Μπορώ να κάνω μμ;

teddyboys

New Member
Χαιρετώ την παρέα !

Είμαι 39 ετών και τα τελευταία 4 σχεδόν χρόνια άρχισα
να παρατηρώ αραίωση στην Α ζώνη .
Δεν έχω κάνει ποτέ καμία θεραπεία μιας και τριχόπτωση ιδιαίτερη
δεν παρατήρησα ποτέ ούτε στο λούσιμο αλλά ούτε και στο χτένισμα.

Πριν δύο χρόνια σχεδόν έκανα μια βόλτα σε μερικές κλινικές της Θεσσαλονίκης
μην έχοντας ιδέα για το θέμα της μεταμόσχευσης και θεωρώντας ότι είναι μια
πάρα πολύ απλή διαδικασία και με σίγουρο αποτέλεσμα.

Κατέληξα ότι η πιο ασφαλής επιλογή είναι η DHI μιας και ήταν η μοναδική εξειδικευμένη
κλινική από όσες επισκέφθηκα. Είδαμε την δότρια περιοχή , μιλήσαμε για αριθμό τριχοθυλακίων κτλ.

Στην πορεία όμως ανακάλυψα το φόρουμ και θορυβήθηκα με όσα διάβασα.

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι μην πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος. (shock loss)
Θα πετύχω πύκνωση με μμ; γιατί αυτό αποζητώ . Η θα ταλαιπωρήσω το σώμα μου και
την τσέπη μου χωρίς αποτέλεσμα;

Παραθέτω μερικές φωτογραφίες από το κεφάλι μου με δυνατό φωτισμό και
περιμένω τις απόψεις σας.
_20190209_205919.JPG _20190209_205942.JPG _20190209_210004.JPG _20190209_210018.JPG
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Φιλε νομιζω αρχικα πως ηρθε η ωρα να αλάξεις look στην κόμη σου, με λιγα λογια να τα κοντίνης αρκετα ετσι θα δεις καλυτερα σε τι φαση βρίσκεσαι.
Θες γιατρό γάτο στην περιπτωση σου γιατι όντως υπάρχει πιθανότητα shock loss...
Εγω θα το παλευα για να σου ειμαι ηλικρινης αρχικα με φαρμακα και καλυπτικα τύπου Toppik
Και σε δευτερη φαση θα έβλεπα την μμ
Εσυ αν βαλεις toppik θα εισαι μπόμπα!
Εχεις δοκιμάσει ποτε την χρήση τέτιον προιόντων;
 

teddyboys

New Member
Τα μαλλιά μου εδώ και πολλά χρόνια είναι μακριά. Στην παρούσα φάση κάτω από τους ώμους και είναι μονίμως μαζεμένα. Το ξέρω το προϊόν αλλά δεν θέλω να μπω σε αυτήν την διαδικασία . Μόνο το βάλε βγάλε καθημερινά το κράνος θα με κάνει κλόουν. Θέλω ένα πιο μόνιμο αποτέλεσμα . Αρχίζω όμως να φλερτάρω με την ιδέα να ξεκινήσω minoxidil, αν και από ότι έχω διαβάσει δουλεύει κυρίως στην περιοχή του crown.

Μου είπαν ότι με 700-900 grafts θα είμαι μια χαρά...
Να το τολμήσω ; και να ξεκινήσω και αφρο ;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Φιναστερίδη και μινοξιδίλη μαζι για 1 χρόνο να δεις σε τι κατασταση θα εισαι μετα και βλέπεις τι θα κάνεις.
Εγω θα έλεγα μόνο σε top γιατρο εξωτερικου και αν ισχυουν (εγω αμφιβάλω)τα 700-900 μοσχεύματα που σου είπαν θα σου βγει και σε καλη σχετικα τιμη η ολη ιστορία
Το toppik δεν θα σου φευγει με το κράνος εδω στην θάλασς μπένουμε καινδεν φεύγεις αλλα όντως για καθημερινη χρήση ειναι κουραστικο..
 

teddyboys

New Member
1500€ μου ζήτησαν για την επέμβαση με παζάρια.
Την φιναστεριδη την φοβάμαι. Δεν το σκέφτομαι καν. Πόσα grafts θεωρείς ότι χρειάζομαι. Απ ότι είχα δει και μου είπαν, έχω πολύ δυνατή δοτρια. Ελάχιστα μονοτριχα. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο στην περίπτωση μου
 

crossfire

Well-Known Member
1500€ μου ζήτησαν για την επέμβαση με παζάρια.
Την φιναστεριδη την φοβάμαι. Δεν το σκέφτομαι καν. Πόσα grafts θεωρείς ότι χρειάζομαι. Απ ότι είχα δει και μου είπαν, έχω πολύ δυνατή δοτρια. Ελάχιστα μονοτριχα. Δεν ξέρω κατά πόσο παίζει ρόλο στην περίπτωση μου

2 ευρώ το μόσχευμα είναι πολλά για αυτούς.
Με 2 ευρώ πας Κύπρο και κανείς δουλειά κανονική.
Θες 1700 με 2000 grafts σε τσιφτη γιατρό.
Απορώ πως σου είπαν grafts...... αυτοί συνήθως μιλάνε για τρίχες .
 

dimitris50423

Well-Known Member
με ενα σωστο κουρεμα το μαλλι σου θα δειξει πολυ πιο πυκνο απο οτι φαινεται σε αυτο το μακρος. Αυτο ειναι σιγουρο. θα εκπλαγεις απο το ποσο καλυτερο θα δειξει.
Απο οτι βλεπω ολη η hairline σου ειναι σχηματισμενη. Δεν λειπει μαλλι.
 

teddyboys

New Member
Η hairline μου ειναι μια χαρά ναι...
Crossfire από τα 1500€ που ήμουν έτοιμος να δώσω με πήγες στα 4000€ :p
Να δοκιμάσω αφρό μόνο;
Νιώθω πολύ μπερδεμένος.
Ευχαριστώ πάντως παιδιά για τις απόψεις και συμβουλές σας.
 

leas

Well-Known Member
Να
Η hairline μου ειναι μια χαρά ναι...
Crossfire από τα 1500€ που ήμουν έτοιμος να δώσω με πήγες στα 4000€ :p
Να δοκιμάσω αφρό μόνο;
Νιώθω πολύ μπερδεμένος.
Ευχαριστώ πάντως παιδιά για τις απόψεις και συμβουλές σας.

Να μην νιώθεις καθόλου μπερδεμένος .. Στα 40 σου με τέτοιο πρόβλημα έχεις όσες επιλογές θέλεις . Απλά αφιέρωσε λίγο χρόνο διαβάσματος του φορουμ παραπάνω, ώστε να έχεις όλα τα στοιχεία για να κάνεις καλή επιλογή. Διότι αν και επιλογές υπάρχουν είσαι στην κατηγορία μικρό πρόβλημα που με λάθος χειρισμό μπορεί να σε κάνει χειρότερο αντί για καλύτερο. Τι να πούμε και εμείς στην 10ετια των 20 που ψάχνουμε να βρούμε χιλιάδες γιουροςςς για να φτιάξουμε το πρόβλημα και πρέπει να σκεφτούμε και σοβαρά την φίνα..
 
  • Like
Reactions: tol

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nine

Active Member
Ψαχτο οσο μπορεις και το μονο σιγουρο θα παρεις τελειο αποτελεσμα. Εχεις μικρο προβλημα, μπορεις να το εκμεταλευτεις για πολυ καλη πυκνοτητα στο μπροστινο μερος της hairline.

Αν ημουν στην θεση θα δοκιμασα μινοξ για 1 χρονο για να δω πως θα παει. Σε παρθενο κεφαλι (αν δεν εχεις ξαναβαλει) συνηθως κανει θαυματα.

Ωστοσο ολο αυτον τον καιρο θα μπορεις να ψαχνεις το θεμα της μμ καλυτερα
 

crossfire

Well-Known Member
Η hairline μου ειναι μια χαρά ναι...
Crossfire από τα 1500€ που ήμουν έτοιμος να δώσω με πήγες στα 4000€ :p
Να δοκιμάσω αφρό μόνο;
Νιώθω πολύ μπερδεμένος.
Ευχαριστώ πάντως παιδιά για τις απόψεις και συμβουλές σας.

Δεν υπάρχει μεταμόσχευση με 1500 ευρώ .
Στο λέω για να μην κουράζεσε και ψάχνεις τζάμπα.
Διπλασίασε τα σίγουρα ..... και παραπάνω .
 

piros75

Well-Known Member
Εγώ πιστεύω ότι και με αυτά τα μοσχεύματα που σου είπαν θα έχεις ένα καλό αποτέλεσμα με δεδομένο ότι υπάρχουν εκεί αρκετά δικά σου μαλλιά και άρα πρέπει και να είναι προσεχτικοί στην τοποθέτηση, αλλά και να λάβουν υπόψη τη συνολική πύκνωση που θα προκύψει από τον συνδυασμό μαμμά και μεταμοσχευμένων τριχών. Σε κάθε περίπτωση συνδυασμός με μια θεραπεία, θα βοηθούσε πολύ στην κατάστασή σου.
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ 34

Active Member
Παιδιά ο ανθρωπος εχει μακρια μαλλια και απο οτι καταλαβα δεν ειναι διατεθειμενος να αλλαξει look θελει τα μαλλια του πισω..ειναι ψευτες αυτοι που του ειπανε οτι θα γινει οπως ηταν πριν με 700grafts..
Επισης Φοβούνται το shock loss και του ειπανε αυτα τα grafts αλλα ο ανθρωπος δεν τους ειπε φανταζομαι παρτε 1500€ και καντε οτι νομιζετε!
 

teddyboys

New Member
Μου είπαν ότι με 700-900 grafts θα είμαι μια χαρά και οτι στην χειρότερη ίσως χρειαστούν 1000. Ακόμα και έτσι όμως δεν θα αλλάξει κάτι στην τιμή.
Επειδή έχω αρκετά μαλλιά δικά μου θα είναι σχετικά συντηρητικοί στην τοποθέτηση. Μου είπαν ότι δεν πρέπει να ανησυχώ για shock loss.
Μου εξήγησαν επίσης ότι αν θέλω να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θα πρέπει να κουρευτω
 

makis25

Well-Known Member
Υπαρχει βεβαια και η πιθανοτητα , μιας και ειναι 39 διχως να χει κανει θεραπειες ποτε , και με μικρο προβλημα , τα φαρμακα μεσα σε ενα χρονο να τον γυριζαν και 15 χρονια πισω στο μαλλι και να μη χρειαζοταν καν επεμβαση . Και αν υπαρχει φοβος για παρενεργειες κτλ , θα μπορουσε να παρει μικροτερες δοσεις για αρχη . Με μικρες δοσεις , μινοξ+φινα+σαμπου κετοκοναζολης θα βγει 10-11 ευρω το μηνα , 120-130 ευρω το χρονο , και κατα πασα πιθανοτητα το αισθητικο αποτελεσμα θα ειναι ανωτερο των 700-900 graft που θα κοστισουν 1500 ευρω . Κανε ενα χρονο θεραπεια και δες πως αισθανεσαι τοτε , μπορει να μη χρειαζεσαι επεμβαση μετα . Η εστω και θες επεμβαση , σε ενα χρονο τα 900 γραφτ μαζι με τα φαρμακα θα ειναι πραγματικη μεταμορφωση.
 

makis25

Well-Known Member
παραδειγμα με χαμηλες δοσεις φαρμακων . Προσκαρ 6,60χ3 κουτια με δοση φιναστεριδης 0,6mg τη μερα, neo-egmol σαμπουαν κετοκοναζολης 9,74χ3 κουτια με δυο λουσιματα την εβδομαδα , botafex λοσιον μινοξιδιλης 14,06χ6 κουτια με εφαρμογη μια φορα τη μερα, συνολο 133 ευρω για θεραπεια 1 χρονου . Το να παρεις ενα ελαχιστο κομματακι χαπακι , 1/8 του χαπιου , να βαλεις μια φορα τη μερα λοσιον , θελει 1 λεπτο τη μερα; Ε το λουσιμο το κανεις και τωρα ετσι κ αλλιως . Δεν επιβαρύνεται η καθημερινοτητα σου , ουτε και σοβαρα το πορτοφολι . 11 ευρω το μηνα πανω κατω . Δυο καφεδες ενα σαντουιτς το μηνα .

οποτε μετα το χρονο αν θες ακομα μεταμοσχευση συνολικο κοστος 1500+133 =1633 ευρω και δε ξαναμπαινεις καν στο φορουμ , εχεις το μαλλι που θες
 

Nasos13

New Member
Μου εξήγησαν επίσης ότι αν θέλω να έχω το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα θα πρέπει να κουρευτω

Να έχει υπόψη σου πως τουλάχιστον το κομμάτι της δότριας που θα χρησιμοποιηθεί θα πρέπει να κουρευτεί όπως και να έχει για να μπορέσει να γίνει η μεταμόσχευση. Εφόσον λες οτι το μαλλί σου το κρατάς μαζεμένο θα είναι ίσως δυσκολότερο να το καλύψεις στο πίσω μέρος. Τα πλαϊνά τα ξυρίζεις αν θές και για το στυλ που λέει ο λόγος.
 
Μπλουζα