Παρασκευή διαλύματος βαλπροϊκού οξέος 10%

kapa

Μέλος του προσωπικού
panagiotis είπε:
Καλημερα παιδια....μιας και δεν ειδα κανενα αποτελεσμα με ολα τα αλλα σκευασματα θα μπω και εγω στο club αγόρασα depakine οπως στην φωτογραφια που εβαλε πριν ο φιλος ειναι νεα έκδοση μου ειπε, πηρα και γλυκερινη....
για αρχη λεω να το κανω 7-8% το διαλυμα και αν δεν δω κατι μπορω να το ανεβασω σταδιακα...
ηθελα να ρωτησω κατι γιατι μπερδεύτηκα λιγο...
θελω να βαλω το διαλυμα σε 2 μπουκαλακια τον 60ml απο kirkiland. Αν τωρα βαλω 20ml depakine και 20ml οινοπευμα και 20ml γλυκερινη σε καθε μπουκαλακι τι αποτελεσμα θα εχω..??θελω να εχω καπου 7-8% και οσο το δυνατων λιγοτερη λιπαροτητα.
θα γινει 6,5% πολυ ελαιωδες η γλυκερινη ειναι πυχτο ελαιο πολυ περισσοτερο απο την προπυλαινογλυκολη
μπορεις να βαλεις 20ml vpa.10ml gl,30 ml alcohol
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa είπε:
panagiotis είπε:
Καλημερα παιδια....μιας και δεν ειδα κανενα αποτελεσμα με ολα τα αλλα σκευασματα θα μπω και εγω στο club αγόρασα depakine οπως στην φωτογραφια που εβαλε πριν ο φιλος ειναι νεα έκδοση μου ειπε, πηρα και γλυκερινη....
για αρχη λεω να το κανω 7-8% το διαλυμα και αν δεν δω κατι μπορω να το ανεβασω σταδιακα...
ηθελα να ρωτησω κατι γιατι μπερδεύτηκα λιγο...
θελω να βαλω το διαλυμα σε 2 μπουκαλακια τον 60ml απο kirkiland. Αν τωρα βαλω 20ml depakine και 20ml οινοπευμα και 20ml γλυκερινη σε καθε μπουκαλακι τι αποτελεσμα θα εχω..??θελω να εχω καπου 7-8% και οσο το δυνατων λιγοτερη λιπαροτητα.
θα γινει 6,5% πολυ ελαιωδες η γλυκερινη ειναι πυχτο ελαιο πολυ περισσοτερο απο την προπυλαινογλυκολη
μπορεις να βαλεις 20ml vpa.10ml gl,30 ml alcohol
ευχαριστω φιλε μου λεω να αρχισω ετσι και στο επόμενο μπουκαλι βλεπουμε....ξερεις να χρειάζεται ψυγειο..?
 

tarzan

New Member
παιδια παιρνωντας σημερα το depakine για την παρασκευη VPA ειδα στο φυλλο οδηγιων να αναφερει οτι η δραστικοτητα της ουσιας μπορει να επηρεαστει με τη ταυτοχρονη χρηση οινοπνευματος. μηπως θα επερεπε να μην αραιωσουμε το διαλυμα μας με οινοπνευμα αλλα με κατι αλλο για καλυτερα αποτελεσματα?
 

lab_rat

Member
Chs είπε:
Το φύλλο οδηγιών αναφέρει για χρήση από το στόμα, όχι τοπικά
Γενικα οι περισσοτερες θεραπειες αναφερουν να αποφευγεται η χρηση οινοπνευματος! Ωστοσο θα μπορουσε να ισχυει αυτο.. ο καπα πιστευει οτι ισως αλλιωνεται το φαρμακο στη λοσιον (και δε νομιζω να φταιει το νερο). Επσης εγω που εχω δει οτι τελευταια δεν εχει το ιδιο καλα αποτελεσματα, ανεβασα την περιεκτικοτητα σε οινοπνευμα στο τελευταιο διαλυμα απο 25 σε 35%. Μπορει να ειναι και τυχαιο βεβαια...
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
Τότε Lab αν είναι έτσι είναι άξιο μελέτης το θέμα.. βασικά δεν αναστέλει την δράση του, αλλά χαλάει το μιγμα? Η αναστέλει την δράση του κανονικά? όπως η μινοξ με τον ψευδάργυρο το vpa με την αλκοόλη.. λες??
 

lab_rat

Member
Chs είπε:
Τότε Lab αν είναι έτσι είναι άξιο μελέτης το θέμα.. βασικά δεν αναστέλει την δράση του, αλλά χαλάει το μιγμα? Η αναστέλει την δράση του κανονικά? όπως η μινοξ με τον ψευδάργυρο το vpa με την αλκοόλη.. λες??
Εχω παραγγειλει και αυριο θα παρω καινουριο depakine. θα φτιαξω ενα μικρο μιγμα για καμια βδομαδα χωρις καθολου οινοπνευμα.. νομιζω θα καταλαβω αν φταιει αυτο ή απλα χανει σε αποτελεσματικοτητα.
παρεπιπτοντως.. Εκτος απο το οτι αυξησα την περιεκτικοτητα σε οινοπνευμα, εφτιαξα και μεγαλη ποσοτητα (240μml) τα οποια ειχα σε ενα μπουκαλι. Ισως επαιξε και αυτο το ρολο του. Ο Kap νομιζω θα δοκιμαζε να χρησιμοποιησει το depakine σκετο... Δε ξερω αν το εκανε τελικα!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
lab_hair είπε:
Chs είπε:
Τότε Lab αν είναι έτσι είναι άξιο μελέτης το θέμα.. βασικά δεν αναστέλει την δράση του, αλλά χαλάει το μιγμα? Η αναστέλει την δράση του κανονικά? όπως η μινοξ με τον ψευδάργυρο το vpa με την αλκοόλη.. λες??
Εχω παραγγειλει και αυριο θα παρω καινουριο depakine. θα φτιαξω ενα μικρο μιγμα για καμια βδομαδα χωρις καθολου οινοπνευμα.. νομιζω θα καταλαβω αν φταιει αυτο ή απλα χανει σε αποτελεσματικοτητα.
παρεπιπτοντως.. Εκτος απο το οτι αυξησα την περιεκτικοτητα σε οινοπνευμα, εφτιαξα και μεγαλη ποσοτητα (240μml) τα οποια ειχα σε ενα μπουκαλι. Ισως επαιξε και αυτο το ρολο του. Ο Kap νομιζω θα δοκιμαζε να χρησιμοποιησει το depakine σκετο... Δε ξερω αν το εκανε τελικα!
δεν νομιζω να χαλαει απο το οινοπνευμα,χρησιμοποιω σκετο depakine,εχω τριχοπτωση αρκετη,οχι οπως εναν δυο μηνες πριν αλλα εχουμε και μεταβαση απο το καλοκαιρι σε χειμωνα που η τριχοπτωση θα πεσει στο μισο ετσι και αλλιως εκ του φυσικου,δεν ξερω αν κανει κατι η λοσιον πλεον.
συνεχιζω μεχρι να φτασω 6μηνο αλλα δεν περιμενω τιποτα,εχω την αισθηση οτι βαζω νερο σκετο στο κεφαλι η μινοξιδιλη και η airol σε περιμενουν lab hair:wink:
 

lab_rat

Member
kapa είπε:
lab_hair είπε:
Chs είπε:
Τότε Lab αν είναι έτσι είναι άξιο μελέτης το θέμα.. βασικά δεν αναστέλει την δράση του, αλλά χαλάει το μιγμα? Η αναστέλει την δράση του κανονικά? όπως η μινοξ με τον ψευδάργυρο το vpa με την αλκοόλη.. λες??
Εχω παραγγειλει και αυριο θα παρω καινουριο depakine. θα φτιαξω ενα μικρο μιγμα για καμια βδομαδα χωρις καθολου οινοπνευμα.. νομιζω θα καταλαβω αν φταιει αυτο ή απλα χανει σε αποτελεσματικοτητα.
παρεπιπτοντως.. Εκτος απο το οτι αυξησα την περιεκτικοτητα σε οινοπνευμα, εφτιαξα και μεγαλη ποσοτητα (240μml) τα οποια ειχα σε ενα μπουκαλι. Ισως επαιξε και αυτο το ρολο του. Ο Kap νομιζω θα δοκιμαζε να χρησιμοποιησει το depakine σκετο... Δε ξερω αν το εκανε τελικα!
δεν νομιζω να χαλαει απο το οινοπνευμα,χρησιμοποιω σκετο depakine,εχω τριχοπτωση αρκετη,οχι οπως εναν δυο μηνες πριν αλλα εχουμε και μεταβαση απο το καλοκαιρι σε χειμωνα που η τριχοπτωση θα πεσει στο μισο ετσι και αλλιως εκ του φυσικου,δεν ξερω αν κανει κατι η λοσιον πλεον.
συνεχιζω μεχρι να φτασω 6μηνο αλλα δεν περιμενω τιποτα,εχω την αισθηση οτι βαζω νερο σκετο στο κεφαλι η μινοξιδιλη και η airol σε περιμενουν lab hair:wink:
Μη μου λες τετοια... δεν παλευεται το πριξιμο της μινοχ και οι ερεθισμοι της airol!! Τουλαχιστον ακομα η τριχοπτωση ειναι σε ελεγχομενη κατασταση... Μια βδομαδα που δεν εβαλα καθολου γιατι δεν εβρισκα, εχανα μαλλια κατα τουφες!!! Τωρα χανω αλλα την παλευω!
2 μερες παντως εβαλα απο μια φορα μινοχ (0,25ml)-αιρολ-ντακτοντορ και πηρα τα πανω μου! 7SFGSFA
 

lab_rat

Member
Μετα απο 2 εφαρμογες vpa χωρις οινοπνευμα παρατηρω οτι εχει επανελθει αυτη η αισθηση δροσιας που προκαλουσε στις αρχες μετα την εφαρμογη. Οτι αυτο μπορει να σημαινει...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

mikipitri

Member
όπως έιπε και ο kapa μάλλον παλεύουμε με νεράκι χρησιμοποιώντας vpa...
εσύ labhair είδες κάποια βελτίωση και συνεχίζεις???
 

mikipitri

Member
μακάρι να δουλεύει σε σένα φίλε labhair (αν δεν είσαι ο μόνος είσαι από τους πολύ λίγους), οπότε συνεχίζεις μέχρι να εξαντλήσεις τα περιθώρια του growth ;)
 

tarzan

New Member
lab_hair είπε:
Μετα απο 2 εφαρμογες vpa χωρις οινοπνευμα παρατηρω οτι εχει επανελθει αυτη η αισθηση δροσιας που προκαλουσε στις αρχες μετα την εφαρμογη. Οτι αυτο μπορει να σημαινει...

lab μονο με pg το αραιωσες το διαλυμα?
 

lab_rat

Member
tarzan είπε:
lab_hair είπε:
Μετα απο 2 εφαρμογες vpa χωρις οινοπνευμα παρατηρω οτι εχει επανελθει αυτη η αισθηση δροσιας που προκαλουσε στις αρχες μετα την εφαρμογη. Οτι αυτο μπορει να σημαινει...

lab μονο με pg το αραιωσες το διαλυμα?
Φυσιολογικο ορο και πολυ λιγη γλυκερινη (8%)
 

kakashi

Member
να ρωτησω....τελικα η δραστικη ουσια ποια ειναι το βαλπροικο οξυ?η το sodium?γιατι το υγρο depakine δεν εχει μεσα οξυ....ενω ειδα οτι στα χαπια depakine chrono γραφει οτι εκτος απο val sodium περιεχουν κ val acid
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kakashi είπε:
να ρωτησω....τελικα η δραστικη ουσια ποια ειναι το βαλπροικο οξυ?η το sodium?γιατι το υγρο depakine δεν εχει μεσα οξυ....ενω ειδα οτι στα χαπια depakine chrono γραφει οτι εκτος απο val sodium περιεχουν κ val acid

το Valproic acid (vpa)
 

kakashi

Member
το depakine υγρο που επαιρνα εγραφε μονο οτι εχει σαν δραστικη το val sodium ...αυτο σημαινει οτι επαιρνα τοσο καιρο λαθος φαρμακο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
kakashi είπε:
το depakine υγρο που επαιρνα εγραφε μονο οτι εχει σαν δραστικη το val sodium ...αυτο σημαινει οτι επαιρνα τοσο καιρο λαθος φαρμακο?

αν εχεις αυτα που κραταω στα χερια πηρες το σωστο
 
Μπλουζα