Πέφτουν τα μεταμοσχευμένα μαλλιά;;

agchrist

Member
Είναι γνωστό ότι οι κλινικές μεταμόσχευσης διαφημίζουν ότι τα μεταμοσχευμένα μαλλιά δεν πέφτουν, διότι προέρχονται από τη ζώνη σταθερής τριχοφυίας. Έχω πραγματοποιήσει 3 μεταμοσχεύσεις (2014,2015,2016) στην dhi αθήνας και πράγματι η μεγάλη πλειοψηφία των μεταμοσχευμένων τριχών δεν έπεφτε μέχρι προ 3 μηνών περίπου. Μετά από μια έντονη στρεσογόνο κατάσταση πριν από 6 μήνες περίπου, τους τελευταίους 3 μήνες τα μεταμοσχευμένα μαλλιά και ειδικά η hairline πέσανε δραματικά (200+ τρίχες πέφτανε τη μέρα και κυρίως μικρές τριχούλες, άρα διατράχτηκε ο κύκλος της τρίχας) και στη μεταμοσχευμένη περιοχή μείνανε μόνο κάτι κοντές λεπτές τριχούλες. Ευτυχώς τώρα η τριχόπτωση επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα όμως η ζημιά έχει γίνει. Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για shockloss λόγω του stress? Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό για αυτήν την περίπτωση;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Καλησπέρα φίλε,καταρχήν τι ηλικία έχεις? Η τριχόπτωση σου πήγαινε επιθετικά?
Από ποσά μοσχεύματα στην κάθε επέμβαση τοποθέτησες?
Έχεις φωτογραφίες από πριν και μετά για να δούμε την διάφορα?
Επίσης να δούμε και την δότρια περιοχή σε ποια κατάσταση είναι και εάν εμφανίζεται και εκεί κάποιο πρόβλημα.
Συνήθως τα μεταμοσχευμενα μαλλάκια από την safe περιοχή δεν θα έπεφταν αλλά και πάλι εξαρτάται από κάποιους παράγοντες πχ αν έχεις dupa κτλ.
Εαν πχ ήσουν 35-40 ετών και έκανες την ερώτηση εάν ως τα 60 σου πέσουν τα μεταμοσχευμενα σου εδώ θα σου λεγα ότι ίσως κάποιο ποσοστό σου έπεφτε διότι λόγο γηρατειών πιστεύω ότι κάποιες τρίχες σίγουρα θα μας φεύγουν από ολόκληρο κεφάλι που και πάλι εδώ σίγουρα εξαρτάται από άτομο σε άτομο.
 

crossfire

Well-Known Member
Είναι γνωστό ότι οι κλινικές μεταμόσχευσης διαφημίζουν ότι τα μεταμοσχευμένα μαλλιά δεν πέφτουν, διότι προέρχονται από τη ζώνη σταθερής τριχοφυίας. Έχω πραγματοποιήσει 3 μεταμοσχεύσεις (2014,2015,2016) στην dhi αθήνας και πράγματι η μεγάλη πλειοψηφία των μεταμοσχευμένων τριχών δεν έπεφτε μέχρι προ 3 μηνών περίπου. Μετά από μια έντονη στρεσογόνο κατάσταση πριν από 6 μήνες περίπου, τους τελευταίους 3 μήνες τα μεταμοσχευμένα μαλλιά και ειδικά η hairline πέσανε δραματικά (200+ τρίχες πέφτανε τη μέρα και κυρίως μικρές τριχούλες, άρα διατράχτηκε ο κύκλος της τρίχας) και στη μεταμοσχευμένη περιοχή μείνανε μόνο κάτι κοντές λεπτές τριχούλες. Ευτυχώς τώρα η τριχόπτωση επανέρχεται στα φυσιολογικά επίπεδα όμως η ζημιά έχει γίνει. Υπάρχει περίπτωση να πρόκειται για shockloss λόγω του stress? Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό για αυτήν την περίπτωση;;

Έχεις καταλάβει να έχει αραιώσει ελαφρώς και η δότρια;
 

agchrist

Member
Καλησπέρα φίλε,καταρχήν τι ηλικία έχεις? Η τριχόπτωση σου πήγαινε επιθετικά?
Από ποσά μοσχεύματα στην κάθε επέμβαση τοποθέτησες?
Έχεις φωτογραφίες από πριν και μετά για να δούμε την διάφορα?
Επίσης να δούμε και την δότρια περιοχή σε ποια κατάσταση είναι και εάν εμφανίζεται και εκεί κάποιο πρόβλημα.
Συνήθως τα μεταμοσχευμενα μαλλάκια από την safe περιοχή δεν θα έπεφταν αλλά και πάλι εξαρτάται από κάποιους παράγοντες πχ αν έχεις dupa κτλ.
Εαν πχ ήσουν 35-40 ετών και έκανες την ερώτηση εάν ως τα 60 σου πέσουν τα μεταμοσχευμενα σου εδώ θα σου λεγα ότι ίσως κάποιο ποσοστό σου έπεφτε διότι λόγο γηρατειών πιστεύω ότι κάποιες τρίχες σίγουρα θα μας φεύγουν από ολόκληρο κεφάλι που και πάλι εδώ σίγουρα εξαρτάται από άτομο σε άτομο.

Καλημέρα χρόνια πολλά Χριστός Ανέστη
Kαταρχήν ευχαριστώ για την απάντησή σου. Είμαι 37 ετών. Η τριχόπτωση είχε μέτρια επιθετικότητα, κυρίως γιατί από τα 19 μου χρησιμοποιώ ανελλιπώς μινοξιδίλη και σχεδόν ανελλιπώς φιναστερίδη. Η τοποθέτηση ήταν περίπου 1300, 1200 και 1000 μοσχεύματα αντίστοιχα το 2014, 2015 και 2016. Φωτογραφίες δεν τις έχω πρόχειρες αλλά ήμουν χοντρικά NW3,5 και πήγα NW1,5 μετά τις μεταμοσχεύσεις. Η δότρια περιοχή είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, πρόσφατα έκανα τριχομέτρηση στην κλινική και έχω 110/cm2.
Η απότομη τριχόπτωση του τελευταίου τρμήνου αφορά κυρίως την μεταμοσχευμένη περιοχή και σίγουρα πέσανε ή αδυνατίσανε ξαφνικά και πολλά μεταμοσχευμένα τριχοθυλάκια. Πες μου σε παρακαλώ από ποιούς παράγοντες θα μπορούσαν να πέσουν τα μεταμοσχευμένα μαλλάκια;; Τι είναι dupa;
 

agchrist

Member
Έχεις καταλάβει να έχει αραιώσει ελαφρώς και η δότρια;
Νομίζω πως δεν έχει αραιώσει η δότρια.. αλλά αν είναι ΑΑ πως εξελίχτηκε τόσο απότομα η αραίωση και μάλιστα πώς πέσανε τόσο απότομα τα μεταμοσχευμένα 3 χρόνια μετά τη μεταμόσχευση;; Είμαι 37 και βάζω σταθερά μιλοξιδίλη από τα 19 και παίρνω και φιναστερίδη με κάποιες διακοπές τελευταία λόγω επίδρασης στη στύση. Μπορεί η παύση της φιναστερίδης για 3 μήνες να δημιούργησε τόσο πολύ shedding? την ξαναξεκίνησα εδώ και κανά 3μηνο αλλά δε σταμάτησε ακόμα το shedding..
 
Μπλουζα