Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

gdaddy

New Member
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από περίπου 6 μήνες χρήσης Minoxidil (με εμφανή αποτελέσματα) άρχισε να γεμίζει το κεφάλι μου στις περιοχές που έβαζα minoxidil με εξανθήματα (κάτι σαν πολύ μικρά σπυράκια) με αποτέλεσμα να έχω απίστευτη φαγούρα, και από το ξύσιμο μικρές πληγές. Σταμάτησα αμέσως για κανα μήνα μέχρι να φύγει εντελώς και μετά ξαναρχισα αλλά πάλι τα ίδια. Χρησιμοποιώ σκευάσματα από το minoxidil.com (το 6% minox plus και το απλό 5%). Για σαμπουάν το T-Gel για λιπαρά μαλλιά. Δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στα πράγματα που βάζω στο κεφάλι μου από την αρχή της θεραπείας. Έχει κανείς άλλος παρατηρήσει κάτι παρόμοιο; Έχει να προτείνει κάτι που ίσως βοηθήσει; Ξαφνικά μετά από 6 μήνες απέκτησα αλεργία στη minoxidil;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

gdaddy είπε:
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από περίπου 6 μήνες χρήσης Minoxidil (με εμφανή αποτελέσματα) άρχισε να γεμίζει το κεφάλι μου στις περιοχές που έβαζα minoxidil με εξανθήματα (κάτι σαν πολύ μικρά σπυράκια) με αποτέλεσμα να έχω απίστευτη φαγούρα, και από το ξύσιμο μικρές πληγές. Σταμάτησα αμέσως για κανα μήνα μέχρι να φύγει εντελώς και μετά ξαναρχισα αλλά πάλι τα ίδια. Χρησιμοποιώ σκευάσματα από το minoxidil.com (το 6% minox plus και το απλό 5%). Για σαμπουάν το T-Gel για λιπαρά μαλλιά. Δεν έχω κάνει κάποια αλλαγή στα πράγματα που βάζω στο κεφάλι μου από την αρχή της θεραπείας. Έχει κανείς άλλος παρατηρήσει κάτι παρόμοιο; Έχει να προτείνει κάτι που ίσως βοηθήσει; Ξαφνικά μετά από 6 μήνες απέκτησα αλεργία στη minoxidil;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
αντικατεστησε την υγρη μινοξιδιλη με regain foam,δεν περιεχει pg η οποια ευθυνετε για τους ερεθισμους ;)
 

sofo85

New Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

το regain foam το βρισκουμε μονο στο internet η και σε φαρμακια?και αν ξερεις κανει τα μαλλια λιπαρα οπως το απλο regain η μπορεις να το βαλεις και να βγεις εξω στα καπακια??(χωρις να φαινονται τα μαλλια σου χαλια)επειδη το πρωι που βαζω regain παω στη δουλεια και τα μαλλια φαινονται χαλια!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

sofo85 είπε:
το regain foam το βρισκουμε μονο στο internet η και σε φαρμακια?και αν ξερεις κανει τα μαλλια λιπαρα οπως το απλο regain η μπορεις να το βαλεις και να βγεις εξω στα καπακια??(χωρις να φαινονται τα μαλλια σου χαλια)επειδη το πρωι που βαζω regain παω στη δουλεια και τα μαλλια φαινονται χαλια!
μονο internet,αν τα κανει λιπαρα δεν ξερω γιατι δεν το δοκιμασα :)
 

Martini

New Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

Καλημέρα ..

Επειδή τυχαίνει να χρησιμοποιώ το Rogaine foam 5 % ειδικά για το πρωί ειναι οτι πρέπει !!
Δεν λαδώνει το μαλλί και θα είσαι σούπερ, με το Regaine 5 % επειδή κάποτε το χρησιμοποιούσα και
εγω θα πρέπει να σου πω οτι συμφωνώ οτι λαδώνει πολύ το μαλλί .
Καταρχήν το Rogaine foam βαση μελετών λενε οτι ειναι καλύτερο απο το Regaine 5 %.
Eμένα πάντως μου αρέσει περισσότερο, ασε που στεγνώνει αμέσως και δεν χρειάζεται να περιμένεις.:grandpa:
 

sofo85

New Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

Ευχαριστω,μπορεις να μου πεις απο που το προμηθευεσαι και πως?
 

zeovani

Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

Παιδιά κι εγώ θα ήθελα να μου πείτε εάν μπορώ να βρω στα φαρμακεία το regain foam και εάν όχι πού μπορώ να το βρω???
 

dim74

Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

ναι δυστυχως...και πλεον την ψαχνω εντονα για μεταμοσχευση...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

dim74 είπε:
ναι δυστυχως...και πλεον την ψαχνω εντονα για μεταμοσχευση...


πρεπει να ησουν σταθερος για αρκετα χρονια εσυ....τωρα χειροτερεψε ξαφνικα ή σιγα σιγα εχανες εδαφος???

παντως με μεταμοσχευση πιστευω θα εισαι κομπλε γτ δεν εχεις και καμια επιθετικη τριχοπτωση και θα κρατησεις τα μαλλια σου λογικα για πολυ καιρο......
 

dim74

Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

το μπροστινο μερος αραιωνει σιγα σιγα...και τωρα στα 36 μου εχει αρχισει να γινεται εμφανες αρκετα(και στο πισω μερος επισης)...δυστυχως μεχρι πριν δυο χρονια που βρηκα το παρον σαιτ εβαζα μονο regaine(16 χρονια χωρις σχεδον μερα διακοπη) που δυστυχως δεν μου κρατησε τα μαλλια...τωρα το κακο εχει γινει,οποτε οτι και να βαλω δεν κανω πολλα καθως και σταθερος να μεινω παλι δεν με ικανοποιει...
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

dim74 είπε:
το μπροστινο μερος αραιωνει σιγα σιγα...και τωρα στα 36 μου εχει αρχισει να γινεται εμφανες αρκετα(και στο πισω μερος επισης)...δυστυχως μεχρι πριν δυο χρονια που βρηκα το παρον σαιτ εβαζα μονο regaine(16 χρονια χωρις σχεδον μερα διακοπη) που δυστυχως δεν μου κρατησε τα μαλλια...τωρα το κακο εχει γινει,οποτε οτι και να βαλω δεν κανω πολλα καθως και σταθερος να μεινω παλι δεν με ικανοποιει...


ναι εννοειται οτι δε σε ικανοποιει...αλλα σε σχεση με την ηλικια και τα μαλλια που εχεις εισαι μια χαρα για μεταμοσχευση.....εισαι καλος υποψηφιος δλδ...
 

dim74

Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

αυτο πιστευω κι εγω...στις 2 και 3 οκτωβριου εχει στην πατρα γνωστη εταιρεια συγκεντρωση γιατρων της απο αθηνα καθως και ατομων που εχουν κανει μεταμοσχευση πριν καιρο η θελουν να κανουν...θα παω κι εγω να δω τι θα μου πουν και να δω και αποτελεσματα τους...αν δω κατι καλο θα σκεφτω να την κανω εκει...αλλιως εχω αποφασισει για hdc.
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

dim74 είπε:
αυτο πιστευω κι εγω...στις 2 και 3 οκτωβριου εχει στην πατρα γνωστη εταιρεια συγκεντρωση γιατρων της απο αθηνα καθως και ατομων που εχουν κανει μεταμοσχευση πριν καιρο η θελουν να κανουν...θα παω κι εγω να δω τι θα μου πουν και να δω και αποτελεσματα τους...αν δω κατι καλο θα σκεφτω να την κανω εκει...αλλιως εχω αποφασισει για hdc.



χμμμμ...δεν μου φαινεται καλη ιδεα...θα ρισκαρεις...και με ενα τετοιο ζητημα καλυτερα να λειπουν τα ρισκα...και καλα αποτελεσματα να δεις να ξερεις οτι ειναι τα καλυτερα που εχουν κανει και δεν ξερεις αν κανουν και σε σενα το ιδιο...τεςπα...εσυ διαλεγεις.....ενημερωμενος εισαι...δοξα το θεο αυτο το φορουμ εχει καλη δουλεια και εχει σωσει αρκετους.....
 

dim74

Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

δεν εχεις αδικο....θα δω τοτε τι αποτελεσματα εχουν και θα το συζητησουμε εδω...
γιαννη δυστυχως η hdc θελει για μενα περιπου 10000-11000 ευρω...συν κατι αλλα...με το scirocco που εχω αγορασει πριν κανα χρονο και το πληρωνω...δυσκολο για τωρα κοντα!
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

dim74 είπε:
δεν εχεις αδικο....θα δω τοτε τι αποτελεσματα εχουν και θα το συζητησουμε εδω...
γιαννη δυστυχως η hdc θελει για μενα περιπου 10000-11000 ευρω...συν κατι αλλα...με το scirocco που εχω αγορασει πριν κανα χρονο και το πληρωνω...δυσκολο για τωρα κοντα!

εσυ ξερεις...αλλα καλυτερα να μην το κανεις....αστο για μετα....αν κατι παει στραβα που οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος σου τοτε θα σε μαμησει ψυχολογικα και θα σου χαλασουν και τη δοτρια...δηλαδη με τι κουραγιο θα μπεις να σου κανουν την εμφυτευση αυτοι οι ανθρωποι??/τεςπα....
 

Lord Raflas

New Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

dim74 είπε:
δεν εχεις αδικο....θα δω τοτε τι αποτελεσματα εχουν και θα το συζητησουμε εδω...
γιαννη δυστυχως η hdc θελει για μενα περιπου 10000-11000 ευρω...συν κατι αλλα...με το scirocco που εχω αγορασει πριν κανα χρονο και το πληρωνω...δυσκολο για τωρα κοντα!
Ποσα μοσχευματα σου ειπαν?
 

gdaddy

New Member
Απ: Παρενέργειες από Minoxidil μετά από 6 μήνες;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Ο ερεθισμός σταμάτησε και χρησιμοποιώ πάλι υγρό minoxidil. Πιθανότατα να φταίει το οτι ήταν ερεθισμένο το scalp μου από την έκθεση στον ήλιο.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα