Παρακαλώ διαβάστε! 21χρονων και γυναικεία αραίωση.

KaterinakiS

New Member
Γειά σας, θα ήθελα να συζητήσω την περίπτωση μου και αν έχει βρεθεί κάποια σε μια σαν αυτή καθώς και τις απόψεις σας περί του θέματος. Είμαι 21 χρονών, το Πάσχα ύστερα απο εξετάσεις παρατήρησα οτι η θυροτροπος ορμόνη ήταν ανεβασμένη με T3&T4 φυσιολογικά, κάνοντας εξετάσεις ξανά πριν λιγες εβδομάδες είδα πως είναι ξανά στο φυσιολογικό και αυτή. Παρόλα αυτά παρατήρησα οτι εδώ και αρκετό διάστημα χάνω παρα πολλά μαλλιά, επίσης να πω πως έχω το σύνδρομο πολυκυστηκων ωοθηκών. Πήγα στην δερματολόγο και με διάγνωσε με γυναικεία αραίωση, μου είπε πως είναι ορμονικό το θέμα, μου έδωσε εναν αφρό με μινοξιδιλη και οιστρογόνα και ενα υγρό που ονομάζεται Budesoderm. Ωστόσο διάβασα πως τα αποτελέσματα σταματούν μόλις σταματήσει και η χρήση της μινοξιδιλης (ειμαι στην τρίτη ημέρα) που δεν μπορώ να πω πως χαίρομαι που την χρησιμοποιώ. Η ερωτήσεις μου ειναι η εξής. Εχει υπάρξει κάποια που είχε τριχόπτωση για τον ίδιο λόγο; Εαν κανω χρήση αντισυλληπτικών και φτιάξει ο κύκλος μου το προβλήματα θα διορθωθεί; (Επειδή λενε πως φταίνε τα ανδρογονα καθώς τα άτομα με πολυκυστηκες παράγουν περισσότερα, κατι τέτοιο) ή εν τέλη για ολα φταίει ο θυρεοειδής;
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και θα εκτιμησω οποιαδήποτε απάντηση που θα με βοηθήσει να καταλάβω τι μπορεί να μου συμβαίνει :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dim1989

Member
Κοπελια καλησπέρα. Μπορεί να φταίει και ο θυρεοειδης ο οποιος μακροχρόνια προκαλει τριχοπτωση μπορεί να φταίει και οτι εχεις σύνδρομο πολυκυστηκων ωοθηκών και παραγεις περισσότερα ανδρογονα.Αλλα το να παιρνεις μινοξιδιλη απο τοσο μικρη και για γυναικα ειναι βαρυ. Διότι το παντρευεσαι για ολη σου τη ζωη.θα ελεγα να μη το ξεκινήσεις, παρε και αλλες γνωμες απο γιατρους χωρις τη λυση της μινοξιδιλης.το budesoderm ειναι υγρο για τη θεραπεία της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας το οποιο περιεχει κορτιζονη, δε ξερω γιατι στο εδωσε.
 

giocap

Member
Τα συστατικά του απευθύνονται για γυναικες

Τι εννοεις τα συστατικα του απευθυνονται σε γυναικες? Νομιζω οτι το Regaine foam στη μπλε συσκευασια,εχει ακριβως τα ιδια συστατικα με τον γυναικειο αφρο,ετσι δεν ειναι?
 

dim d

Well-Known Member
Κοπελια καλησπέρα. Μπορεί να φταίει και ο θυρεοειδης ο οποιος μακροχρόνια προκαλει τριχοπτωση μπορεί να φταίει και οτι εχεις σύνδρομο πολυκυστηκων ωοθηκών και παραγεις περισσότερα ανδρογονα.Αλλα το να παιρνεις μινοξιδιλη απο τοσο μικρη και για γυναικα ειναι βαρυ. Διότι το παντρευεσαι για ολη σου τη ζωη.θα ελεγα να μη το ξεκινήσεις, παρε και αλλες γνωμες απο γιατρους χωρις τη λυση της μινοξιδιλης.το budesoderm ειναι υγρο για τη θεραπεία της σμηγματορροϊκής δερματίτιδας το οποιο περιεχει κορτιζονη, δε ξερω γιατι στο εδωσε.
Η κορτιζονη γράφεται πολυ συχνα στην αρχη της αγωγης γτ εμποδιζει την φαγουρα που προκαλει η μινοξιδιλη σε μερικες περιπτωσεις αλλα και γτ βοηθα την αναπτυξη της τριχοφυιας. Απλα δεν συνισταται για χρηση μακροχρονια...
 

giocap

Member
Μια στιγμη ρε παιδια γιατι αυτο ειναι κατι που μ ενδιαφερει. Το γυναικειο regaine foam εχει αλλα συστατικα απο το αντρικο? Γιατι εγω παλιοτερα που ειχα δοκιμασει τον αντρικο αφρο στο μπλε κουτι για 1 μηνα με ειχε χτυπησει στο προσωπο με εντονους κυκλους και σακουλες κατω απο τα ματια,(οπως και πολλους αλλους) καθως και με πρηξιμο στην ιδια περιοχη,γι αυτο και το σταματησα. Αν ο γυναικειος αφρος εχει αλλα συστατικα μεσα ισως να μην δημιουργουνται αυτες οι παρενεργειες,ξερει καποιος/καποια στα σιγουρα να μου πει?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

karampalikis

Active Member
Το γυναικείο regain 2% το έχεις δοκιμάσει?

Και εγώ είχα αντίστοιχα θέματα με την υγρή μινοξιδίλη 5%....τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω το regain 2%....δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτές οι παρενέργειες προκαλούνται απο την μινοξιδίλη και όχι απο τα υπόλοιπα συστατικά.
Δοκίμασε και βλέπεις...το καλό είναι ότι αφού την κόψεις μετά από λόγο καιρό επανέρχεσαι
 
Τελευταία επεξεργασία:

giocap

Member
Το γυναικείο regain 2% το έχεις δοκιμάσει?

Και εγώ είχα αντίστοιχα θέματα με την υγρή μινοξιδίλη 5%....τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω το regain 2%....δεν είμαι σίγουρος αλλά αυτές οι παρενέργειες προκαλούνται απο την μινοξιδίλη και όχι απο τα υπόλοιπα συστατικά.
Δοκίμασε και βλέπεις...το καλό είναι ότι αφού την κόψεις μετά από λόγο καιρό επανέρχεσαι

Eγω ημουν σε αγωγη με την υγρη Hairway 5% μινοξ για 4 χρονια,αλλα την εκοψα στον 4ο χρονο(μου την εκοψε μαλλον ο γιατρος) γιατι μου δημιουργησε Σ.Δ. Την 2αρα regain την ειχα δοκιμασει μεσα σ αυτα τα 4 χρονια και την διεκοψα γιατι λαδωνε υπερβολικα και δε μπορουσα να κυκλοφωρησω+ οτι δεν εκανε την ιδια δουλεια με την 5αρα,χειροτερα ειχα γινει. Ειχα δοκιμασει και τον μπλε αφρο regaine που κυκλοφορουσε τοτε για αντρες για 1 μηνα και τον εκοψα για τις παρενεργειες που προτοανεφερα.Τοτε δεν υπηρχε ο αντιστοιχος γυναικειος γι αυτο ρωταω αν καποιος ξερει τα συστατικα του γυναικειου. Τα συστατικα του μπλε αφρου φταινε(του αντρικου) κ οχι η μινοξιδιλη,σαν ουσια. Το ξερω γιατι η υγρη μινοξ δεν με ειχε πειραξει στο προσωπο,εκτος απο μια μικρη υπερτριχωση και την χρησιμοποιουσα 4 χρονια. Για δοκιμες δεν ειμαι..αν την ξαναρχισω θα φοβαμαι να την ξανακοψω μετα. Γιατι ναι οκ οι παρενεργειες φευγουν με την διακοπη του φαρμακου,αλλα δυστηχως φευγουν και τα μαλλια.. Αν ξερει καποιος για τα συστατικα του γυναικειου εναντι του αντρικου παιδια ας με ενημερωσει πλζ!
 

karampalikis

Active Member
Τι να σου πω...εγω είχα μαυρους κύκλους, πονοκεφάλους και ρυτίδες στο μέτωπο (απο την ξηρασία του δέρματος, είχε φύγει όλο το κολλαγόνο) με την υγρή μινοξιδίλη (kirkland 5%)

Να σε ρωτήσω. Με την Hairway είχες δει διαφορά? έβαζες δύο φορές την ημέρα? εκείνη τι συστατικά έχει?
Την βρίσκεις εύκολα στα φαρμακεία?
 

giocap

Member
Καλα μη νομιζεις με την υγρη κ εγω ειχα μια ελαφρια κουραση κατω απο τα ματια,αλλα καμια σχεση με τον αφρο. Κι απο οτι διαβαζω στο φορουμ,παρα πολλα ατομα ειχαν τα ιδια προβληματα με τον αφρο. Φυσικα και ειδα,γι αυτο και την συνεχιζα επι 4 χρονια.Μια φορα την ημερα γιατι εγω ειμαι και γυναικα.Τα ιδια συστατικα που εχουν ολες οι υγρες.Μινοξιδιλη-αλκοολη και προπυλενογλυκολη.Την βρισκεις ευκολα ναι. Πονοκεφαλους ειχα κ εγω αλλα με τον αφρο μονο.Επισης τα ματια μου ειχαν γινει ευερεθιστα κ ετρεχαν διχως λογο. Μου κανει εντυπωση που πρηξιματα-εντονους κυκλους-ρυτιδες και τα συναφη που χτυπαν στον προσωπο τα ειδες με υγρη μινοξ. Μηπως η kirkland εχει κ αλλα πραματα μεσα?
 

karampalikis

Active Member
Eχω την εντύπωση πως η regain και η kirkland μινοξιδίλη έχουν ακριβώς τα ίδια συστατικά....απο αναλογίες δεν γνωρίζω.
Διαβάζω ότι μπορεί να δημιουργεί και θέματα η προπυλενογλυκολη. Εγώ δεν ξέρω αν με πείραξε η μινοξιδίλη ή προπυλενογλυκολη για αυτό τώρα θα ξεκινήσω το regain 2%....αν δεν έχω παρενέργειες ή έχω πιο λίγες τότε μάλλον θα φταίει η μινοξιδίλη....αν έχω ξανά τις ίδιες παρενέργειες τότε μένουν δύο επιλογές: αφρός και hairway

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω σίγουρα και την hairway. Είχα μέχρι πριν ενα μήνα ΣΔ αλλά τώρα ξεμπέρδεψα, ελπίζω να μην ξαναέχω θέμα
 
Τελευταία επεξεργασία:

giocap

Member
Eχω την εντύπωση πως η regain και η kirkland μινοξιδίλη έχουν ακριβώς τα ίδια συστατικά....απο αναλογίες δεν γνωρίζω.
Διαβάζω ότι μπορεί να δημιουργεί και θέματα η προπυλενογλυκολη. Εγώ δεν ξέρω αν με πείραξε η μινοξιδίλη ή προπυλενογλυκολη για αυτό τώρα θα ξεκινήσω το regain 2%....αν δεν έχω παρενέργειες ή έχω πιο λίγες τότε μάλλον θα φταίει η μινοξιδίλη....αν έχω ξανά τις ίδιες παρενέργειες τότε μένουν δύο επιλογές: αφρός και hairway

Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω σίγουρα και την hairway. Είχα μέχρι πριν ενα μήνα ΣΔ αλλά τώρα ξεμπέρδεψα, ελπίζω να μην ξαναέχω θέμα

Η μινοξιδιλη στην παρουσιασε την ΣΔ η την ειχες ανεκαθεν?Θελω να πω ποσο καιρο χρησιμοποιεις γενικα μινοξιδιλη?Απο τοτε που την αρχισες σου παρουσιαστηκε ? Και τι συμπωματα ειχες?Φωλιδες στο κεφαλι και τα συναφη?Εχεις επισκεφτει γιατρο να σου πει? Το regain 2% ειναι για γυναικες και ελαχιστα πραματα κανει,δεν εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με το 5%. Νομιζω πως την ζημια πρεπει να την κανει κατα γενικο κανονα η propylene και η υψηλη συγκεντρωση αλκοολης που περιεχεται στις υγρες μινοξ. Ο αφρος περιεχει πολυ μικροτερη ποσοτητα σε αλκοολη και στερειται τελειως propylene για αυτο υποτιθεται οτι δε δημιουργει τους ιδιους δερματικους ερεθισμους. Αλλα σε πολλλους οπως και σε μενα χτυπαει στο προσωπο. Δε ξερω τι διαφορα μπορει να εχει ο γυναικειος ως προς τα συστατικα του. Παιδια! Αν κανεις ξερει ας πει πλζ.
 

karampalikis

Active Member
https://www.regaine.gr/therapeia-tr...ksidilhs-5-therapeia-trixoptwshs-twn-gynaikwn
https://www.regaine.gr/sites/regaine_gr/files/regaine_women_27s_foam_pil_jan2017.pdf
https://www.regaine.gr/sites/regaine_gr/files/regaine_mens_foam_5_pil_grcy_06-9-2017.pdf

Εϊχα ΣΔ απο το Λύκειο. Συνήθως ήπιας μορφής με καποιες εξάρσεις κατα καιρούς. Είχα θέμα στο πίσω μέρος του κεφαλιού και στα πλαϊνά. Την μινοξιδίλη την ξεκίνησα πέρυσι τέτοιο καιρό και σταμάτησα στο τέλος του τρίτου μήνα λόγω των παρενεργειών (αν και είχα πολύ καλά αποτελέσματα). Δεν παρατήρησα να μου δημιουργεί κάποιο θέμα με την ΣΔ η μινοξιδίλη, ίσως επειδή δεν την χρησιμοποιούσα για πολύ καιρό.
Είχα λευκά ξηρά κομματάκια και έντονη φαγούρα. Πήγα σε έναν γιατρό την Άνοιξη για κάποιο άλλο θέμα και τον ρώτησα για την ΣΔ. Με κοίταξε και μου είπε να πάρω ένα σαμπουάν αλλά εγω χρησιμοποίησα αυτό της Sebamed μέρα παραμέρα για 1 μήνα. Στην αρχή, πριν χρησιμοποιήσω το σαμπουάν έβαλα για 2 βράδια κρέμα fucicort στα σημεία που είχα έντονο πρόβλημα για να υποχωρήσει. Τώρα βέβαια έχω στο πρόσωπο ενώ παλιότερα είχα μόνο στην μύτη, στα πλαινα
 

giocap

Member
Χμμ.. τα ιδια ακριβως συστατικα βλεπω να περιεχει και ο γυναικειος και ο αντρικος απ αυτα που μου ποσταρες..
 
Μπλουζα