Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Άκης

Administrator
Παρακάτω μπορείτε να βρείτε ένα απλό πρόγραμμα που συνιστώ, για όσους θέλουν να ξεκινήσουν μία απλή θεραπεία που θα τους βγει οικονομικά και δεν θα έχουν αντενδείξεις.
Το πρόσθεσα για νέα μέλη ή όσους θέλουν να ξεκινήσουν τώρα κάτι.
Συνιστάτε δε και για όσους έχουν πολύ λίγο καιρό που χάνουν μαλλιά αλλά δεν συνιστάτε για μεγάλα αραιώματα.
Με αυτήν την μέθοδο, θα κρατήσετε τα μαλλιά σας και δεν θα χάσετε άλλα.
Εντούτοις, αν η τριχόπτωση σας επιμένει, θα πρέπει να κοιτάξετε και σε κάποια άλλη θεραπεία που υπάρχει στο site.
Οπότε ,αν είσαι νέος χρήστης ή "νέος" στην τριχόπτωση, δοκίμασε την...

1)Αγοράστε από το φαρμακείο το Fungoral. Προτιμήστε το 2% που είναι ποιο δυνατό. Αν έχετε κοκκινίλες, πάρτε το 1%, αλλά δεν είναι τόσο δυνατό όσο το 2%.
Χρησιμοποιήστε το 2 φορές την εβδομάδα και τις υπόλοιπες πάρτε ένα καλό σαμπουάν, αρκεί να μην περιέχει ψευδάργυρο (zinc) σε καμία μορφή του (πχ το Head & Shoulders περιέχει).
Όπως θα έχετε διαβάσει από τους οδηγούς που υπάρχουν εδώ ή πιθανόν να γνωρίζατε, η DHT είναι μία ορμόνη που ευθύνεται για την τριχόπτωση μας. Μικραίνει τον φυσιολογικό κύκλο ζωής της τρίχας και μικραίνει τον θύλακα δημιουργώντας έτσι με τον καιρό λεπτότερες και κοντότερε τρίχες. Με τον καιρό, ο θύλακας θα σταματήσει να παράγει τρίχα. Στο τέλος, θα συρρικνωθεί σε ένα κυτταρικό δίκτυ και όταν αυτό συμβεί, δεν μπορεί να γίνει τίποτα για να ξαναβγάλει τρίχα.
Θα πρέπει να σταματήσουμε αυτό πριν συμβεί.
Το ενεργό συστατικό του Fungoral είναι η κετοκοναζόλη όπου σε έρευνες έχει δείξει να περιορίζει τα επίπεδα της DHT από το κεφαλι. Επίσης, μπορεί να παρουσιάσει και τριχοφυΐα.
Από μόνο του το Fungoral, δεν μπορεί να περιορίσει την τριχόπτωση και να επαναφέρει τα μαλλιά μας (τριχοφυΐα), οπότε θα πρέπει να προσθέσουμε και επιπλέον συστατικά.
Αλλά όποιος σκέφτεται σοβαρά να περιορίσει/σταματήσει την τριχόπτωση του, θα πρέπει κατά την γνώμη μου να ξεκινήσει να χρησιμοποιεί το σαμπουάν αυτό.
Στα λεφτά του ΔΕΝ θα βρείτε καλύτερο.

2)Αγοράστε regaine 5% από το φαρμακείο. Υπάρχουν δύο μορφές στο εμπόριο, η 2% και η 5%. Η 5% είναι η ποιο δυνατή. Θυμηθείτε ότι η μινοξιδίλη, το ενεργό συστατικό του regaine, έχει εγκριθεί από το Αμερικάνικο FDA σαν το μοναδικό προϊόν που μπορεί να μας δώσει τριχοφυΐα.
Ο λόγος που ανέφερα παραπάνω να μην χρησιμοποιήσετε σαμπουάν με ψευδάργυρο, είναι γιατί έρευνες έχουν δείξει ότι η κοντινή χρήση ψευδαργύρου με μινοξιδιλη, έχει σαν αποτέλεσμα ο ψευδάργυρος να μπλοκάρει την δράση της μινοξιδίλης.
Αυτός είναι και ο λόγος που όσοι χρησιμοποιούσαν Super Zix με μινοξιδιλη , έβλεπαν τριχόπτωση.
Ο ψευδάργυρος όμως έχει δείξει ότι έχει καλά αποτελέσματα κατά της τριχόπτωσης.
Αλλά επειδή συνήθως βάζουμε regaine μετά από λούσιμο, δεν συνιστάτε καθόλου.

3) Δοκίμασε να πάρεις κάποια χάπια που να συνδυάζουν saw palmetto με b-sitosterol ή/και με pygeum.
Εναλλακτικά, καλό είναι να δοκιμάσει κανείς και αυτήν την λοσιόν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Ricordos

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Πολύ καλό το posto σου Άκη σε ευχαριστούμε! Ίσως ξεφύγω λίγο αλλά θέλω εδώ να ρωτήσω κάτι. Αναφέρεις:

Admin είπε:
η DHT είναι μία ορμόνη που ευθύνεται για την τριχόπτωση μας. Μικραίνει τον φυσιολογικό κύκλο ζωής της τρίχας και μικραίνει τον θύλακα δημιουργώντας έτσι με τον καιρό λεπτότερες και κοντότερε τρίχες. Με τον καιρό, ο θύλακας θα σταματήσει να παράγει τρίχα. Στο τέλος, θα συρρικνωθεί σε ένα κυτταρικό δίκτυ και όταν αυτό συμβεί, δεν μπορεί να γίνει τίποτα για να ξαναβγάλει τρίχα.
Θα πρέπει να σταματήσουμε αυτό πριν συμβεί.

Αυτή η διαδικασία από τη στιγμή που η τρίχα γίνεται πολύ πολύ μικρή (ή και χνούδι ακόμα) μέχρι να "πεθάνει" ο θύλακας πόσος περίπου χρόνος μεσολαβεί;
Επίσης όταν λέμε ότι ένας θύλακας "πεθάνει" υπάρχει χνουδάκι ελάχιστα μικρό και ξανθό ή δεν υπάρχει απολύτως τίποτα; Αυτό το ρωτάω γιατί τόσο σε εμένα όσο και σε άλλους που έχω παρατηρήσει υπάρχει ξανθό χνουδάκι στην περιοχή που έχουνε πέσει τα μαλλιά (βέβαια αυτό φαίνεται υπο γωνία και συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού).
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Αυτό με το αν "πεθαίνει" (αυτή τη λέξη θα χρησιμοποιήσω) ή όχι ο θυλακας και πότε, με είχε βάλει σε σκέψεις όταν διάβαζα το F.A.Qs του Revivogen και έλεγε ότι δεν κάνει τπτ στο ανενεργό θύλακα.
Ωπα, λέω, τι είναι παλι αυτό;
Έτσι απ'όσο έχω ψάξει, ισχύει ότι ο θύλακας που ξεκινά να μικραίνει, με τον καιρό, θα "πεθάνει".Το πότε είναι άγνωστο και δεν είναι στανταρ σε κανένα.
Αν εγω πχ τα χάσω όλα σε ένα μήνα, δεν νομίζω με αυτή την συχνότητα να δω θυλακα ζωντανό σε διάστημα 3-5 χρόνων.
Έτσι, πιθανότατα, εξαρτάτε από την συχνότητα που χάνεις τα μαλλιά σου.
Αν έχεις ένα μεγάλο κενό σημείο στο κεφάλι για χρόνια (5-7), μην περιμένεις να το δεις να γεμίζει έτσι απλά.

Υπάρχει τωρα και το άλλο. Σε περιπτώσεις αργής τριχόπτωσης, που χάνεις ελάχιστα μαλλιά σε πολύ καιρό, "παίζει" και το ενδεχόμενο ο θύλακας να μην παθαίνει "πλήρως", αλλά να παραμένει "σφικτός". Σε αυτήν την περίπτωση, μπορείς να δεις να παραμένει το χνούδι.

Έτσι, εάν ο θύλακας ειναι dead, ΔΕΝ πρόκειται να σε σώσει τπτ. Κανένα φαρμακο. Ούτε των "ερευνητών", ούτε τπτ...
Έτσι, αποτελεί μονόδρομο η μεταμόσχευση ή στο μέλλον (πχ Follica), η κλωνοποίηση ή αναγέννηση θυλάκων.

Εάν ο θύλακας παραμένει ενεργός και έχει χνούδι, υπάρχει ελπίδα να ξαναμπεί στην διαδικασία να παράγει κανονικό μαλλί. Ο συνδιασμός πχ του Big3, δίνει ελπίδες, αλλά ισχυει ο κανόνας ότι το περισσότερο που καθυστερείς να λάβεις κάτι, τη λιγότερη επιτυχία θα έχεις.

Πάντως, πρόσφατα διάβασα ότι και αν ο θύλακας "πεθάνει", ο βολβός που δίνει ζωή στο θύλακα ενδέχεται να παραμένει ενεργός για λίγο καιρό ακόμη. Αυτό δίνει ελπίδες για δυνατότερα προϊόντα και οι ερευνητές (οι άλλοι, εκ Αμερικής) ψάχνουν νέες θεραπείες γι'αυτό.
 

Ricordos

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Σε ευχαριστώ πολύ Άκη για την απάντηση... Γνωρίζεις μήπως τι γίνεται με αυτό που αναφέρω πιο πάνω; "Επίσης όταν λέμε ότι ένας θύλακας "πεθαίνει" υπάρχει χνουδάκι ελάχιστα μικρό και ξανθό ή δεν υπάρχει απολύτως τίποτα; Αυτό το ρωτάω γιατί τόσο σε εμένα όσο και σε άλλους που έχω παρατηρήσει υπάρχει ξανθό χνουδάκι στην περιοχή που έχουνε πέσει τα μαλλιά (βέβαια αυτό φαίνεται υπο γωνία και συγκεκριμένες συνθήκες φωτισμού)." Εννοώ πιο απλά εδώ Άκη πως για να καταλάβουμε ψιλο-σφαιρικά αν έχει πεθάνει ένας θύλακας αν θα πρέπει να μην υπάρχει τίποτα στο δέρμα ή ακόμα και αν υπάρχει χνουδάκι ξανθούλι μπορεί (αι αφότου έχουνε περάσει όπως αναφέρεις 5+ χρόνια ) να σημαίνει πως είναι πεθαμένος; (χμ... αυτό το τελευταίο με προβληματίζει αφού αν έχει "πεθάνει" (ή αλλιώς έχει συρρικνωθεί σε ένα κυτταρικό δίκτυ όπως αναφέρεις επιστημονικά ) πως γίνεται να υπάρχει τριχάκι; (έστω και αν φαίνεται από μικροσκόπιο ακι μόνο)...
Για άλλη μια φορά επιβεβαιώνεται πως όσο πιο νωρίς ξεκινήσεις θεραπεία τόσο το καλύτερο. Κρίμα που όλα αυτά τα μαθαίνουμε 5-6 χρόνια μετά την απαρχή του προβλήματος!
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Αυτό ειναι που δεν το γνωρίζει απόλυτα κάποιος.
Υπάρχουν κάποιες έρευνες που λένε ότι οι θύλακες που έχουν μείνει καιρό ανενεργοί, δεν πεθαίνουν στην ουσία, αλλά επιστρέφουν πίσω στην κατάσταση που είχαν στην νηπιακή ηλικία.
Εδώ πιστεύω κολλάει και το γεγονός ότι τα μαλλιά που ξαναβγάζει κανείς με τις θεραπείες, αναφέροντε και ως baby hair γενικώς.

Πάντως ισχύει ότι αν έχεις χνούδι, ο θύλακας είναι ενεργός. Και αν τον "σπρώξεις" με μινοξιδίλη, θα ξαναπαράγει μαλλί.

Τώρα, το αν δεν υπάρχει χνούδι στο δέρμα, δεν σημαίνει αυτόματα ότι έχει πεθάνει ο θύλακας.
Πχ, στους κροτάφους, δεν πίστευα ότι θα δω κάτι και όμως, αν δεις την photo μου, έχουν κάνει την εμφάνιση τους χνουδάκια.

Πάντως, στην ερώτηση σου, αν δεν εμφανιστεί χνούδι, δεν είναι ενεργός ο θύλακας.
Αρα, κατα γενική ομολογία πολλών στην community, αν υπάρχει χνούδι, υπάρχει και η πιθανότητα να δει κανείς μαλλί σε εκείνο το σημείο.
 

Ricordos

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Κατάλαβα Άκη! Τώρα που το σκέφτομαι, από αυτό το χνούδι όπως το θέτεις έχω μπόλικο! Λες αυτό να είναι θετικό; Μήπως Άκη (δεν παίζει αλλά λέμε τώρα :p) δεν το είχες δει παλαιότερα είτε λόγω φωτισμού, είτε λόγω γωνίας είτε απλά δεν το είχες προσέξει; Μήπως από την άλλη υπήρχε αλλά ακόμα πιο μικρό( τετοιο που να φαίνεται μόνο με λεπτομερή εξέταση υπό τις παραπάνω συνθήκες) και δεν φαινότανε με απλή παρατήρηση; Αυτό που έχεις τώρα εσύ παίζει να μεγαλώσει άλλο;
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Το χνούδι αν είχα δει λες; Όχι. Και αυτό γιατί όταν πήρα το Revivogen, τις πρώτες ημέρες ή και τους πρώτους μήνες, το κοιτούσα καθημερινά.
Επίσης, βάζω καθημερινά revivogen και τελευταία και rogaine, αρα θα το έβλεπα νωρίτερα.
Πιθανών να ήταν μικρό όπως λες, αλλά αν μεγάλωσε λίγο τόσο όσο να φαίνεται πλέον, ε που θα πάει θα το "κυνηγήσω".
άλλωστε με τόσα που παίρνω (δες υπογραφή μου), ανακηρύσσω τον εαυτό μου "Hairloss Warrior". :D

Αν έχεις χνούδι, πάλεψε το με dht+regrowth προϊόντα. Πιστεύω θα δεις αποτέλεσμα, αλλά οπλίσου και με υπομονή.
 

bilr09

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

aki eimai kainourios sto forum k sigxaritiria gia tis plirofories!tha mporouses na exigiseis pos pairneis afta pou les stin ipografi sou?krios ennoo to emu oil k pos kaneis tis prosthikes sto regaine?apo to stoma pairneis mono to proscar?prasino tsai,mauro tsai,ipofaes ta pineis apo to stoma?se poia klimaka trixoptosis eisai k posa xronia kaneis ayti ti therapeia?eyxaristo polu
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

bilr09 είπε:
tha mporouses na exigiseis pos pairneis afta pou les stin ipografi sou?krios ennoo to emu oil k pos kaneis tis prosthikes sto regaine?apo to stoma pairneis mono to proscar?prasino tsai,mauro tsai,ipofaes ta pineis apo to stoma?se poia klimaka trixoptosis eisai k posa xronia kaneis ayti ti therapeia?eyxaristo polu
υπάρχουν όλα ποσταρισμένα...
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,246.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,159.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,57.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,139.0.html
- http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,269.0.html
και πολλά άλλα που πρέπει σταδιακά να ψάξεις και να διαβάσεις στο forum...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

ακη καπου διαφωνω λες
"" αγοραστε απο φαρμακειο regaine"" εκει διαφωνω αγοραστε μεν αλλα οχι απο φαρμακειο στο εξωτερικο μπορεις να το παρει στην μιση τιμη ακριβως :p :p :p :p

απο φαρμακειο μονο το fugnoral συμφέρει :)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

;D ;D
πατντως απο την μια λες να βοηθησω την ελληνικη οικονομια
να αγορασω απο ελληνικο φαρμακειο
αλλα με τετοιες τιμες ,,,μην πω καμια βαρια κουβεντα χρονιαρες μερες

οκ καταλαβαινω πως για καποιους λογους να ειναι πιο ακριβα απο το εξωτερικο
αλλα οχι ρε αδερφε και στην διπλαδια τιμη
ετσι πως εγω η ο καθενας να παει να αγορασει κατι στην διπλασια τιμη

πολυ με χαλαει αυτο το θεμα με τις τιμες

αισχροκερδια να το πω δεν ξερω και εγω τι να πω παντως δεν θα τους τιμησω με τα χρηματα μου
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Γενικά στο Ελλάντα ισχύει το εξής και σκέφτοντε και το εξής οι έμποροι (γνώμη μου):
Γιατί το θες; Για να βγάλεις μαλλιά; Για να μου γίνεις εμφανίσημος πουλάκι μου και μετά να βάζεις και το ζελεδάκι σου και να κάνεις μόστρα; Θα "πλερώσεις" και μάλιστα πολλά.
Άσχετα αν αλλού πληρώνεις το υλικό, εδώ πληρώνεις για το τι δουλειά το θες.

Τώρα αν βρεθεί κανείς και πει "παιδιά το βρήκα το ίδιο από Αμέρικα, Κίνα, Γαλλία κλπ ποιο φτηνό, πάρτε όλοι από εκει" ή "μην πάρετε αυτό δεν κάνει δουλειά, πάρτε το άλλο" και το δει ο εκάστοτε υπεύθυνος θα κάνει το εξής.
Θα μπει στο φόρουμ (χωρίς να πει ποιος είναι) να θάψει αυτόν που τολμησε και το έγραψε αυτό (τόλμησε να γράψει να το πάρουν από αλλού φτηνά και να μας χαλάσει την μπίζνα?). Θα πει διάφορα γι'αυτόν και θα προσπαθήσει να περάσει μυνήματα. Θα γράψει ότι το παράγγειλε και αυτος από εκεί που λέμε αλλά κατα περίεργο τρόπο ή του το έχασαν ή το σταμάτησε το τελωνείο για να φοβίσει όλους τους άλλους ΝΑ ΜΗΝ παραγγείλουν και να το παίρνουν από Ελλάδα και να το πληρώνουν διπλό και άλλα πολλά.

Έτσι, για να δειτε πως έχουν τα πράγματα...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

ναι καπως ετσι παει

οταν θιγονται συμφεροντα ποναει

βλεπεις ολοι εδω θελουνα να βγαλουν πολλα λεφτα και χωρις ιδιαιτερο κοπο
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Πονάει ναι, όταν θίγοντε συμφέροντα, αλλά καλό ειναι οι απανταχού υπεύθυνοι, αν μπαίνουν στον κόπο να γίνουν μέλη, ας απαντούν τουλάχιστον επώνυμα.
Είμαι ο τάδε, διαφωνώ στο τάδε κλπ.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

το πιο πιθανον πιστευω ειναι να μπει καποιος
και να τρομαξει τα μελη με κατι παρενεργειες
ωστε να ακολουθησουν τα δικες σου συνταγες
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Σωστος.

'Ασχετο, μόλις διάβαζα την απάντηση σου είδα αυτό:

a-main.GIF

Ωχ, ωχ. Ποιος ακούει τις πιστές γριές τωρα. Είχαμε που είχαμε τους "πιστούς" των snake oils, θα έχουμε και τις πιστες γριές τώρα.
 

Death Valley

New Member
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Iσως φανει χαζη η ερωτηση,ισως να εχει απαντηθει αλλου.Αμα καποιος ακολουθει πιστα το big 3 και δει αποτελεσματα και μετα το σταματησει τι θα γινει? Θα χασει τα μαλλια που του εβγαλαν αυτα τα προιοντα?
 

Άκης

Administrator
Απ: Ξεκινώντας θεραπεία οικονομικά

Εννοείται πως ναι. Και μάλιστα α)Με γρηγορότερους ρυθμούς απ'οτι πριν και β)Υπάρχει πιθανότητα να μην ξαναβγουν αν αποφασίσει να ξαναξεκινήσει την θεραπεία.
 
Μπλουζα