Μεταμόσχευση?

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Στην καλυψη ναι,θα την βοηθησει αρκετα.
Ειμαστε χρονια χρηστες toppik και ξερουμε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

turnfiji123

Active Member
Νομιζα πως υπαρχουν και καλης ποιοτητας τουπε, οπως και περουκες που δεν δημιουργουν περαιτερω προβληματα.
Ειχα δει καποτε μια κοπελα στο youtube που ανεβαζε συχνα βιντεο για τα τουπε που φοραγε και δεν φαινοταν τπτ απολυτως.Η συγκεκριμενη μαλιστα ειχε μεγαλο προβλημα...αλλα σχετικα καλη hair line.
Δεν γνωριζα περι θυλακιτηδας κτλ παρα μονο οτι αν δεν ειναι καλης ποιοτητας το τουπε η η περουκα δεν αναπνεει το τριχωτο της κεφαλης και κατι τετοια.
Που θα μπορουσε η δεσποινα και η καθε δεσποινα δηλαδη να απευθυνθει αν θελει να δοκιμασει κατι τετοιο χωρις να επειδινωθει η κατασταση;; η ειναι δεδομενο οτι θα επειδινωθει οτι και αν τοποθετηθει;
Παντως στην δουλεια που ειμαι εχω 2 πελατισσες που φορανε περουκα (και αργησα να το καταλαβω) καθως και μια που απο το υψος των αυτιων και μπροστα δεν εχει καθολου μα καθολου μαλλι. Επισης μια παλια μου φιλη ειχε χασει το μαλλι της λογω χημειοθεραπειων και φοραγε περουκα για ενα διαστημα. Δεν φαινοταν κατι ασχημο.
Ειτε εχεις αραιωση ειτε περουκα,μια μεριδα ανθρωπων θα σχολιασει αν το καταλαβει γτ ο κοσμος ειναι και λιγο κακος.
Το θεμα ειναι πως την περουκα δεν την αντιλαμβανονται ολοι, ενω την αραιωση ναι.
300 ευρω η επισκεψη για prp ειναι οντως πολλα πλεον για την τσεπη μας.. :eek:o_O

Υπάρχουν κλινικές που φτιάχνουν το τουπέ με φυσικό μαλλί και τρόπο έτσι ώστε να χτενίζεται εύκολα και να φαίνεται σαν κανονικό από την ρίζα ως τις άκρες. Και όλες αυτές οι μάσκες αφήνουν το δέρμα να αναπνέει. Και στο μέλλον το 3D printing θα είναι γεγονός. Τι να το κανείς όμως; Κάποιος που θα περάσει το χέρι του στα μαλλιά σου από το μέτωπο θα «βρει» στην βάση της περούκας. Κάθε μήνα θα πρέπει να το βγάζεις και να καθαρίζεται το κεφάλι σου και η περούκα από την κόλλα που θα έχει γίνει ένα πράσινο αηδιαστικό μίγμα. Πολλά άτομα εμφανίζουν κοκκινίλα που προκαλεί φαγούρα και πληγή και σου λένε δεν είναι τίποτα βάλε μια κρεμούλα. Είναι όμως θυλακιτιδα (παράδειγμα το βίντεο
).

Ελλάδα υπάρχει η Β.Κ για περούκες και εξωτερικό έχει αρκετές που πλέον λειτουργούν με 3d printing. Απλησίαστες τιμές αλλά και η συντήρηση θα πρέπει να γίνεται από σένα κάθε μήνα αλλιώς πρέπει να ταξιδεύεις μέχρι τα σαλον και πίσω.
 

Joan87

Active Member
αρχικα εννοουσα το τουπε με τα κλιπς!! Το βαζεις οταν εισαι εξω. Σπιτι το αφαιρεις! Εψαξα να βρω τα βιντεο με την κοπελα στο youtube αλλα δεν τα βρηκα.
Μετα ναι, αναφερθηκα και στα πανακριβα με κολλα! Δεν ηξερα οτι γινονται τοσο αηδιαστικα ομως. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!
εαν κανεις μια μεταμοσχευση που δεν πετυχει η εαν δεν γινεται μεταμοσχευση για τον α, β λογο και αν, αν, αν...στην αναγκη το βαζεις και ας παθεις και θυλακιτιδα...
Τι ειχες τι εχασες.
Καλα στον τυπο στο βιντεο δεν φαινεται τπτ!!
 

turnfiji123

Active Member
αρχικα εννοουσα το τουπε με τα κλιπς!! Το βαζεις οταν εισαι εξω. Σπιτι το αφαιρεις! Εψαξα να βρω τα βιντεο με την κοπελα στο youtube αλλα δεν τα βρηκα.
Μετα ναι, αναφερθηκα και στα πανακριβα με κολλα! Δεν ηξερα οτι γινονται τοσο αηδιαστικα ομως. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!
εαν κανεις μια μεταμοσχευση που δεν πετυχει η εαν δεν γινεται μεταμοσχευση για τον α, β λογο και αν, αν, αν...στην αναγκη το βαζεις και ας παθεις και θυλακιτιδα...
Τι ειχες τι εχασες.
Καλα στον τυπο στο βιντεο δεν φαινεται τπτ!!

Δεν υπάρχει μάσκα που να μην φαίνεται. Το πρώτο άτομο που θα παίξει με τα μαλλιά σου θα πιάσει την βάση της μάσκας και θα πάρει ένα ύφος μεταξύ σοκ και αμηχανίας. Ο τύπος του βίντεο έχει πάθει ήδη θυλακιτιδα στην αφαίρεση της μάσκας αυτές οι κοκκινίλες που έχει μπροστά είναι η αρχή. Περί ορέξεως σίγουρα απλά ένιωσα ότι είναι χρέος μου να σε προειδοποιήσω γιατί όταν το έβαλα εγώ στα 20 για 2 χρόνια δεν μου τα είπε κανείς αυτά. Και όσον αφορά τα κλιπς είναι και κακό για το δικό σου μαλλί και δύσκολο σην εφαρμογή και εύκολο στο να βγει στο δρόμο και να γελάει όλη η πλάση. Αυτά από μένα και καλή τύχη.
 

dimitris50423

Well-Known Member
Joan τουπε αν βαλει μια κοπελα με κολλα η με κλιπς οπως λες σιγουρα θα χειροτερεψει πολυ την κατασταση των μαμα μαλλιων.
Ή τοπικ οπως ειπαν τα παιδια που στην περιπτωση της Δεσποινας και σε αλλες μπορει να μην φαινεται καν οτι υπαρχει αραιωση η μεταμοσχευση αν μπορει να διορθωθει η κατασταση για μονιμη λυση.
Το τοπικ εχει κοστος και δεν σου δινει μονιμη λυση και η μμ εχει πολυ μεγαλυτερο κοστος αλλα μπορεις να διορθωσεις μια και καλη το προβλημα.
Για γυναικες με πολυ μεγαλη αραιωση εκει το προσθετο η η περουκα μαλλον ειναι η μονη λυση για να νιωθει καλα μια γυναικα και αε μπορει να το καταλαβουν καποιοι ειναι πολυ περισσοτερο αποδεκτο μια γυναικα να ειναι με περουκα παρα καραφλη. Ετσι πιστευω.

Υγ η φωτο προφιλ ειναι δικη σου;
 

Joan87

Active Member
Ευτυχως που δεν χρειαζομαι κατι τετοιο δηλαδη.Δεν προσεξα τις κοκκικιλες του τυπου!!
Τωρα αν παιξει καποιος με τα μαλλια σου...ε ναι θα το καταλαβει..εννοειται!
Εγω παντως που κατα καιρους φοραγα τρεσα για μακρος δεν εφευγε με τον αερα.
Τωρα αν εχεις λιιιγο μαλλι, εννοειται οτι το τουπε θα φευγει. Δεν θα εχει που να κουμπωσει.
Επισης λογω του σημειου που μπαινει το τουπε, σιγουρα θα ειναι δυσκολη η τοποθετηση και αφαιρεση του! Εσυ που φοραγες θα τα ξερεις καλυτερα.
Δεσποινα βουρ για μεταμοσχευση, μην το σκεφτεσαι!!λιγη υπομονη κανε μονο...
 

Desp

New Member
Ε αυτό θα γίνει μεταμόσχευση αργότερα όμως... Προς καλοκαίρι.μεχρι τότε θα δω για το τοπικ Αφού δεν με επηρεάζει καθόλου. Έχω αραίωση Αλλά δεν είναι τραγικά να μην καλύπτονται ακόμα τουλάχιστον. Οι φο το που έβαλα είναι με φως κα από πάνω κ φαίνεται έντονα η αραίωση καθημερινά όμως καμουφλαρεται.για του τουπέ Ούτε καν δε βάζω κάτι τέτοιο
 
Μπλουζα