Ορμονολογικές διαταραχές. προβληματισμός και αναζήτηση!!!

markbass

New Member
Δεν είναι και τόσο παράλογο αυτό που σου είπε, αλλά είναι μεγάλη συζήτηση. Σου τα έστειλα τα στοιχεία με pm

Σευχαριστώ!

Ισως βοηθαει το μαλλι αλλα οχι το μαλλι που εχουμε στο scalp. Για τα πλαινα και στο σωμα θα εννοει :p

Τι να πω, ή εγώ τον παρεξήγησα, ή εχει παρει πτυχιο στη βουλγαρία :p
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Παιδιά σε περίπτωση κατακράτισης υγρών,εκτός απο τη σχετική πρόληψη που μπορούμε να κάνουμε με λιγότερη κατανάλωση νατρίου και άλατος, περισσότερη κατάποση νερού και τα σχετκά, σε τι γιατρό πρέπει να απευθυνθεί κανείς για να εξεταστεί εκτενέστερα το θέμα? Ενδροκρινολόγο???
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Για ποιο λόγο θες να το ψάξεις περισσότερο?
Αν απλά έχεις υποψίες και όχι κάτι συγκεκριμένο, μπορείς να συμβουλεύεσαι την παρακάτω κλίμακα.

https://hackaday.io/project/2067-au...og/5604-what-do-beer-and-urine-have-in-common

Το κάνω και εγώ μια φορά την εβδομάδα με το να κρατάς τα πρώτα πρωινά σε ένα δοχείο ούρων και να κάνεις την σύγκριση στο χρώμα. Αν είσαι κάτω από το 3, υπάρχει θέμα. Επίσης θα τσεκάρεις και την ουρία με εξέταση αίματος καθώς και τα οιστρογόνα.

Αν ιδρώνεις πχ κάνεις αερόβιο, υπάρχουν φυσικοί ηλεκτρολύτες που βοηθούν στην ενυδάτωση, όπως χυμός πορτοκάλι με μέλι σε νερό με λίγο λεμόνι και αλάτι. Στο νετ βρίσκεις και άλλους, αλλά εγώ αυτό χρησιμοποιώ...
 

nikosssss

Active Member
@GOMI ειπα να το ψάξω μήπως έχω κανένα θέμα με νεφρική ή καρδιακή ανεπάρκεια, κακή κυκλοφορία του αίματος και τα σχετικά, σε πρώιμο στάδιο μήπως και το προλάβω. Ξέρω οτι έχω κατακράτιση το βλέπω στο πρόσωπό μου, αν και τους τελευταίους 2 μήνες έχω συμαζέψει πολύ τη διατροφή μου, έκοψα ποτό (αν και δεν έπινα ιδιαίτερα) και πίνω κανα 2-3 πράσινα τσάγια τη μέρα που με έχουν ψιλοστεγνώσει στο πρόσωπο και φύγαν και οι σακούλες που είχα και τα πρισμένα μάγουλα.
Γιατί καλά τα μαλλιά, αλλά αν το πρόσωπο είναι σαν ανάποδο γαμώτο, τι να το κάνεις. Χίλιες φορές ξυρισμένος με λαμπερό και στεγνό πρόσωπο, παρά μαλλιας με μάγουλα και μάτια σαν να μη πω τι!!
Στην αερόβια ιδρώνω πάρα πολύ στο πρόσωπο σε υπερβολικό βαθμό. Οφείλεται κάπου αυτό??
Το θέμα μου είναι να ιδρώνω για να χάνω το περιτή κατακράτιση υγρών....Οχι??
Και στις εξετάσεις αίματος για ουρία και οιστρογόνα τι ακριβώς να ελέγξω? Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες εξετάσεις που θα ζητήσω στο μικροβιολογικό???Βασικά απο οιστρογόνα ποια να δω γιατί η γκάμα είναι μεγάλη? Γιατί δε σκοπεύω να πάρω παραμπεπτικό απο γιατρό, θα τις κάνω κατευθείαν
Στο μνμα #21 είχα ποστάρει κάποιες εξετάσεις. Να ξανακάνω τις ίδιες με έμφαση LH, FSH, Οιστραδιόλη και ίσως και Κορτιζόλη??
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
αν κάνεις αερόβιο και ιδρώνεις αρκετά, καλό είναι να βάζεις λίγους ηλεκτρολύτες. Εγώ τους βάζω συνήθως το καλοκαίρι. Κακή κυκλοφορία έχω και εγώ και έχω και χαμηλό αιματοκρίτη.
Από εξετάσεις αυτές που δείχνουν κάποια πράγματα στην κατακράτηση, είναι η οιστραδιόλη, για τη λειτουργία νεφρών η ουρία και η κορτιζόλη αν είναι αρκετά αυξημένη συσσωρεύει λίπος κοιλιά και πρόσωπο.
Δεν χρειάζεται να πεις κάτι ιδιαίτερο στο γιατρό, απλά πες να στις γράψει όπως τις αναφέρουμε.
Μην μπερδεύεις το να ιδρώνεις με την κατακράτηση, αν είσαι αφυδατωμένος, ο οργανισμός κάνει ότι μπορεί να κρατά υγρά. Δηλαδή η αποβολή ιδρώτα, μπορεί να προκαλεί αφυδάτωση σε συνδυασμό με ελλειπή αναπλήρωση και αυτό να επιφέρει κατακράτηση.
Επίσης αν κάνεις διατροφή με αυξημένη πρωτείνη πρέπει να το προσέξεις.
Κάνε και το τεστ ούρων που σου είπα, είναι απλό και το κάνεις σπίτι, θα καταλάβεις πολλά από αυτό...
 

Dynamics

Active Member
παιζει να εχω το ιδιο θεμα με τον Νικο και χειροτερα...καθε μερα τσεκαρω τα ουρα μιας και εχω νυχτοουρια...κατακρατηση υγρων γιατι το προσωπο μ εχει γινει στρογγυλο σε σχεση με παλαιοτερα...υδρωνω ευκολα ειδικα καλοκαιρι..πινω αρκετο νερο οσο μπορω βεβαια αλλα τπτ...στα κιλα ειμαι νορμαλ εχασα και 5 κιλα και πλεον ειμαι κοντα στα 82 με 1.80 υψος...εχω την εντυπωση οτι τα ουρα μ ειναι σκουρο χρωμα και μυριζουν αρκετα..
 

nikosssss

Active Member
Αν μυριζουν αρκετά τα ούρα πιθανόν να καταναλώνεις τροφές με πολλές πρωτείνες και υδατάνθρακες. Δοκίμασε να πινεις πράσινο τσαι βοηθάει πολύ. @Dynamics τα ούρα τα ελέγχεις με τον τρόπο που έδειξε ο GOMI??? Αυτά τα δεικτομετρικά χαρτάκια απο που τα παίρνεις? Απο φαρμακείο??
 

Dynamics

Active Member
καλησπερα Νικο!Ισως μυριζουν γτ μερικες φορες τα κραταω πανω απο μερα στο μπουκαλακι και ισως γιαυτο να μυριζουν!Τα ουρα τα τσεκαρω σε κλασικο μπουκαλακι νερου μιας κ εχω νυχτουρια ουσιαστικα ριχνω τα ουρα για να τα τσεκαρω μολις ξυπνησω!για να δω χρωμα κτλ..το χρωμα το τσεκαρω με το λινκ που εδωσε ο γκομι!Το θεμα ειναι εχθες εκανα γενικο τσεκ απ(δεν εχω παρει αποτελεσματα ακομα) και ειπα στο καρδιολογο οτι θελω μαζι με τις εξετασεις που θα εκανα να μου εβαζε και ουρα...η απαντηση?γιατι τι προβλημα εχεις και θες και ουρα?χαχαχα του λεω οτι εχω νυχτουρια και μου λεει μπορει να εινα ζαχαρο κανε πρωτα το τσεκ απ και τα ξανα λεμε...ποσο μαλακες παιζει να ειναι ρε παιδια?του λες εχω θεμα και αφου θα κανω που θα κανω τσεκ απ γιατι να μην κανω και ουρα μαζι?καθε μερα στο νοσοκομειο μας θελουν?
 

nikosssss

Active Member
Καλησπέρα. Τελευταία το έχω παρατήσει με το μαλλί καθώς είμαι σε μια στάσιμη κατάσταση που καλύπτω με λίγο toppic κάποιες φορές, και όπου γενικά με είχαν κουράσει όλες οι αποτυχημένες προσπάθειες με ανούσιες θεραπείες.
Έχω επικεντρωθεί πλέον στο πρόβλημα που με απασχολεί περισσότερο σαφώς, και είναι η χρόνια μη βακτηριακή προστατίδα που με ταλαιπωρεί τα 3 τελευταία χρόνια που μου άφησε σαν αναμνηστικό η πρώην μου μετά απο βακτηριακή λοίμωξη χλαμυδίων.
Ευτυχώς δεν έχω έντονο πρόβλημα σε κανενα απο τα συμπτώματα, και είναι ακόμα σε μικρό βαθμό οι ενοχλήσεις. Πλέον μετά απο πολύ κόπο και διαβασμα, καταφέρνω να ελέγχω και τους μυς στο περίνεο και στους όρχεις και όταν με πιάνει πόνος να τον εξομαλύνω όσο παράλογο και αν ακούγεται αυτό.
Το ερώτημα και η απορία μου τώρα έχει να κάνει με το οτι στην τελευταία επίσκεψη στον γιατρό, αναφέρθηκε η φιναστερίδη σαν αρκετά επιτυχής θεραπεία σε κάποιους ασθενής. Δε μου τη συνέστησε φυσικά, είναι περισσότερο των φυτικών φαρμάκων και της φυσιοθεραπείας, αλλά εγώ, σκεπτόμενος και το πρόβλημα τριχοφυίας που έχω, σκέφτηκα μήπως τελικά λύσω και τα 2 προβλήματά μου, ξεκινώντας να παίρνω φίνα??? :confused:
Ακόμα και στην αντιμετώπιση και των δυο, είμαι αρνητικός στην λήψη φίνας ακόμα και τώρα, αλλά δε ξέρω ίσως τελικά με βοηθήσει??
 
Γιασου Νικολαε, τι κάνεις?

Λοιπον αυτο που πρέπει να κάνεις είναι να μετρήσεις την Τεστο ολική.
Γιατί αφού οι άλλες μετρήσεις ειναι κανονικές, υπαρχει το ενδεχομενο να εχεις πάθει δηλητηρίαση στην reductase.
Αυτο συμβαίνει απο Αναβολικά, βαρια φαρμακα, ισοτρεονινη.
Και χρειάζεται Ασταξανθινη για να γίνει detoxification.

Για την προστατιτιδα το καλύτερο το τσάι απο κισσό(εχει στη Σαμο καταληλλη ποιότητα).

Τοπική χρήση βέβαια κάθε μερα πρωι.
http://samos-euphoria.gr/bio-products/bio-votana/
 

giwrgos athina

Active Member
Γεια σου νικο την λοιμοξη απο χλαμυδια με τι εξεταση την διαπιστωσες?Απο την προστατιτιδα που λες πως σου προκληθηκε απο αυτην τι συμπτωματα ειδες?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Γιώργο χαλμυδια διαπιστώθηκαν μετα απο εξεταση ουρηθρικου υγρού, καθώς οι απλές εξετάσεις σε ουρά και σπέρμα δεν έδειχναν τίποτα, ενώ εγώ ειχα έντονες ενοχλήσεις. Τελικά διαγνώθηκε, εκανα θεραπεία και αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα, αλλά δημιουργήθηκε προστατιδιδα η οποία εξελιχθηκε σε χρόνια μη βακτηριακή. Έκτοτε με ταλαιπωρεί περιστασιακά αλλά το πήρα απόφαση οτι θα ζήσω με αυτο δυστυχώς.
Πιθανολογω οτι είναι υπαίτια και για την αραίωση γιατί μου εμφανίστηκε την ίδια ακριβως περίοδο και δεν πιστεύω οτι είναι συμπτωματικό.
Παρόλα αυτά μακάρι να μην είχα θέμα εκεί κάτω, και να ήμουν επανω σαν τον statham. Έχω τελευταια και κάποιες στητικες δισλειτουργιες και δεν είμαι και στα καλυτερα μου
 

giwrgos athina

Active Member
Καπως ετσι ειμαι και εγω..Εκανα αυτη την εξεταση με το εκριμα ενω ειχα εννοχληδεις στην ουρηθρα πανω απο χρονο και οι αλλες εξετασης βγαιναν καθαρες...Σε αυτην βγηκε χλαμυδια.Πηρα α τιβιωση 14 μερες εκανα επαναληλτικη εξεταση και βγηκε αρνητικη αλλα μου παρουσιαστηκε απο τοτε ενα θεμα μ.ε.στυση και ειμαι σιγουρος πως εγειβε απο αυτην την εξεταση κατι ζημια ισως επαθα.Την προστατιτιδα απο το συμπτωματα την καταλαβες?Εχεις κανει αλλες εξετασεις?
 

giwrgos athina

Active Member
Εγω τα συμπτωματα που εχω ειναι καψιμο στην βαλανο που δεν ειναι συνεχες μια με πιανει μια οχι.Παρολο που συμφωνα με την εξεταση εφυγαν τα χλαμυδια το καψιμο παραμενει που και που..Και το νεο συμπτωμα και κυριοτερο ειναι η στυση μου που αρχισε να εχει θεμα 10 μερες μετα απο την ληψη ουρηθρικου υγρου.Πιθανολογω πως εχω παθει καποια προστατιτιδα και εγω λοιπον
 

nikosssss

Active Member
Η προστατίτιδα είναι πάρα πολύ μεγάλο κεφάλαιο και σίγουρα δεν είμαι εγώ ο ειδικός για να τα παρουσιάσω. Όλα όσα ξέρω είναι απο προσωπικές εμπειρίες 3 χρόνια τώρα που τραβιέμαι. Έχει να κάνει με τι τύπο προστατίτιδας έχεις. Οξεία, χρόνια βακτηριακή, μη βακτηριακή ή και σύνδρομο χρόνιου πυελικού άλγους...
Στην πλειονότητα των περιπτώσεων εγώ βλέπω οτι όσοι ξεκινάν απο απλή προστατίτιδα τους περνάει σε χρόνια με οτι αυτό συνεπάγεται. Έχει πολλά forum για τέτοια θέματα, παραθέτω ένω πλήρως ενημερωτικό που θα βοηθήσει αρκετά παιδιά.
Ελπίζω να μην είναι κόντρα στους κανόνες του forum. Αν ειναι παρακαλώ τον Admin να σβήσει το εν λόγω link

http://www.chronic-prostatitis.com/

Τώρα Γιώργο οσον αφορά τις στύσεις μου φαίνεται δύσκολο να σου προέκυψε πρόβλημα τόσο νωρίς. Εγώ παιδεύομαι 3 χρόνια και στην ουσία τους τελευταίους 2 μήνες έχω παρατηρήσει κάποιο θέμα, και αυτό οχι οτι δεν έχω, απλά δεν είμαι 100%.
Άστο λίγο να ηρεμήσει, μπορεί να σε ενοχλεί ακόμα απο κάποια κατάλοιπα των χλαμυδίων. Να ξες οτι το μικρόβιο έφυγε, αλλά η φλεγμονή υπάρχει ακόμα. Είναι σαν πληγεί απο κάποια εγχείρηση ας πούμε, που μπορεί να κλείνει μετά απο λίγο καιρό, αλλά για αρκετό καιρό μετά σε πονάει μεχρι να επανέλθει πλήρως που μπορεί να πάρει και χρόνια.
Στην συγκεκριμένη περίπτωση αν είσαι τυχερός και έφυγε το μικρόβιο των χαλμυδίων έγκαιρα, πιστεύω θα επανέλθεις άμεσα. Εγώ είχα άγνοια και πρέπει να το κουβαλούσα 4-5 μήνες μέχρι να πάρω αντιβίωση για να το εξαλείψω, πράγμα το οποίο μου προκάλεσε και την χρόνια μη βακτηριακή προστατίτιδα.
Για αρχή ηρέμησε και δες πως θα πάει.
 
Μπλουζα