Παρασκευή διαλύματος βαλπροϊκού οξέος 10%

somari

Active Member
Φτιάχνω το παρόν θέμα για να μην το ρωτάμε(νε) συνέχεια στο αντίστοιχο των ειδήσεων

Aγοράζουμε από το φαρμακείο αυτό το σκεύασμα
http://www.drugexp.com/images/medicine/Depakine_Solution_200mg_l_40ml.jpg
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/1280#content

κοστίζει περίπου 3€ και έχει 40ml βαλπροϊκού σε νερό, περιεκτικότητας 20%. Που σημαίνει αν βάλουμε άλλα 40ml τότε δημιουργείται διάλυμα περιεκτικότητας 10%. Τι θα βάλουμε όμως;

Τώρα αυτό εξαρτάται από τι θέλει ο καθένας. Αφού έχει ήδη νερό (δηλαδή η ιδιότητα της διαλυτότητας δε μας ενδιαφέρει) θα προσθέσουμε οινόπνευμα και pg (προπυλαινογλυκόλη) που βοηθούν στην απορρόφηση. Καλύτερη ουσία απορρόφησης είναι η pg, αλλά με περισσότερες παρενέργειες (μπορεί να δημιουργήσει κνησμό, μέχρι και εγκαύματα αν είμαστε ευαίσθητοι, και λαδώνει και περισσότερο).
Εγώ ας πούμε έβαλα 20ml pg, 20μλ οινόπνευμα.

Πως το απλώνουμε: Εγώ έχω κρατήσει τη συριγγούλα που φαίνεται στην εικονα παραπάνω. Αναδεύουμε πριν τη χρήση, και κάνουμε το εξής: Τραβάμε 0.5 ml στη σύριγγα, και σιγααααα σιγαααα την ζουλάμε και απλώνουμε σε περιοχή nw6 (επειδή είναι "απότομη" η συγκεκριμένη, πατώντας την, ταυτόχρονα κρατάμε και αντίσταση με τα δάχτυλα). Έπειτα τραβάμε άλλο μισό ml και απλώνουμε σε κρόταφους.
Με αυτόν τον τρόπο έχουμε 2ml ανά ημέρα (1ml πρωί, 1ml βράδυ), που σημαίνει ότι το διάλυμα θα κρατήσει για περίπου 40 μέρες.


Αυτά.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

lab_rat

Member
1) Οποιος δε θελει να βαλει pg μπορει να χρησιμοποιησει γλυκερινη σε ποσοστο 10%. Δηλαδη 8ml στα συνολικα 80 του διαλυματος. Και παραπανω γινεται αφοβα αλλα θα γινει υπερβολικα ελαιωδες το διαλυμα,
2) Πιο ευκολο στη χρηση ειναι να χρησιμοποιειται καποιο dropper πχ απο παλιο μπουκαλι μινοξ.
 

xDante

Member
λοιπόν με πείσατε να μπω και εγώ στο team προμηθέυτηκα τα ''σύνεργα''
πήρα γλυκερίνη και αντί για οινόπνευμα η φαρμακοτρίφτρια μου έδωσε αυτό
http://www.healthzone.gr/gr/proionta-autotherapeias/ioei/alco-drop-alkoolouxo-dialima-95-vathmon-200ml.html και μου είπε οτι περιέχει γλυκερίνη 5%
αλλά αφού διάβασα τα περιεχόμενα περιέχει PG και ΌΧΙ γλυκερίνη...
ούτε ποσοστό λέει ούτε τπτ στα συστατικά έχει αυτά

Alcohol Denat, Aqua , Propylene Glycol. CL 42051

πως θα τα συνδυάσω αυτά τώρα μην τρέχω πάλι στο φαρμακείο ... ?
μπορώ να ρίξω και γλυκερίνη σ'αυτό το δυάλυμα ? αν έχει δλδ 5% PG Και βάλω +3% ξέρει κανείς αν υπάρχει πρόβλημα συνδυασμού γλυκερίνης και pG ?
 

show_palmettos

New Member
xDANTE....
πολυ καλο μου φαινεται αυτο που αγορασες....μπορουμε να αναμειξουμε αυτα τα δυο ?
το υγρο βαλπροικο οξυ μαζι με αυτο που αγορασες κ να το βαλουμε σε νεο μπουκαλι...κ μετα απο καλο ανακατεμα να το βαζουμε τοπικα στο κεφαλι?

εννοω 40 ml απο το ετοιμο διαλυμα βαλπορικου οξεος συν 40 ml απο το μπουκαλι του (Alcohol Denat, Aqua , Propylene Glycol. CL 42051)

τι λες? καλη ιδεα?
 

xDante

Member
show_palmettos δεν ξέρω καλό φαίνεται αλλά να μας πεί και κανένας καμια γνώμη...
η φαρμακοποιός μου είπε οτι στην ουσία είναι βάση για να φτιάξεις ότι λοσιόν θέλεις χωρίς να μπλεχτείς με δοσολογίες...
εγώ σκέφτομαι να προσθέσω και γλυκερίνη να το ελαφρύνω λίγο καθώς δεν θα πάω σε 10% συγκέντρωση (σκέφτομαι 5-6% για αρχή και βλέπουμε...)
Somari τί λες ?
 

lab_rat

Member
Για το υγρο vpa μπορει και να ειναι οκ! Για γενικα παντως δε θα το χρησιμοποιουσα. Τα περισσοτερα απο αυτα που φτιαχνουμε ειναι διαλυτα στο οινοπνευμα. Συγκεκριμενα καθε mg μιας χ ουσιας ειναι διαλυτο σε συγκεκριμενα ml οινοπνευματος (δε σημαίνει πχ οτι αν επικαλυψεις ενα χαπι με οινοπνευμα θα διαλυθει, μπορει να θελει και 10ml++ / χαπι). Οποτε σε ενα διαλυμα σαν αυτο το οποιο δεν ειναι καθαρο οινοπνευμα αλλα αραιωμενο με αλλα συστατικα, δεν σου εγγυαται κανενας οτι θα διαλυθει 100% η εκαστοτε ουσια!
 

show_palmettos

New Member
αμα το κανω χωρις τη γλυκερινη που θα προσθεσεις εσυ...θα εχει απορροφητικοτητα αν χρησιμοποιησω τη βαση για λοσιον συν το ετοιμο διαλυμα βαλπροικου?
εμενα δε με πειραζει τι θα εχει μεσα....αν ειναι pg ή γλυκερινη..απλα θελω να κανει δουλεια...να απορροφιεται δηλαδη!γιαυτο σε ρωταω κιολας!
 

dimos18

Member
[amquote]
somari είπε:
Φτιάχνω το παρόν θέμα για να μην το ρωτάμε(νε) συνέχεια στο αντίστοιχο των ειδήσεων

Aγοράζουμε από το φαρμακείο αυτό το σκεύασμα
http://www.drugexp.com/images/medicine/Depakine_Solution_200mg_l_40ml.jpg
http://www.galinos.gr/web/drugs/main/packages/1280#content

κοστίζει περίπου 3€ και έχει 40ml βαλπροϊκού σε νερό, περιεκτικότητας 20%. Που σημαίνει αν βάλουμε άλλα 40ml τότε δημιουργείται διάλυμα περιεκτικότητας 10%. Τι θα βάλουμε όμως;

Τώρα αυτό εξαρτάται από τι θέλει ο καθένας. Αφού έχει ήδη νερό (δηλαδή η ιδιότητα της διαλυτότητας δε μας ενδιαφέρει) θα προσθέσουμε οινόπνευμα και pg (προπυλαινογλυκόλη) που βοηθούν στην απορρόφηση. Καλύτερη ουσία απορρόφησης είναι η pg, αλλά με περισσότερες παρενέργειες (μπορεί να δημιουργήσει κνησμό, μέχρι και εγκαύματα αν είμαστε ευαίσθητοι, και λαδώνει και περισσότερο).
Εγώ ας πούμε έβαλα 20ml pg, 20μλ οινόπνευμα.

Πως το απλώνουμε: Εγώ έχω κρατήσει τη συριγγούλα που φαίνεται στην εικονα παραπάνω. Αναδεύουμε πριν τη χρήση, και κάνουμε το εξής: Τραβάμε 0.5 ml στη σύριγγα, και σιγααααα σιγαααα την ζουλάμε και απλώνουμε σε περιοχή nw6 (επειδή είναι "απότομη" η συγκεκριμένη, πατώντας την, ταυτόχρονα κρατάμε και αντίσταση με τα δάχτυλα). Έπειτα τραβάμε άλλο μισό ml και απλώνουμε σε κρόταφους.
Με αυτόν τον τρόπο έχουμε 2ml ανά ημέρα (1ml πρωί, 1ml βράδυ), που σημαίνει ότι το διάλυμα θα κρατήσει για περίπου 40 μέρες.


Αυτά.
[/amquote]

1 ml την καθε φορα δεν ειναι λιγα για να απλωθουν σε nw6?το διαλυμα θελει ψυγειο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
[amquote]
lab_hair είπε:
Για το υγρο vpa μπορει και να ειναι οκ! Για γενικα παντως δε θα το χρησιμοποιουσα. Τα περισσοτερα απο αυτα που φτιαχνουμε ειναι διαλυτα στο οινοπνευμα. Συγκεκριμενα καθε mg μιας χ ουσιας ειναι διαλυτο σε συγκεκριμενα ml οινοπνευματος (δε σημαίνει πχ οτι αν επικαλυψεις ενα χαπι με οινοπνευμα θα διαλυθει, μπορει να θελει και 10ml++ / χαπι). Οποτε σε ενα διαλυμα σαν αυτο το οποιο δεν ειναι καθαρο οινοπνευμα αλλα αραιωμενο με αλλα συστατικα, δεν σου εγγυαται κανενας οτι θα διαλυθει 100% η εκαστοτε ουσια!
[/amquote]

το υδατικό διάλυμα έχω προμηθευτεί... έχω ένα Dropper και φυαλίδιο απο dualgen15 60ml



ποιος θα μου πεί πόσο ακριβώς πρέπει να ρίξω για να δημοιουργηθεί διάλυμα 8% ? (Δλδ όσο περίπου και στην έρευνα )

σε 60 ml άδειο μπουκαλάκι

αν ρίξω τα 40 συν άλλα 20 απο τα άλλα το διάλυμα θα γίνει 15% άρα είναι πολύ

ποιος θα με φωτίσει για να κάνω 60 ml (V) (V=Valproic Acid)
? Ml διάλυμα depakine?
? Ml γλυκερίνη?
? Μl lotion ?

V
 

tocamrd

New Member
Παίδες επειδή δεν είμαι πάρα πολύ σχετικός θέλω να ρωτήσω αν στο διάλυμα πρέπει να βάλουμε καθαρό οινόπνευμα (96%-100% καθαρότητας) ή αρκεί οποιαδήποτε οινόπνευμα ( δηλαδή ακόμα και αυτό που πωλείται στο σούπερ μάρκετ)?
 

somari

Active Member
Ένα ένα.

Lab_Hair. Δε θες κανένα οινόπνευμα για να διαλυθεί καμμία ουσία. Η ουσία είναι ΗΔΗ διαλυμμένη (εξ ου και αυτό που αγοράζουμε λέγεται υδατικό διάλυμα)

Palmetos: Aν δε ξέρουμε τι έχει αυτή η ουσία σε τι περιεκτικότητες, δε μπορώ να ξέρω τι ακριβώς θα κάνει στον τομέα απορρόφησης

XDANTE: Ρίξε 24ml διαλύματος. Τα υπόλοιπα τα βάζεις σε πγ και οινόπνευμα, ανάλογα πόσο τούμπανο το θες (παραπάνω πγ) ή πόσο light το θες. Μια καλή ιδέα είναι 18ml οινοπνευμα και 18ml pg


tomcard οποιοδήποτε κάνει, εγώ έβαλα το 70άρι.

(λολ μη βάλεις το μπλε)


[amquote]
dimos18 είπε:
1 ml την καθε φορα δεν ειναι λιγα για να απλωθουν σε nw6?το διαλυμα θελει ψυγειο?
[/amquote]

Ο Κος πρέπει να βάζει ακόμα λιγότερο
 

lab_rat

Member
[amquote]
somari είπε:
Lab_Hair. Δε θες κανένα οινόπνευμα για να διαλυθεί καμμία ουσία. Η ουσία είναι ΗΔΗ διαλυμμένη (εξ ου και αυτό που αγοράζουμε λέγεται υδατικό διάλυμα)
[/amquote]
Οπως εγραψα στην αρχη για το vpa σε υγρο πιθανων να ειναι οκ! Ολα τα υπολοιπα ειναι για ουσιες σε στερεα μορφη!!
 

show_palmettos

New Member
τελικα βρηκα τι ειναι η alcohol denat / μετουσιωμενη αλκοολη
http://www.ftou.gr/forum/display_topic_threads.asp?ForumID=2&TopicID=4581


σομαρι....μπορουμε στο υγρο διαλυμα με vpa...να βαλουμε μοναχα προπυλενογλυκόλη ?(μιας και δε χρειαζομαστε extra οινοπνευμα εφοσων το vpa ειναι ηδη διαλυμένο)
και αν ναι ποσα ml pg μπορουμε να προσθεσουμε στα 40 ml του διαλυματος vpa ωστε να παρουμε vpa 10 %?
 

n094

Active Member
το ρώτησα και στο άλλο σχετικό νήμα το ρωτώ και εδώ: έχω την εξής απορία: τελικά το βαλπροικό οξύ λειτουργεί ως DHT blocker ή ως growth stimulant ή και τα δύο. Για να γίνω πιο σαφής, με την χρήση του, μπορείς να πεις ότι θα σταματήσεις κάτι άλλο (πχ μινοξ ή φίνα για όσους παίρνουν ή οτιδήποτε άλλο);
 

somari

Active Member
show_palmettos είπε:
τελικα βρηκα τι ειναι η alcohol denat / μετουσιωμενη αλκοολη
http://www.ftou.gr/forum/display_topic_threads.asp?ForumID=2&TopicID=4581


σομαρι....μπορουμε στο υγρο διαλυμα με vpa...να βαλουμε μοναχα προπυλενογλυκόλη ?(μιας και δε χρειαζομαστε extra οινοπνευμα εφοσων το vpa ειναι ηδη διαλυμένο)
και αν ναι ποσα ml pg μπορουμε να προσθεσουμε στα 40 ml του διαλυματος vpa ωστε να παρουμε vpa 10 %?



Mπορείς. αλλά να σου πω εγώ ήδη νιώθω φαγούρα στις παλάμες όταν το χρησιμοποιώ, είναι δερματικά αρκετά βαρύ.

40 ml θα βάλεις
 

show_palmettos

New Member
ειδες σομαρι που οσοι χρησιμοποιησαν αφρο μινοξιδιλης απαλλαχτηκαν απο τα προβληματα που τους δημιουργουσε η απλη μινοξιδιλη που ειχε pg μεσα?

κατι αντιστοιχο πρεπει να φτιαχτει απο εμας ή απο καποια εταιρεια...δηλαδη αφρος βαλπροικου οπως υπαρχει ο αφρος rogain ο οποιος δε δημιουργει προβληματα δερματικα
 

somari

Active Member
Η πλάκα είναι πως τον κνησμό τον νιώθω μόνο στο χέρι, στο κεφάλι τίποτα ο γαίδαρος.
 
Μπλουζα