Πάω για μεταμόσχευση

karampalikis

Active Member
Καλησπέρα σε όλους.
Διαβάζω το φόρουμ εδώ και δύο χρόνια. Αποφάσισα τελικά να κάνω μμ στην Ελλάδα. Αν και έχω διαβάσει αμέτρητες σελίδες η αλήθεια είναι ότι είμαι μπερδεμένος. Σε κάθε thread υπάρχουν πάρα πολλά σχόλια, πολλές αντιπαραθέσεις με αποτέλεσμα να χάνονται πολλές φορές οι χρήσιμες πληροφορίες.
Μένω στην επαρχία και είμαι 28 χρονών. Εχω αρκετή υποχώρηση στου κροτάφους. Δεν έχω φαλάκρα στο πάνω μέρος, έχω όμως μεγάλη αραίωση. Μέχρι στιγμής έχω επισκεφθεί δύο κλινικές στην πόλη μου για ενημέρωση.
Η πρώτη που πήγα είναι η BE@@@n K@@d. Έκλεισα ραντεβού και πήγα. Με υποδέχθηκε μια κοπέλα ευγενική, η οποία ήταν γιατρός αλλά δεν κάνει μμ. Συζητήσαμε περίπου μια ώρα. Ρίχνει μια ματιά στο κεφάλι μου και μου λέει ότι η δότρια είναι σε καλή κατάσταση και ότι θα έχω ενα καλό αποτέλεσμα. Εγώ επέμενα να να κοιτάξει τα μαλλιά έστω με κάποια μικροκάμερα για να είμαστε σίγουροι. Με τα πολλά το κάναμε και αυτό. Όντως η δότρια είναι υγιής και έχω κυρίως δίτριχα, ελάχιστα τρίτριχα. Υπάρχουν δύο γιατροί μου λέει, η μία είναι γυναίκα και κάνει FUE και ο άλλος κάνει STRIP. Στην συνέχεια ρωτάω για τιμές και μου λεέι: η STRIP->2500 € και FUE->3€ ανα τριχοθυλάκιο και ότι μοταμοσχεύει 1200 τριχοθυλάκια ανα συνεδρία (δηλαδή 3600 για περίπου 2400 τρίχες). Μόλις άκουσα την τιμή, μου ήρθε να γελάσω. Και από ότι κατάλαβα, την γιατρό θα την γνώριζα την ημερα της μμ όπου και θα ερχόταν στην πόλη.

Η δεύτερη κλινική που πήγα είναι της Ad@@@@@ed H@@ Cl@@@C. Με υποδέχθηκαν μια γιατρός(γενική) και ένας άντρας, μη γιατρός. Με το που με βλέπει ο άντρας, βάζει το χέρι του πίσω στην δότρια και μου λέει ότι θα κάνουμε πολύ καλά πράγματα. Του λέω,δεν θα κοιτάξει και κάποια δερματολόγος με ειδικό μηχάνημα για σιγουριά; Όχι, δεν χρειάζεται μου λέει, φαίνεται με το μάτι. Με 2000 τριχοθυλάκια θα γεμίσεις. Εκεί χτύπησε ένα καμπανάκι μέσα μου (εγώ εκτιμώ οτι χρειάζομαι 2000 τριχοθυλάκια μόνο για hairline και εκείνος μου λέει ότι θα γεμίσω όλο το πάνω μέρος). Επιπλέον είχαμε αρκετές διαφωνίες και παρατήρησα ότι επέμεναν να χρησιμοποιήω minoxidil, για ΠΑΝΤΑ, μετά την μεταμόσχευση και ο λόγος είναι για να διατηρήσω τα υπάρχοντα μαλλιά. Επιπλέον μου είπε ότι χρησιμοποιούν μόνο την μέθοδο FUE. Ρώτησα, ποιος θα μου κάνει, αν αποφασίσω, την μεταμόσχευση και μου είπε ότι θα έρθει στην πόλη να μου την κάνει κάποια ΣΠΑΝΟΥ με 1 ή 2 βοηθούς, η οποία έχει εμπειρία 8 ετών και ότι θα μεταμοσχεύσει σε μια συνεδρία περίπου 1800 τριχοθυλάκια με κόστος 3οοο€.

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ
Μπορώ να διαθέσω μέχρι 3000€
1)Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς εδώ έχει ακούσει κάτι για την κυρία ΣΠΑΝΟΥ ή ακόμα καλύτερα αν έχει προσωπική εμπειρία
2) Σε ποια κλινική μου προτείνετε να πάω και σε ποιον γιατρό και αντίστοιχα ποιους πρέπει να αποφεύγω;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

koumparos

Well-Known Member
Για την κορντ το αφηνω ασχολιαστο.Με 3ε πας τουρκια και κανεις μμ στον κορυφαιο.Για βεκρη ακου τι θα εκανα εγω.Θα ερχομουν σε επαφη με τα παιδια που εκαναν εκει και θα μαθαινα με ποια νοσηλευτρια εκαναν.Εαν δεν κανω λαθος ειναι κανα δυο που πετυχαν καλα αποτελεσματα και σε σχεδιασμο.Αυτες θα ζηταγα αλλιως θα τους απεριπτα.Αυτοι ανοιγουν παντου κλινικες και εκπαιδεουν συνεχως κοπελες.Δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση το κεφαλι μου να γινει τεστ πρακτικης.Επισης κοιτα τις μμ του βεκρη γιατι εχουν σοβαρα θεματα δοτριας με εμφανιση βομβαρδισμενου τοπιου.Οχι σε ολλες αλλα σε αρκετες.Καλο διαβασμα και καλη τυχη.
 

karampalikis

Active Member
Στην κορντ πήγα μόνο και μόνο για να δω σε τι κατάσταση είναι η δότρια.
Στην AD@@ Η@@ Cl@@ αν και δεν τρελάθηκα με την ενημέρωση θα ήθελα κάποιος να μου πει την γνώμη του για την ΣΠΑΝΟΥ. Αλλιώς θα κάνω αυτό που είπες. Θα ξανακοιτάξω στο φορουμ για να δω ποιοι πήγαν στον Βεκρή να μου πουν για τις κοπέλες που τους έκανα την μμ. Αν θυμάσαι ποιοι πήγαν θα βοηθούσες :D
 

athenian

Well-Known Member
Προσωπικά αν έκανα μεταμόσχευση στην Ελλάδα θα κοιτούσα μόνο Παπανικολάου και Ευαγγελάτο από DHI. Δίνουν σχετικά καλά αποτελέσματα αν και λίγο αραιά και η συγκεκριμένη κλινική σέβεται την δοτρια.
 

koumparos

Well-Known Member
Μπες στα νηματα του βεκρη με τις μμ και θα βρεις μπολικο υλικο και ξεκατινιασματα:D...θα την βρεις την ακρη....
 

karampalikis

Active Member
θα το τσεκάρω. Δηλαδή για αυτούς που δουλεύουν για το Βεκρη δεν έχουμε καλή αποψη...
Ξέρουμε τιμές για Παπανικολάου, Ευαγγελάτο; το μπατζετ φθάνει μέχρι 3000€.....θελω να γεμίσω κυριως τo μπροστινό μέρος (hairline) για αρχή.... Μιλάμε για 1800-2000 τριχοθυλακια..
 

MariosOik

Active Member
Έχω την εντύπωση ότι εξηγώντας το μπάτζετ σου στην dhi δεν θ αρνηθεί να σε αναλάβει. Γνωρίζουν την κατάσταση στην Ελλάδα οι κλινικές και οι τιμές πέφτουν δραματικά. Από την άλλη προφανώς αν υπήρχε μπάτζετ το εξωτερικό θα ήταν η καλύτερη επιλογή. Αλλά για αρχή πες μας για κληρονομικότητα και αφού έχεις αραίωση σ αυτή την ηλικία που είσαι ακόμα νέος (όλοι πάνω κάτω έχουμε σ αυτή την ηλικία) γιατί δεν ξεκινάς πρωτίστως θεραπεία?
 

karampalikis

Active Member
φουλ κληρονομικότητα, από παντού....το πατερν ειναι άδειασμα του πάνω μέρους και λίγο στο πίσω μερος....αλλα η δοτρια καλη ...είχα ξεκινήσει θεραπεία για κάνα τρίμηνο πέρυσι με μινοξιδίλη....στο 1ο μήνα είχα ΤΡΟΜΕΡΟ Shedding.....στον 2ο μήνα άρχισαν να βγαίνουν ξανά και στα τέλη του 3ου μήνα είχα τα μαλλιά που είχα 2 χρόνια πριν....ειχαν βγει ακόμα και στους κροτάφους που ήταν λείο το δέρμα....
όμως παρατήρησα μια παρενεργεια....το μέτωπο είχε αρχίσει να παίρνει μια περίεργη όψη(το είχα παρατηρήσει απο το είδωλό μου στο τζάμι του λεωφορείου πρώτη φορά, στο φως του μπάνιου δεν φαίνονταν τόσο καλά)....και επιπλέον είχαν αρχίσει να βγαίνουν στο μέτωπο κάτι σαν ρυτιδες από την ξηρότητα μάλλον....επιπλέον ειχαν βγει και κατι τρίχες στα μάγουλα......
εμενα με έπιασε καλά η μινοξιδίλη αλλα με έπιασαν καλά και οι παρενέργειες.....φιναστεριδη δεν θελω

θα πάρω αρχικά τηλέφωνο στην DHI να κάνω κάποιες ερωτήσεις....

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει μεταμόσχευση στην Ελλάδα σχετικά πρόσφατα και να ειναι ευχαριστημένος;
 

dimitris50423

Well-Known Member
Φιλε αν θες βαλε 1-2 φωτο να δουμε ποση αραιωση εχεις. Στη b*rgman ζουν στον δικο τους κοσμο. Τα 3 ευρω το μοσχευμα για fue μαλλον στα ειπαν για να διαλεξεις στριπ.

Στην ad*anced hair clin*c τοσο παει η συνεδρια. 3000ε συνηθως. Αν θες πες τους να σου παρουν και απο πλαινα και με 2000 graft δεν θα φαινεται τιποτα. Αν παρουν μονο απο πισω θα εχεις καλυτερο λογο τριχων αλλα σε πολυ κοντο μαλλι μπορει να φαίνεται.
Δες τα νηματα μμ με ποιες εκαναν οσοι πηραν καλο αποτελεσμα

Για d*i παλι εκει παιζεις στα χρηματα. Δουλευουν πιο χαμηλες πυκνοτητες. Στη δοτρια δεν θα φαίνεται τιποτα και θα στο κανουν σε διημερη. Υπαρχει περιπτωση αραιης hairline που εχουμε δει σε καποιους.

Μελετησε τα νηματα και διαλεξε οτι σου ταιριαζει γιατι ειναι οτι πιο σημαντικο θα κανεις για την ψυχολογια σου. ;)
 

karampalikis

Active Member
θα βγάλω φωτο αύριο με το φως του ήλιου....εχω αρκετή αραίωση πάνω.....αλλα αρχικά θέλω hairline...στα πίσω που ειναι πιο χοντρα θα βάζω λίγο τοπικ μέχρι την επομενη μεταμόσχευση......

Το θέμα με τα νηματα ειναι ότι ειναι τόσα πολλά και οι συζητήσεις ξεφεύγουν που χάνεσαι....για αυτό ρωτάω εδω
 

MariosOik

Active Member
φουλ κληρονομικότητα, από παντού....το πατερν ειναι άδειασμα του πάνω μέρους και λίγο στο πίσω μερος....αλλα η δοτρια καλη ...είχα ξεκινήσει θεραπεία για κάνα τρίμηνο πέρυσι με μινοξιδίλη....στο 1ο μήνα είχα ΤΡΟΜΕΡΟ Shedding.....στον 2ο μήνα άρχισαν να βγαίνουν ξανά και στα τέλη του 3ου μήνα είχα τα μαλλιά που είχα 2 χρόνια πριν....ειχαν βγει ακόμα και στους κροτάφους που ήταν λείο το δέρμα....
όμως παρατήρησα μια παρενεργεια....το μέτωπο είχε αρχίσει να παίρνει μια περίεργη όψη(το είχα παρατηρήσει απο το είδωλό μου στο τζάμι του λεωφορείου πρώτη φορά, στο φως του μπάνιου δεν φαίνονταν τόσο καλά)....και επιπλέον είχαν αρχίσει να βγαίνουν στο μέτωπο κάτι σαν ρυτιδες από την ξηρότητα μάλλον....επιπλέον ειχαν βγει και κατι τρίχες στα μάγουλα......
εμενα με έπιασε καλά η μινοξιδίλη αλλα με έπιασαν καλά και οι παρενέργειες.....φιναστεριδη δεν θελω

θα πάρω αρχικά τηλέφωνο στην DHI να κάνω κάποιες ερωτήσεις....

Υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει μεταμόσχευση στην Ελλάδα σχετικά πρόσφατα και να ειναι ευχαριστημένος;
Όπως ακριβώς στα λέει ο Δημήτρης, υπάρχουν πολλά νήματα να δεις και επιλέγεις...!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

RENGAR

Member
polla lefta sou zitisan file emena ston bek.. mou eixane pei 2200G peripou kai guro sta 2000 me 2500 euro tora esena 1800 3000xiliarika den ksero ego tha sou sinistousa kane upomoni mazepse alla 2000xiliarika pas mia tourkia kai kaneis swsti douleia theoro otan exeis na kaneis me afto to pragma mm pou einai thema psixologias enfanisis ugeias kai polla alla theoro oti kalitera dineis liga parapano kai gia na exeis kai ena apotelesma pou tha se oikanopoisi apolita
 

karampalikis

Active Member
Στην Bergman μου είχαν πει αρχικά 3600€ τα 1200 τριχοθυλακια....αληθεια πήγα να γελάσω...δεν ξέρω μπορεί αρχικα να με πέρασαν για άσχετο.....
και στην Ad@@ H@@r Cli@@@ στην αρχή που μιλούσαν μόνο αυτοί άρχισαν και μου έλεγαν κάτι κουλά....μετα άρχισα και εγώ να τους κάνω κάποιες ερωτήσεις που υπάρχουν στο σαιτ της ΕΛΑΜΑΤ και είχαν χάσει τα λογια τους....καποια στιγμή μου λένε ότι ειναι υπερβολικά αυτά που ρωτάω...μολις τους λέω ότι ιδρυτικο μέλος της ΕΛΑΜΑΤ ειναι ο Βεκρης, έχασαν το χρώμα τους.....αλλαξα από μονος μου μετά θέμα για να φύγει η αμηχανία....
έχω διαβάσει για τουρκια και Κύπρο αλλα θέλω κάτι αξιόλογο στο συγκεκριμένο μπατζετ στην Ελλάδα (για τους προσωπικους λογους)
 
Τελευταία επεξεργασία:

RENGAR

Member
Στην Bergman μου είχαν πει αρχικά 3600€ τα 1200 τριχοθυλακια....αληθεια πήγα να γελάσω...δεν ξέρω μπορεί αρχικα να με πέρασαν για άσχετο.....
και στην Ad@@ H@@r Cli@@@ στην αρχή που μιλούσαν μόνο αυτοί άρχισαν και μου έλεγαν κάτι κουλά....μετα άρχισα και εγώ να τους κάνω κάποιες ερωτήσεις που υπάρχουν στο σαιτ της ΕΛΑΜΑΤ και είχαν χάσει τα λογια τους....καποια στιγμή μου λένε ότι ειναι υπερβολικά αυτά που ρωτάω...μολις τους λέω ότι ιδρυτικο μέλος της ΕΛΑΜΑΤ ειναι ο Βεκρης, έχασαν το χρώμα τους.....αλλαξα από μονος μου μετά θέμα για να φύγει η αμηχανία
eki stin bergman nomizo prepei na pernoune tipota ligmena den eksigite oute erdogan den kostologi toso eleos mn viastis file psaksou kala proin ksekiniseis giati kai ego otan eixa dei areosi krotafous kai tetia itane na pao gumnos sta agouria pou lene alla me boithisan ta paidia edw kai aniksa ta matia mou kalo einai na psaxtis kala kai fusika analogos panta tis prosdokies pou exeis tora an thes na toubaniaseis kai afta ego tha sou protina na mazepseis merika akoma kai na pas eksw afto pou kano kai ego ipomoni kai molis deis ti katalili stigmi pas kai kseberdeveis stous epagelmaties giati edw stin elada nai men theloume na tous stiriksoume alla ama einai na mas kanoune paixnidi sto kefali den tha paroume.... polla atoma pou exoune kanei edww trexoune akoma.. kai den ftanoune afti einai i alithia... (sorry gia ta greeklish alla eimai apo kinit)
 

karampalikis

Active Member
κοιτα, φουλ πύκνωση δεν θέλω, θέλω αρχικά μια καλή πυκνωση στην hairline και πίσω ας ειναι πιο αραιά....δεν με ενδιαφέρει καν, να κατεβάσω τους κροτάφους...απλως θέλω εκεί που έχω τώρα μαλλί στο πάνω μερος(έχει αρκετή αραίωση), να κάνω πυκνωση.....

απλως θέλω να φτάσω στο σημείο να μην βλέπω φως και να κρύβομαι ή να είμαι μπροστά από λάμπα και να περνάει το φως μέσα από τα μαλλιά μου....φανταζομαι τα ίδια παίρνανε όλοι......απαιτητικος σίγουρα δεν είμαι. Θέλω νορμάλ αποτέλεσμα στην πύκνωση και φυσικό αποτέλεσμα μπροστα. Χατζηνικολάου και μπεζος δεν γίνομαι :D έχω συνηθίσει τόσα χρονια με αραιωμενο μαλλί
 
Τελευταία επεξεργασία:

karampalikis

Active Member
Βαλε 2-3 φωτογραφιες να καταλαβουμε
Έχεις δίκιο, θα ανεβάσω ή αύριο ή την Δευτέρα.....για να έχετε όλοι μια ιδέα και να μου πείτε τι πιστεύεται γαι την περίπτωση μου.....

άνοιξα αυτο το νήμα κυρίως για να δω σε ποια κλινική και σε ποιον γιατρό να πάω.....γιατί έχω πραγματικά μπερδευτεί με τόσα που έχω διαβάσει στα διαφορα νηματα
 

athenian

Well-Known Member
Δυο επιλογες εχεις Ελλαδα.
DHI και Βεκρη.Και με τους δυο θα ρισκαρεις.Στην DHI την πυκνοτητα και στον Βεκρη την δοτρια.Διαλεγεις και παιρνεις.
 

karampalikis

Active Member
Δυο επιλογες εχεις Ελλαδα.
DHI και Βεκρη.Και με τους δυο θα ρισκαρεις.Στην DHI την πυκνοτητα και στον Βεκρη την δοτρια.Διαλεγεις και παιρνεις.

Στην DHI ειναι παπανικολάου, ευαγγελάτος και μπίρου;
Στου Βεκρή ποιοι είναι; Εμένα εκεί μου είπαν για μια ΣΠΑΝΟΥ. Δεν έχω ξανακούσει όμως γι' αυτην
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα