Νέες Άσπρες Τρίχες σε Γυροειδή Αλωπεκία!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Morgan

New Member
Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά,

Έχω γυροειδής αλωπεκία 17,5 χρόνια τώρα, όταν 17,5 ετών αγχώθηκα λόγω τελικών εξετάσεων στο σχολείο (είμαι 35 ετών ). Τα κενά πάντα ήταν συμμετρικά στις 2 πλευρές του κεφαλιού (ξεκίνησε από το πίσω μέρος και με τα χρόνια επεκτάθηκε στις περιοχές πίσω και πάνω από τα αφτιά και στους κροτάφους.
Τα χρόνια αυτά έχω πάει στους καλύτερους γιατρούς της Αθήνας, εξειδικευμένοι στην αλωπεκία και εννοείται και στο Συγγρό που με παρακολουθούσε η Κα Χ... για αρκετά χρόνια και έχω κάνει πάμπολλες θεραπείες (regain 2% και 5%, elocon, fungoral, Biokap, έναν αφρό, ενέσεις κορτιζόνης και μάλιστα τοπικά πάνω στο δέρμα της κεφαλής και πολλά πολλά άλλα που δεν θα θυμάμαι καν πλέον). Έχω δοκιμάσει και πάμπολlα γιατροσόφια (μίγματα με αυγά,λάδια, μπαρούτι, τρίψιμο με αθάνατο κ.α.).
Δυστυχώς όλες οι θεραπείες είχαν αποτελέσματα για λίγο μόνο καιρό και μετά πάλι ξαναπέφτανε οπότε μετά από κάμποσο καιρό τις παρατούσα...

Η μόνη λύση που δε δοκίμασα ποτέ ήταν μιας δερματολόγου που μου είπε: Κοπέλα μου δε σου δίνω φάρμακα γιατί ότι και να σου δώσω όταν αγχωθείς ή στεναχωρηθείς ξανά, πάλι θα σου πέσουν τα μαλλιά. Η καλύτερη λύση θα ήταν να επισκεφτείς έναν ψυχολόγο... Μάλλον πίστευα οτι θα τα κατάφερνα μόνη μου να μετριάσω το άγχος μου και δεν τον επισκέφτηκα αλλά τα αποτελέσματα δείχνουν οτι απέτυχα!

Πριν 6 μήνες, 1 χρόνο δλδ μετά τη δεύτερη γέννα μου, τα μαλλιά μου πήραν την κάτω βόλτα και πλέον φοράω πάντα σκουφί ή μεγάλη μπαντάνα για να καλύψω τα τεράστια κενά μου!

Από Γυροειδή Αλωπεκία, πλεόν οδεύω σε Ολική! (επισυνάπτω φωτογραφίες)

Αφού πέρασαν 6-7 χρόνια χωρίς καμία θεραπεία, πριν 3 χρόνια ξεκίνησα να κάνω ομοιοπαθητική. Έβλεπα κάποια μικρή βελτίωση (έβγαλα μαλλιά μέχρι και στους κροτάφους που είχαν πέσει 2-3 χρόνια πριν, μετά από θανάτους αγαπημένων προσώπων) αλλά πριν 6 μήνες όπως είπα και μέσα σε διάστημα 3-4 μηνών, το κεφάλι μου άδειασε περισσότερο από το μισό (σχεδόν τα 2/3)! Συνεχίζω την ομοιοπαθητική αλλά ψάχνω και άλλες λύσεις που μπορεί να έχουν καλύτερο και γρηγορότερο αποτέλεσμα. Τώρα όπως μπορείτε να δείτε στη φωτογραφία, έχουν βγεί κάποια μαλλιά αλλά είναι άσπρα! Δε μου έχει ξανατύχει ως τώρα κάτι τέτοιο και απορώ γιατί συμβαίνει!
Έχει κάποιος/α από εσάς ανάλογη εμπειρία ή ξέρει κάτι για το θέμα? Θα αλλάξουν χρώμα τα μαλλιά αυτά ή θα πέσουν πάλι επειδή είναι άσπρά και μερικά μάλιστα απαλά σα χνούδι?

Να σημειώσω οτι είμαι αρκετά αγχώδης, από μικρή είχα πολύ πλούσιο μαλλί και ανέκαθεν κάνω λόγω των παιδιών, σχετική υγιεινή διατροφή με λαχανικά από το κήπο και κρεατικά από το χωριό μου και με φιλτραρισμένο από φθόριο, χλώριο και μικροοργανισμούς, νερό. Ως αναφορά το θυρεοειδή, έχω αυξημένα αντισώματα αλλά επειδή τα Τ είναι εντός ορίων δεν έχω πάρει ποτέ χαπάκι (σύνδρομο Hashimoto μου το έχουν αναφέρει). Έχω στίγμα δρεπανοκυτταρικής αναιμίας και μία δίδυμη αδερφή που μικρή είχε έντονη κατά τόπους πιτυρίαση, μία λευκή κηλίδα στο ένα της μπράτσο και 3 φορές περικαρδίτιδα. Σίδηρο αν και έχω στα κατώτατα φυσιολογικά όρια συνεχίζω και παίρνω που και που με φυλλικό οξύ. Το ίδιο και με Β12, ενώ παλαιότερα λόγω ανεπάρκειας, έπαιρνα και σε ενέσιμη μορφή.

Διάβασα αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα στο forum αλλά μου γεννήθηκαν και άλλες απορίες!
Το βούρτσισμα στα κενά με τη «βούρτσα» για περαιτέρω αιμάτωση, γίνεται από μία ειδική βούρτσα? Αρκεί να είναι με φυσικές ή ξύλινες τρίχες ή κάτι παραπάνω? Είναι μήπως με layser?
Όταν κάνεις μεταμόσχευση υπάρχει πάλι η πιθανότητα να πέσουν τα μαλλιά που θα βάλεις? Από παίρνουν μόσχευμα?
Έχει δοκιμάσει κανείς την ομοιοπαθητική για το πρόβλημα της αλωπεκίας? Υπήρξε αποτέλεσμα?
Δοκίμασα επάλειψη με λάδι καρύδας για 1 ημέρα αλλά το κεφάλι μου λίγες ώρες μετά μύριζε πολύ άσχημα. Θέλει λίγα λεπτά μόνο ή απλά μόνο το πίνουμε?

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά τόσο μεγάλο είναι και το πρόβλημά μου πλέον! Η ψυχολογία μου σίγουρα επηρεάζεται μιας και τα μαλλιά μου είναι στη χειρότερη φάση τους ever! Και αυτό είναι κάτι που με ακολουθεί και στη δουλειά μου αλλά και στην οικογενειακή μου γαλήνη. Φαντάζομαι οι περισσότεροι ομοιοπαθούντες κατανοούν πλήρως τη κατάσταση άρα δε χρειάζεται να πω περισσότερα..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας..

[attachment=5994][attachment=5995]
 

Συνημμένα

  • Katopsi-c.jpg
    Katopsi-c.jpg
    235.1 KB · Προβολές: 196
  • Piso_Meros-c.jpg
    Piso_Meros-c.jpg
    267.5 KB · Προβολές: 201

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
morgan καλημέρα.

ΤΙΠΟΤΑ απ όσα υπάρχουν στο φόρουμ δεν μπορεί να βοηθήσει στο ελάχιστο σε ότι αφορά το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Λυπάμαι που στο λέω έτσι απλά, αλλά είμαι σίγουρος γι αυτό.

Δώσε μου λίγο χρόνο μέχρι την Παρασκευή και θα προσπαθήσω να βρω πρόσβαση σε κάτι που ίσως μπορέσει να σε βοηθήσει. Κρατώ μια επιφύλαξη γιατί το πρόβλημά σου είναι χρόνιο, αλλά θα δούμε.

Τα υπόλοιπα θα τα πούμε με pm
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
Αγαπητή morgan, από που να αρχίσει κανείς.
Οι λευκές τρίχες που βλέπεις είναι σχετικά συνηθισμένο φαινόμενο στην γυροειδή, ειδικά στα σημεία που έχει δράσει κορτιζόνη. συνήθως μεγαλώνουν όπως και οι φυσιολογικές τρίχες αλλά είναι άσπρες, στην πορεία υπάρχει πιθανότητα να γίνουν στο κανονικό σου χρώμα.
Πρέπει να ελέγξεις το άγχος σου και δυστυχώς ο ψυχολόγος δεν θα σε βοηθήσει άμεσα (υπολόγιζε περίπου μια δεκαετία αν ξεκινήσεις ψυχανάλυση, τα δε φάρμακα δεν τα συζητώ καθόλου), υπάρχουν τεχνικές για μείωση του άγχους και άλλες.
Το ότι κάνεις υγιεινή διατροφή είναι σημαντικό γενικότερα και ειδικότερα για την πάθηση που έχεις. Απ΄όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι άλλο να γίνει για την γυροειδή εκτός από ενέσεις κορτιζόνης, αν αυτό δεν σε βοήθησε τα πράγματα είναι δύσκολα.

Πάμε στις απορίες:
1) το βούρτσισμα δεν γίνεται από ειδική βούρτσα αρκεί να έχει φυσική σκληρή τρίχα. Αυτό είναι ένα παλιό μυστικό που το ξέρουν αρκετές γυναίκες για την τόνωση των μαλλιών.
2) Όταν κάνει μεταμόσχευση η πιθανότητα να πέσουν οι καινούργιες τρίχες είναι μικρή, αλλά αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση σου όπου μπορούν να πέσουν οποιεσδήποτε τρίχες όπου και αν βρίσκονται.
3) Ομοιοπαθητική δεν γνωρίζω κάποιον να έχει κάνει για τριχόπτωση, και για να είμαι ειλικρινής δεν εμπιστεύομαι την ομοιοπαθητική.
4) Το λάδι καρύδας είναι για τοπική χρήση, ένα από τα πολλά.

Το πάν είναι η στάση που θα έχεις απέναντι στο πρόβλημα, μην το αφήσεις να σε νικήσει. Υπάρχει και το πρόσθετο (περούκα) που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

(και αν είσαι και πολύ τολμηρή φτύστο στη μούρη)
[attachment=5996]
 

Συνημμένα

  • kjyjteejyyt.jpg
    kjyjteejyyt.jpg
    63.7 KB · Προβολές: 157

Morgan

New Member
Soralteno είπε:
Αγαπητή morgan, από που να αρχίσει κανείς.
Οι λευκές τρίχες που βλέπεις είναι σχετικά συνηθισμένο φαινόμενο στην γυροειδή, ειδικά στα σημεία που έχει δράσει κορτιζόνη. συνήθως μεγαλώνουν όπως και οι φυσιολογικές τρίχες αλλά είναι άσπρες, στην πορεία υπάρχει πιθανότητα να γίνουν στο κανονικό σου χρώμα.
Πρέπει να ελέγξεις το άγχος σου και δυστυχώς ο ψυχολόγος δεν θα σε βοηθήσει άμεσα (υπολόγιζε περίπου μια δεκαετία αν ξεκινήσεις ψυχανάλυση, τα δε φάρμακα δεν τα συζητώ καθόλου), υπάρχουν τεχνικές για μείωση του άγχους και άλλες.
Το ότι κάνεις υγιεινή διατροφή είναι σημαντικό γενικότερα και ειδικότερα για την πάθηση που έχεις. Απ΄όσο γνωρίζω δεν υπάρχει κάτι άλλο να γίνει για την γυροειδή εκτός από ενέσεις κορτιζόνης, αν αυτό δεν σε βοήθησε τα πράγματα είναι δύσκολα.

Πάμε στις απορίες:
1) το βούρτσισμα δεν γίνεται από ειδική βούρτσα αρκεί να έχει φυσική σκληρή τρίχα. Αυτό είναι ένα παλιό μυστικό που το ξέρουν αρκετές γυναίκες για την τόνωση των μαλλιών.
2) Όταν κάνει μεταμόσχευση η πιθανότητα να πέσουν οι καινούργιες τρίχες είναι μικρή, αλλά αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση σου όπου μπορούν να πέσουν οποιεσδήποτε τρίχες όπου και αν βρίσκονται.
3) Ομοιοπαθητική δεν γνωρίζω κάποιον να έχει κάνει για τριχόπτωση, και για να είμαι ειλικρινής δεν εμπιστεύομαι την ομοιοπαθητική.
4) Το λάδι καρύδας είναι για τοπική χρήση, ένα από τα πολλά.

Το πάν είναι η στάση που θα έχεις απέναντι στο πρόβλημα, μην το αφήσεις να σε νικήσει. Υπάρχει και το πρόσθετο (περούκα) που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

(και αν είσαι και πολύ τολμηρή φτύστο στη μούρη)

Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και το χρόνο σας..
Soralteno, κορτιζόνη έχω να πάρω 8-9 χρόνια επομένως λίγο δύσκολο να κρατάει τόσο πολύ η δράση της.. Τα αποτελέσματα ήταν στην αρχή πολύ αισιόδοξα αλλά δεν κράτησαν πάνω από χρόνο επομένως θεώρησα οτι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω τις ενέσεις και την τόσο επίπονη διαδικασία.

Ως αναφορά τις τεχνικές μείωσης άγχους, πρόσφατα ξεκίνησα γυμναστήριο και που και που pilates που έμαθα οτι βοηθάει.. Καλοδεχούμενες οποιεσδήποτε πληροφορίες για άλλες τεχνικές.. :)

Η ψυχολογία μου ώς αναφορά το πρόβλημά μου, ήταν καλή μέχρι τώρα γιατί τα κενά κρυβόντουσαν σχετικά εύκολα με τα υπόλοιπα μαλλιά..
τόσο ώστε να μην καταλαβαίνει ο κόσμος οτι υπάρχει αλωπεκία!
Τόσα χρόνια (17) πια έμαθα να ζω με αυτό το πρόβλημα, συμβιβάστηκα, δεν έσκυψα το κεφάλι αλλά το δέχτηκα μην έχοντας άλλη επιλογή!
Όλα αυτά όμως μέχρι πριν 6-7 μήνες, όπου όλα άλλαξαν ξαφνικά χωρίς καμία αλλαγή στη ζωή μου χωρίς καμία περαιτέρω ανησυχία για κάτι άλλο. Δε ξέρω αν επηρεάστηκε από τη 2η εγκυμοσύνη, από το θηλασμό, από την ομοιοπαθητική, από τις αυξημένες απαιτήσεις και ευθύνες έχοντας 2 παιδιά, από μία αβεβαιότητα στη δουλεία μου ή από οτιδήποτε άλλο αλλά η αλλαγή στα μαλλιά μου είναι τεράστια και ελπίζω όχι καθοριστική!

Komi περιμένω εναγωνίως και τη δική σου εκδοχή στο θέμα..
Με λυπεί πολύ που δε σε βλέπω καθόλου αιδιόδοξο.. και δε σου κρύβω οτι αγχώθηκα περισσότερο! Ελπίζω όμως όλα να πάνε καλά..!
Σας ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον..
 

katrin

New Member
Ένα χρόνο μετά το post σου morgan και αυτό που απλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σου είναι ότι είμαι μια παρόμοια περίπτωση. Η γυροειδής αλωπεκεία μου εμφανίστηκε στα 6 μου χρόνια (τώρα είμαι 37...) και αυτή τη στιγμή, 2,5 χρόνια μετά και την δεύτερη γέννα μου, είμαι στην χειρότερη κατάστασή μου, με αποτέλεσμα η αυτοπεποίθηση και η θυληκότητά μου να έχει αγγίξει τα πολύ χαμηλά επίπεδα! Η αλήθεια είναι πως ως παιδί, οι γονείς μου με έτρεξαν σε χίλια δυο, έκανα πολλές θεραπείες, επίπονες κάποιες φορές, με προσωρινά αποτελέσματα. Στα 14 μου διαγνώστηκε αυτοάνοση νόσος του θυρεοειδούς (Hashimoto), με ανεξέλεγκτη πορεία, οπότε μόλις ενηληκιώθηκα αφαίρεσα όλον τον θυρεοειδή. Ελπίζαμε πως θα βελτιωθεί και η αλωπεκεία, αλλά αυτό δεν έγινε. Παρόλα αυτά πήρα συνειδητά την απόφαση να μην ξαναχρησιμοποιήσω καμία θεραπεία, καθώς είχε αποδειχθεί ότι μου γινόταν περισσότερο ψυχοφθόρο. Είπα στον εαυτό μου πως το αποδέχομαι, θα ζήσω με αυτό, και όταν είμαι καλά ψυχολογικά (χαλαρή, χωρίς πολλά άχγη ή στενοχώριες) θα είναι και τα μαλλιά μου καλά....Ο ενδοκρινολόγος μου (πλέον προσωπικός-αποκλειστικός γιατρός μου, καθώς με γνωρίζει 23χρόνια) μου έχει πει πως μεγαλώνοντας, το αυτοάνοσο της αλωπεκείας μπορεί να γίνεται εντονότερο, εώς και το σημείο πλήρους αφάνειας της τρίχας.
Το άγχος επιδρά πολύ. Είναι παρατηρημένο πως μετά από μια έντονη στρεσσογόνο κατάσταση, τα αποτελέσματα φαίνονται κατευθείαν...Στο σώμα μου δεν έχω σχεδόν καθόλου τρίχες (αυτό είναι super), τα φρύδια είναι ελάχιστα με αποτέλεσμα να τα βάφω και είναι η δεύτερη φορά που έχει πέσει κι ένα μέρος από τα ματόκλαδά μου. Κάθε εστία έχει ένα συνηθισμένο κύκλο 1 έτους, αλλά αυτό δεν είναι de facto... Αυτή τη στιγμή έχω κοντά μαλλιά και δεν ξέρω πως να τα καλύψω!!!! Είναι 2μεγάλες εστίες και άπειρες άλλες μικρές....Έχω ψιλοφρικάρει, αλλά θέλω να σου πω πως το μόνο μυστικό που με έχει βοηθήσει τόσα χρόνια, είναι η αυθυποβολή!!!!!
Το σύνολο της ζωής μας διακαταχέται από αγχώδεις καταστασεις, κυνηγάμε τον χρόνο, φροντίζουμε τα παιδιά, έχουμε αβεβαιότητα στα επαγγελματικά κλπ κλπ κλπ...
Όμως αν κοιταχτείς στον καθρέπτη και πεις: "σταμάτα να προχωράς" ή "εσύ εκεί που είσαι φαίνεσαι και γι'αυτό πρέπει να σταματήσεις να μεγαλώνεις", με πίστη και πραγματική αισιοδοξία, θα έχει αποτέλεσμα. Το έχω κάνει ουκ ολίγες φορές, όσο χαζό κι αν ακούγεται.....

Ελπίζω ήδη να είσαι καλύτερα!!! Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου!!!
 

elit90

New Member
επεσα τυχαια στο θεμα και το διαβασα ολο ...σου μιλαω εκπειρας γιατι και εγω εχασα πολλα μαλια μεσα σε έναν χρονο λογω εξαιρετικου αγχους και κρισεων που παθαινα αλλα όλα αυτά φτιαχτικαν σε λιγοτερο από έναν χρονο και τα μαλια εμειναν σταθερα με μια μικρη βελτιωση... λοιπων το θεμα ψυχολογια είναι πολύ συμαντικο για την ζωη σου την ιδια τα μαλια είναι μια πτυχη που επιρεαστικε από αυτό και πολύ ασυμαντη σε σχεση με την ζωη σου κατά την αποψη μου ... υπαρχουν υπερεαλιστικες περουκες που μπαινουν με κολα και δεν φενεται τιποτα κοστιζουν 500 ευρο αλλα είναι απίστευτα τα αποτελέσματα ... το θεμα αγχους πρεπει να λυθει σε καλο ψυσολογο (για να βρεις ταα βαθυτερα αιτια) γιατι εχει αμέτρητες αρνητικες επιδράσεις σε ολοκληρο το σωμα ένα από αυτά και τα μαλια ... η γυμναστικη και η γιογκα οντως βοηθάνε αλλα πρεπει να χτυπήσεις το πρόβλημα στην ριζα μεσω ψυχαναλυσης ... η ανθιποβολη που ειπε η κυρια από πανω οντως βοηθαει σε ολους τους τουμεις όταν καθημερινα μιλας θετικα στον εαυτο σου με πιστη και δυναμη μπορεις να αυτοθεραπευσεις το σωμα σου με τον καιρο
καλους ψυχολόγους με βαθμολογια από τους πελατες θα βρεις στο doctoranytime.gr και όχι δεν θελει δεκα χρονια όπως ειπε ο μαλακας από πανω μπορει και σε λιγους μηνες να το φτιαξεις για παντα και να εχεις μια ευτυχισμενη ζωη αυτά από μενα ελπιζω να βοηθησα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ελα ρε καπα που εχεις χαθει? κλειδωσε το καλυτερα το νημα εγω λεω, ειναι ληγμενο 2-3 χρονια
ειμαι καθημερινα εδω και παρακολουθω το φορουμ,δεν εριξα μαυρη πετρα πισω μου.
καθε μερα μετακινω θεματα στις σωστες ενοτητες.
ακολουθω την θεραπεια μου,παιζω βιολι και η ζωη συνεχιζεται:)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα