Ο μηχανικός παράγοντας στην εξέλιξη του προτύπου της αα

calchas

Member
Έχοντας διαβάσει εδώ και μια δεκαετία εκατοντάδες (άν όχι χιλιάδες) επιστημονικές μελέτες σχετικά με την ΜΡΒ,σήμερα έπεσε το μάτι μου σε μία έρευνα που επιβεβαιώνει σε μεγάλο βαθμό την πάγια βεβαιότητά μου περί συσχέτισης της εξέλιξης του προτύπου της ΑΑ με την ένταση και την κατεύθυνση των μηχανικών πιέσεων που ασκούνται στους υποδόριους συνδeτικούς ιστούς του τριχωτού(superficial fascia,deep fascia,epicranial aponeurosis).H υπόθεσή μου εδώ και χρόνια,όντας και ο ίδιος αυταίσθητος μάρτυρας αυτών των πιέσεων στα σημεία που εκδηλώνεται η ΑΑ,είναι πως η dht(ένα από τα ισχυρότερα αναβολικά),ασκεί αναβολική δράση σε αυτές τις πιέσεις με αποτέλεσμα την εκγύμναση των βαθύτερων συνδετικών ιστών εις βάρος του υπερκείμενου δέρματος το οποίο υφίσταται καταβολισμό και λεπταίνει.

Disclaimer!Aυτή η υπόθεση δεν έχει καμμία σχέση με την λανθασμένη θεωρία που κυκλοφορει εδώ και χρόνια που θέλει την ΑΑ να είναι αποτέλεσμα μειωμένης αιμάτωσης στην περιοχή της galea και προτείνει την χρήση μασάζ ώς λύση.Αντίθετα πιστεύω πως στα σημεία που εκδηλώνεται η ΑΑ υπάρχει υπεραιμάτωση και οι επιπρόσθετες εξωτερικές πιέσεις θα επιδεινώσουν το πρόβλημα.

Η έρευνα είναι αυτή εδώ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4639964/.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

calchas

Member
Οκ. Γιατί όμως δε πέφτουν τα μεταμοσχευμένα που έχουν παρθεί από safe zone;
Δεν υπάρχουν ασφαλή τριχοθυλάκια,δεν υπάρχει safe zone,είναι ιατρικός μύθος.Δείτε την παρακάτω φωτο...
baldness.jpg baldness.jpg
Βλέπουμε πως η ΑΑ έχει προχωρήσει και στην λεγόμενη ασφαλή περιοχή,η οποία αποδείχθηκε πως δεν ήταν ασφαλής αφού επηρρεάστηκε από την επέλαση της διυδροτεστοστερόνης και πλέον όλα τα τριχοθυλάκια βρίσκονται σε miniaturization.Aυτό συμβαίνει όπως εξηγεί και η έρευνα επειδή οι μηχανικές πιέσεις έχουν μεταφερθεί από την επικράνια απονεύρωση στους ινιακούς(occipitalis) και στους βρεγματικούς(temporalis).
Άν ο συγκεκριμένος κύριος είχε κάνει μεταμόσχευση όταν ήταν σε πρώιμο σταδιο(π.χNW3),θα είχαν επηρρεαστεί και τα μεταμοσχευμένα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έχοντας διαβάσει εδώ και μια δεκαετία εκατοντάδες (άν όχι χιλιάδες) επιστημονικές μελέτες σχετικά με την ΜΡΒ,σήμερα έπεσε το μάτι μου σε μία έρευνα που επιβεβαιώνει σε μεγάλο βαθμό την πάγια βεβαιότητά μου περί συσχέτισης της εξέλιξης του προτύπου της ΑΑ με την ένταση και την κατεύθυνση των μηχανικών πιέσεων που ασκούνται στους υποδόριους συνδeτικούς ιστούς του τριχωτού(superficial fascia,deep fascia,epicranial aponeurosis).H υπόθεσή μου εδώ και χρόνια,όντας και ο ίδιος αυταίσθητος μάρτυρας αυτών των πιέσεων στα σημεία που εκδηλώνεται η ΑΑ,είναι πως η dht(ένα από τα ισχυρότερα αναβολικά),ασκεί αναβολική δράση σε αυτές τις πιέσεις με αποτέλεσμα την εκγύμναση των βαθύτερων συνδετικών ιστών εις βάρος του υπερκείμενου δέρματος το οποίο υφίσταται καταβολισμό και λεπταίνει.

Disclaimer!Aυτή η υπόθεση δεν έχει καμμία σχέση με την λανθασμένη θεωρία που κυκλοφορει εδώ και χρόνια που θέλει την ΑΑ να είναι αποτέλεσμα μειωμένης αιμάτωσης στην περιοχή της galea και προτείνει την χρήση μασάζ ώς λύση.Αντίθετα πιστεύω πως στα σημεία που εκδηλώνεται η ΑΑ υπάρχει υπεραιμάτωση και οι επιπρόσθετες εξωτερικές πιέσεις θα επιδεινώσουν το πρόβλημα.

Η έρευνα είναι αυτή εδώ https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4639964/.

Πάνω σ αυτό, είχα διαβάσει για κάποια επέμβαση που γινόταν από κάποιον γιατρό στον Καναδά ο οποίος μείωνε την παροχή αίματος προς την galea. Όταν έχω χρόνο μπορώ να το βρω. Κάτι αντίστοιχο νομίζω πως κάποιοι γιατροί το κάνουν για την Σ.Δ.
Θυμάμαι πως το εξηγούσε μέσω της υποξίας που αφορούσε 2 διαφορετικούς τύπους της όμως. Ο ένας, ο αρνητικός ήταν η υποξία από μειωμένη παροχή οξυγόνωσης των ιστών και ο θετικός ήταν η υποξία από μειωμένη παροχή αίματος. Με επιφύλαξη γιατί δεν το θυμάμαι ακριβώς, έκανε εκτενή αναφορά στην υπεραιμάτωση μαζί με υγρό του λεμφικού συστήματος που ασκούσαν πίεση στους ιστούς. Η επέμβαση γινόταν στις πλευρικές αρτηρίες του κρανίου, στις λεγόμενες "safe zones" που θα συμφωνήσω, πως δεν υπάρχουν ουσιαστικά.
@calchas , θα είχε ενδιαφέρον αν το έχεις ψάξει καλύτερα να το αναλύσεις περισσότερο...
 

calchas

Member
θα μπορούσες να το αναλύσεις λίγο παραπάνω αυτό..
Το ''αυταίσθητος'' ήταν δικός μου νεολογισμός,όπως το αυτήκοος και το αυτόπτης.Εννοώ πως από τα 22 μου που άρχισε να εκδηλώνεται η ΑΑ αισθανόμουν αυτές τις πιέσεις, σαν να έχει τσιτώσει το δέρμα ή σαν να στο τεντώνει κάποιος.
 

calchas

Member
Φίλε GOMI,το έχει ψάξει και συνεχίζω να το ψάχνω και έχω καταλήξει πως η ΜΡΒ θα μπορύσε να ονομαστεί με επιστημονικούς όρους ''epicranial fasciosis'',με την κατάληξη-osis και όχι-itis,λόγω του ότι η φλεγμονή είναι αποτέλεσμα και όχι αιτία της διαταραχής.Όπως καταλήγει και η έρευνα ..(However, these therapies would face one of the biggest challenges of medicine today: Reversing a fibrotic process.),θα πρέπει να βρεθεί μια ουσία που να αντιστρέφει την περιτριχοθυλακιακή ίνωση,αλλά δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν υπάρχει στην φαρμακευτική μας φαρέτρα.Ίσως όταν βρεθεί φάρμακο για την πνευμονική ίνωση,την κυστική ίνωση, το Dupuytren's contracture,το Peyronie's disease,το Ledderhose's disease να καταφέρουμε να αντιμέτωπίσουμε την ΜΡΒ.
 

crossfire

Well-Known Member
Δεν υπάρχουν ασφαλή τριχοθυλάκια,δεν υπάρχει safe zone,είναι ιατρικός μύθος.Δείτε την παρακάτω φωτο...
Προβολή συνημμένου 13660 Προβολή συνημμένου 13660
Άν ο συγκεκριμένος κύριος είχε κάνει μεταμόσχευση όταν ήταν σε πρώιμο σταδιο(π.χNW3),θα είχαν επηρρεαστεί και τα μεταμοσχευμένα.

Πολύ σωστό.
Γι αυτο και τα καλύτερα αποτελέσματα τα βλέπουμε σε όσους έχει σταθεροποιηθεί η δότρια
 

leas

Well-Known Member
Το ''αυταίσθητος'' ήταν δικός μου νεολογισμός,όπως το αυτήκοος και το αυτόπτης.Εννοώ πως από τα 22 μου που άρχισε να εκδηλώνεται η ΑΑ αισθανόμουν αυτές τις πιέσεις, σαν να έχει τσιτώσει το δέρμα ή σαν να στο τεντώνει κάποιος.


Γιατί όμως to μασαζ(τύπου detumescence) να μην βοηθάει αλλά να χειροτερεύει τα πράγματα..;;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

calchas

Member
Γιατί όμως to μασαζ(τύπου detumescence) να μην βοηθάει αλλά να χειροτερεύει τα πράγματα..;;
Επειδή οι ιστοί του τριχωτου χρειάζονται μηχανική αποφόρτιση και όχι επιπρόσθετο μηχανικό στρές.
Αν θές δοκίμασέ το,θα χάσεις την ώρα σου,αυτές οι μέθοδοι δεν δουλεύουν.
 

calchas

Member
Βtw,έχει κανείς από εδω μέσα κάνει αγορές από labs όπως Cayman,Sigma,LC labs etc.?
Χρειάζεται κάποιο ειδικό handling στις αποστολές και έχουν επιπρόσθετο κόστος?
Ισως ο GOMI να γνωρίζει κάτι επ'αυτού.
 

leas

Well-Known Member
Επειδή οι ιστοί του τριχωτου χρειάζονται μηχανική αποφόρτιση και όχι επιπρόσθετο μηχανικό στρές.
Αν θές δοκίμασέ το,θα χάσεις την ώρα σου,αυτές οι μέθοδοι δεν δουλεύουν.


Η αλήθεια είναι πως εχω ξεκινήσει να κάνω detumescense ενα μήνα και λίγο και διαβάζοντας και το αντίστοιχο νήμα(του detu) παρατηρώ έντονο ξεφλούδισμα και γενικότερα νιώθω το τριχωτό μου σε καλύτερη κατάσταση..Και να πω την αλήθεια είχα αναθαρρήσει λίγο.. Όπως και να χει λογικα θα συνεχίσω να δω πως θα πάει..

Σύμφωνα με αυτήν την έρευνα και το derma roller δεν θα έπρεπε να κάνει κακό εφόσον και αυτό κατα κάποιο τρόπο πιέζει την επιδερμίδα και την τραυματίζει..
 

mikegad

Well-Known Member
Αν θές δοκίμασέ το,θα χάσεις την ώρα σου,αυτές οι μέθοδοι δεν δουλεύουν.
Έχω την εντύπωση πως ο Gomi και ο Pithikas είχαν αναφέρει πως είδαν μια κάποια βελτίωση ,αλλά σαν αρνητικό ήταν η δημιουργία πτυχώσεων στο δέρμα.
Αν δεν θυμάμαι καλά και κάνω λάθος sorry
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Βtw,έχει κανείς από εδω μέσα κάνει αγορές από labs όπως Cayman,Sigma,LC labs etc.?
Χρειάζεται κάποιο ειδικό handling στις αποστολές και έχουν επιπρόσθετο κόστος?
Ισως ο GOMI να γνωρίζει κάτι επ'αυτού.

H cayman έχει και γραφεία διανομής και διάθεσης στην Αθήνα.
https://www.caymanchem.com/globalBuyersGuide/Territory/GR

Τους είχα στείλει mail παλιότερα για κάτι που ήθελα να αγοράσω, αλλά το συγκεκριμένο το έδιναν μόνο για εργαστηριακή χρήση. Αν σε ενδιαφέρει κάτι, στείλε τους μαιλ να δεις τι θα σου πουν.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η αλήθεια είναι πως εχω ξεκινήσει να κάνω detumescense ενα μήνα και λίγο και διαβάζοντας και το αντίστοιχο νήμα(του detu) παρατηρώ έντονο ξεφλούδισμα και γενικότερα νιώθω το τριχωτό μου σε καλύτερη κατάσταση..Και να πω την αλήθεια είχα αναθαρρήσει λίγο.. Όπως και να χει λογικα θα συνεχίσω να δω πως θα πάει..

Σύμφωνα με αυτήν την έρευνα και το derma roller δεν θα έπρεπε να κάνει κακό εφόσον και αυτό κατα κάποιο τρόπο πιέζει την επιδερμίδα και την τραυματίζει..

Όλα έχουν κάποια θετική και κάποια αρνητική επίδραση. Σχεδόν τίποτα απ όσα έχω βρει, δεν δουλεύει μόνο προς τη μια κατεύθυνση. Κάτι φτιάχνεις, κάτι χαλάς και αυτό γιατί η ΑΓΑ είναι πολυδιάστατη κατάσταση.
Η detu βοηθάει στο θέμα ίνωσης, αλλά στην θεωρία που αναφέρεται εδώ, μπορεί να δρα και αρνητικά. Γενικότερα αν κάτι δουλεύει το πας όσο βλέπεις βελτίωση. Όταν υπάρχει στασιμότητα ή υποχώρηση, διακόπτεις και το ξανακάνεις αρκετό καιρό μετά με περισσότερη επιφυλακτικότητα.

@calchas γενικότερα πάνω σε αυτή την θεωρία, είχα βρει αρκετές αναφορές για την δράση των ανδρογόνων μέσω του tgf-b1 o οποίος εμποδίζει την δράση την natural killer cells, τα οποία βοηθάνε στην ομοιόσταση των ιστών, εμποδίζοντας την πρόκληση ινώδης μορφοποίησης μέσω αυξημένης φλεγμονής.
Για αύξηση των NK cells έχω κάνει κάποια αναφορά στο θέμα του wounding, αλλά χρειάζεται και μείωση του tgf beta για να κάνουν δουλειά...

Δεν ξέρω αν έχεις διασταυρώσει κάτι με αυτά σε όσα ψάχνεις...
 

calchas

Member
Δεν ξέρω αν έχεις διασταυρώσει κάτι με αυτά σε όσα ψάχνεις...

O tgf-b είναι πανταχού παρών σε μελέτες σχετικά με τον αναβολισμό των μηχανικών πιέσεων από τα ανδρογόνα,αλλά δυστυχώς πρόκειται για μια υπεροικογένεια ουσιών με πολλά μέλη όπως gdf,bmp κ.α.,με αποτέλεσμα να μην μπορείς να βγάλεις άκρη.Παίζει επίσης σημαντικό ρόλο στην μηχανοευαισθησία των κυττάρων,άρα είναι κάτι που μας ενδιαφέρει.

Παρεμπιπτόντως,σήμερα βρήκα μια μελέτη η οποία αν και δεν αφορά την ΑΑ,μας δίνει πολλά στοιχεία για την ανατομία του τριχωτού και για το πολύπλοκο σύστημα από δέσμες ινών οι οποίες ενώνουν την επικράνια απονεύρωση με τους περικείμενους ιστούς.Είναι σημαντικό το ότι συμπίπτουν με τις σχηματικές ζώνες πάνω στις οποίες εξελίσσεται η ΜΡΒ,το ότι διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο,αλλά και το ότι αλλάζουν με την πάροδο του χρόνου στον ίδιο άνθρωπο ανάλογα με τις πιέσεις που τους ασκούνται.
 

Συνημμένα

  • janat00591-0050.pdf
    1.5 MB · Προβολές: 10
  • janat00591-0053-a.jpg
    janat00591-0053-a.jpg
    55.8 KB · Προβολές: 32

Marcellino

Der Führer
Είπα, μετά από πολύ καιρό κι αφού συνήλθα από τις απειλές αντράκλων περί πιστολιών, να ρίξω μια ματιά στο καψερό το HairlossGR, και πετυχαίνω τούτο το νήμα.
Πόσο καιρό θα μου πάρει να συνέλθω, μετά από αυτή την νίλα, άραγε; :confused::confused::confused:

Φίλτατε Κάλχα, η θεωρία σου μπάζει.
Πολλά εξ όσων αναφέρεις είναι σφαλερά από άποψη ανατομικής, ιστολογίας και φυσιολογίας.
Το τριχωτό της κεφαλής αποτελείται από την επιδερμίδα, τη δερμίδα/χόριο (= συνδετικός + δερματικά εξαρτήματα), τον υποδόριο ιστό (= συνδετικός και λιπώδης ιστός), την επικράνιο περιτονία (fascia) και τις κατά τόπους μυικές ίνες, άντε να βάλω και το περιόστεο του κρανίου.
Οι τριχοθύλακες φυσιολογικά εντοπίζονται στη δερμίδα, άντε και στην άνω/έξω/επιπολής μοίρα του υποδορίου ιστού. Καμία σχέση με την επικράνιο περιτονία. Αν δεν με πιστεύεις, ψάξε και δες κανα δυο-τρία βίντεο που σταχυολογούν τους θύλακες σε FUT, στον Εσυσωλήνα.
Επιπρόσθετα, οι περιτονίες (συνδετικός ιστός που περιβάλλει μυικές ίνες) είναι ανένδοτες εκ φύσεως, και κατά την βαθμιαία αποδόμηση των τριχοθυλακίων θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς μετ' επιφυλάξεως ότι έχουμε χρόνια φλεγμονή περιορισμένης έκτασης, κατά την οποία ο φυσιολογικός ινώδης ιστός υποκαθίσταται μερικώς από τον λιγότερο ελαστικό και περισσότερο ανένδοτο ουλώδη ιστό.
Ως εκ τούτων, τα περί περιτονίτιδος είναι περιγέλαστα και το μόνο που ευσταθεί είναι τ' ότι το τριχωτό γίνεται πιο δύσκαμπτο λόγω ουλοποίησης εκ χρονίου φλεγμόνωδους διεργασίας.
Αυτά.
Έχω και να κοιμηθώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

calchas

Member
Ως εκ τούτων, τα περί περιτονίτιδος είναι περιγέλαστα και το μόνο που ευσταθεί είναι τ' ότι το τριχωτό γίνεται πιο δύσκαμπτο λόγω ουλοποίησης εκ χρονίου φλεγμόνωδους διεργασίας.

Ως συνήθως,όταν κάποιος πάει να το παίξει ξερόλας στο τέλος εκτίθεται.
Πρώτα από όλα εγώ ο ίδιος ανέφερα πως η ΑΑ δεν είναι αποτέλεσμα φλεγμονής,άρα τα περί περιτονίτιδος που αναφέρεις κάπου αλλού τα διάβασες ή έχεις πρόβλημα κατανόησης κειμένου.
Δεύτερον η τερμινολογία σου είναι παντελώς άκυρη,άκου εκεί ''δερματικές συσκευές''.
Τρίτον η ανατομία του τριχωτού διαφέρει από αυτην του υπολοίπου δέρματος(εκτός από το δέρμα της παλαμιαίας και της πελματιαίας απονεύρωσης στην οποία μάλιστα απουσιάζουν παντελώς τα τριχοθυλάκια).Υπάρχουν κάθετες ίνες που συνδέουν την superficial fascia με την επικράνιο απονεύρωση και στον ενδιάμεσο χώρο κετέρχονται τα τριχοθυλάκια μέχρι το σημείο του υποδόριου λίπους.Οι μηχανικές κινήσεις της απονεύρωσης μεταφέρονται μέσω αυτών των κάθετων ινών στο χόριο με αποτέλεσμα να κινούνται σαν ενιαίο σύστημα.

Και ένα σχεδιάγραμμα για να το καταλάβεις καλύτερα..
Fig-2-Layers-of-the-scalp.jpg Fig-3-Diagram-illustrating-the-method-of-attachment-of-t.jpg

Άν έχεις να προσθέσεις κάτι εποικοδομητικό είναι ευπρόσδεκτο.
 
Μπλουζα