Μεταμόσχευση

aggelos_

New Member
Καλησπέρα σε όλους.
Μετά από 1 χρόνο minoxidil και διάφορα άλλα σαμπουάν / συμπληρώματα η τριχόπτωση παραμένει σχεδόν ίδια και με το δικό μου μάτι δε βλέπω καμία διαφορά.
Πρόσφατα δοκίμασα και proscar 0.8mg για 4 ημέρες αλλά είχα ένα ελαφρύ και μικρό πριξιματάκι στο στήθος οπότε το σταμάτησα άμεσα.

Σκέφτομαι πλέον την μεταμόσχευση και διαβάζοντας κι εδώ μέσα είδα και για τις μεταμοσχεύσεις στην Τουρκία / Κύπρο.

Έχω ήδη κλείσει ραντεβού σε μια κλινική στην Ελλάδα για τη Παρασκευή και σήμερα μίλησα και με μία στη Τουρκία.

Οι τούρκοι μου είπαν ότι χρειάζομαι 4000-5000 τριχοθυλάκια τα οποία θα γίνουν σε 2 φορές και όχι όλα μαζί.
Ψάχνοντας λίγο δεν βρήκα πολλές απόψεις και για την Ελληνική κλινική και για τη Τουρκική οπότε για αρχή να ρωτήσω έτσι όπως με βλέπετε πιστεύετε ότι μπορεί να σωθεί η κατάσταση;

Δυστυχώς έχω περιορισμένο πορτοφόλι οπότε δε μπορώ να κοιτάξω κάποιους από τους καλούς του εξωτερικού που χω διαβάσει εδώ μέσα οπότε κάθε οικονομική και αξιοπρεπέστατη πρόταση δεκτή.


Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για κάθε απάντηση και συγγνώμη που ανοίγω ακόμα ένα ποστ με το ίδιο κλασικό ερώτημα.






7-10 (3).jpg 40076654_268090804025576_6499932256553926656_n.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Άγγελε τι ηλικία έχεις?
Το μαλλάκι τώρα το έχεις κοντό ξυρισμένο η όχι?
Βάλε φωτογραφίες δότριας περιοχής & πλαϊνές.
 

koumparos

Well-Known Member
Εάν έχεις δοτρια μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση.Θες φίνα όμως.Φενεται να χάνεις μαλια σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού.Θα σου δώσει ψυχολογία η μμ αλλά εάν συνεχίσει η τριχόπτωση η μμ θα πάει σύντομα χαμένη.Δυστυχως πρώτα θεραπεία(για πάντα) και μετά απόφαση για μμ.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εάν έχεις δοτρια μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση.Θες φίνα όμως.Φενεται να χάνεις μαλια σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού.Θα σου δώσει ψυχολογία η μμ αλλά εάν συνεχίσει η τριχόπτωση η μμ θα πάει σύντομα χαμένη.Δυστυχως πρώτα θεραπεία(για πάντα) και μετά απόφαση για μμ.

Γιαυτό και μας ενδιαφέρει και η ηλικία.
 

aggelos_

New Member
Είμαι 27 χρονών, δυστυχώς η φίνα με πείραξε όπως είπα ( μπορεί να μην ήταν αυτή βέβαια αλλά όταν ξαφνικά βλέπεις κάτι καινούργιο στο σώμα σου, το φταίξιμο το ρίχνεις στο φάρμακο που δεν είχες ξανα βάλει στο σώμα σου )
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Μετά 2 βδομάδες ξανά βγάλε φωτογραφίες την δότρια με μεγαλύτερο μαλλάκι.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Είμαι 27 χρονών, δυστυχώς η φίνα με πείραξε όπως είπα ( μπορεί να μην ήταν αυτή βέβαια αλλά όταν ξαφνικά βλέπεις κάτι καινούργιο στο σώμα σου, το φταίξιμο το ρίχνεις στο φάρμακο που δεν είχες ξανα βάλει στο σώμα σου )

Από κληρονομικό παππούδες,μπαμπάς πως είναι?
 

aggelos_

New Member
Από κληρονομικό παππούδες,μπαμπάς πως είναι?

Απ΄τη πλευρά του πατέρα κανένας τους εκτος από τους κροτάφους σχεδόν όλοι, τους οποίους κι εγώ τους είχα κενούς από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου. Απ'την μητέρα μου, ένας μόνο, όλοι οι υπόλοιποι με πυκνό μαλλί.

Ξέχασα να αναφέρω πως ποτέ μου δεν είχα πλούσιο μαλλί και πυκνό αλλά τα τελευταία 2-3 χρόνια ολοένα και αραίωνε λίγο λίγο ως που έφτασε όπως τη φωτογραφία που τα χω ξυρίσει όλα.


Άρα δεν αξίζει να παωγια μμ κατα τη γνώμη σας μιας και θα συνεχιστεί η αραίωση;
 

dimitris50423

Well-Known Member
aggele μπορεις να σουλουπωσεις την κατασταση με μεταμοσχευση αλλα θα πρεπει οπωσδηποτε να κανεις σταθερα θεραπεια. τα μαλλια που εχεις ηδη αν δεν τα κρατησεις με θεραπεια η θα εισαι στα ιδια παλι η θα ξαναχρειαστεις μεταμοσχευση σε λιγα χρονια..
Αν αποφασισεις να κανεις μμ βαλε μονο στις μπροστα ζωνες μεχρι τη μεση και ελαχιστα πισω..
θελει σκεψη μην βιαστεις με την πρωτη κλινικη που θα πας.. μελετησε το.. ;)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aggelos_

New Member
Γενικώς έχει πέσει η ψυχολογία μου πάρα πολύ τους τελευταίους μήνες με το συγκεκριμένο πρόβλημα γι'αυτό και άρχισα τις ερωτήσεις. Εννοείται θα το ψάξω όσο περισσότερο γίνεται για τη μεταμόσχευση αλλά στο θέμα θεραπείας έχω φτάσει σε σημείο που δε ξέρω τι άλλο να χρησιμοποιήσω εκτος από αυτά που χρησιμοποιώ.

Κάθε πρόταση και συμβουλή πραγματικά δεκτή.
 

karampalikis

Active Member
Αν δεν έχεις πάει σε δερματολόγο να πας σε έναν καλό....οχι για να σου δώσει αγωγή αλλα για να σου γράψει εξετάσεις....πρεπει να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να βρίσκεται κάτι άλλο από πίσω, το οποίο ίσως διορθώνεται εύκολα. Είναι κάτι που αποφεύγουν πολλοί, αλλα ποτέ δεν ξέρεις....
 

aggelos_

New Member
Αν δεν έχεις πάει σε δερματο
λόγο να πας σε έναν καλό....οχι για να σου δώσει αγωγή αλλα για να σου γράψει εξετάσεις....πρεπει να αποκλείσεις το ενδεχόμενο να βρίσκεται κάτι άλλο από πίσω, το οποίο ίσως διορθώνεται εύκολα. Είναι κάτι που αποφεύγουν πολλοί, αλλα ποτέ δεν ξέρεις....

Μια φορά είχα πάει μόνο και μου έδωσε σκέτο regaine στα βιαστικά.
Θα ψάξω κι αυτό τότε μιας και όσο έπαιρνα συμπληρώματα, ομολογώ ήταν καλύτερα τα πράγματα στο θέμα τριχόπτωσης
 

karampalikis

Active Member
Μια φορά είχα πάει μόνο και μου έδωσε σκέτο regaine στα βιαστικά.
Θα ψάξω κι αυτό τότε μιας και όσο έπαιρνα συμπληρώματα, ομολογώ ήταν καλύτερα τα πράγματα στο θέμα τριχόπτωσης
Ρώτα για κάποιον καλό και όταν πας πες του να σου γράψει εξετάσεις προκειμένου να αποκλειστούν άλλες αιτίες.

Με ποια συμπληρώματα είδες διαφορά;
 

aggelos_

New Member
Ρώτα για κάποιον καλό και όταν πας πες του να σου γράψει εξετάσεις προκειμένου να αποκλειστούν άλλες αιτίες.

Με ποια συμπληρώματα είδες διαφορά;


Hair caps της frezyderm και κάποια της solgar.
Όχι τίποτα τρελό αλλά υπήρχε διαφορά.
Γενικώς ως τώρα δυστυχώς, ότι έχω πάρει τα χω πάρει από διάβασμα κι δεν έχω κάνει καμία εξέταση.
Το θέμα είναι ότι δε πιστεύω ότι έγινε να ξαναγυρίσει πίσω γι'αυτό κοιτάω για μ.μ , έστω και να περιμένω μπας και ανέβει το budget μου και φτάσει σε τελικό επίπεδο η αραίωση.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου
 

karampalikis

Active Member
Hair caps της frezyderm και κάποια της solgar.
Όχι τίποτα τρελό αλλά υπήρχε διαφορά.
Γενικώς ως τώρα δυστυχώς, ότι έχω πάρει τα χω πάρει από διάβασμα κι δεν έχω κάνει καμία εξέταση.
Το θέμα είναι ότι δε πιστεύω ότι έγινε να ξαναγυρίσει πίσω γι'αυτό κοιτάω για μ.μ , έστω και να περιμένω μπας και ανέβει το budget μου και φτάσει σε τελικό επίπεδο η αραίωση.

Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου
Αν έχεις έλλειψη σε κάτι τότε απλά θα πάρεις το κατάλληλο συμπλήρωμα και θα είσαι οκ....αυτό βέβαια δεν είναι ο κανόνας (συνήθως είναι ΑΓΑ) αλλά πριν πας για μμ πρέπει να είσαι σίγουρος.
1)φρεζυδερμ και σολγκαρ τα έπαιρνες την ίδια περίοδο;
2)της φρέζυδερμ για πόσο καιρό τα έπαιρνες;
3)μετά απο πόσο χρονικό διάστημα περίπου άρχισες να βλέπεις διαφορά;
4)και όταν λές ότι είδες διαφορά τι εννοείς ακριβώς; καλύτερη ποιότητα τρίχας; ήταν πιο μακριά τα μαλλιά; μειώθηκε η τριχόπτωση;

Πολλές οι ερωτήσεις, αλλά είναι για να έχουμε μια πιο ξεκάθαρη εικόνα
 

aggelos_

New Member
Καθόλου πολλές οι ερωτήσεις και ζητώ συγγνώμη που δε τα ανέφερα όλα αλλά δε γνωρίζω τι μπορεί να είναι σημαντικό και τι όχι για να το αναφέρω.


Πρώτα έπαιρνα της frezyderm μιας όταν αγόρασα το σαμπουάν της έλεγε ότι λειτουργεί καλύτερα συνδιαστικά με τα caps. Μετά από 3-4 μήνες είχα διαβάσει για τις solgar από άτομα που έλεγαν καλά λόγια κι είπα να αρχίσω αυτά για λίγο. Περισσότερο με τις frezy είχα δει πάντως.
Άρχισα να βλέπω διαφορά στους 2-3 μήνες, μειώθηκε η τριχόπτωση. Όχι κάτι τρελό όπως είπα αλλά δεν έπαιρνε τόσες τρίχες στο χέρι όταν έπιανα τα μαλλιά μου. Επίσης ήταν κάπως καλύτερη η ποιότητα της τρίχας, όσο μπορώ να καταλάβω απ'το χρώμα της και ελάχιστα το πάχος της.

Είχα ελπίδες με τη φίνα αλλά με τρόμαξε με τη παρενέργεια και γι'αυτό σκέφτηκα τη μμ


Επίσης δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά αυτή η φώτο είναι πριν 4 χρόνια ( πριν 3 άρχισε η αραίωση ) όσο μπορείς να καταλάβεις βέβαια.
 

piros75

Well-Known Member
Δύσκολα τα πράγματα. Δεν θα πρέπει να περιμένεις και πολλά. Σίγουρα μια βελτίωση θα τη δεις. Επίσης, αν σκέφτεσαι μετά την μμ να έχεις τα μαλλιά σου στη δότρια σε τέτοιο μήκος πρόσεξε καλά τη διαχείριση της δότριας.
 

aggelos_

New Member
Δύσκολα τα πράγματα. Δεν θα πρέπει να περιμένεις και πολλά. Σίγουρα μια βελτίωση θα τη δεις. Επίσης, αν σκέφτεσαι μετά την μμ να έχεις τα μαλλιά σου στη δότρια σε τέτοιο μήκος πρόσεξε καλά τη διαχείριση της δότριας.

Δύσκολα ως προς τη δότρια ή ως προς την αραίωση που υπάρχει φίλε μου; ρωτάω μιας και τα παιδιά πάνω λένε ότι διορθώνεται με μμ.
Ως προς το μήκος της δοτριας, ας ειχα περισσοτερα μαλλια και την αφηνα και αφανα
 
Μπλουζα