Ορμονολογικές διαταραχές. προβληματισμός και αναζήτηση!!!

nikosssss

Active Member
@GOMI σου παραθέτω τις εξετάσεις να έχεις μια ποιο εμπεριστατομένη εικόνα. Έχω κάνει και TSH ναι, αλλά απο οτι φαίνεται είναι καλή.
Εφόσον δεις τις εξετάσεις πλέον, πες μου αν μπορείς τι άλλο να πω στον γιατρό να κάνουμε και αν χρειάζεται τελικά να κάνω καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης...??
20160914_194437.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Προσωπικά την TSH στο 2,7 δεν την θεωρώ και ιδανική, αλλά δύσκολα κάποιος ενδοκρινολόγος θα σου δώσει Τ4. Εμένα από τα πολλά μου έδωσε με 3,1 TSH, αλλά το ζητούσα όταν ξεπέρασα το 2,4 που δείχνει ότι σιγά σιγά ο θυρεοειδής τεμπελιάζει.
Τέσπα, θα σου έλεγα να κάνεις και ενέσεις Β12 (neurobion) που βοηθάνε στην σύνθεση της τεστοστερόνης. Είναι πάμφθηνες αλλά σε μερικούς πονάνε λιγάκι. Ούτως η άλλως την Β12 πρέπει να την ανεβάσεις.
Να ξέρεις πως και η κορτιζόλη επηρεάζει αρνητικά την τεστοστερόνη και είσαι οριακά. Εγώ και σε αυτή ήμουν κάπου στο 28 με 30.
Πιστεύω πως η καμπύλη είναι κάτι που πρέπει να την κάνεις ώστε να το αποκλείσεις ως ενδεχόμενο γιατί αν έχεις θέμα και δεν το προσέξεις, θα σου κάνει ζημιά σε πολλά πράγματα. Να επιμείνεις μόνο στους χρόνους που σου είπα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikosssss

Active Member
Με το να κάνω αυτη την εξέταση τι αρκιβώς θα αποκλίσω και τι συμπεράσματα θα βγάλω? Θα την κάνω όπως και να χει εννοείται, απλά να ξερώ περι τινος πρόκεται για να μπορώ να "επέμβω" και στον γιατρό σε περίπτωση που μου τα μασίσει...
Για τις ενέσεις που λες για Β12, θα πρέπει να τις κάνω εφόρου? Είναι ασφαλές ή θα προκαλέσω καμιά επιπλοκή σε άλλο κομμάτι του οργανισμού?
Και ερχόμαστε στο ζητούμενο. Πέρα απο το ορμονολογικό πρόβλημα που θα αντιμετωπιστεί σίγουρα εφόσον πλέον μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω, πιστεύεις οτι η τριχόπτωση μου οφείλεται τελικά σε όλες αυτές τις ορμονικές διαταραχες???
Πάντως για του λόγου το αληθές, έχω καλυτερεύση τον τελευταίο καιρό όσον αφορά το μαλλί (που σίγουρα είναι ελαχίστης σημασίας προς το παρον μέχρι να λύσω όλα τα υπόλοιπα) αλλά έχω αλλάξει πολύ και διατροφικές συνήθειες, όπως επίσης ξαναξεκίνησα το roller και μαζί με το ματζούνι με το τζίντζερ και το δεντρολίβανο,, νομίζω γίνεται αρκετά καλή δουλειά...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
H χαμηλή τέστο, επηρεάζει αρνητικά τα μιτοχόνδρια και οδηγεί σιγά σιγά σε ινσουλινοαντίσταση - μεταβολικό σύνδρομο. Ως σύνδρομο δεν είναι θεραπεύσιμο, αλλά αν έχεις θέμα θα το ελέγχεις με την διατροφή.
Οι χρόνοι που σου είπα είναι για τον εξής λόγο.
Συνήθως οι γιατροί γράφουν 30-60-90 χρόνους, ή το πολύ μέχρι 120. Σε εμένα ναι μεν η ινσουλίνη ανέβηκε στο Θεό μετά τα 60, αλλά μετά τα 120 έπεσε απότομα και μου έκανε υπογλυκαιμία. Πρέπει να δεις όλο το εύρως δράσης σε περίπτωση που έχεις θέμα.
Όπως και να χει πρέπει να το αποκλείσεις γιατί οδηγεί σε διαβήτη.

Οι ενέσεις δεν είναι για μόνιμα, εννοείται. Θα τις σταματήσεις όταν η Β12 φτάσει 500-600, δεν επηρεάζει αρνητικά κάπου. Έχω ένα θειο 62 χρονών που τις βαράει και πάει για τρέξιμο...δίνουν τρομερή ενέργεια.

Στο θέμα μαλλί τώρα, δεν μπορώ να σου πω κάτι στάνταρ. Είναι καθαρά θέμα οργανισμού. Σε εμένα η αυξημένη τέστο μου έκανε καλύτερη την ποιότητα της τρίχας. Εσύ πάλι λες πως βλέπεις βελτίωση...Προσωπικά την τέστο την θεωρώ θετικό όταν είναι ανεβασμένη ΚΑΙ στο θέμα μαλλί.

Όχι, Αθήνα μένω
 

nine

Active Member
Προσωπικά την TSH στο 2,7 δεν την θεωρώ και ιδανική, αλλά δύσκολα κάποιος ενδοκρινολόγος θα σου δώσει Τ4. Εμένα από τα πολλά μου έδωσε με 3,1 TSH, αλλά το ζητούσα όταν ξεπέρασα το 2,4 που δείχνει ότι σιγά σιγά ο θυρεοειδής τεμπελιάζει.
.

Εμενα με 3,9 δεν μου εδωσε. Βγαινει μεσα στα ορια (συμφωνα με τα χαρτια)
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εμενα με 3,9 δεν μου εδωσε. Βγαινει μεσα στα ορια (συμφωνα με τα χαρτια)

In America and some other European countries, they have reduced the TSH level to 2.5 which means that anyone above that figure will be treated if they have symptoms of an underactive thyroid.
http://www.thyroiduk.org.uk/tuk/about_the_thyroid/hypothyroidism.html

Στο εξωτερικό το σύνολο των ιατρών πάνω από 2.5 tsh θεωρείται υποθυρεοειδισμός. Εδώ αρκετοί γιατροί συνεχίζουν να κινούνται με παρωπίδες.
Τέσπα, εγώ δεν είμαι γιατρός, ούτε φυσικά μπορώ να πω σε κάποιον να πάρει συμπληρώματα για τον θυρεοειδή, αλλά θα σου πρότεινα να βρεις γιατρό που να ενημερώνεται συνεχώς και να έχει δική του κρίση και όχι αυτή των εργαστηρίων και μόνο. (Αν τώρα έλεγξε όλα τα υπόλοιπα που σχετίζονται με το θυρεοειδή και είσαι οκ σε όλα, αλλάζει.)

Π.χ στο θέμα της αυξητικής με την οποία είχα πρόβλημα, γύρισα πάνω από 6 ενδοκρινολόγους μέχρι να βρω κάποια που να θεωρεί την αυξητική ορμόνη σημαντική για έναν ενήλικα. Οι υπόλοιποι ήταν του στυλ, αφού πέρασες την εφηβεία και αναπτύχθηκες κανονικά, είσαι οκ. Η ίδια γιατρός μου έδωσε και χαπάκι Τ4, ενώ οι υπόλοιποι θεωρούσαν τον θυρεοειδή μου μια χαρά και δεν παραδεχόντουσαν την αυξημένη προλακτίνη ως ενδεχόμενο υποθυρεοειδισμού ενώ υπάρχουν αρκετές έρευνες που τα συνδέουν.
 

nine

Active Member
In America and some other European countries, they have reduced the TSH level to 2.5 which means that anyone above that figure will be treated if they have symptoms of an underactive thyroid.
http://www.thyroiduk.org.uk/tuk/about_the_thyroid/hypothyroidism.html

Στο εξωτερικό το σύνολο των ιατρών πάνω από 2.5 tsh θεωρείται υποθυρεοειδισμός. Εδώ αρκετοί γιατροί συνεχίζουν να κινούνται με παρωπίδες.
Τέσπα, εγώ δεν είμαι γιατρός, ούτε φυσικά μπορώ να πω σε κάποιον να πάρει συμπληρώματα για τον θυρεοειδή, αλλά θα σου πρότεινα να βρεις γιατρό που να ενημερώνεται συνεχώς και να έχει δική του κρίση και όχι αυτή των εργαστηρίων και μόνο. (Αν τώρα έλεγξε όλα τα υπόλοιπα που σχετίζονται με το θυρεοειδή και είσαι οκ σε όλα, αλλάζει.)

Μαλιστα αναλογη περιπτωση ειμαι και εγω με το μελος που ανοιξε το thread με πολυ χαμηλη testo. Ειχα κανει εξεταση και με εβγαλε κατω απο 200. Οι γιατροι τουλαχιστον εδω οι περισσοτεροι υποθυρεοειδισμο θεωρουν τιμες 10-15+. Ακομη και 5μιση-6 μου ειπε ειναι στα ανωτατα φυσιολογικα. Ολα καλα τα υπολοιπα με τον θυροειδη δεν ειναι διοτι μου βρηκαν οζο

Στο ερωτημα κακη λειτουργια θυρεοειδη και τεστο η απαντηση ηταν αρνητικη οτι δεν εχουν σχεση αυτα αλλα κοιταμε υπογοναδισμο.
 
Με το να κάνω αυτη την εξέταση τι αρκιβώς θα αποκλίσω και τι συμπεράσματα θα βγάλω? Θα την κάνω όπως και να χει εννοείται, απλά να ξερώ περι τινος πρόκεται για να μπορώ να "επέμβω" και στον γιατρό σε περίπτωση που μου τα μασίσει...
Για τις ενέσεις που λες για Β12, θα πρέπει να τις κάνω εφόρου? Είναι ασφαλές ή θα προκαλέσω καμιά επιπλοκή σε άλλο κομμάτι του οργανισμού?
Και ερχόμαστε στο ζητούμενο. Πέρα απο το ορμονολογικό πρόβλημα που θα αντιμετωπιστεί σίγουρα εφόσον πλέον μπήκα στη διαδικασία να το ψάξω, πιστεύεις οτι η τριχόπτωση μου οφείλεται τελικά σε όλες αυτές τις ορμονικές διαταραχες???
Πάντως για του λόγου το αληθές, έχω καλυτερεύση τον τελευταίο καιρό όσον αφορά το μαλλί (που σίγουρα είναι ελαχίστης σημασίας προς το παρον μέχρι να λύσω όλα τα υπόλοιπα) αλλά έχω αλλάξει πολύ και διατροφικές συνήθειες, όπως επίσης ξαναξεκίνησα το roller και μαζί με το ματζούνι με το τζίντζερ και το δεντρολίβανο,, νομίζω γίνεται αρκετά καλή δουλειά...
Εχουμε ενα μελος Νικο με προβλημα στην προλακτινη,
που ειδε μεγαλη βελτιωση τρωγοντας αφθονη σαλατα με αγγουρακι.
Κι ειδε βελτιωση κ στο μαλλι.
 

nikosssss

Active Member
@GOMI έκανα κάποιες επαναληπτικές εξετάσεις προλακτίνης κατόπιν παρότρυνσης της γιατρού. Τι παραθέτω παρακάτω....
Καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης δεν έκανα καθώς μου είπε οτι δεν χρειάζεται. Μάλλον θα χρειαστεί να απευθυνθώ αλλουστην τελική....
20161029_120122.jpg 20161029_120140.jpg 20161029_120153.jpg

Είναι 3 επαναλήψεις, σε διάστημα περίπου 15 ημερών. Οι 2 πρώτες πρωινές ώρες και η τελευταία το απόγευμα μετα τη δουλειά
 

nine

Active Member
@GOMI έκανα κάποιες επαναληπτικές εξετάσεις προλακτίνης κατόπιν παρότρυνσης της γιατρού. Τι παραθέτω παρακάτω....
Καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης δεν έκανα καθώς μου είπε οτι δεν χρειάζεται. Μάλλον θα χρειαστεί να απευθυνθώ αλλουστην τελική....
Προβολή συνημμένου 13057 Προβολή συνημμένου 13058 Προβολή συνημμένου 13059

Είναι 3 επαναλήψεις, σε διάστημα περίπου 15 ημερών. Οι 2 πρώτες πρωινές ώρες και η τελευταία το απόγευμα μετα τη δουλειά

και εμενα η προλακτινη ηταν στα ορια σχεδον. καπου ειχα διαβασει για προλακτινη και τριχοπτωση
με τετοια tsh σου εδωσε χαπι;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@nikosssss γιατί μόνο προλακτίνη? Το θέμα είναι να παρακολουθείς τις τιμές της σε συνάρτηση με τις υπόλοιπες ορμόνες ώστε να δεις πως συμπεριφέρονται όταν η προλακτίνη αυξομειώνεται. Έτσι τι νόημα να βγάλεις?
 

nikosssss

Active Member
nine για χάπια δεν μιλήσαμε ακόμα, καθώς δεν έχω πάει ακόμα στη γιατρό κατόπιν των τελευταίων εξετάσεων....
 

nikosssss

Active Member
To χειρότερο είναι οτι δεν μπορείς να βρεις γιατρό έμπιστο να βασιστείς πάνω του και να σε καθοδηγήσει. Όταν πας σε γιατρό, που βλέπει παιδί 26 χρονών, και με τιμές τεστο στα 300 και σου λεει, καλα είσαι, τι αλλο να περιμένεις??
 

nine

Active Member
To χειρότερο είναι οτι δεν μπορείς να βρεις γιατρό έμπιστο να βασιστείς πάνω του και να σε καθοδηγήσει. Όταν πας σε γιατρό, που βλέπει παιδί 26 χρονών, και με τιμές τεστο στα 300 και σου λεει, καλα είσαι, τι αλλο να περιμένεις??

εγω στην πρωτη εξεταση ειχα την μιση σου τεστου. καπου στα 140 και ειμαι και 3 χρονια μικροτερος.
οταν ξαναεκανα μετα απο λιγο καιρο βγηκε 300κατι. συζητησα για trt αλλα μου ειπε η γιατρος θα γινω χειροτερα.

στην αρχη επειδη ασχολουμαι και με το gym νομιζε ειχα κανει κυκλο και ειχα κλεισει την ενδογενη :p
 

markbass

New Member
Gomi, εαν σου είναι ευκολο στείλε μου και μένα με π.μ. το ονομα του ενδοκρινολόγου σου, απο οσο εχω διαβάσει στα μηνυματα σου ειμαι ακριβως ίδια περίπτωση με σένα, οσον αφορά το ορμονικό προφιλ και θέλω να κατέβω Αθήνα (μένω Κοζάνη) για να βρω επιτέλους εναν σωστο γιατρό να με αναλάβει να βγει μια άκρη με τις εξετάσεις μου. Κοντευω να τρελαθώ με αυτα που ακουω εδω απο τους ντόπιους γιατρους. Η υψηλη DHT βοηθάει το μαλλι μου είπε πασιγνωστος γιατρός που επισκεφτηκα στην περιοχή μου. Μετα απο αυτο πως να τον εμπιστευτω για να μου διορθωσει τις ορμόνες.

Ευχαριστώ!
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η υψηλη DHT βοηθάει το μαλλι μου είπε πασιγνωστος γιατρός που επισκεφτηκα στην περιοχή μου. Μετα απο αυτο πως να τον εμπιστευτω για να μου διορθωσει τις ορμόνες.
Ευχαριστώ!

Δεν είναι και τόσο παράλογο αυτό που σου είπε, αλλά είναι μεγάλη συζήτηση. Σου τα έστειλα τα στοιχεία με pm
 

nine

Active Member
Η υψηλη DHT βοηθάει το μαλλι μου είπε πασιγνωστος γιατρός που επισκεφτηκα στην περιοχή μου. Μετα απο αυτο πως να τον εμπιστευτω για να μου διορθωσει τις ορμόνες.

Ευχαριστώ!

Ισως βοηθαει το μαλλι αλλα οχι το μαλλι που εχουμε στο scalp. Για τα πλαινα και στο σωμα θα εννοει :p
 
Μπλουζα