Ορμονολογικές διαταραχές. προβληματισμός και αναζήτηση!!!

nikosssss

Active Member
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα, δυστυχώς πλέον απο το τρίτο και "χειρότερο" νήμα που ανοίγω. Σίγουρα δεν φανταζόμουν οτι, όταν άνοιγα λογαριασμό σε αυτό το forum θα έφτανα σε σημείο να μιλάω για τις ορμόνες μου και την μακροπρόθεσμη υγεία μου!
Στο δια ταύτα. Για την ενημέρωση όσον δεν γνωρίζουν το θέμα μου, ξεκίνησα να ψάχνομαι σχετικά με την τριχόπτωση μου πριν απο 1 χρόνο περίπου, όταν η αραίωση στο crown άρχισε να γίνεται εμφανής. Έφτασα σε σημείο, μετά απο καθοδήγηση κάποιων παιδιών απο δω μέσα, να κάνω κάποιες ορμονικές εξετάσεις. Για να μη ταλαιπωρώ και περιαυτολογώ, οι τιμές που πήρα, και κατόπιν συζήτησης με κάποια παιδιά, με προβλημάτισαν αρκετά μπαίνοντας στο τρυπάκι να σταματήσω να ασχολούμαι με "τρίχες", μεταφορικά και κυριολεκτικά, καθώς οι ορμονικές μου διαταραχές σε περίπτωση μη πρόληψης, έγκειται να μου δημιουργήσουν προβλήματα υγείας, που η τριχόπτωση θα είναι αστεία μπροστά τους. Για του λόγου το αληθές....
Οι εξετάσεις που έχω κάνει προς το παρόν, πέραν κάποιων γενικών εξετάσεων είναι οι παρακάτω.

Τεστοστερόνη (ολική) : 2.23 2.80-8.0 ng/ml
E1 (οιστρόνη) : 12.1 15-60 pg/ml
DHT : 0.27 0.3-0.9 ng/ml

Οι τιμές, όπως αντιλαμβάνεστε, ειδικά η τέστο, είναι αρκετά χαμηλά σχετικά με την ηλικία μου (26 ετών).
Όσον αφορά τις ασχολίες μου και τα χαρακτηριστικά, για να υπάρχει μια εικόνα ίσως, είμαι 1.82, 75 κιλά περίπου. Δουλεύω αρκετές ώρες τη μέρα (8:00 - 18:00) σαν τεχνικός κλιματισμού με αρκετή σωματική άσκηση. Τους τελευταίους 2 μήνες τρέχω περίπου 4-5 χλμ μέρα παρα μέρα. Απο διατροφή τρώω τα πάντα. Φρούτα, σαλάτες είναι και αυτά μέσα στη διατροφή μου σε αρκετά καλό βαθμό. Δεν καπνίζω, και με το ποτό έχω μια ήπια εως χαμηλή σχέση...Τα αναφέρω όλα αυτά γιατι μου τα ζήτησε ο @GOMI ώστε ίσως να μπορέσετε κάποιοι γνώστες να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα.
Έχω μπει στη διαδικασία να βρω κάποιον καλό ενδοκρινολόγο Θεσσαλονίκη για να αρχίσω να παίρνω ένα μπούσουλα και μια κατεύθυνση πως να κινηθώ.
Αυτά προς το παρον. Για οτι απορία έχετε είμαι διαθέσιμος μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη. Διαφορετικά το update μετά την επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ένας σωστός ενδοκρινολόγος, θα σε βάλει να κάνεις επαναληπτικές εξετάσεις για αποφυγή κάποιου λάθους ή κάποιου τυχαίου παράγοντα που μπορεί να επηρέασε.
Για να μην χάσεις χρόνο, ως γνώμη, για ένα μήνα σταματάς το τρέξιμο εφόσον καταπονείσαι ήδη μέσω εργασίας. Προσπαθείς η διατροφή σου να είναι πλούσια σε καλά λιπαρά, όπως ελαιόλαδο, κρόκοι, αβοκάντο, αμύγδαλα, ειδικά το τελευταίο γεύμα πριν τον ύπνο. Αυξάνεις ζωική πρωτεΐνη και περιορίζεις κάπως τον απλό υδατάνθρακα.
Προσπαθείς να κοιμάσαι 7 με 8 ώρες κάθε βράδυ προσθέτοντας συμπλήρωμα Β complex πριν τον ύπνο.

Μόλις κλείσεις 1 μήνα με αυτά, ξανακάνεις επαναληπτική εξέταση, αφήνοντας απ έξω την οιστρόνη και την dht και θα κοιτάξεις τεστοστερόνη ολική, Ε2, κορτιζόλη, προλακτίνη, Lh, Fsh, ACTH, ΗbA1c. Αν δεν έχεις τσεκάρει ποτέ θυρεοειδή, κάνεις επιπρόσθετα TSH και αντισώματα.

Επίσης, τσέκαρε στο νετ τα συμπτώματα μιας κιρσοκήλης, γιατί θυμάμαι είχες αναφέρει κατά καιρούς πόνο στους όρχεις. (Ειδικά αν είναι στον αριστερό). Αν τίθεται θέμα, κατά 99% είναι και η αιτία. Αν πάλι όχι, με τις παραπάνω εξετάσεις θα έχεις μια μια μικρή εικόνα των ορέξεων της υπόφυσης.
 

nikosssss

Active Member
Προτείνεις να μην πάω ακόμα σε ενδοκρινολόγο κοινώς...Το τρέξιμο που θα βοηθήσει αν το σταματήσω?? Μου ρίχνει την τέστο η κούραση?? Σωματικά πάντως είμαι πολύ καλύτερα απο τότε που ξεκίνησα το τρέξιμο...Με όλα αυτά που θα κάνω αυτό το μήνα υποτίθεται θα περιμένω καλυτέρευση και επαναφορά στις τιμές της τέστο? Πάντως ζόρικο το κόβω να αλλάξει κάτι γιατί αν κρίνω απο την ζωή που κάνω δεν είμαι απο τις περιπτώσεις που κρίνονται κακής σωματικής και διατροφικής μεταχείρισης. Έκανα και γενικές εκτάσεις άιματος μάλιστα και είναι όλες άψογες...Τώρα αν κρίνεις οτι πρέπει να μπω στον δοκιμαστικό μήνα πιστεύοντας οτι κάτι θα αλλάξει να το κάνω, ελπίζοντας σε κάτι καλό....
Πήγα πριν κανένα 2μηνο σε ουρολόγο και δεν μου βρήκε κάτι με εξέταση ψηλάφησης στους όρχεις...Μπορεί βέβαια να είναι και ακόμα σε υποκλινικό στάδιο για αυτό. Υπέρηχο είχα κάνει πριν κανένα 6μηνο και δεν έδειξε τίποτα. Αυτά επειδή μου είπες για κιρσοκήλη...Θα χρειαστεί μάλλον να ξαναπάει όμως και να το ψάξουμε εκτενέστερα!!
 

nikosssss

Active Member
Πάντως ενα σύμπτωμα της μειωμένης τέστο που είναι και απο τα βασικότερα και αυτό ειναι, μειωμένη σεξουαλική επιθυμία και στυτική δυσλειτουργία και ανικανότητα, μπορώ να πω οτι δεν με αγγίζει ούτε απο το χιλιόμετρο....Ουδέποτε είχα στητικό πρόβλημα και με την κοπέλα μου έχουμε πολύ έντονη ερωτική ζωη...Η επιστήμη στην περίπτωση μου σηκώνει τα χέρια τελικά...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Τον μήνα στον πρότεινα ως μια φυσική προσέγγιση να δεις αν κάτι σε έχει επηρεάσει. Προσωπικά δεν το νομίζω γιατί όταν μιλάμε για τέστο κάτω των φυσιολογικών, συνήθως υπάρχει παθολογική αιτία. Αν δεν θες να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, τότε απλά αφήνεις τον μήνα να περάσει και κάνεις επαναληπτική.
Στο σεξουαλικό και εγώ ποτέ δεν είχα πρόβλημα, παρά μόνο όταν ήμουν με Serms, που κυρίως μου τσάκισαν την λίμπιντο με τον καιρό...
 

nikosssss

Active Member
Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Ρωτάω χωρίς περιστροφές και κουραστικές αναλύσεις....
Ξέρει κανείς κάποιον ΚΑΛΟ ενδοκρινολόγο να μου προτείνει για Θεσσαλονίκη? Έστω και με πμ, αν είναι κατα των κανονισμών του forum. Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη τόσο καιρό, γιατί έχω αρκετά συμπτώματα οτι κάτι δεν πάει καλά πλέον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

nikosssss

Active Member
Lost σε ευχαριστώ. Με βολεύει κιόλας γιατί και εγώ Καλαμαριά είμαι. Ελπίζω να με βοηθήσει. Θα ενημερώσω σχετικά, όταν βγει μια άκρη, μήπως και βοηθήσω κι άλλους εδώ μεσα!!
 
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα, δυστυχώς πλέον απο το τρίτο και "χειρότερο" νήμα που ανοίγω. Σίγουρα δεν φανταζόμουν οτι, όταν άνοιγα λογαριασμό σε αυτό το forum θα έφτανα σε σημείο να μιλάω για τις ορμόνες μου και την μακροπρόθεσμη υγεία μου!
Στο δια ταύτα. Για την ενημέρωση όσον δεν γνωρίζουν το θέμα μου, ξεκίνησα να ψάχνομαι σχετικά με την τριχόπτωση μου πριν απο 1 χρόνο περίπου, όταν η αραίωση στο crown άρχισε να γίνεται εμφανής. Έφτασα σε σημείο, μετά απο καθοδήγηση κάποιων παιδιών απο δω μέσα, να κάνω κάποιες ορμονικές εξετάσεις. Για να μη ταλαιπωρώ και περιαυτολογώ, οι τιμές που πήρα, και κατόπιν συζήτησης με κάποια παιδιά, με προβλημάτισαν αρκετά μπαίνοντας στο τρυπάκι να σταματήσω να ασχολούμαι με "τρίχες", μεταφορικά και κυριολεκτικά, καθώς οι ορμονικές μου διαταραχές σε περίπτωση μη πρόληψης, έγκειται να μου δημιουργήσουν προβλήματα υγείας, που η τριχόπτωση θα είναι αστεία μπροστά τους. Για του λόγου το αληθές....
Οι εξετάσεις που έχω κάνει προς το παρόν, πέραν κάποιων γενικών εξετάσεων είναι οι παρακάτω.

Τεστοστερόνη (ολική) : 2.23 2.80-8.0 ng/ml
E1 (οιστρόνη) : 12.1 15-60 pg/ml
DHT : 0.27 0.3-0.9 ng/ml

Οι τιμές, όπως αντιλαμβάνεστε, ειδικά η τέστο, είναι αρκετά χαμηλά σχετικά με την ηλικία μου (26 ετών).
Όσον αφορά τις ασχολίες μου και τα χαρακτηριστικά, για να υπάρχει μια εικόνα ίσως, είμαι 1.82, 75 κιλά περίπου. Δουλεύω αρκετές ώρες τη μέρα (8:00 - 18:00) σαν τεχνικός κλιματισμού με αρκετή σωματική άσκηση. Τους τελευταίους 2 μήνες τρέχω περίπου 4-5 χλμ μέρα παρα μέρα. Απο διατροφή τρώω τα πάντα. Φρούτα, σαλάτες είναι και αυτά μέσα στη διατροφή μου σε αρκετά καλό βαθμό. Δεν καπνίζω, και με το ποτό έχω μια ήπια εως χαμηλή σχέση...Τα αναφέρω όλα αυτά γιατι μου τα ζήτησε ο @GOMI ώστε ίσως να μπορέσετε κάποιοι γνώστες να βγάλετε κάποιο συμπέρασμα.
Έχω μπει στη διαδικασία να βρω κάποιον καλό ενδοκρινολόγο Θεσσαλονίκη για να αρχίσω να παίρνω ένα μπούσουλα και μια κατεύθυνση πως να κινηθώ.
Αυτά προς το παρον. Για οτι απορία έχετε είμαι διαθέσιμος μήπως και βγάλουμε κάποια άκρη. Διαφορετικά το update μετά την επίσκεψη στον ενδοκρινολόγο!!
Νικος, βλεπεις οτι ολες οι τιμες στοις ορμονες σου ειναι κατω απο τα ελαχιστο Οριο.

Το ποιο πιθανο ειναι να εχει "δηλητηριστει" το ενζυμο που παραγει την Τεστο.

http://www.odec.ca/projects/2006/sabh6a2/7.htm

Ερωτηση μηπως εχεις παρει καποιο συμπληρωμα διατροφης μια και κανεις τρεξιμο που περιεχει καποιο ουσια που δρα σαν αναβολικο ? η καποιο σκληρο φαρμακο?

Η μηπως αναπνεεις τα αερια που χρησιμοποιουνται στα κλιματιστικα,
γιατι αυτα τα αερια πολυ πιθανον να μπορουν να σου "δηλητηρισουν" τα ενζυμα παραγωγης της Τεστο.

Αυτο παντως αντιμετωπιζεται μονο με το βιολογικο σπανακι,
ποιοτητας bioinside.
 

Συνημμένα

  • 7.htm11.jpg
    7.htm11.jpg
    51.6 KB · Προβολές: 22
Ιδιο ακριβως προβλημα εχω και εγω. Εντονη τριχοπτωση και χαμηλη τεστο
Να σκεφτεις πως μπορεις να το εχεις παθει, ( γιατι αυτα προερχονται απο εξωγενεις επιδρασεις, και οχι γονιδιο).

Να δεις υπαρχει καποιο αναβολικο, καποιο φαρμακο, η μηπως καποιο χημικη ουσια που εισερχεται στον οργανισμο σου λογω εργασιακου περιβαλλοντος.

Φυσικα η θεραπεια ειναι μονο το βιολογικο σπανακι.

Οχι το κανονικο σπανακι βεβαια δεν βοηθα.

Με αυτο το θεμα εχουμε ασχοληθει παλι, δυο μελη ειχαν χαμηλη Τεστο, μετα την βρωση σπανακι βιολογικο,
επανηλθε η λιμπιντο.

Τωρα για το μαλλι αφου γινει το detoxification των ενζυμων, και επανελθουν οι ορμονες στα επιπεδα οπως πριν την "δηλητηριαση" των ενζυμων,
πρεπει να δουμε αν εχεις γονιδιο ΑΑ (οποτε θα χρειαστεις και θεραπεια για τριχοπτωση).

http://www.mybioshop.gr/category-43/bioinside/

Ελπιζω να σου αρεσουν οι σπανακοπιτες(με φετα βεβαια)
για θα πρεπει να τοις εχεις στο πρωινο σου καθημερινα.(χειροποιητες βεβαια με bio inside σπανακι).

Γενικα ειναι γνωστο οτι το σπανακι βοηθα για εξισορροπηση των χαμηλων Ορμονων, αλλα χρειαζεται η καταλληλη ποιοτητα.
Υπαρχει και σε καπσουλες βεβαια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nikosssss

Active Member
Γιώργο Καλησπέρα. Τώρα είδα τα μνματα μου και έχω να πω τα εξής. Συμπληρώματα διατροφής, αναβολικά και ουσίες γενικά δεν έχω πάρει ποτε. Απλά είμαι κατεξοχήν αθλητικός τύπος, εξού και το τρέξιμο.
Όσομ αφορά τώρα τα αέρια απο τα κλιματιστικά, τα αναπνέω αλλά σε λογικό βαθμό. Υπάρχουν συνάδελφοί μου που είναι 15-20 χρόνια ψυτικοί και είναι αφάνα πάντως. Δε νομίζω όλοι οι ψυκτικοί να είναι καραφλοί....:p
To Σπανάκι μαρέσει πολύ ομολογουμένως, και ίσως το καθιερώσω. Μπορώ να το τρώω και σκέτο?, γιατί γενικά μαρέσει να μασουλάω πρασινάδα....:p:p
Σε περίπτωση που έχω αραίωση λόγω "δηλητηρίασης" των ορμονών και όχι λόγω ΑΑ, αν επανέλθουν οι τιμές στις φυσιολογικές θα επανέλθουν και τα μαλλιά χωρίς θεραπεία?? Ή θα πρέπει να κάνω θεραπεία για regrowth, αλλά μόλις επανέλθουν αν σταματήσω θα παραμείνουν??
 
Γιώργο Καλησπέρα. Τώρα είδα τα μνματα μου και έχω να πω τα εξής. Συμπληρώματα διατροφής, αναβολικά και ουσίες γενικά δεν έχω πάρει ποτε. Απλά είμαι κατεξοχήν αθλητικός τύπος, εξού και το τρέξιμο.
Όσομ αφορά τώρα τα αέρια απο τα κλιματιστικά, τα αναπνέω αλλά σε λογικό βαθμό. Υπάρχουν συνάδελφοί μου που είναι 15-20 χρόνια ψυτικοί και είναι αφάνα πάντως. Δε νομίζω όλοι οι ψυκτικοί να είναι καραφλοί....:p
To Σπανάκι μαρέσει πολύ ομολογουμένως, και ίσως το καθιερώσω. Μπορώ να το τρώω και σκέτο?, γιατί γενικά μαρέσει να μασουλάω πρασινάδα....:p:p
Σε περίπτωση που έχω αραίωση λόγω "δηλητηρίασης" των ορμονών και όχι λόγω ΑΑ, αν επανέλθουν οι τιμές στις φυσιολογικές θα επανέλθουν και τα μαλλιά χωρίς θεραπεία?? Ή θα πρέπει να κάνω θεραπεία για regrowth, αλλά μόλις επανέλθουν αν σταματήσω θα παραμείνουν??

Αυτο ειναι που εχει δοκιμαστει οτι σταματαει τα side effects των χαμηλων Ορμονων.
Βεβαια σκετο καλυτερα και πρωινες ωρες, με λιγο Σισαμελαιο Χαιτογλου.
http://www.mirabilis.gr/product/4976/σπανάκι-bioinside-400gr
 

nikosssss

Active Member
Υπάρχει κάποιος που υποφέρει απο χρόνια Βακτηριακή προστατίτιδα ή πυελικό άλγος?? Ξέρετε αν επηρεάζει γενικά την τρίχα αυτή η πάθηση?
 

nikosssss

Active Member
Ανανεώνω το νήμα, εφόσον πλέον έχω πάρει κάποιες εξετάσεις στα χέρια μου. Παρασκευή έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο φυσικά, αλλά θέλω και την πολύτιμη γνώμη σας.
Οι εξετάσεις ήταν αρκετές, απο γενικές μέχρι πολλές ορμονικές. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ καλα σε όλα εκτος........
Οι τεστο μου αυτη τη φορά είναι μέσα στα όρια, καθώς έκανα την εξέταση πρωι πρωι στις 7:15, έναντι της προηγούμενης φοράς που την είχα κάνει το απογευμα, αλλά και πάλι για την ηλικία μου νομίζω είναι χαμηλή.
Τιμή 298 με όριο τα 241-827. Μιλάω για την ολική και οχι ελεύθερη.
Πάμε τώρα στο ζητούμενο οπου είναι η Προλακτίνη. Εκεί έχω θέμα καθώς είμαι στα 28,15 με ανώτατο όριο τα 17,7.....
Με μία γρήγορη έρευνα που έκανα η υψηλή προλακτίνη δημιουργεί πρόβλημα στύσης, μειωμένη διάθεση για σεξ, χαμηλή λίμπιντο, απώλεια βάρους, παχάκια σε κοιλιά και γοφούς κτλπ κτλπ τα οποία και έχω εξάπαντος το τελευταίο καιρό. Βέβαια με τη στύση δεν είναι οτι δεν έχω αλλά σίγουρα είναι "χλιαρή" το ξέρω και το καταλαβαίνω....
Κάπου διάβασα οτι η προλακτίνη επηρεάζει και την απώλεια των τριχών του σώματος. Αληθεύει???
Επίσης είδα οτι δεν υπάρχει κάποια θεραπεία και τέλος, αλλά πρπει να χαπακώνομαι εφόρου ζωής και αν σταματήσω τα χάπια η τιμές θα επανέλθουν.
Υπάρχει βέβαια και μια διατροφική παραδοχή του @GOMI, την οποία την βρήκα γκουγκλάροντας, σε κάποιο παλιό post εδώ στο forum και θέλω τα φώτα του αν αποδίδει.
Ακούω λοιπόν γνώμες για τον αν θα καταφέρω να λύσω το πρόβλημα και φυσικά αν η προλακτίνη εν τέλη οφείλεται για την αραίωση
 

Utopia

Active Member
Εμένα η τεστο δεν ήταν ούτε υψηλή, ούτε χαμηλή, ήταν περίπου στη μέση 470-480 κάπου εκεί... Είναι πρόβλημα η χαμηλή τέστο, καλύτερα να το ψάξεις... Κι εγώ από ότι θυμάμαι οι τιμές της προλακτίνης μου ήταν ελαφρώς πάνω από το όριο αλλά φυσικά δεν έχω πρόβλημα με στύσεις, λίμπιντο κτλ. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την προλακτίνη, ούτε καν την έχω γκουγκλάρει πρόχειρα να φανταστείς, δεν έχω ιδέα ποια είναι η δράση της και επομένως δεν μπορώ να εκφέρω άποψη σε αυτό το κομμάτι και να σε βοηθήσω κάπως... Προσπάθησε να αλλάξεις τις διατροφικές σου συνήθειες όπως λες και βλέπεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikosssss

Active Member
Θα πάω ουτως η άλλος να το κοιτάξουμε με τη γιατρό. Απλά ήθελα τη γνώμη σας απο κάποιους που έχουν γνώση επι του θέματος ή ακόμα και άτομα με την ίδια περίπτωση πάθησης αν και το απέυχομαι στον οποιονδήποτε....
Η χαμηλή τέστο είναι και σύμπτωμα και της υψηλής προλακτίνης, οπότε αν επαναφέρω αυτήν, ίσως επανέλθει και η τέστο. Και θέλει να το ψάξω και διατροφικά, αν και η διατροφή μου τελευταία είναι αρκετά εως πολύ καλή, με σαλάτες, φρούτα κτλπ κτλπ. Ίσως όμως και πάλι, επειδή είναι προσωπική εκτίμηση καλής διατροφής, να μην καταλαμβάνω τα απαραίτητα συστατικά για να βοηθήσω την μείωση της προλακτίνης καθώς τα φρούτα και οι σαλάτες ίσως να μην περιέχουν αυτά που θα έπρεπε να παίρνω...
Θα σας κρατήσω ενήμερους για τις όποιες εξελίξεις κατόπιν συνάντησης με τη γιατρό
 

nikosssss

Active Member
Και εδώ παραθέτω ένα ποστ του @GOMI, ποσταρισμένο τον Οκτώβρη του 2012...Θα το ψάξω εκτενέστερα ελπίζοντας να με βοηθήσει!!


Δεν είναι απαραίτητο το χάπι.
Ο καλύτερος τρόπος να περιορίσεις φυσικά την προλακτίνη είναι βιταμίνη Β6 (10mg/μέρα) και ψευδάργυρο και από θέματα διατροφής να αποφεύγεις τα πολυακόρεστα λιπαρά και τροφές που περιέχουν σε μεγάλες ποσότητες το αμινοξύ τρυπτοφάνη, ενώ θα πρέπει να αποφύγεις γενικότερα τη χαμηλή πρόσληψη υδατανθράκων και να αυξήσεις την πρωτείνη παράλληλα με καλά κορεσμένα λιπαρά + ιωδιούχο θαλασσινό αλάτι και όχι επιτραπέζιο.
Επίσης η ζάχαρη (κυρίως η φρουκτόζη στα φρούτα) που γενικά τόσο πολύ αποφεύγουμε όλοι, βοηθάει το συκώτι να δουλέψει πολύ καλύτερα και να παράγει "καλά" οιστρογόνα ώστε να καταπολεμήσει τα ξενοοιστρογόνα που βρίσκονται παντού και είμαστε εκτεθειμένοι όλοι σ αυτά.
Γενικότερα όσο ψάχνει κανείς μπορεί να δει ότι η υποτιθέμενη καλή διατροφή που έχουμε υιοθετήσει αρκετοί και οι η οποία προβάλεται συνεχώς ως το σημερινό πρότυπο, ίσως να είναι μια από τις βασικές αιτίες μαζί με το στρες που προκαλεί όλο και περισσότερα φαινόμενα γυναικείας τριχόπτωσης...(οι άντρες είμαστε συνηθισμένοι....:) )
 

Utopia

Active Member
Βλέπω τις πρώτες εξετάσεις σου και μου κάνει εντύπωση που η τέστο ήταν τόσο τρομερά χαμηλή... Έχεις καμία ανθυγιεινή συνήθεια; Ισχύει πάντως αυτό που λες... Η χαμηλή τεστοστερόνη και η αυξημένη προλακτίνη είναι αλληλένδετα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Την προλακτίνη μέσω διατροφής μπορείς να την περιορίζεις όταν κινείται σε φυσιολογικά - έστω και ανώτατα όρια. Όταν ξεφεύγει, συνήθως επηρεάζεται παθολογικά. Η β6 βοηθάει, αλλά δεν θα στην ρίξει αρκετά. Εμένα από 39 που έπαιζε την πήγε 32 και δεν έπεφτε πιο κάτω.
Έχεις τιμές TSH του θυρεοειδή?
Επί 2 χρόνια την κρατούσα χαμηλά με αγωνιστές ντοπαμίνης (χάπια) και αυτό το 3μηνο με την ενδοκρινολόγο το πάμε μέσω 62mg T4 να δούμε αν έχει κάποιο αποτέλεσμα. Θα ξέρω να σου πω προς το τέλος του μήνα που θα κάνω εξετάσεις.

Αν δεν θες να μπλέκεις με χάπια, το πας ή με συμπλήρωμα διατροφής L-dopa (αμινοξύ) ή τρως κουκιά 2-3 φορές την εβδομάδα που έχουν φυσική λεβοντόπα. Αρκεί να μην έχεις έλλειψη ενζύμου g6pd, όπως εγώ, οπότε πας σε χημικές ουσίες.
Να πεις στον ενδοκρινολόγο, αν και πιστεύω θα πρέπει να στο προτείνει και ο ίδιος, να σου γράψει καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης με χρόνους έως 180 λεπτά. Είναι σπαστική εξέταση, αλλά απαραίτητη όταν παίζει χαμηλή τέστο, γιατί συνήθως προκαλεί ινσουλινοαντίσταση ή και το αντίθετο.
 
Μπλουζα