουν οι κακες οπως κορτιζολη κτλπ.
3) Πινε νερο πολυ, και Φαε οσο το δυνατον περισσοτερα φρουτα μπορεις.
ειδικα τωρα που ειναι καλοκαιρι φαε φρουτα οσο μπορεις και ψαρια.

Τελος μπορεις να πινεις αντιοξειδωτικα ροφηματα οπως π.χ το τσαι που σκοτωνει τις ελευθερες ριζες γτ αναζωογονει κ ξεκουραζει τον οργανισμο.

Αυτα ,
υπομονη και ολα θα πανε καλα στο τελος.
μην κανεις ενεσεις κτλπ γιατι δε νομιζω οτι θα ξεμπλεξεις ποτε ετσι....
 

turnfiji123

Active Member
LH πάνω από τα όρια με χαμηλή τεστοστερόνη και ελεύθερη τεστοστερόνη δεν είσαι για ενέσεις. Κάτι τρέχει με τους όρχεις νομίζω. Κάνε Υπέρηχο και εξετάσεις. Για ενέσεις είσαι κυρίως όταν LH και FSH είναι κάτω από τα χαμηλά όρια, εκεί δεν έχεις επιλογή. Θυμαμαι ότι ο Γκομι είχε κάτι τέτοιο με ανεβασμένη LH. Εγώ ξεκινάω Τρτ τον Οκτώβριο μόλις φύγει τελείως το φούσκωμα στις θηλές.

Όσον αφορά την γυναικομαστια ένα μικρό update: μετά από ένα τρίμηνο σχεδόν η κατάσταση μου βελτιώνεται πολύ αργά. Ο γιατρός μου λέει οφείλεται - προφανώς - στο χάπι και στο ότι η προγεστερόνη μου πήγε στο μηδέν. Τελοσπαντων το καλύτερο είναι να περιμένω να φύγει από μόνο του γύρω στον Οκτώβριο, προσέχοντας την δίετα μου και αποφεύγοντας αλλά φάρμακα. Είναι αυτό το κλασικό στο κρύο είσαι καλά, στον καύσωνα οι θηλές παχαίνουν και σου σπάνε τα νεύρα. Δοκίμασα νολβαντεξ δεν κάνουν τίποτα. Και βιταμίνη β6 200μγ + βιταμίνη ε 800IU για την προλακτίνη, τίποτα.

Για όποιον θέλει να πάρει φίνα, απλά μην το κάνετε. Πας για μαλλί και βγάζεις δέκα αλλά προβλήματα. Δε πειράζει, πάθαμε και μάθαμε. Είμαστε το 2%. Ανεκντόταλ.
 

JORJE

Active Member
LH πάνω από τα όρια με χαμηλή τεστοστερόνη και ελεύθερη τεστοστερόνη δεν είσαι για ενέσεις. Κάτι τρέχει με τους όρχεις νομίζω. Κάνε Υπέρηχο και εξετάσεις. Για ενέσεις είσαι κυρίως όταν LH και FSH είναι κάτω από τα χαμηλά όρια, εκεί δεν έχεις επιλογή. Θυμαμαι ότι ο Γκομι είχε κάτι τέτοιο με ανεβασμένη LH. Εγώ ξεκινάω Τρτ τον Οκτώβριο μόλις φύγει τελείως το φούσκωμα στις θηλές.

Όσον αφορά την γυναικομαστια ένα μικρό update: μετά από ένα τρίμηνο σχεδόν η κατάσταση μου βελτιώνεται πολύ αργά. Ο γιατρός μου λέει οφείλεται - προφανώς - στο χάπι και στο ότι η προγεστερόνη μου πήγε στο μηδέν. Τελοσπαντων το καλύτερο είναι να περιμένω να φύγει από μόνο του γύρω στον Οκτώβριο, προσέχοντας την δίετα μου και αποφεύγοντας αλλά φάρμακα. Είναι αυτό το κλασικό στο κρύο είσαι καλά, στον καύσωνα οι θηλές παχαίνουν και σου σπάνε τα νεύρα. Δοκίμασα νολβαντεξ δεν κάνουν τίποτα. Και βιταμίνη β6 200μγ + βιταμίνη ε 800IU για την προλακτίνη, τίποτα.

Για όποιον θέλει να πάρει φίνα, απλά μην το κάνετε. Πας για μαλλί και βγάζεις δέκα αλλά προβλήματα. Δε πειράζει, πάθαμε και μάθαμε. Είμαστε το 2%. Ανεκντόταλ.
Συμπασχοντες σχετικα με τις παραπανω προσωπικες εμπειριες σας,εγω θα ηθελα να πω οτι με 5 μηνες χρησης 1.25 προσκαρ,εχω παρα πολυ θετικα αποτελεσματα στο crown που ειχα μεγαλο θεμα,ΑΛΛΑ το κυριοτερο που θελω να αναφερω ειναι το εξης:Εχω υπερβολικα ανεβασμενη λιμπιντο,δεν ημουν ποτε μα ποτε στην ζωη μου ετσι ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ....Βλεπω θηλυκο κ αρρωσταινω..Ειμαι 41 ετων..Δεν ξερω που οφειλεται,ισως πρεπει να παω για εξετασεις,γιατι η ελευθερη τεστο μου πρεπει να εχει φτασει στην στρατοσφαιρα!!!Λαμβανοντας φινα,παιζουμε με πολυ ευαισθητες χορδες του οργανισμου..
 
Μπλουζα